The Independence:Hundred-years-to-Moplah-Hindu-genocide

ମୋପଲା ବିଦ୍ରୋହ ନାମରେ ୧୯୨୧ ମସିହାରେ ଘଟିଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଜନ ସଂହାର ଘଟଣାକୁ ଶହେ ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ହୋଇଛି । ଇତିହାସର ଏହି ଅନାଲୋଚିତ ଅଧ୍ୟାୟକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚା ଆଲୋଚନା ଓ  ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ତଥାକଥିତ ମାଲାବାର ବିଦ୍ରୋହକୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଐତିହାସିକ ମାନେ ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ ଓ ଜମିଦାର ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ ବୋଲି ପ୍ରଚାରିତ କରି ଆସିଛନ୍ତିା ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ହିନ୍ଦୁ ଜନ ସଂହାର ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ମୋପଲା ମୁସଲମାନ ଓ ତାଙ୍କର ନେତା ମାନେ ଅନ୍ୟୁନ ୧୦ ହଜାର ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଓ ହଜାର ହଜାର ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଇସଲାମରେ ଜୋରଜବରଦସ୍ତି ଧର୍ମାନ୍ତରିତ କରାଇଥିଲେ ।  ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପୈଶାଚିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରା ଯାଇଥିଲା । ୧୯୨୧ ମସିହାରେ ପାଖା ପାଖି ଛଅ ମାସ ଧରି ଏହି ମାରକାଟ କରା ଯାଇଥିଲା । ଅତି କମରେ ଦଶ ଲକ୍ଷ ହିନ୍ଦୁ ଏହି ଅଂଚଳ ଛାଡି ପଳାୟନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । 

୧୯୨୧ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ହୋଇଥିଲା ତାହା ନୁହୋଁ ତେଣୁ  ଏହି ଘଟଣାର ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ । 

କେରଳର ଭୂଗୋଳକୁ ତିନିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରା ଯାଇ ପାରେ । ଏଗୁଡିକ ହେଲା ମାଲାବାର, ତ୍ରିଚି ଓ ଟ୍ରାଭନକୋର ଅଂଚଳ । ଇସଲାମ ସହିତ କେରଳର ସମ୍ପର୍କ ୧୬ ଶହ ମସିହାରୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଜରିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳ ଠାରୁ ମାଲାବାର ଅଂଚଳରେ କନଭର୍ସନ କାମ ଚାଲିଥିଲା ଓ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଇସଲାମରେ ମତାନ୍ତରିତ କରା ଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ସେଠାରେ ସାଂପ୍ରଦାୟିକ ବାତାବରଣ ଦେଖା ଯାଉଥିଲା । ହେଲେ ହାଇଦର ଅଲୀ  ନାମକ ଜଣେ ଇସଲାମୀ ମତାନ୍ଧ ଯେତେବେଳେ ମାଲାବାର ଉପରେ ବିଜୟ ଲାଭ କଲା ସେତେବେଳେ ସେଠାକାର ଭୂମି ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ରକ୍ତରେ ଭିଜି ଯାଇଥିଲା । ତା ପୁଅ ଟିପୁ ସୁଲତାନ ହାଇଦର ଠାରୁ ଅଧିକ ମତାନ୍ଧ ଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତାର ଅତ୍ୟାଚାର ସହି ନ ପାରି  ମାଲାବାରର ହିନ୍ଦୁ ମାନେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାରେ ତ୍ରିଚି ଓ ଟ୍ରାଭନକୋର ଅଂଚଳକୁ ନିଜର ଘର ଦ୍ୱାର, ଜମି ବାଡି ଛାଡି ପଳାୟନ କରିଥିଲେ । ଟିପୁ ଏହି ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ସମ୍ପତିକୁ ମୋପଲା ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କୁ ଭୋଗ କରିବାକୁ ଦେଇ ଦେଇଥିଲା । ତା ପରେ ଟିପୁ ବ୍ରିଟିଶ ମାନଙ୍କ ହାତରେ ପରାଜିତ ହେବା ପରେ ସ୍ଥିତି ବଦଳିଲା ଓ ପଳାୟନ କରିଥିବା ହିନ୍ଦୁ ମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭିଟା ମାଟିକୁ ଫେରିଲେ ଓ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଜମି ଜମା ଉପରେ ପୁଣି ଥରେ କବଜା କଲେ । ଏହା ଫଳରେ ମାଲାବାର ଅଂଚଳରେ ଉତେଜନା ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ   ୫୨ଟି ବଡ ଦଙ୍ଗା ଦୋଇଥିଲା ଓ  ୩୬ଟି ଛୋଟ  ଅର୍ଥାତ  ପାଖାପାଖି ଶହେ ଟି ଦଙ୍ଗା ହୋଇ ସାରିଥିଲା । 

