The Independence:Lesson-from-Direct-Action-Day
 

ଭାରତର ବିଭାଜନ କରି ମୁସଲମାନ ବହୁଳ ଅଂଚଳ ଗୁଡିକୁ ନେଇ ଅଲଗା ଦେଶ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶବାସୀ ଓ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମାନଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିବା ଓ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୯୪୬ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୧୬ ତାରିଖ ଦିନକୁ ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ମୁସଲିମ ଲିଗ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିଲା । ଲିଗ କହିଥିଲା – “ଭାରତର ମୁସଲମାନ ମାନେ ଯେତେବେଳ ଯାଏ ସ୍ୱାଧୀନ ଏବଂ ପୂର୍ଣ ସଂପ୍ରଭୁତା ସମ୍ପନ୍ନ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ଥାପନା ନ ହୋଇଛି ସେତେବେଳେ ଯାଏ ଶାନ୍ତିର ସହିତ ବସିବେ ନାହିଁ, ....ା ଏବେ ସମୟ ଆସି ଯାଇଛି ଯେ ମୁସଲମାନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ” ଜିନ୍ନା ସେତେବେଳେ କହିଲେ - “ଆଜି ଆମେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦ୍ଧତିକୁ ବିଦାୟ ଦେଉଛୁ । ... ଆମ ହାତରେ ବର୍ତମାନ ପିସ୍ତଲ ଅଛି ଓ ଆମେ ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ । ”ସଂକେତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା ।

ବଙ୍ଗରେ ମୁସଲିମ ଲିଗର ଶାସନ ଥିବାରୁ ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଏହି ରାଜ୍ୟକୁ ମୁସଲିଗ ଲିଗ ନେତୃତ୍ୱ ବାଛିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଅବିଭାଜିତ ବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୁସଲିମ ଲିଗର ସୁହରାବର୍ଦୀ ଥିଲା ।

ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୧୬ ତାରିଖ ଦିନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବ ଯାଏ କାହାକୁ ଜଣା ନ ଥିଲା ଯେ ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ କଣ ? ସେହି ଦିନ ସକାଳ ଯାଏ ସବୁ କିଛି ସାଧାରଣ ଥିଲା । ଦିନ ଅଧିକ ହେବା ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ହେବା ବେଳକୁ କୋଲକାତାର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳରେ ଜଳାପୋଡା, ପଥର ଫିଙ୍ଗା, ଭଙ୍ଗା ରୁଜା ଆଦି ହେବାର ସୂଚନା ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏଭଳି ଛୋଟ ମୋଟ ଘଟଣା ଯେ ଭୀଷଣ ହିନ୍ଦୁ ନରସଂହାରର ରୂପ ନେବ ଏହା କେହି ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ କଳ୍ପନା କରି ନଥିଲେ । କୋଲକାତା ସହର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଂଚଳରେ ହଠାତ ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କର ଭୀଡ ବଢିବାରେ ଲାଗିଲା । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ନମାଜ ସମୟରେ ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କର ଭୀଡ ହୁଏ ହେଲେ ସେଦିନର ଭୀଡ ଅସାଧାରଣ ଥିଲା । ଦିନ ଦୁଇଟାରେ ନମାଜ ପାଇଁ ସମୟ ହେଲା । ଲକ୍ଷ- ଲକ୍ଷ ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କ ଭୀଡ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲା । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଲୁହାର ରଡ୍ ଓ ଲାଠି ଥିଲା । ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କର ଭୀଡକୁ ଖ୍ୱାଜା ନଜିମୁଦ୍ଦିନ ଓ ସୁହାରବର୍ଦୀ ଉଦବୋଧନ ଦେଲେ । ଏହି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ଭାଷଣ ପରେ ସାଧାରଣ ଭଳି ଦେଖା ଯାଉଥିବା ଭୀଡ ହିଂସ୍ର ଦଙ୍ଗାକାରୀ ମାନଙ୍କ ଭୀଡରେ ପରିବର୍ତିତ ହୋଇଗଲା ଓ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କୁ ମାର କାଟ କରିବାରେ ଲାଗିଲା । ଏହି ଦିନ କୋଲକାତାର ରାଜ ରାସ୍ତାରେ ସବୁ ଆଡେ ଆଲ୍ଲାହ-ହୁ-ଆକବର, ନାରା-ଏ- ତକଦୀର, ଲଢ କେ ଲେଙ୍ଗେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ କାୟଦେ ଆଜମ ଜିନ୍ଦାବାଦର ସ୍ଲୋଗାନ ଶୁଣା ଯାଉଥିଲା ।

ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ସହିତ ଜଡିତ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ନମାଜରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି । ହେଲେ ଅଧିକାଂଶ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହା ଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନମାଜରେ ଅତି କମରେ ପାଂଚ ଲକ୍ଷ ମୁସଲମାନଙ୍କର ଭୀଡ ରହିଥିଲା । କିଛି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହା ଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି କାମ ପାଇଁ କୋଲକାତା ବାହାରୁ ଟ୍ରକ ମାନଙ୍କରେ ଭର୍ତି କରି ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କୁ ଅଣା ଯାଇଥିଲ।। ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ତେବେ ମୁସଲମାନ ଦଙ୍ଗାକାରୀ ମାନେ ସେମାନଙ୍କର କାମ ଜାରୀ ରଖିଥିଲେ । କୋଲକାତାର ରାଜା ବଜାର, କେଲା ବାଗାନ, କଲେଜ ଷ୍ଟ୍ରିଟ, ହାରିସନ ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଆଦି ଅଂଚଳରେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ଘର ଓ ଦୋକାନକୁ ଜଳାଇ ଦିଆଗଲା । ସୁହରାବର୍ଦୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାରୁ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ହିଂସାଗ୍ରସ୍ତ ଅଂଚଳରେ ମୁତୟନ କରିବାରେ ସେ ଡେରୀ କରିଥିଲ।।

ଏହା ପରେ ୧୭ ତାରିଖ ଦିନ ଇସଲାମୀ ଦଙ୍ଗାକାରୀ ମାନଙ୍କର ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା । ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ବାଛି ବାଛି ହତ୍ୟା କରାଗଲା, ହିନ୍ଦୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରା ଯାଉଥିଲା ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ହିଂସାର ତାଣ୍ଡବ ୨୦ ଅଗଷ୍ଟ ଯାଏ ଚାଲିଥିଲା । କିଛି ସ୍ଥାନରେ ତା ପରେ ମଧ୍ୟ ହିଂସା ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ହିଂସାର ତାଣ୍ଡବରେ ୬ ହଜାରରୁ ୧୦ ହଜାର ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ବୋଲି କୁହା ଯାଏ । ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କୋଲକାତାରୁ ପଳାୟନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲୋ

ସେତେବେଳେ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥିବା ଆମେରିକୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ଫିଲିପ ଟୈଲବଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ କରେଂଟ ଏଫେୟାର୍ସକୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖି ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେରେ ହୋଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପତ୍ର ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇବା । ସେ ଲେଖିଥିଲେ - “ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ସରକାର ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୫୦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ କୁହା ଯାଇଛି ଯେ ଏଥିରେ ୬ ହଜାରରୁ ୧୦ ହଜାର ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ୩୫ ଶହରୁ ଉର୍ଧ ଶବକୁ ଏକାଠି କରା ଯାଇ ସରିଛି । ହେଲେ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ହୁଗଳୀରେ କେତେ ଲୋକଙ୍କ ଶବକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆ ଯାଇଛି, କେତେ ଲୋକ ସହରର ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିବା ନାଳରେ ମରି ପଡିଛନ୍ତି । ୧୨ ଶହରୁ ଉର୍ଧ ଜଳପୋଡା ଘଟଣାରେ କେତେ ଲୋକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି, କେତେ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାନେ ଚୁପ ଚାପ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରି ଦେଇଛନ୍ତି ତାହାର କୌଣସି ହିସାବ ନାହିଁ । ”

ତ୍ରିପୁରାର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥାଗତ ରାୟ ତାଙ୍କର ପୁସ୍ତକ‘‘My People, Uprooted: A Saga of the Hindus of Eastern Bengal’ ’ ରେ ମୁସଲମାନ ମାନେ କିଭଳି ଭାବେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଦଙ୍ଗା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ ଓ ଶେଷରେ ୧୯୪୬ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ ତାରିଖ ଦିନ ତାକୁ ନରସଂହାରର ରୂପେ ଦେଇଥିଲେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । କୋଲକାତାର ତତ୍କାଳୀନ ମେୟର ଓ ମୁସଲିମ ଲିଗ କୋଲକାତାର ସଚିବ ଏସଏନ ଉସମାନ ବଙ୍ଗଳାଭାଷାରେ ଲେଖାଥିବା ଏକ ଲିଫଲେଟ ବାଂଟିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା କାଫିର ମାନେ ତୁମର ଅନ୍ତ ଏବେ ବେଶୀ ଦୂର ନାହିଁ, ଏବେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ହେବ ।

ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ଅବସରରେ କିଭଳି ବିଭତ୍ସ ଓ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣେ ବୟସ୍କ ଲୋକ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଦତଙ୍କ ଅଙ୍ଗେନିଭା କଥାକୁ ନେଇ ଏକ ଭିଡିଓ ବର୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ।

ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ବେଳେ ତାଙ୍କର ବୟସ ୨୪ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବ । ସେ ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବଂଚି ଯାଇଥିଲେ । ସେ ଏହି ଭିଡିଓରେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ରାଜା ବଜାର ଅଂଚଳରେ ବିଫ ଦୋକାନ ମାନଙ୍କରେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ନଗ୍ନ ଶବ ଗୁଡିକୁ ଓଲଟା ଲଟକା ଯାଇ ରଖା ଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଭିକ୍ଟୋରିଆ କଲେଜରେ ପଢୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରାଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ଶବକୁ ହୋଷ୍ଟେଲର ଝରକାରେ ଟଙ୍ଗା ଯାଇଥିଲା । ସେ ନିଜ ଆଖିରେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ଶବ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଭୂମିରେ ରକ୍ତର ଧାରା ଚାଲିଥିଲା । ତାଙ୍କ ପାଦ ତଳେ ରକ୍ତ ବହୁଥିଲା । ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ଶବରୁ ସ୍ତନକୁ କାଟି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ହିଂସା କାଲକାଟା କିଲିଂ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଯେତେବେଳେ ମୁସଲିମ ଲିଗର ସୁହାରବର୍ଦୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ତିନି- ଚାରି ଦିନ ଧରି ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାରକାଟ ଚାଲିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଗୋପାଳ ମୁଖୋପାଧ୍ୟାୟ ଓରଫ ଗୋପାଳ ପାଠା ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅଂଟା ଭିଡିଥିଲେ । ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କିଛି ଯୁବକ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାଷାରେ ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମୁସଲିମ ଲିଗର ନେତା ଓ ଗୁଣ୍ଡା ମାନେ ପଛକୁ ହଟିଥିଲେ । ଗୋପାଳ ପାଠା ନ ଥିଲେ କୋଲକାତାର ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ତାହା ଚିନ୍ତା କରା ଯାଇ ନ ପାରେ । ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛେ ସେତେବେଳେ ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ର ଏହି କଳା ଅଧ୍ୟାୟର ପୁନର୍ପାଠ କରି ଏଥିରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର ପୁନରାବୃତିକୁ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ ।

(ଡ ସମନ୍ୱୟ ନନ୍ଦ )

Author Image

Dr Samanwaya

Recent Posts

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା

The Independence:India-Foreign-Policy

ସମରକନ୍ଦର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Pollution-in-Space-Opinion

ମହାକାଶରେ ମଇଳା

The Independence:Love-jihad-in-West-Bengal-Seikh-Raja-raped-murdered-girlfriend-Rubi-Kumari

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲଭ ଜିହାଦ ରୁବି କୁମାରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କଲା ପ୍ରମିକ ଶେଖ ରାଜା

The Independence:Pakistan-Jindabad-Slogan-Odisha-Bhubaneswar

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠରେ ଉଠିଲା ପାକିସ୍ତାନ ଜିନ୍ଦାବାଦ ନାରା, ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ, ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଓଲଟା ଧମକ

The Independence:Unhealthy-India

ଅସୁସ୍ଥ ଭାରତର ଭବିଷ୍ୟତ

The Independence:Hyderabad-2-burqa-clad-women-held-for-vandalizing-Goddess-Durga-idol-in-Durga-Puja-Pandal

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧା ମହିଳାଙ୍କ ଘୃଣ୍ୟ କାମ, ମେରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିଲା ପରେ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଆସି ଧରାପଡିଲେ

The Independence:Assam-Anjali-Biswas-was-brutally-stabbed-by-Rafiq-Ali-for-refusing-marriage-proposal

ଆସାମ: ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେବାରୁ ଅଂଜଳି ବିଶ୍ୱାସଙ୍କୁ ଛୁରି ମାରିଲା ରଫିକ ଅଲ୍ଲି

The Independence:Rise-of-Nationalism-in-Europe-Stop-Islamisation

ଦୋ’ଛକିରେ ୟୁରୋପ

The Independence:Nexus-and-Minority-appeasement-Waqf-and-Congress

କଂଗ୍ରେସ ଓ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ନାପାକ ଯୁଗଳ ବନ୍ଦୀ

The Independence:National-Logistics-Policy-of-India-Shaping-Logistics-of-Future

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବସ୍ତୁ ପରିବହନ ନୀତି

The Independence:Justice-For-Aditya-15-year-old-Aditya-Tiwari-stabbed-to-death-Taif-Khan-absconding-Bihar-News

ଯେଉଁ ଖବରରେ ଲିବେରାଲ ଲୁହ ବୁହାନ୍ତି ନାହିଁ କି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦେଖାଏ ନାହିଁ, ୧୫ ବର୍ଷର ଆଦିତ୍ୟ ତିଓାରିକୁ ଛୁରି ମାରି ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟାକାରୀ ତୈଫ ଖାନ ଫେରାର

The Independence:British-Hindus-protest-The-Guardians-fake-news-against-India--Hindus

ଦି ଗାର୍ଜିଆନର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଣ୍ଡନରେ ବିକ୍ଷୋଭ

The Independence:Navratri-Dharmic-festival-not-a-cultural-one-so-if-idol-worship-for-you-is-a-sin-maybe-dont-insist-in-coming-for-garba

ନବରାତ୍ରୀ ଏକ ଧାର୍ମୀକ ଉସ୍ତ୍ରବ, ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଗରବାକୁ ନାଚିବା, ମୌଜ, ମସ୍ତି ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁନାହାନ୍ତି କି ପ୍ରସାଦ ଖାଉନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ନଗଲେ ଭଲ

The Independence:Unveiled-and-rising-up-How-protests-in-Iran-cut-to-the-heart-of-national-identity

ହିଜାବର ହୋଲି

The Independence:Operation-Octopus-NIA-Raids-Banned-PFI

ଅପରେସନ ଅକ୍ଟୋପସ