The Independence:INS-Vikrant-Indias-First-Indigenous-Aircraft-Carrier

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ତାରିଖ ଦିନ କେରଳର କୋଚିଠାରେ ଭାରତର ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ବିକ୍ରାନ୍ତର ଜଳାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । କୋଚିନ ସିପୟାର୍ଡରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଯୁଦ୍ଧପୋତକୁ ଦେଶର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଡ ପୋତ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହା ୨୬୨ମିଟର ଦୀର୍ଘ, ୬୨ମିଟର ପ୍ରସ୍ଥ, ୫୯ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ, ଯାହା ୩୦ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ପ୍ରାୟ ୧୦ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ପୋତର ନିର୍ମାଣରେ ୨୩ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଦୀର୍ଘଦିନ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିବା ପରେ ବାହାର ହୋଇଥିବା ପୁରୁଣା ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ବିକ୍ରାନ୍ତର ନାମାନୁସାରେ ନୂଆ ଯୁଦ୍ଧପୋତର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି । ପୃଥିବୀରେ ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ସମୁଦ୍ରରେ ଏକ ଭାସମାନ ସହର ସଦୃଶ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିବା ସହ ସମୁଦ୍ରପଥରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ । କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା ବିମାନର ଷ୍ଟ୍ରିପରୁ ବିମାନ ଉଡିବା ସହ ଅବତରଣ କରିଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ବହୁଦିନଧରି ରହିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଏକ ବଡ ଅଞ୍ଚଳକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନଜର ରଖିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ ।

ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ରୁଷିଆ ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଆସୁଛି । ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟର ଡିଜାଇନ ଓ ନିର୍ମାଣ ଆଦି ରୁଷିଆ ହିଁ କରିଥିଲା । ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ୬୦ମିଟର, ଓଜନ ୪୫ହଜାନ ଟନ୍‌, ସର୍ବାଧିକ ଗତି ୫୫ କି.ମି ପ୍ରତିଘଣ୍ଟା, ଲମ୍ବ ୨୮୪ମିଟର,ପ୍ରସ୍ଥ ୬୧ମିଟର ରହିଛି । ଏହାର ରେଞ୍ଜ ୧୩ହଜାର କିଲୋମିଟର ଥିଲାବେଳେ ଏଥିରେ ୧୬୫୦ ରୁ ୧୭୦୦ ଯବାନ ରହିପାରିବେ । ୩୫ଟି ଯୁଦ୍ଧବିମାନକୁ ଏହା ବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ୧୬ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୩ରେ ଏହା ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା । ମୂଳତଃ ରୁଷିଆର ନୌସେନା ପାଇଁ ବାକୁଠାରେ ୧୭ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୭୮ରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସୋଭିଏତ୍ ନୌସେନା ସହ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୮୨ରେ ଏହା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା । ସେଭ୍‌ମାସ୍ (ରୁଷିଆ) ଏବଂ ବ୍ଲାକ ସି ସିପ୍‌ୟାର୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ଆଡମିରାଲ ଗୋର୍ସକୋଭ ନାମରେ ଏହା ପ୍ରଥମେ ପରିଚିତ ଥିଲା । ୧୯୯୬ରେ ଏହାକୁ କାର‌୍ୟ୍ୟରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ୨୦ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୦୪ରେ ଏହାକୁ ଭାରତ କିଣିଥିଲା । ଭାରତ ୨.୩୫ ବିଲିଅନ ଡଲାର ଦେଇ ଏହାକୁ କିଣିବାପରେ ଏହାର ଆଧୁନିକୀକରଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

୧୪ ଜୁନ୍ ୨୦୧୪ରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହାକୁ ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ନାମରେ ଭାରତର ନୌସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତରଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହାର ଆଧୁନିକୀକରଣ ଏବଂ ହସ୍ତାନ୍ତରଣରେ ବହୁ ବିଳମ୍ବ ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ୧.୨ ବିଲିଅନ ଡଲାର ଦେବାକୁ ହୋଇଥିଲା । ରୁଷିଆର ସେଭେରୋଡଭିନକ୍ସଠାରେ ଏହାର ପୁନଃନିର୍ମାଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।

ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟକୁ ରୁଷିଆଠୁ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ନୌସେନା ପାଖରେ ଆଇଏନ୍‌ଏସ ବିରାଟ ନାମକ ସେଣ୍ଟାଉର ଶ୍ରେଣୀର ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ରହିଥିଲା, ଯାହାକୁ ବ୍ରିିଟେନ୍‌ଠାରୁ ଭାରତ ୧୯୮୭ରେ କିଣିଥିଲା । ଯାହାର ନିର୍ମାଣ ୨୧ଜୁନ୍ ୧୯୪୪ରେ ଭିକର୍ସ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଭିକର୍ସ ସିପ୍‌ବିଲ୍‌ଡିଂ ଏଣ୍ଡ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୧୬ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୫୩ରେ ଏହା ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ୧୯୫୯ରେ ବ୍ରିଟେନର ରୟାଲ ନେଭିରେ ଏଚ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍ ହରମେସ୍ ନାମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା । ୧୯୮୪ରେ ଏହା ନୌସେନାରୁ ବାହାରି ଯାଇଥିଲା । ପରେ ୧୨ମଇ ୧୯୮୭ରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପ୍ରାୟ ୩୦ବର୍ଷ କାର‌୍ୟ୍ୟକରି ୨୩ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୬ରେ ନୌସେନାରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ବିରାଟର ଓଜନ ୨୩୯୦୦ ଟନ୍‌, ଦୈର୍ଘ୍ୟ୨୨୬ ମିଟର, ପ୍ରସ୍ଥ ୪୮୭.୭୮ମିଟର, ଗତି ୫୨କିମି ପ୍ରତିଘଣ୍ଟା ରହିଥିଲା । ଏଥିରେ ୨୬ ବିମାନବହନ କରିବା କ୍ଷମତା ରହିଥିଲା ।

ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍ ବିରାଟ ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍ ବିକ୍ରାନ୍ତ ନାମରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ନିକଟରେ ଏକ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଥିଲା ଯାହାକୁ ଭାରତ ୧୯୫୭ରେ ବ୍ରିଟେନ ନୌସେନାଠାରୁ କ୍ରୟ କରି ୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୬୧ରେ ନିଜ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ୧୪ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୪୩ରେ ଭିକର୍ସ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଯୁଦ୍ଧପରେ ନିର୍ମାଣ ୭୫ପ୍ରତିଶତ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ କାର‌୍ୟ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଜାନୁଆରୀ ୧୯୫୭ରେ ଭାରତ ଏହାକୁ କିଣିଥିଲା । ହର୍ଲାଣ୍ଡ ଏଣ୍ଡ୍ ଉଲ୍‌ଫ ସଂସ୍ଥା ବିକ୍ରାନ୍ତର ଅବଶିଷ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଶେଷ କରିଥିଲେ । ୧୯୭୧ରେ ପାକ୍‌-ଭାରତ ଯୁଦ୍ଧବେଳେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ଜଳସୀମାକୁ ଅବରୋଧ କରିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା ଥିଲା ବହୁତ ଅଧିକ । ବ୍ରିଟିସ ରୟାଲ ନେଭି ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ନାମ ଏଚ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍ ହର୍କୁଲେସ୍ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣରେ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବାରୁ ମାତ୍ର ୨୫ଟି ଏପରି ଯୁଦ୍ଧପୋତ ପୃଥିବୀରେ ରହିଛି । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୧ଟି ଆମେରିକାର, ୩ଟି ଚୀନର, ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଭାରତ, ବ୍ରିଟେନ ଓ ଇଟାଲୀ ହାତରେ ଥିଲାବେଳେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ରୁଷିଆ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ସ୍ପେନ ଓ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ପାଖରେ ରହିଛି । ଆମେରିକାର ଗେରାଲଡ୍ ଆର୍ ଫୋର୍ଡ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ବଡ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଯାହା ୨ଟି ଆଣବିକ ରିଆକଟର ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ । ଏହାର ଓଜନ ୧ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌, ସଦସ୍ୟ ୪୫୦୦, ୭୫ ବିମାନ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏହା ପଛକୁ ବ୍ରିଟେନର କ୍ୱିନ ଏଲିଜାବେଥ ରହିିଛି ଯାହାର ଓଜନ ୫୯୦୦୦ ଟନ୍‌, ସଦସ୍ୟ ୧୬୦୦, ୫୦ ବିମାନ ବହନ କରିବା କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଏହା ପଛକୁ ଚୀନର ଲିଓନିଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ରହିଛି ଯାହାର ଓଜନ ୫୮୫୦୦ଟନ୍‌, ସଦସ୍ୟ ୨୭୦୦, ୫୦ ବିମାନ ବହନ କ୍ଷମତା ରହିଛି । ରୁଷିଆର ଆଡମିରାଲ କୁଜନେତ୍ସୋଭ ୫୮, ୫୦୦ଟନ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ,ସଦସ୍ୟ ରହିବା ସଂଖ୍ୟା ୧୬୯୦, ଯୁଦ୍ଧବିମାନ କ୍ଷମତା ୫୦ରହିଛି, ଫ୍ରାନ୍ସର ସାର୍ଲ ଦ ଗଲର ଓଜନ ୪୨୦୦୦ ଟନ୍‌,ସଦସ୍ୟ ୨୦୦୦, ବିମାନ ବହନ କ୍ଷମତା ୪୦ରହିଛି ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ବିକ୍ରାନ୍ତର ଜଳାବତରଣ ପରେ ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍ ବିଶାଳ ନିର୍ମାଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱୀତ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ୨୦୧୨ରେ ବିଶାଳର ଜିଡାଇନ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଚଳିତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୨ରେ ଏଥିପାଇଁ ଭେଲ ପକ୍ଷରୁ ଜିଇପାୱାର ସହ ଇଲେକଟ୍ରିକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇବାକୁ ବୁଝାମଣା କରାଗଲା । ୨୦୩୦ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ଏବଂ ବିକ୍ରାନ୍ତଠାରୁ ଭିନ୍ନ ରହିବ , ଯେଉଁଥିରେ କଟୋବର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପଯୋଗ ହେବ । ବିକ୍ରାନ୍ତ ଏବଂ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟରେ ବିମାନ ଉଡାଣ ଏବଂ ଅବତରଣ ପାଇଁ ୍‌ଷ୍ଟୋବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି, ଯାହାର ରନ୍‌ୱେ ଶେଷ ଭାଗ ଉପରକୁ ୧୨ରୁ ଡିଗ୍ରୀ ଉଠି ରହିଥାଏ । ବିଶାଳ ଯୁଦ୍ଧପୋତରେ କେଟାପୁଲଟ ଟେକ୍ ଅଫ୍ (ଉଡାଣ) ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏଥିରେ ତୀର ମାରିଲା ପରି ବିମାନକୁ ଆଗକୁ ଠେଲିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆମେରିକାର ଯୁଦ୍ଧପୋତରେ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ଆମେରିକାଠାରୁ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମ ବା ଇମଲ୍ସ ଟେକ୍‌ନିକ୍ କ୍ରୟ କରିଛି । ଯାହା ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ବଦଳରେ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋମ୍ୟାଗ୍‌ନେଟ୍ ଟେକ୍‌ନିକ୍ ଆଧାରରେ କାର‌୍ୟ୍ୟକରିବ । ବିଶାଳର ଟେକ୍ ଅଫ୍ ରନ୍‌ୱେ ବିକ୍ରାନ୍ତଠାରୁ ଲମ୍ବରେ କମ୍ ରଖାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହୋଇପାରିବ । ଏଥିରେ ବ୍ୟବହାର ହେବାକୁ ଥିବା ବିମାନଗୁଡିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରହିବ ଯାହାପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଟେକ୍ ଅଫ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଦରକାର ହେବ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା କେବଳ ସମୟ ନୁହେଁ ନିର୍ମାଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନେକ ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଚୀନ ନୌସେନା ନିକଟରେ ଲିଓନିଙ୍ଗ ଏବଂ ସେଡୋଙ୍ଗ ନାମରେ ଦୁଇଟି ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ପୂର୍ବରୁ ରହିଥିଲା । ଚଳିତବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ତୃତୀୟ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଫୁଜିୟାନକୁ ଚୀନ ଜଳାବତରଣ କରାଇଛି । ଏଥିରେ କାଟୋବର ଟେକ୍‌ନିକ୍‌ର ଉପଯୋଗ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଭାରତର ନୌସେନା ହାତରେ ଅନ୍ତତଃ ତିନୋଟି ଏପରି ଯୁଦ୍ଧପୋତ ରହିବା ଦରକାର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗର, ଭାରତ ମହାସାଗର ଏବଂ ଆରବ ସାଗରରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇପାରିବ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ବଡ ବିଷୟ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଅଧିକ ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ଭାରତ ଦରକାର କରୁଛି । ଏକ ସମୟରେ ଚୀନ ଓ ପାକ୍ ପଟୁ ଜଳପଥରେ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏବେଠୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବାଦ ସେବା (ଭାସ୍‌)