ଯେତେବେଳେ ତୁ୍‌ର୍କୀର ଖଲିଫାକୁ ହଟାଇ ଦିଆଗଲା ସେତେବେଳେ ଇସଲାମୀ ଶକ୍ତି ମାନେ ଖଲିଫା ଶାସନର ପୁନଃ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହାର ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନ ଥିଲା । ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପରେ  ମାଲାବାର ଅଂଚଳରେ ପୁଣି ଥରେ ମୋପଲା ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ଟାର୍ଗେଟ କରା ଗଲା ।  

ଏହା କେତେ ନୃଶଂସ ଓ ବିଭତ୍ସ ଥିଲା ତାହା   ୧୯୨୧ ମସିହା ସେପ୍େଟମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ଦିନ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇଲେ ବୁଝିବା ସହଜ ହେବ । 

କେରଳର ଥୁବୁର ଓ କରୁବାୟକାଣ୍ଡି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଥୁଂଟା ପାହାଡ ମଝିରେ ଜଣେ ଖିଲାଫତୀ ନେତା ତାର ୪ ହଜାର ଅନୁଗାମୀଙ୍କ ସହ ରାଲୀ କଲା ଓ ସଭା ସମୟରେ ୪୦ ଜଣ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଧରା ଯାଇଥିଲା । ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଛରୁ ହାତ ବାନ୍ଧି ଖିଲାଫତି ନେତାଙ୍କ ସାମନାରେ ହାଜର କରା ଗଲା ।  ସେମାନଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ କାଟ କରା ଯାଇଥିଲା, ଖପୁରୀ ଗୁଡିକ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ମାଲାବାର କାଲିକଟର ଯିଏ ଡେପଟି କଲେକ୍ଟର ଥିଲେ ତାଙ୍କର ଲିଖିତ ପୁସ୍ତକ ମୋପଲା ରିବେଲିୟନ-୧୯୨୧ରେ ସେପ୍େଟମ୍ବର ୨୫ ର ଘଟଣାର ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦିଆ ଯାଇଛି । 

ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ୫୬ ପୃଷ୍ଠାରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି - “ସେହି ସ୍ଥାନ ପାଖରେ ଏକ ଗଛ ଓ କୂଅ ଥିଲା । ଜଣେ ପରେ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁକୁ ସେଠାକୁ ନିଆ ଯାଇଥିଲା । ଜଲ୍ଲାଦ ସେଠାରେ ଠିଆ ହୋଇ ଜଣଙ୍କ ପରେ ଜଣଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ କାଟ କରିବା ସହ ଶବକୁ କୂଅ ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲୁଥିଲା । 

ଯାହାଙ୍କୁ ଫିଙ୍ଗା ଯାଇଥିଲା ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ମରି ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବାହାରିବା ସମ୍ଭବ ନ ଥିଲେ । ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ତିନି ଦିନ ଯାଏ କିଛି ଲୋକଙ୍କ କୂଅ ମଧ୍ୟରୁ ଚିତ୍କାର ଓ କ୍ରନ୍ଦନ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସମସ୍ତେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟାନକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବେ । ମୁଁ ସେଠାରେ କିଛି ଦିନ ପରେ ଗଲା ପରେ ଦେଖିଲି ଯେ ସେହି କୂଅ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ମଣିଷର ହାଡରେ ଭର୍ତି ହୋଇଥଲା । ମୋ ପାଖରେ ଥିବା ଆର୍ଯ୍ୟ ସମାଜର ପଣ୍ଡିତ ଋଷିରାମ ୩୦ଟି ଖପୁରୀ ଗଣିିଲେ । ”

