The Independence:Allahabad-High-Court

 ଉତର ପ୍ରଦେଶର ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଗୋ ହତ୍ୟା ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ କରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗୋରକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଏବେ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇବା ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ( Allahabad High Court ) ଏହି ମାମଲାରେ କଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ  ବିନ୍ଦୁ ହେଲା ଯେ ଗାଈ ହେଉଛି ଭାରତର ସଂସ୍କୃତିର ଅଂଶବିଶେଷ । କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରର ସଂସ୍କୃତି ଓ ଆସ୍ଥା ଉପରେ ଯଦି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଏ ତେବେ ସେହି ରାଷ୍ଟ୍ର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଗୋରକ୍ଷା ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ( Fundamental Rights of Hindus ) ହେବା ଉଚିତ । ତେଣୁ ଗାଈକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପଶୁ ଘୋଷଣା ( Cow As National Animal ) କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । 

ବାସ୍ତବରେ ଦେଖିବାକୁ  ଗଲେ  ଗାଈ  ଭାରତୀୟ ସଭ୍ୟତା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଆଧାର । ଗାଈ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ । ଗାଈକୁ ଭାରତରେ ଗୋମାତା କୁହା ଯାଏ, କାମଧେନୁ କୁହା ଯାଏ । କୁହା ଯାଏ ଯେ ଗୋ ମାତା ଠାରେ ୩୩  କୋଟି ଦେବୀ ଦେବତା ନିବାସ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ଗୋ ମାତା ଏଠାରେ ପୂଜ୍ୟ ।

କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ ଯେ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶରେ ନିରନ୍ତର ଗୋ ଚାଲାଣ ଓ ଗୋ ହତ୍ୟା ( Cow Trafficking & Cow Slaughtering ) ଚାଲିଛି । ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କାହାର ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ଥିଲା ଭଳି ଲାଗୁ ନାହିଁ । ପ୍ରତିଦିନ ଟ୍ରକ ଯୋଗେ ଗୋ ଚାଳାଣ ହେଉଥିବାର ଖବର ଆସୁଛି । ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ଆହୁରି କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋମାଂସ ଖାଇବା ଲୋକଙ୍କୁ ହିଁ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ମିଳି ନାହିଁ ବରଂ ଗାଈକୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଓ ଯାହାଙ୍କର ଜୀବିକା ଗାଈ ଉପରେ ଆଧାରିତ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସାର୍ଥକ ଓ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ ଜୀବନ ଜୀଇଁବାର ପୂରା ଅଧିକାର ରହିଛି ।  ଜୀବନର ଅଧିକାର ସବୁଠାରୁ ଉର୍ଧରେ ଓ କାହାକୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ଅଧିକାର ଓ ଗୋ ମାଂସ ଖାଇବାର ଅଧିକାରକୁ ଏହା ଉପରେ ରଖା ଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଗାଇ ଯେତେବେଳେ ବୃଦ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଓ ବେମାର ପଡିଥାଏ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଗାଈ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ ।  ଗାଈର ଗୋବରରେ ସାର ତିଆରି କରିବା ଓ ଗୋମୁତ୍ରକୁ ଔଷଧ ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥାଏ । ଗାଈ ବୁଢୀ ହେଉ ବା ବେମାର ପଡୁ ତାକୁ ମା ରୂପେ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ ।

ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ( Justice Shekhar Kumar Yadav ) ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ  କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ହିଁ ନୁହନ୍ତି ଅନେକ ମୁସଲାମନ ଶାସକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଗାଈକୁ ଜୀବନର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ଅଂଶ ବୋଲି ମନେ କରୁଥିଲେ । ଅନେକ ମୁସଲମାନ ଶାସକ ମାନେ ଇସଲାମୀ ପର୍ବ ମାନଙ୍କରେ ଗୋହତ୍ୟା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ ।  ଗୋମାତାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଓ ଆସ୍ଥାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଦେଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ରାୟ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି ।

ଗୋ ରକ୍ଷାର କାମ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଧର୍ମର ନୁହେଁ, ଗାଈକୁ କେବଳ ଧାର୍ମିକ ଆଧାରରେ ଦେଖା ଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଗାଈ ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ଓ ସଂସ୍କୃତିର ରକ୍ଷା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକର ।  ଏପରି ଶହ ଶହ ଉଦାହରଣ ଆମ ନିକଟରେ ରହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର ସଂସ୍କୃତିକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛେ, ବିଦେଶୀ ମାନେ ଆମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ଓ ଆମେ ପରାଜିତ ହୋଇଛେ । ଯଦି ଏବେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଜାଗ୍ରତ ନ ହେବା ତେବେ ଆମେ ଭୁଲିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ତାଲିବାନ କିପରି ଏବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ଅଧିକାର କରି ନେଇଛି ।

ଏହି ମାମଲାରେ ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଦ୍ରଷ୍ଟା ତଥା ଆର‌୍ୟ୍ୟ ସମାଜର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସ୍ୱାମୀ ଦୟାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ( Swami Dayananda Saraswati ) କଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧୃତ କରିଛନ୍ତି ।  କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି - ଗୋଟିଏ ଗାଈ ନିଜର ଜୀବନ କାଳରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ୪୪୦ ଜଣଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଥରର ଭୋଜନ ଯୋଗାଇଥାଏ ହେଲେ ତାର ମାଂସରେ କେବଳ ୮୦ ଜଣଙ୍କର ଭୋଜନ ହୋଇ ଥାଏ । କୋର୍ଟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଈର ମହିମା ବେଦ ଓ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଜଣେ ମୁସଲମାନ କବି ରସ ଖାନ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମୋତେ ଭଗବାନ ଜନ୍ମ ଦେବେ ତେବେ ନନ୍ଦର ଗାଈ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜନ୍ମ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଇଲାହାବାଦ କୋର୍ଟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଈର ଚର୍ବିକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଲ ପାଣ୍ଡେ ବିପ୍ଲବ ( Sepoy Mutiny ) କରିଥିଲେ । ସମ୍ବିଧାନରେ ମଧ୍ୟ ଗୋ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ମହାରାଜା ରଣଜୀତ ସିଂହଙ୍କ ଶାସନକାଳରେ ଗୋହତ୍ୟା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା । ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ କିଛି ନୂଆ କହି ନାହାନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ ପରି ଭାରତର ମନିଷୀ ମାନେ ବାରମ୍ବାର କହି ଆସିଛନ୍ତି । ଗାଈକୁ ସରଳ ନିର୍ଦୋଷତାର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ( Mahatma Gandhi ) କହିଥିଲେ । ସେ କହୁଥିଲେ୍ ଘାସ ଖାଇ ଅମୃତସମ ଦୁଗ୍ଧ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଗାଇ ବାସ୍ତବରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି । ଗାନ୍ଧୀଜୀ କହନ୍ତି - ଗାଈ କରୁଣାର କାବ୍ୟ ଅଟେ । ଏହି ସୌମ୍ୟ ପଶୁ କରୁଣାର ମୂର୍ତମନ୍ତ ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ସେ କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟ ମାନଙ୍କର ମା । ଗୋ ରକ୍ଷାର ଅର୍ଥ ହେଲା ଇଶ୍ୱରଙ୍କର ମୂକ ସୃଷ୍ଟିର ରକ୍ଷା । ପ୍ରାଚୀନ ଋଷି ମାନେ ସେ ଯେ ବି ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ଆରମ୍ଭ ଗାଈ ଠାରୁ ହିଁ କରିଛନ୍ତି ।

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଗୋ ରକ୍ଷାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତତ୍ୱ ବୋଲି ମନେ କରୁଥିଲେ । ଗାଈର ମହାତ୍ମ ବିଷୟରେ ଗାନ୍ଧୀ କୁହନ୍ତି –“ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତତ୍ୱ ଗୋରକ୍ଷା ଅଟେ । ମୁଁ ଗୋ ରକ୍ଷାକୁ ମାନବ ବିକାଶର ସବୁଠାରୁ ଅଦ୍ଭୁତ ଘଟଣା ବୋଲି ମନେ କରେ । ମୋ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଗାଈର ଅର୍ଥ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅବମାନବୀୟ ଜଗତ ଅଟେ । ଗାଈ ମାଧ୍ୟମରେ ମନୁଷ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜୀବ ଜଗତ ସହ ନିଜର ତାଦାତ୍ମ୍ୟ ସ୍ଥାପିତ କରିଥାଏ । ଗାଈକୁ ଦେବାତ୍ୱରୋପଣ ପାଇଁ କାହିଁକି ବଛାଗଲା, ଏହାର କାରଣ ସୁସ୍ପଷ୍ଟ ଅଟେ । ଭାରତରେ ଗାଈ ମନୁଷ୍ୟର ସବୁଠାରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ । ତାକୁ କାମଧେନୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେ କେବଳ କ୍ଷୀର ହିଁ ଦେଉ ନ ଥିଲା ବରଂ ତା କାରଣରୁ କୃଷି ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଥିଲା ।

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଗୋ ମାତାକୁ ନିଜର ଜନ୍ମଦାତ୍ରୀ ମାଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମନେ କରୁଥିଲେ । ସେ କହୁଥିଲେ ଯେ ଯଦି ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବାର ଉଦାହରଣ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ତେବେ ତାହା ଗୋ ମାତା ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । କେବଳ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ନୁହନ୍ତି ଦେଶର ଅନେକ ମହାପୁରୁଷ ଗୋ ରକ୍ଷାକୁ ନିଜର ପରମ କର୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ମନେ କରିଛନ୍ତି । 

ଭାରତରେ ଗୋ ମାତା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ସର୍ବସ୍ୱ ବଳିଦାନ କରିବାର ଲମ୍ବା ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ମହାରାଜା ଦିଲ୍ଲୀପ ନନ୍ଦିନୀ ଗାଈକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଗୋ ହତ୍ୟା ରୋକିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଅନେକ ବଡ ବଡ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଛି । ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶିଖ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁ କୁକା ବିଦ୍ରୋହ ( Kuka Rebelion ) ହୋଇଥିଲା ତାହା ଗୋ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଥିଲା । ଇତିହାସରେ ଏହି କୁକା ବିଦ୍ରୋହ ସ୍ୱର୍ଣାକ୍ଷରରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇ ରହିଛି ଯେତେବେଳେ ଗୋମାତାର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶହ ଶହ ଲୋକ ନିଜର ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିଲେ ।

ମହର୍ଷୀ ଦୟାନନ୍ଦଙ୍କ ( Maharsi Dayananda ) ଠାରୁ ଅନ୍ୟ ମହାପୁରୁଷ ମାନେ ଏହା ଭାରତୀୟ ସଭ୍ୟତା, ସଂସ୍କୃତି ଓ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ । ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଉଛି । କରପାତ୍ରୀଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରିତ୍ୱ କାଳରେ ଯେଉଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଥିଲା ସେଥିରେ ଶହ ଶହ ସାଧୁ ସନ୍ଥ ଓ ସାଧାରଣ ଲୋ ପୋଲିସ ଗୁଳିର ଶୀକାର ହୋଇ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିଲେ । 

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତବାସୀଙ୍କ ମନର କଥା ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।  ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଯାହା ଭାରତ, ଭାରତୀୟତା, ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଓ ଅର୍ଥନୀତି ସହ ଜଡିତ । ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିବାରୁ ଇଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଧନ୍ୟବାଦର ପାତ୍ର । ତେଣୁ ତାଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ନେବା ଓ ଏହା ଉପରେ ସରକାର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାର ସମୟ ଆସିଛି ।

ଏହି ଭଳି ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ 

ଟ୍ୱିଟର – https://twitter.com/TheIndependenc4

ଫେସବୁକ - https://facebook.com/theindependence.in

Author Image

Dr Samanwaya

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Raipur-municipality-Ganesh-Idols-in-garbage-truck-for-visarjan

ରାୟପୁରରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହନରେ ବୁହା ହେଲେ ଗଣେଶ, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ

The Independence:Situation-of-Afghanistan-After-Taliban-capture-Drinking-Water-one-litre-three-thousands

ତାଲିବାନ ଅଧିକାରର ମାସକ ପରେ କଣ ରହିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତି ? ପାଣି ବୋତଲର ଦାମ ହେଲାଣି ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ଶାଗ ମାଛ ଦରରେ ଘର ଜିନିଷ ବିକୁଛନ୍ତି ଆଫଗାନୀ

The Independence:

ଯେଉଁ ଜାତି ନିଜ ଇତିହାସ ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲି ଯାଏ, ସେହି ଜାତି ନିଜର ଭୂଗୋଳକୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରି ନ ଥାଏ – ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

The Independence:Mob-Lynching-Deadly-attack-on-Dalit-Hindu-Youth-by-Minority-Violent-Mobs-in-Rajsthan

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦଳିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସଂପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମବ ଲିଂଚି, ତିନି ଦିନ ପରେ ଶେଷରେ ଆଖି ବୁଜିଲା ଯୋଗେଶ

The Independence:Bangladesh-Islamists-destroy-Durga-Maa-Idols-Islamists-Fundamentalist-Attack-Hindu

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଇସଲାମୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଦୂର୍ଗାପୁଜା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଭୟର ବାତାବରଣରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ହିନ୍ଦୁ

The Independence:Idols-constructed-for-Durga-Puja-vandalized-in-Bangladesh-Every-year-happening

Idols of Maa Durga constructed for Durga Puja vandalized in Bangladesh, every year repeats

The Independence:

ଘର ଭିତରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନ ପିଙ୍ଗ, ୬୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରି ନାହାନ୍ତି କୌଣସି ଯାତ୍ରା, କାରଣ କଣ ?

The Independence:Yogi-Adityanath-Cow-Slaughter-Cow-Protections

ଯୋଗୀ ସରକାରରେ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ନାହିଁ, ୧୭ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ପଠାଗଲାଣି ଜେଲ, ଗୋଚାଳାଣକାରୀ ଥରହର

The Independence:Time-will-come-when-Article-370-35A-will-be-reinstated-Jammu-Kashmir-Mehbooba-Mufti

ପୁଣି ମେହବୁବା ମୁଫତି ଦେଖିଲେ ଦିବାସ୍ୱପ୍ନ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁହେବ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦

The Independence:Rohingya-Jihadi-network-in-Assam-arrest-of-Indian-handlers-of-Rohingya-Case-transferred-to-NIA

ଦେଶରେ ରୋହିଙ୍ଗିଆ ନେଟବର୍କ ତିଆରି ପାଇଁ ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ରୋହିଙ୍ଗିଆଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ଆସାମରେ ଗିରଫ ପରେ ବଡ ଖୁଲାସା, ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଏନଆଇଏକୁ ଦିଆଗଲା

The Independence:Wasif-Jaffer-Stands-for-Pakistan-Cricket-Team-criticizes-England-Cricket-Board

ପୁଣି ବିବାଦ ଘେରରେ ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ ଟିମର କୋଚ ବାସିମ ଜାଫର, ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡର ସମର୍ଥନରେ ଦେଲେ ବକ୍ତବ୍ୟ, ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ସମାଲୋଚନା

The Independence:Narcotics-Jihad-Odisha-Brown-Sugar

ଓଡିଶାରେ ହେଉଛି କି ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ?

The Independence:Rashtra-Sevika-Samiti-Durga-Bahini

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଙ୍ଘର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ବିଚାରରେ ଅନୁପ୍ରାଣୀତ ମହିଳା ସଙ୍ଗଠନଙ୍କର ସେବା କାମ

The Independence:Why-How-Rahul-Gandhi-Choose-Navjot-Singh-Siddhu-Over-Captain-Amarinder-Singh

ପୁରୁଣା କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନୁଆ ଓପନର ସିଦ୍ଧୁ କାହିଁକି ରାହୁଲଙ୍କ ଗୁଡବୁକରେ? ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ, ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି କଡା ବିରୋଧ ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କୁ ପଡିଲାକି ମହଙ୍ଗା ?

The Independence:Kerala-Muslims-Protests-Narcotics-Jihad-Bishop

ବିଶପଙ୍କ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜିହାଦ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଇସଲାମୀ ସଂସ୍ଥାର ବିରୋଧ, ଘର ସାମନାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ବିଶପଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଖ୍ରିଷ୍ଟିଆନ ଓହ୍ଲାଇଲେ ରାସ୍ତାକୁ

The Independence:Why-Dismantling-Hindutva-Organised-during-Taliban-Terrorism

ସାରା ବିଶ୍ୱ ତାଲିବାନର ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲା ବେଳେ କାହିଁକି କରାଗଲା “ ଡିସମେଂଟଲାଙ୍ଗି ଗ୍ଲୋବାଲ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ”?

The Independence:Durga-Puja-Idol-Height-Restrictions-Odisha-Government

ଦୁର୍ଗା ମାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ମାପିବେ ସରକାର?

The Independence:Rahul-Gandhi-Yogi-Adityanath-UP-Election-Fight-BJP-Congress

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୁଲ ଟସରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ ମାରିଲେ ଛକା, କହିଲେ, “ଅପରାଧୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବୁଲଡୋଜର ଚଳାଇବା ଅନବରତ ଜାରୀ ରହିବ”

The Independence:Periyar--Dravida-Nadu-Separate-Country-Tamilnadu-Freedom-Fighter-Controversial

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ କହୁଥିବା, ଅଲଗା ଦ୍ରାବିଡ ଦେଶ ଦାବି କରୁଥିବା ପେରିୟାରଙ୍କ ନାଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତାଲିକାରେ

The Independence:Yogi-Adityanath-Ram-Mandir-Taliban-Fired-on-Kara-sevak-UP-Election

ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା : ତୁଷ୍ଚିକରଣ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ କଡା ପ୍ରହାର

The Independence:Yogi-Aditya-Nath-Azam-Khan

ବିବାଦୀୟ ନେତା ଆଜମ ଖାନକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଝଟକା

The Independence:Seva-Bharati-hands-over-newly-constructed-houses-to-Bhiansa-victims

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଭାଇସ୍ନା ଦଙ୍ଗାରେ ବାସହରା ହୋଇଥିବା ପରିବାରଙ୍କର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଲା ସେବା ଭାରତୀ

The Independence:Uttar-Pradesh-Government-declares-10-sq-km-area-Mathura-Vrindavan-teerth-sthal

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ମଥୁରା- ବୃନ୍ଦାବନର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀର ୧୦ ବର୍ଗ କିମିକୁ ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା

The Independence:Kerala-bishop-claims-Muslims-have-launched-narcotics-jihad

ଲଭ ଜେହାଦ ସହ ଏବେ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜେହାଦ, କେରଳରେ ଅଣ ମୁସଲମାନ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ କରାଯାଉଛି ଟାର୍ଗେଟ

The Independence:Know-About-Some-Unique-Idols-of-Lord-Ganseh

Know About Some Unique Idols of Lord Ganseh