ଭୁବନେଶ୍ୱର-୭୫୧୦୦୩

Author Image

Soumendra Jena

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା

The Independence:India-Foreign-Policy

ସମରକନ୍ଦର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Pollution-in-Space-Opinion

ମହାକାଶରେ ମଇଳା

The Independence:Love-jihad-in-West-Bengal-Seikh-Raja-raped-murdered-girlfriend-Rubi-Kumari

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲଭ ଜିହାଦ ରୁବି କୁମାରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କଲା ପ୍ରମିକ ଶେଖ ରାଜା

The Independence:Pakistan-Jindabad-Slogan-Odisha-Bhubaneswar

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠରେ ଉଠିଲା ପାକିସ୍ତାନ ଜିନ୍ଦାବାଦ ନାରା, ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ, ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଓଲଟା ଧମକ

The Independence:Unhealthy-India

ଅସୁସ୍ଥ ଭାରତର ଭବିଷ୍ୟତ

The Independence:Hyderabad-2-burqa-clad-women-held-for-vandalizing-Goddess-Durga-idol-in-Durga-Puja-Pandal

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧା ମହିଳାଙ୍କ ଘୃଣ୍ୟ କାମ, ମେରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିଲା ପରେ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଆସି ଧରାପଡିଲେ

The Independence:Assam-Anjali-Biswas-was-brutally-stabbed-by-Rafiq-Ali-for-refusing-marriage-proposal

ଆସାମ: ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେବାରୁ ଅଂଜଳି ବିଶ୍ୱାସଙ୍କୁ ଛୁରି ମାରିଲା ରଫିକ ଅଲ୍ଲି

The Independence:Rise-of-Nationalism-in-Europe-Stop-Islamisation

ଦୋ’ଛକିରେ ୟୁରୋପ

The Independence:Nexus-and-Minority-appeasement-Waqf-and-Congress

କଂଗ୍ରେସ ଓ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ନାପାକ ଯୁଗଳ ବନ୍ଦୀ

The Independence:National-Logistics-Policy-of-India-Shaping-Logistics-of-Future

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବସ୍ତୁ ପରିବହନ ନୀତି

The Independence:Justice-For-Aditya-15-year-old-Aditya-Tiwari-stabbed-to-death-Taif-Khan-absconding-Bihar-News

ଯେଉଁ ଖବରରେ ଲିବେରାଲ ଲୁହ ବୁହାନ୍ତି ନାହିଁ କି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦେଖାଏ ନାହିଁ, ୧୫ ବର୍ଷର ଆଦିତ୍ୟ ତିଓାରିକୁ ଛୁରି ମାରି ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟାକାରୀ ତୈଫ ଖାନ ଫେରାର

The Independence:British-Hindus-protest-The-Guardians-fake-news-against-India--Hindus

ଦି ଗାର୍ଜିଆନର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଣ୍ଡନରେ ବିକ୍ଷୋଭ

The Independence:Navratri-Dharmic-festival-not-a-cultural-one-so-if-idol-worship-for-you-is-a-sin-maybe-dont-insist-in-coming-for-garba

ନବରାତ୍ରୀ ଏକ ଧାର୍ମୀକ ଉସ୍ତ୍ରବ, ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଗରବାକୁ ନାଚିବା, ମୌଜ, ମସ୍ତି ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁନାହାନ୍ତି କି ପ୍ରସାଦ ଖାଉନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ନଗଲେ ଭଲ

The Independence:Unveiled-and-rising-up-How-protests-in-Iran-cut-to-the-heart-of-national-identity

ହିଜାବର ହୋଲି

The Independence:Operation-Octopus-NIA-Raids-Banned-PFI

ଅପରେସନ ଅକ୍ଟୋପସ