The Independence:ISIS-Target-Killing

 ପାକ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାଁଙ୍କ ଉପରେ ସଂପ୍ରତି ୩ ନଭେମ୍ବର ଦିନ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଲାଗି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତିନୋଟି ଗୁଳି ଗୋଡରେ ଲାଗିବା ପରେ ବି ସେ ବ ର୍ି ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବେନଜୀର ଭୁଟ୍ଟୋ ଯାଉଥିଲା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ୨୭ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୭ରେ ରାୱଲପିଣ୍ଡିଠାରେ ଚାଲିଥିବା ତାଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଲିଅକତ୍ ନେସନାଲ ପାର୍କ ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ  ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ।  ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ତିନି ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚଳାଯାଇଥିଲା । ସେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମୋତେ ହତ୍ୟା କରାଯାଏ ସେଥିପାଇଁ ପରଭେଜ୍ ମୁସାରଫ ଦାୟୀ ରହିବେ । ହେଲେ କେହି ସେ କଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଲେ ନାହିଁ । ଏବେ ଇତିହାସର ପୁନରାବୃ ି ହୋଇଛି । ପାକ୍ ସେନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେବାର ଜବାବ ଗୁଳିରେ ଦେଇଛି ଆଇଏସ୍‌ଆଇ । ପାକିସ୍ଥାନର ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶ ସ୍ଥିତ ବଜିରାବାଦ ସହରରେ ଇମରାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ ଇମରାନଙ୍କ ଦଳ ପିଟିଆଇର କର୍ମୀମାନେ ଫୈସଲାବାଦରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚାଲିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଇମରାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ ପେଶାୱାର, ଇସଲାମାବାଦ, ରାୱଲପିଣ୍ଡି, କ୍ୱେଟା, କରାଚି, ଲାହୋର, ବଲୁଚିସ୍ଥାନ, ବହାବଲପୁର ଆଦି ସହରରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି । ପାକ୍ ରାଜନୀତିରେ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠ ପଞ୍ଜାବୀ ଲୋକେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ପାସ୍ତୁନ ଲୋକଙ୍କ ବର୍ଚସ୍ୱକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି । ବିଶେଷତଃ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶରୁ ୭୦ଭାଗ ସେନାରେ ଭ ର୍ି ହେଉଥିବା ହେତୁ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ସେନା ଲୋକେ ଏହି ପ୍ରଦେଶରୁ ରହିଛନ୍ତି । ଇମରାନଙ୍କ ସେନା ନେତୃତ୍ୱକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ହାତ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ଇମରାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଜାରିଥିବା ସ୍ଥଳେ ଦେଶରେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ନିକଟରେ ଇମରାନଙ୍କ ସମାଲୋଚନାର ଉ ର ପାକ୍ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଥିଲେ । ଇମରାନଙ୍କୁ ସେନାର ସମାଲୋଚନା ନକରିବାକୁ ସେ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଆଇଏସ୍‌ଆଇକୁ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

ପାକିସ୍ଥାନର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଅର୍ସଦ ସରିଫଙ୍କୁ ନିକଟରେ କେନିଆରେ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ପରେ ଆଇଏସ୍‌ଆଇର କଠୋର ସମାଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି ।  ପୂର୍ବତନ ପାକ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାଁ ତାଙ୍କର ଲମ୍ବା ପଦଯାତ୍ରାରେ ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂକୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ।  କାରଣ ଅର୍ସଦ ଇମରାନଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ସାମ୍ବାଦିକ ଥିଲେ । ବ ର୍ମାନର ଶାହବାଜ ସରିଫ ଏବଂ ସେନାର ଦୁର୍ନୀତିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ସେ ନୂଆ ନୂଆ ଘଟଣାମାନ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣୁଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ସହଯୋଗୀମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ  ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଅର୍ସଦଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଧମକ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।  ପାକ୍ ସେନା ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସମାଲୋଚନାମୂଳକ ଲେଖା ପ୍ରକାଶ ନକରିବା ପାଇଁ ବାଜୱାଙ୍କ ଲୋକେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅର୍ସଦ ଏହି ଧମକକୁ ଗୁୁରତ୍ୱ ନ ଦେଇ ଇମରାନଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପେଶୱାରରୁ ଦୁବାଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ବିଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ଅର୍ସଦଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ଥିଲା । ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିଲା । ପେଶାୱାର ଇମରାନଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରାଦେଶିକ ସରକାରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି ।

ଅତୀତରେ ଏଭଳି ମାମଲାକୁ ସେନାବାହିନୀ ଲୋକେ ‘ସଫ୍ଟୱେର ଅପ୍‌ଡେଟ୍ କରାଯିବା’ କହୁଥିଲେ । ସରକାର ଏବଂ ସେନାର ସମାଲୋଚକଙ୍କ ମୁହଁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ନିଶାମାଫିଆ ଏବଂ ଏଜେ ମାନେ ଅତୀତରେ ଅନେକଗୁଡିଏ କ ।କୁ ନିଜର ଚଲାପଥରୁ ହଟାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅର୍ସଦ ପ୍ରଥମେ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ବାହାରି ଦୁବାଇକୁ ନିଜ କର୍ମସ୍ଥାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଦୁବାଇଲେ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ତାଙ୍କ ପିଛା ଛାଡି ନଥିଲା । ଫଳରେ ଶେଷରେ ସେ ଦୁବାଇରୁ କେନିଆକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । କାରଣ ଦୁବାଇରେ ପାକ୍‌ଗୋଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ସୁଜା ପାସା ଏବଂ ଜାହିରୁଲ ଇସଲାମ ସେଠାକାର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀରେ ଚାକିରୀ କରୁଛନ୍ତି । ଅତୀତରେ ସେମାନେ ପାକ୍‌-ସମାଲୋଚକଙ୍କୁ ଦୁବାଇରୁ ଧରି ପାକିସ୍ଥାନରୁ ପଠାଇଥିଲେ । ଅର୍ସଦ କେନିଆରେ ରହି ପାକ୍ ସେନାବାହିନୀର ଦୁର୍ନୀତିକୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସିରିଏଲ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ରହିଥିଲେ । କେନିଆ ପୁଲିସର କହିବାନୁସାରେ ଜଣେ ଶିଶୁର ଅପହରଣ ଓ ହତ୍ୟାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ଗାଡିସବୁ ଅଟକାଇ ଯା କରୁଥିଲେ । ଅର୍ସଦ ବସିଥିବା କାରକୁ ପୁଲିସ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା ବେଳେ ସେ ଅଟକାଇ ନଥିଲେ ।

ତେଣୁ ପୁଲିସ ତାଙ୍କ ଗାଡିକୁ ପିଛା କରି ଗୁଳି କରିଥିଲା । ପଛ ସିଟରେ ବସିଥିବା ଅର୍ସଦଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଗୁଳିବାଜି ଆଗ କାଚ ଭାଙ୍ଗି ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଏହି ଘଟଣାର ଯା ରିପୋର୍ଟ ଆମେରିକା ସରକାର ମଗାଇବାରୁ କେନିଆ ପୁଲିସ କହିଥିଲେ କି ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ମନେକରି ଭୁଲରେ ଗୁଳିଚାଳନା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣା ପଛରେ ପାକ୍ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଭୂମିକା ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ନିଶା ବେପାରୀ  ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ସହାୟତାରେ ଅର୍ସଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଏପ୍ରକାର ହତ୍ୟାରେ ଦାଉଦର ଲୋକେ ବେଶ୍ ଧୂରନ୍ଧର । ଯେହେତୁ ପାକ୍‌ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ସଂପର୍କରେ ରହି ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ତିରିଶବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଚଳିଆସିଛି ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ତାର ସୁଟରମାନେ କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ୨୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଇସଲାମାବାଦର ହାଇକୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବାକୁ ଅର୍ସଦଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ କାଳେ ଅଦାଲତ ପକ୍ଷରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ କଥା ଉଠିପାରେ ବୋଲି ସନ୍ଦେହରେ ଅର୍ସଦଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଗଲା ।

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଅତୀତ ଦିନମାନଙ୍କରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ ଘଟଣା ପଛରେ ସଂପୃକ୍ତି ରହିଛି । ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୦ରେ ଲଣ୍ଡନର ଏଡିଗ୍ୱାରେଠାରେ ଘଟିଥିଲା । ୧୯୯୯ରୁ ଦେଶାନ୍ତରୀ ହୋଇ ଲଣ୍ଡନରେ ରହି ଆସୁଥିବା ମୁ ।ହିଦା କ୍ୱାମି ମୁଭମେ  (ଏମ୍‌କ୍ୟୁଏମ୍‌) ଦଳର ନେତା ଡକ୍ଟର ଇମରାନ ଫାରୁଖଙ୍କୁ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।  ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରଭାବଥିବା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏମ୍‌କ୍ୟୁଏମ୍‌ର ଛାତ୍ରଶାଖା ଅଲ୍‌ପାକିସ୍ଥାନ ମୁହାଜିର ଷ୍ଟୁଡେ ସ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନର୍ ସେ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ପାକ୍ ସଂସଦରେ କରାଚି ସେ ୍ରାଲ -୨ ଆସନରୁ ସେ ଅତୀତରେ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ୧୯୮୮ରୁ ୬ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୯୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।୧୯୭୮ରେ ସେ ଛାତ୍ର୍ ସଂଗଠନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରବ ର୍ୀ କାଳରେ ୧୯୮୪ରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମୁହାଜିର କ୍ୱାମି ମୁଭମେ କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲା । ଦଳର ପ୍ରଥମ ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ଏବଂ ଆବାହକ ଭାବେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୨ରେ ଦଳ କରାଚିରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାପରେ  ପାକ୍ ସରକାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦମନ କରିବା ଲାଗି ସେନା ବାହିନୀକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୭ ବର୍ଷ କାଳ ଲୁଚିଛପି କାର୍ଯ୍ୟକଲାପରେ ୧୯୯୯ରେ ସେ ବ୍ରିଟେନରେ ରାଜନୈତିକ ଶରଣ ନେଇ ପରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଲଣ୍ଡନରେ ରହି ଦଳର ନେତା ଅଲ୍‌ତାଫ ହୁସେନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ ରଖି ସେଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଫାରୁଖଙ୍କ ନାମରେ ପାକ୍ ସରକାର ସନ୍ତ୍ରାସବାଦ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ଫାରୁଖଙ୍କ ମାଆ ୧୯୯୨ରେ ସିନ୍ଧ୍ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚାଲେଞ୍ଜ କରିି ବିଜୟଲାଭ କଲାପରେ ସିନ୍ଧ୍ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅପିଲ କରି ହାରିଥିଲେ ।

୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୬ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ଔଷଧ ଦୋକାନରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷକରି ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଏଡଗ୍ୱାରେର ଗ୍ରୀନ୍ ଲେନ୍‌ଠାରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଶରୀରରେ ଛୁରୀକାଘାତ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡର କ୍ଷତ ଯୋଗୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପୁଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଛୁରୀ ଜବତ କରିଥିଲା । ସେହିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ସନ୍ଦେହରେ ଜଣକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ୨୦୧୩ରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଇଫତିକର ହୁସେନକୁ ବ୍ରିଟିସ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ପାକ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ନଜମ ସେଠୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆପସ କୀ ବାତରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ହତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଫାରୁକ ତାଙ୍କ ଜୀବନପ୍ରତି ଭୟ ରହିଥିବା ନେଇ ଲଣ୍ଡନ ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ୍ ପୁଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ୧୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଖାଲିଦ ସାମିମ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲା ଯେ ଅଲତାଫଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଦିନକୁ ଏଥିପାଇଁ ବଛାଯାଇଥିଲା । ୧୮ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ରେ ସୟଦ ମୋହସିନ ଅଲି, ମୋଜାମ ଅଲି ଏବଂ ଖାଲିଦ ସାମିକୁ ଆଜୀବନ କାରାବାସ ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ୧୨ଲକ୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜୋରିମାନା ହୋଇଥିଲା ।  ଘଟଣା ଲଣ୍ଡନରେ ଘଟିଥିବା ହେତୁ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନ ପୁଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାକ୍ ସରକାର ତାହା ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲେ । ପାକ୍ ଭିସା ନେଇ ହତ୍ୟାକାରୀମାନଙ୍କୁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ଲଣ୍ଡନକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷକରି ଦେଶକୁ ଫେରିବା ପରେ ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଥିଲେ ।

ବଲୋଚ ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ କରିମା ବଲୋଚ (୩୭)ଙ୍କର କାନାଡାର ଟରେ ।ଠାରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ପଛରେ ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ସେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିଲେ । ଦୁଇଦିନ ପରେ ୨୨ ଡିସେମ୍ବରରେ ଏକ ହ୍ରଦ କୂଳରେ ତାଙ୍କ ଶବ ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ୨୦୧୬ରୁ ସେ କାନାଡାରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ।

ଏପ୍ରିଲ ୨୩ ୨୦୧୯ରେ ସ୍ୱୀଡେନର ଉ ର ଷ୍ଟକହୋମ୍‌ଠାରେ ବଲୋଚ ସାମ୍ବାଦିକ ସାଜିଦ ହୁସେନ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ରୁ ସେ ନିଖୋଜ ଥିଲେ । ସ୍ୱିଡେନର ଫାଇରିସ ନଦୀ କୂଳରେ ତାଙ୍କର ଶବ ୨୩ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ରେ ମିଳିଥିଲା ।

ସ୍ୱିଡେନ ପୁଲିସ ମାମଲାଟିକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନେଇ ସମ୍ଭବତଃ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କହି ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା । ଅତୀତରେ ୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୫୧ରେ ପାକ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଆକତ୍ ଅଲି ଖାଁଙ୍କୁ ରାୱଲପିଣ୍ଡିର କମ୍ପାନୀ ବାଗଠାରେ  ଏକଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଭାଷଣ ଦେଲା ବେଳେ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ଯୋଜନାରେ ପାକ୍ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ସୟଦ ଅକବର ବାବ୍‌୍ରାକ ନାମକ  ପାସ୍ତୁନ ଜଦ୍ରାନ  ଗୋଷ୍ଠୀର ବ୍ୟକ୍ତି ଲିଆକତ୍‌ଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିଥିଲା । ପରେ ପୁଲିସ ଗୁଳିରେ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପାକିସ୍ଥାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍ଲି ଜିନ୍ନାଙ୍କୁ  ସ୍ଲୋ-ପଏଜନ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଅଛି । କୋଲକାତା ହିନ୍ଦୁ ଗଣହତ୍ୟାର ଖଳନାୟକ ହୁସେନ ସୟିଦ ସୁହରାବର୍ଦ୍ଦିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଲେବାନନରେ ବେରୁଟର ଏକ ହୋଟେଲରେ ୧୯୬୩ରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ହୋଇଥିଲା ।  ପାକ୍ ସେନାର ବିରୋଧୀ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ୭୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଅନେକ ସମୟରେ ଆଇଏସ୍‌ଆଇ ହିଁ ସେନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ନିଜ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂକୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିଆସିଛି ।

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବାଦ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର-୭୫୧୦୦୩

Author Image

Soumendra Jena

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Warangal-Police-arrested-Azmad-Ali-Abu-for-repeatedly-raping-a-minor-girl

ହିନ୍ଦୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବାରୁ ଅମଜାଦ ଅଲ୍ଲି ଓ ଆବୁକୁ ଗିରଫ କରିଲା ଓାରାଙ୍ଗଲ ପୋଲିସ

The Independence:Islamists-harass-Sabarimala-pilgrims-returning-to-Andhra-Pradesh-by-train

ସାବରିମାଲାରୁ ଫେରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଇସଲାମିଷ୍ଟମାନଙ୍କର ଅସଦାଚରଣ

The Independence:They-performed-Namaz-3-times-nobody-objected-Ex-Army-man-thrashed-by-pantry-car-staff-after-he-sits-down-to-chant-Mantras-case-filed

ଟ୍ରେନରେ ତିନି ଥର ନମାଜ ହେଲା, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକ ତଳେ ବସି ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବାରୁ ପ୍ୟାଂଟ୍ରି କର୍ମଚାରୀ ମାରିଲେ ମାଡ

The Independence:Gandhi-Revenge-Riots-killed-8000-Brahmins

ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଠ ହଜାର ବ୍ରାହ୍ମଣ ହତ୍ୟା

The Independence:Complaint-Filed-Against-Christian-Org-For-Intoxicating-Minors-And-Converting-Them

ଛୋଟ ପିଲମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚ ନେଉଥିବା ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କରାଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ ପାଦ୍ରୀ

The Independence:Guntur-Govt-Hospital-Staff-Make-Merry-Christmas-Making-Public-Wait-Behave-Rudely-When-Questioned

ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସେବା ଛାଡି ଗୁଂଟୁର ଡାକ୍ତରଖାନାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳିଲେ, ଲୋକେ ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କଲେ

The Independence:The-Guardian-Anti-Hindu

ହିନ୍ଦୀ ପାଇଁ ଗାର୍ଡିଆନର ଗାତ୍ରଦାହ

The Independence:Incidents-of-Hindu-torture-in-Bangladesh-in-November

ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ

The Independence:INDIC-DOMINATION-OF-CHINA

ଚାଇନା ଉପରେ ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମୀକ ପ୍ରଭାବ

The Independence:Andhra-Bible-Mission-Church-Members-Attack-SC-Man-For-Objecting-To-Encroachments

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ବାଇବେଲ ଚର୍ଚ୍ଚ ମିଶନର ଲୋକମାନେ

The Independence:Anti-India-Activities-in-Canada

କାନାଡାରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ

The Independence:Assam-Hindu-Family-Complains-Land-Grab-by-Muslim-Neighbours

ଆସାମରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଜମି ଉପରେ କବଜା କରୁଛନ୍ତି ମୁସଲମାନମାନେ

The Independence:Halal-Jihad-Book-Launch-Cancelled-by-Telangana-Govt

ଇସଲାମିଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଚାପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର: ହଲାଲ ଜିହାଦ ପୁସ୍ତକର ଉନ୍ମଚୋନକୁ କଲେ ବନ୍ଦ

The Independence:ACJ-Invites-Terrorist-Convicted-For-Killing-Rajiv-Gandhi-To-Deliver-Guest-Lecture

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅତିଥି କରି ବିବାଦରେ ଏସିଆନ କଲେଜ ଅଫ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଜିମ

The Independence:ISIS-Target-Killing

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା