The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଯେତେବେଳେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ଏହି ପୃଷ୍ଠାରେ ସେହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ସ୍ତମ୍ଭ ଲେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲି । ଏବେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଆସିସାରିଛି । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପାର୍ଥୀ ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶୀ ବିଜେଡିର ପାର୍ଥୀ ଅବନ୍ତି ଦାସଙ୍କୁ ଭଲ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରି ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ  ଏବେ ଅନେକ କିଛି ସନ୍ଦେଶ ଓଡିଶା ରାଜନୀତିରେ ଛାଡି ଦେଇଯାଇଛି, ଅନେକ ଅକୁହା କଥା ଉପରୁ ପରଦା ଉଠାଇପାରିଛି ଏବଂ ଓଡିଶା ରାଜନୀତିରେ ଚାଲିଆସିଥିବା କିଛି ଧାରା ଉପରେ ରୋକ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇଛି । ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ବିଜେପିର ବିଜୟକୁ ନେଇ ଯେତିକି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇନାହିଁ ତାଠାରୁ ବେଶି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ପରାଜୟକୁ ନେଇ । 

ଓଡିଶାରେ ହେଉ ବା ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ହେଉ ସବୁବେଳେ ଓଡିଶାରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସଫଳତା ପଛର ସିକ୍ରେଟ ଫର୍ମୁଲାଟା କଣ ବୋଲି ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୁଏ । କିଏ କୁହେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ, କିଏ କୁହେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଭାବମୂର୍ତୀ, କିଏ କୁହେ ମହିଳାଙ୍କର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ, କିଏ କୁହେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସରକାରଙ୍କର ବିକାଶ ଇତ୍ୟାଦି ଇତ୍ୟାଦି । ଏପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସିକ୍ରେଟ ଫର୍ମୁଲା ବିଷୟରେ ପଚାରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ବର୍ତମାନ ସବୁ ସିକ୍ରେଟ ଫର୍ମୁଲା ଉପରୁ ପରଦା ହଟିଯାଇଛି । 

ବାସ୍ତବରେ ଯେଉଁ ଯେଉଁ କାରଣ ସବୁକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା ସେସବୁ ହେଉଛି ହାତୀର ଦେଖାଇବା ଦାନ୍ତ । ହାତୀର ଖାଇବା ଦାନ୍ତ ହେଉଛି ଖୁଲମ ଖୋଲା ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ମାଧ୍ୟମରେ ପଇସା ଦେଇ ଭୋଟ କିଣିବା ଯାହା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ବାରମ୍ବାର ବିଜୟ ପଛରେ ଏକ ବଡ କାରଣ ଥିଲା ତାହା ଆଜି ଧରାପଡିଯାଇଛି । ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସେହି ଭୋଟରମାନଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ବାଂଟିବାର ଫର୍ମୁଲା ଧାମନଗରରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ଓ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ପରାଜୟ ହୋଇଛି ।

ଏଠାରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଭୀମାନ ଏକ ବଡ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଭୋଟରମାନେ ପଇସା ନେଇ ଭୋଟ ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଧାମନଗରରେ ନିଷ୍ପତି ନେଲେ ଯାହା ଏକ ବଡ କାରଣ ଥିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ପରାଜୟ ପଛରେ । ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମହିଳାମାନେ ଲଫାପା ଚିରି ଟଙ୍କା ଦେଖାଉଥିଲେ ତାହା ହିଁ ଦର୍ଶାଉଥିଲା ଯେ ବାସ୍ତବରେ ଜନ ସମର୍ଥନରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ଜିତୁଥିଲା ନା ଟଙ୍କା ବାଂଟିକି ନିର୍ବାଚନ ଜିତୁଥିଲା ।

ଆଗରୁ ଆମେ ଦେଖିଛେ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯଥା ଚିଟଫଣ୍ଡ, ଦୁର୍ଷ୍କମ, ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ, ହତ୍ୟା ଆଦି ଘଟଣାରେ ଶାସକ ଦଳର ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ, ବିଧାନସଭାରେ ହରତାଳ, ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କର ଦୃଢ ପ୍ରତିବାଦ ଏସବୁର ଫରକ ଆଦୌ ଶାସକ ଦଳ ଉପରେ ପଡୁନଥିଲା । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କର ଅପରାଧରେ ସିଧା ସଳଖ ସମ୍ପୃକ୍ତିର ପ୍ରମାଣ ବାହାରୁଥିଲା ହେଲେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଉପରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡୁନଥିଲା । 

ଏହାର ଏକ ବଡ କାରଣ ଥିଲା ଯେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଦୃଢ ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଟଙ୍କା ଦେଇକି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିପାରିବେ ଓ ଜିତୁ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ । ହେଲେ ଧାମନଗର ଯେହେତୁ ରାଜନୀତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଅଂଚଳ ସେଠାକାର ଭୋଟରମାନେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସେହି ଫର୍ମୁଲାକୁ କେବଳ ଭଣ୍ଡୁର କଲେ ନାହିଁ ବଂର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଆଉ ଏକ ବଡ ଫର୍ମୁଲା ଥିଲା ବିଭିନ୍ନ ପଂଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ କାମ କରୁଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଚାରରେ ଲଗାଇବା । ଧାମନଗରରେ ମଧ୍ୟ ସେହି ପ୍ରକିୟା ଶାସକ ଦଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ହେଲେ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ ହେଉ ହେଉ ଜଣେ ସ୍ୱଛ ସାଥୀଙ୍କର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସପକ୍ଷରେ ଟଙ୍କା ବାଂଟୁଥିବାର ଏକ ଭିଡିଓ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଭାଇରାଲ ହେଲା ଯାହାକୁ ନେଇ ଧାମନଗରରେ ଏକ ପ୍ରକାରର ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ବଦଳିଗଲା ଯେ ଏଠାରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ବେଆଇନ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି । 

ସେହି ସ୍ୱଛ ସାଥୀଙ୍କ ଉପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ଶାସକ ଦଳ ଓ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ କାମ କରୁଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କ ଘଂଟି ଥିଲା । ତେଣୁ ବାସ୍ତବରେ ଯେଉଁ କଥା ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ କହି ଆସୁଥିଲେ ଧାମନଗରରେ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା । ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ବିଜୟ ପଛରେ ଭାବମୃର୍ତୀ, ବିକାଶ, ୫ଟି, ସ୍ୱଛ ଶାସନ ଯେତିକି ଦାୟୀ ନୁହେଁ ତାଠାରୁ ଶହେ ଗୁଣରେ ଦାୟୀ ହେଉଛି ଭୋଟରଙ୍କୁ ପଇସା ଦେଇ କିଣା ଯିବାର ରଣନୀତି । 

ଏମିତି ଗୋଟିଏ ଧାରଣା କରିଦିଆଯାଇଛି ଯେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରେ କାହାର କିଛି ନାହିଁ ସବୁ କିଛି ଭୋଟ ମିଳୁଛି କେବଳ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାଁରେ । ପ୍ରଚାର ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟୀତ୍ୱ ମାଗିଥିଲେ ଧାମନଗରର । ହେଲେ ଧାମନଗରର ଲୋକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାୟୀତ୍ୱ ନଦେଇ ବିଜେପି ହାତରେ ଦାୟୀତ୍ୱ ଦେଲେ ଯାହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏକ ବଡ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କେତ ଠିଆ କରୁଛି । ବିଜେପି ପକ୍ଷ୍ୟରୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନିର୍ବାଚନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରର ଶେଷ ଦୁଇ ଦିନରେ ଦିନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ଦିନେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ । 

ଏବେ ବିଜେପିର ଏହି ବିଜୟ ଏକ ପ୍ରକାର ନବୀନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଠିଆ କରିବା ସହିତ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଫଳତା ଆଣି ଦେଇଛି । ବିଜେପିର ସୁଚିନ୍ତିତ ରଣନୀତି, ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତିଙ୍କର ବୁଥ ପରିଚାଳନା, ପୁର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସାମଲଙ୍କର ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା, ସଙ୍ଗଠନ ଶକ୍ତିର ସୁବିନିଯୋଗ ଆଦି ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ଆଣିଦେଇଛି ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନରେ । 

ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭାରେ ଯାହା ସ୍ଥିତି ଅଛି ଧାମନଗରର ଫଳାଫଳ କେଉଁ ସରକାର ଭାଙ୍ଗିଦେବନି କି ସରକାରକୁ ଅସ୍ଥିର କରିଦେବନି କିନ୍ତୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଓ ପଦମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଏକ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ସେଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । ବୋଧହୁଏ ୨୦୨୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଆଗରୁ ଧାମନଗର ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କ୍ୱାଲିଫାଇଙ୍ଗ ମ୍ୟାଚ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ବିଜେପି ଜିତିପାରିଛି । 

ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ନା କେବଳ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବଂର ଭୋଟରମାନଙ୍କ ମାନସିକତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ସବୁବେଳେ ସରପ୍ରାଇଜ କାର୍ଡ ଖେଳୁଥିବା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଏଥର ନିଜେ ସରପ୍ରାଇଜ ହୋଇଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ସରପ୍ରାଇଜ କାର୍ଡ ଯାହାକୁ କୁହାହେଉଛି ତାହା ହେଉଛି ରାଜନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱମାନଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରି ପଙ୍ଗୁ ପ୍ରାୟ ଦୁର୍ବଳ ନେତୃତ୍ୱମାନଙ୍କୁ ଆଗରେ ରଖି ପ୍ରଛନ୍ନରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସନକୁ ହାଇଜାକ କରିନେବା । ଲୋକେ ଆଉ ପ୍ରଶାସନିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହାକିମାତିକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । 

Author Image

Anil Biswal

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Warangal-Police-arrested-Azmad-Ali-Abu-for-repeatedly-raping-a-minor-girl

ହିନ୍ଦୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବାରୁ ଅମଜାଦ ଅଲ୍ଲି ଓ ଆବୁକୁ ଗିରଫ କରିଲା ଓାରାଙ୍ଗଲ ପୋଲିସ

The Independence:Islamists-harass-Sabarimala-pilgrims-returning-to-Andhra-Pradesh-by-train

ସାବରିମାଲାରୁ ଫେରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଇସଲାମିଷ୍ଟମାନଙ୍କର ଅସଦାଚରଣ

The Independence:They-performed-Namaz-3-times-nobody-objected-Ex-Army-man-thrashed-by-pantry-car-staff-after-he-sits-down-to-chant-Mantras-case-filed

ଟ୍ରେନରେ ତିନି ଥର ନମାଜ ହେଲା, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକ ତଳେ ବସି ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବାରୁ ପ୍ୟାଂଟ୍ରି କର୍ମଚାରୀ ମାରିଲେ ମାଡ

The Independence:Gandhi-Revenge-Riots-killed-8000-Brahmins

ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଠ ହଜାର ବ୍ରାହ୍ମଣ ହତ୍ୟା

The Independence:Complaint-Filed-Against-Christian-Org-For-Intoxicating-Minors-And-Converting-Them

ଛୋଟ ପିଲମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚ ନେଉଥିବା ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କରାଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ ପାଦ୍ରୀ

The Independence:Guntur-Govt-Hospital-Staff-Make-Merry-Christmas-Making-Public-Wait-Behave-Rudely-When-Questioned

ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସେବା ଛାଡି ଗୁଂଟୁର ଡାକ୍ତରଖାନାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳିଲେ, ଲୋକେ ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କଲେ

The Independence:The-Guardian-Anti-Hindu

ହିନ୍ଦୀ ପାଇଁ ଗାର୍ଡିଆନର ଗାତ୍ରଦାହ

The Independence:Incidents-of-Hindu-torture-in-Bangladesh-in-November

ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ

The Independence:INDIC-DOMINATION-OF-CHINA

ଚାଇନା ଉପରେ ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମୀକ ପ୍ରଭାବ

The Independence:Andhra-Bible-Mission-Church-Members-Attack-SC-Man-For-Objecting-To-Encroachments

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ବାଇବେଲ ଚର୍ଚ୍ଚ ମିଶନର ଲୋକମାନେ

The Independence:Anti-India-Activities-in-Canada

କାନାଡାରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ

The Independence:Assam-Hindu-Family-Complains-Land-Grab-by-Muslim-Neighbours

ଆସାମରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଜମି ଉପରେ କବଜା କରୁଛନ୍ତି ମୁସଲମାନମାନେ

The Independence:Halal-Jihad-Book-Launch-Cancelled-by-Telangana-Govt

ଇସଲାମିଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଚାପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର: ହଲାଲ ଜିହାଦ ପୁସ୍ତକର ଉନ୍ମଚୋନକୁ କଲେ ବନ୍ଦ

The Independence:ACJ-Invites-Terrorist-Convicted-For-Killing-Rajiv-Gandhi-To-Deliver-Guest-Lecture

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅତିଥି କରି ବିବାଦରେ ଏସିଆନ କଲେଜ ଅଫ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଜିମ

The Independence:ISIS-Target-Killing

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା