The Independence:GRAHAM-STAINES-EVANGELIST-OR-LEPROSY-RELIEF-WORKER

 ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏକ ପତ୍ରିକା ( Tidings Magazine ) କୁ ଓଡିଶାରେ ରହୁଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟାନ ମିଶନାରି ଗ୍ରାହାମ ଷ୍ଟେନସ ( Graham Staines ) ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଗ୍ଲାଡିୟସ ଦେଇଥିବା ଏକ ପୁରୁଣା ସାକ୍ଷାତକାରର ଖୁଲାସା ଏବେ ହୋଇଛି । ସେଥିରେ ଗ୍ରାହାମ ଷ୍ଟେନସ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଗ୍ଲାଡିୟସ (  Gladys Staines ) କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ରଥଯାତ୍ରାରେ ବାଇବେଲ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖୁଥିଲେ । କାରଣ ରଥଯାତ୍ରାରେ ଏକ ସମୟରେ ଏତେ ହିନ୍ଦୁଙ୍କର ସମାଗମ ହେଉଥିବାରୁ ସେଠାରୁ ହିଁ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ( Conversion ) କରିବାର ଯୋଜନା ସହଜ ହେବ । ୧୯୯୭ ଓ ୧୯୯୮ ରଥଯାତ୍ରାରେ ସେମାନେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବାଇବେଲ ( Bible ) ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । ଜଷ୍ଟିସ ଡିପି ଓାଧା କମିଶନଙ୍କର ( Justice Wadha Commission ) ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ ରହିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସେହି ପତ୍ରିକା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ରହୁଥିବା ମିଶନାରିମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଛପାଏ ।

ସେହି ପ୍ରତିକାରେ ଆଉ ଏକ ସଂସ୍କରଣରେ (ଜୁନ ୧୯୯୭) ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ୟାମ୍ପ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ମନ ପରିବର୍ତନ କରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଦିଗରେ ।  ଏକଥା ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁରରେ ହୋଇଥିବା ଜଙ୍ଗଲ କ୍ୟାମ୍ପର ସଫଳତା ସବୁଠାରୁ ଭଲ । ସେଠାରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ୧୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପରିବର୍ତନ କରାଯାଇପାରିଲା ।

ସେହି ପ୍ରତିକାର ମାର୍ଚ୍ ୧୯୯୮ ସଂସ୍କରଣରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ବାଇବେଲକୁ ଆଦିବାସୀ ଭାଷା ( Tribal Language ) ଯେପରି ହୋ, ସାନ୍ତାଳି ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ବହୁତ ଆଦୃତ ହୋଇଛି ।

୧୧ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯୯୮ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିକାରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ୟାମ୍ପ ( Jungle Camp ) ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୪ ଦିନ ବାଇବେଲ ପଢାଇବା ଓ ନୁଆ ନୁଆ ପରିବର୍ତିତ ହୋଇଥିବା ( Converted Christian ) ଏବଂ ପୁରୁଣା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ମ୍ପକ ବଢାଇବା ।

ସେହି ପତ୍ରିକାରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୯୮ରେ ଯାହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ । ସେଥିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ମନୋହରପୁରରେ ( Manoharapur ) ହେବାକୁ ଥିବା ବାଇବେଲ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଲା । ସେଠାରେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଏଠାରେ ହିନ୍ଦୁ ଯୁବକମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନରେ ପରିବର୍ତନ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ପୁଣି ହିନ୍ଦୁ କରାଇଦେଉଛନ୍ତି ।

ଆଜି ତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦାରା ସିଂ ( Dara Singh ) ଆଜିବିନ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ଓଡିଶାରେ ଦାରା ସିଂ ଜଣେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ହେଲେ ଜାଣନ୍ତି କି କାହିଁକି ଆଦିବାସୀମାନେ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପୋଡି ମାରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ ? ଗ୍ରାହାମ ଓ ଗ୍ଲାଡିୟସ ମୟୁରଭଂଜ ଓ କେନ୍ଦୁଝରରେ କୁଷ୍ଠ ରୋଗୀଙ୍କର ସେବା କରୁଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ହେଲେ ତଥ୍ୟ କହୁଛି ବାସ୍ତବରେ ସେହି ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନଗଣ୍ୟ ଥିଲା । ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ସେହି ରୋଗ ଆଦୌ ହେଉ ନଥିଲା । ତାହେଲେ କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସେବା ନାଁରେ ସେମାନେ କଣ କରୁଥିଲେ । ସରଳ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ, ମିଛ କହି ସେମାନଙ୍କୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କରାଉଥିଲେ ସେହି ପତି ପତ୍ନୀ ।

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Raipur-municipality-Ganesh-Idols-in-garbage-truck-for-visarjan

ରାୟପୁରରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହନରେ ବୁହା ହେଲେ ଗଣେଶ, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ

The Independence:Situation-of-Afghanistan-After-Taliban-capture-Drinking-Water-one-litre-three-thousands

ତାଲିବାନ ଅଧିକାରର ମାସକ ପରେ କଣ ରହିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତି ? ପାଣି ବୋତଲର ଦାମ ହେଲାଣି ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ଶାଗ ମାଛ ଦରରେ ଘର ଜିନିଷ ବିକୁଛନ୍ତି ଆଫଗାନୀ

The Independence:

ଯେଉଁ ଜାତି ନିଜ ଇତିହାସ ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲି ଯାଏ, ସେହି ଜାତି ନିଜର ଭୂଗୋଳକୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରି ନ ଥାଏ – ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

The Independence:Mob-Lynching-Deadly-attack-on-Dalit-Hindu-Youth-by-Minority-Violent-Mobs-in-Rajsthan

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦଳିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସଂପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମବ ଲିଂଚି, ତିନି ଦିନ ପରେ ଶେଷରେ ଆଖି ବୁଜିଲା ଯୋଗେଶ

The Independence:Bangladesh-Islamists-destroy-Durga-Maa-Idols-Islamists-Fundamentalist-Attack-Hindu

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଇସଲାମୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଦୂର୍ଗାପୁଜା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଭୟର ବାତାବରଣରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ହିନ୍ଦୁ

The Independence:Idols-constructed-for-Durga-Puja-vandalized-in-Bangladesh-Every-year-happening

Idols of Maa Durga constructed for Durga Puja vandalized in Bangladesh, every year repeats

The Independence:

ଘର ଭିତରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନ ପିଙ୍ଗ, ୬୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରି ନାହାନ୍ତି କୌଣସି ଯାତ୍ରା, କାରଣ କଣ ?

The Independence:Yogi-Adityanath-Cow-Slaughter-Cow-Protections

ଯୋଗୀ ସରକାରରେ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ନାହିଁ, ୧୭ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ପଠାଗଲାଣି ଜେଲ, ଗୋଚାଳାଣକାରୀ ଥରହର

The Independence:Time-will-come-when-Article-370-35A-will-be-reinstated-Jammu-Kashmir-Mehbooba-Mufti

ପୁଣି ମେହବୁବା ମୁଫତି ଦେଖିଲେ ଦିବାସ୍ୱପ୍ନ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁହେବ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦

The Independence:Rohingya-Jihadi-network-in-Assam-arrest-of-Indian-handlers-of-Rohingya-Case-transferred-to-NIA

ଦେଶରେ ରୋହିଙ୍ଗିଆ ନେଟବର୍କ ତିଆରି ପାଇଁ ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ରୋହିଙ୍ଗିଆଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ଆସାମରେ ଗିରଫ ପରେ ବଡ ଖୁଲାସା, ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଏନଆଇଏକୁ ଦିଆଗଲା

The Independence:Wasif-Jaffer-Stands-for-Pakistan-Cricket-Team-criticizes-England-Cricket-Board

ପୁଣି ବିବାଦ ଘେରରେ ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ ଟିମର କୋଚ ବାସିମ ଜାଫର, ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡର ସମର୍ଥନରେ ଦେଲେ ବକ୍ତବ୍ୟ, ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ସମାଲୋଚନା

The Independence:Narcotics-Jihad-Odisha-Brown-Sugar

ଓଡିଶାରେ ହେଉଛି କି ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ?

The Independence:Rashtra-Sevika-Samiti-Durga-Bahini

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଙ୍ଘର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ବିଚାରରେ ଅନୁପ୍ରାଣୀତ ମହିଳା ସଙ୍ଗଠନଙ୍କର ସେବା କାମ

The Independence:Why-How-Rahul-Gandhi-Choose-Navjot-Singh-Siddhu-Over-Captain-Amarinder-Singh

ପୁରୁଣା କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନୁଆ ଓପନର ସିଦ୍ଧୁ କାହିଁକି ରାହୁଲଙ୍କ ଗୁଡବୁକରେ? ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ, ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି କଡା ବିରୋଧ ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କୁ ପଡିଲାକି ମହଙ୍ଗା ?

The Independence:Kerala-Muslims-Protests-Narcotics-Jihad-Bishop

ବିଶପଙ୍କ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜିହାଦ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଇସଲାମୀ ସଂସ୍ଥାର ବିରୋଧ, ଘର ସାମନାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ବିଶପଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଖ୍ରିଷ୍ଟିଆନ ଓହ୍ଲାଇଲେ ରାସ୍ତାକୁ

The Independence:Why-Dismantling-Hindutva-Organised-during-Taliban-Terrorism

ସାରା ବିଶ୍ୱ ତାଲିବାନର ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲା ବେଳେ କାହିଁକି କରାଗଲା “ ଡିସମେଂଟଲାଙ୍ଗି ଗ୍ଲୋବାଲ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ”?

The Independence:Durga-Puja-Idol-Height-Restrictions-Odisha-Government

ଦୁର୍ଗା ମାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ମାପିବେ ସରକାର?

The Independence:Rahul-Gandhi-Yogi-Adityanath-UP-Election-Fight-BJP-Congress

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୁଲ ଟସରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ ମାରିଲେ ଛକା, କହିଲେ, “ଅପରାଧୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବୁଲଡୋଜର ଚଳାଇବା ଅନବରତ ଜାରୀ ରହିବ”

The Independence:Periyar--Dravida-Nadu-Separate-Country-Tamilnadu-Freedom-Fighter-Controversial

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ କହୁଥିବା, ଅଲଗା ଦ୍ରାବିଡ ଦେଶ ଦାବି କରୁଥିବା ପେରିୟାରଙ୍କ ନାଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତାଲିକାରେ

The Independence:Yogi-Adityanath-Ram-Mandir-Taliban-Fired-on-Kara-sevak-UP-Election

ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା : ତୁଷ୍ଚିକରଣ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ କଡା ପ୍ରହାର

The Independence:Yogi-Aditya-Nath-Azam-Khan

ବିବାଦୀୟ ନେତା ଆଜମ ଖାନକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଝଟକା

The Independence:Seva-Bharati-hands-over-newly-constructed-houses-to-Bhiansa-victims

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଭାଇସ୍ନା ଦଙ୍ଗାରେ ବାସହରା ହୋଇଥିବା ପରିବାରଙ୍କର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଲା ସେବା ଭାରତୀ

The Independence:Uttar-Pradesh-Government-declares-10-sq-km-area-Mathura-Vrindavan-teerth-sthal

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ମଥୁରା- ବୃନ୍ଦାବନର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀର ୧୦ ବର୍ଗ କିମିକୁ ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା

The Independence:Kerala-bishop-claims-Muslims-have-launched-narcotics-jihad

ଲଭ ଜେହାଦ ସହ ଏବେ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜେହାଦ, କେରଳରେ ଅଣ ମୁସଲମାନ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ କରାଯାଉଛି ଟାର୍ଗେଟ

The Independence:Know-About-Some-Unique-Idols-of-Lord-Ganseh

Know About Some Unique Idols of Lord Ganseh