ଏଭଳି ଘଟଣା ଲଗାତାର ୬ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୋପଲା ନରସଂହାରରେ ପାଖାପାଖି ଦଶ ହଜାର ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରା ଯିବା ଓ ହଜାର ହଜାର ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତି ଇସଲାମରେ ମତାନ୍ତରିତ କରିବାର ଆଧିକାରିକ ରେକର୍ଡ ମିଳେ । ହେଲେ ବେସରକାରୀ ଭାବେ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ଖୁବ ଅଧିକ ।

ସେତେବେଳର ଏହି ବିଭତ୍ସ  ଓ ପୈଶାଚିକ କୃତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେତେବେଳର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ମାନେ ଅନେକ କିଛି ଲେଖିଛନ୍ତି । ବାବା ସାହେବ ଭୀମରାଓ  ଆଂବେଡକର ହୁଅନ୍ତୁ ବା ଆନିବେସାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ବା ଅନ୍ୟ ମାନେ ହୁଅନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେ ସମୟରେ ଏହା ଉପରେ ଅନେକ କିଛି ଲେଖିଛନ୍ତି । 

ଏହି ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଜନସଂହାରକୁ  ଶହେ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ବର୍ତମାନ ଯାଏ ମିଳି ନାହିଁ ।  ଓଲଟା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଓ ଇସଲାମିଷ୍ଟ ଐତିହାସିକ ମାନେ  ମୋପଲା ହତ୍ୟାକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଓ କୃଷି ବିଦ୍ରୋହୀ ବୋଲି ଲେଖି ସେମାନଙ୍କର ମହିମାମଣ୍ଡନ ହୋଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ସୂଚୀରେ ସାମିଲ କରା ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ପେନସନ ପ୍ରଦାନ କରା ଯାଉଛି । 

ତେବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବାରମ୍ବାର ବିରୋଧ ହେବା ପରେ ଏବେ ମୋଦୀ   ସରକାର ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ସରକାର  ତଥାକଥିତ ମାଲାବାର ବିଦ୍ରୋହରେ ସାମିଲ ଲୋକ ମାନଙ୍କର ନାମକୁ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କ ତାଲିକାରୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ।  ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଡେରୀରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ । 

ମୋପଲା ହିନ୍ଦୁ ଜନସଂହାରର ଶହେ ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ଅବସରରେ ଏ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଖୁବ ଜରୁରୀ ।   ଦେଶରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ କେରଳରେ ଇସଲାମୀ ଶକ୍ତି ମାନେ ଜୋରସୋରରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । କେରଳରୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯୁବକ ବୈଶ୍ୱିକ ଇସଲାମୀ ସଂଗଠନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଆଇଏସଆଇଏସରେ ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି । କେରଳ ଜେହାଦର ମୂଳ କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇ ଗଲାଣି । ଏହାର ମୂଳରେ ମୋପଲା ହିନ୍ଦୁ ଜନସଂହାର ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହାର ଶହେ ବର୍ଷ ପୂର୍ତି ଅବସରରେ ଏହା ଉପରେ ବିଶଦ ଚର୍ଚା ଆଲୋଚନା ହେବା ଜରୁରୀ ।

ଜର୍ଜ ସନ୍ତାୟନା ନାମରେ ଜଣେ ସ୍ପେନର ଦାର୍ଶନିକଙ୍କର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଉକ୍ତି ବଡ ପ୍ରସିଦ୍ଧ  ଉକ୍ତି ରହିଛି । ସେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ - ଇତିହାସରୁ ଯିଏ ଶିକ୍ଷା ନିଏ ନାହିଁ, ତା ସହ ସେପରି ବାରମ୍ବାର ହୋଇଥାଏ । 

Author Image

Dr Samanwaya

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Bastar-Illegal-Conversion-Fighter-Mahesh-Kashyap

ଛତିଶଗଡ ବସ୍ତରରେ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ମହେଶ କାଶ୍ୟପ, ଶୁଣନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

The Independence:Anti-Hindu-Hindu-Phobic-Web-Series-Advertisements-Films

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ହିନ୍ଦୁ ଭାବନାକୁ ଅପମାନ ଓ ଆଘାତ ଦେବାରେ ବଡ ଭୂମିକାରେ ଫିଲ୍ମ, ଧାରାବାହିକ ଓ ଓବ ସିରିଜ

The Independence:Major-Somnath-Sharma-Balidan-Story

ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଳିଦାନର କାହାଣୀ,ହେଡକ୍ବାଟରର ପରାମର୍ଶ ସତ୍ୱେ ପଛକୁ ହଟି ନ ଥିଲେ ସୋମନାଥ ପଛକୁ ହଟିଥିଲେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଶ୍ରୀନଗର ଯାଏ ସହଜରେ ପହଂଚି ଯାଇଥାନ୍ତା

The Independence:China-to-lose-crores-of-Rupees

ଦୀପାବଳୀରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ଲାଗିବ ବଡ ଝଟକା, ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଗଠନର ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଚୀନର ରପ୍ତାନୀକୁ ହେବ 50 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

The Independence:Fire-Crackers-Haram-in-Islam

ଆମେ ବାଣ ବିକିବୁ କିନ୍ତୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଇସଲାମରେ ହାରାମ

The Independence:cm-yogi-adityanath-called-it-akhilesh-yadav-jinnah-remark-shameful

ଉଛୁଳିଲା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଜିନ୍ନା ପ୍ରେମ,ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଖିଲେଶଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଆକ୍ରମଣ , କହିଲେ ଏହା ହେଉଛି ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା

The Independence:Captain-Dibya-Shankar-Mishra-Mamita-Meher-Murder-Case-Link

ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନାଲିଆଖି, ଯଦି ମାନହାନି ହୋଇଛି ତାହେଲେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର, କଲେଜର ଛାତ୍ର, ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ, ଭକ୍ତ ଦାସ, ନରସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧରେ କରିବେ ପାରିବେକି ମାନହାନି ମୋକଦ୍ଦମା?

The Independence:No-memorial-of-Sardar-patel-in-Delhi

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ନା କୌଣସି ଘର ଅଛି, ନା ତାଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ସ୍ମାରକ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ...

The Independence:Digvijay-Singh-attacks-Kejriwal-and-Prashant-Kishore

ଦିଗବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କେଜରିୱାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତା,ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବାସ୍ତବିକତା ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପରିପକ୍ୱତାକୁ ନେଇ ଆଇନା ଦେଖାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ଉପରେ ଦିଗବିଜୟଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:madrasas-mosques-on-india-nepal-border-increased-4-times-in-20-years-intelligence-agencies-alert

ଭାରତ- ନେପାଳ ସୀମାରେ ଗତ 20 ବର୍ଷରେ ମସଜିଦ- ମଦ୍ରାସାର ସଂଖ୍ୟା 4 ଗୁଣ ବଢିଲା, ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରୁ ଫଣ୍ଡିଂ ଆଶଙ୍କା, ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ଆଲର୍ଟରେ

The Independence:jaunpur-police-arrested-naseem-resident-of-machhalishahar-in-case-of-anti-india-speech

ମୋହମ୍ମଦ ନସିମ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ଦେଲା ଗାଳି, ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ପରେ କହିଲା – ‘ମୁଁ ଭାରତର ଲୁଣ ଖାଉଛି, ମୋତେ କ୍ଷମା କରି ଦିଅ ’ ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

The Independence:Mamita-Meher-Murder-Political-Links-Accused-Govinda-Sahu

ପାଓାର କରିଡରରୁ ନେଇ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା: କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ କାଢିଲେ ଖୋଲିଦେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଉଜର ଗୁମର

The Independence:afghanistan-helpless-mother-sells-newborn-for-rs-37000-to-feed-her-other-children

ଆଫଗାନୀ ମହିଳା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ନବଜାତ ବାଳିକାକୁ 37 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କଲେ, ତାଲିବାନ ଶାସନରେ 2.28 ଲୋକ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶୀକାର

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା