The Independence:Major-Somnath-Sharma-Balidan-Story


 

ସେ ଦିନ ଥିଲା 3  ନଭେମ୍ବର, 1947 । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଜବାନ କବାଇଲୀ ମାନଙ୍କ ବେଶରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଦେଇଥିଲେ ।
ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମା କୁମାଉଁ ରେଜିମେଂଟର ଚତୁର୍ଥ ବାଟାଲିୟନର ଡେଲଟା କମ୍ପାନୀର କମାଣ୍ଡର ଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମାନଙ୍କ ସହ କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାର ବଡଗାମରେ ମୁତୟନ ଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ମାନେ କାଶ୍ମୀରର ବାରାମୁଲା ହୋଇ ବଡଗାମ ଯାଏ ପହଂଚି ସାରିଥିଲେ । ମେଜର ସୋମନାଥଙ୍କ ସାମନାରେ ଥିବା 7 ଶହ ସୈନିକ ବିଶିଷ୍ଟ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଥିଲା। ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ମୋର୍ଟାର, ରାଇଫଲ ଓ ଲାଇଟ ମେସିନଗନ ଜରିଆରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ ।
ନିଜର ସାଥୀ ସୈନିକ ମାନେ କାଳେ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ  ହରାଇବେ ଏଥି ପାଇଁ ସେ ନିଜେ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଲେ । ତାଙ୍କର ଜବାନ ମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିଲେ । ମେଜର ସୋମନାଥଙ୍କ ବାମ ହାତରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା । ସେ ଗୋଟିଏ ହାତରେ ଲାଇଟ  ମେସିନଗନ ଧରି ମୋର୍ଚା ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ । ସେ ନିଜେ ମେସିନ ଗନ ଚଳାଇବା ସହ ଅନ୍ୟ ସାଥୀ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମେସିନଗନ ଲୋଡ କରି ଦେଉଥିଲେ । ସେ ଏପଟେ ଗୁଳି ଚଳାଅ, ସେ ପଟେ ଗୁଳି ଚଳାଅ,  ଏପରି କରି ନିଜ ଜବାନ ମାନଙ୍କର ଉତ୍ସାହବର୍ଧନ କରିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ ।
ଦୁଇ ପହର ବେଳକୁ ତାଙ୍କର ଗୋଳାବାରୁଦ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା । ସେ ବ୍ରିଗେଡ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ। ସିନିୟର ଅଧିକାରୀ ମାନେ ତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ଯେ ସେମାନେ ପଛକୁ ହଟି ଯାଆନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମା ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି ଦେଇଥିଲେ ।
ସୋମନାଥ କହିଥିଲେ ଯେ – “ଶତ୍ରୁ ଆମ ନିକଟରୁ ମାତ୍ର ଶହେ ଗଜ ଦୂରରେ ରହିଛି । ଆମେ ଘେରି ହୋଇ ରହିଛୁ, ଆମର ସଂଖ୍ୟା କମ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ପାଦ ପଛକୁ ହଟିବି ନାହିଁ । ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ନିକଟରେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଗୁଳି ଅଛି ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଜୀବନ ଅଛି, ମୁଁ ମୋ ଜବାନଙ୍କ ସହ ମୋର୍ଚାରୁ ପଛକୁ ହଟିବି ନାହିଁ, ମୃତ୍ୟୁ ଯାଏ ଲଢିବି ।  ”
ଏହା ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ହେଡକ୍ୱାଟରକୁ ଶେଷ ବାର୍ତା ଥିଲା ।
 

ଜଣେ ସୈନ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଶତ୍ରୁ୍ ଜବାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ତାଙ୍କ ସୈନିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ ଅଛି, ତେଣୁ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।  ହେଲେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ଯ ଆସି ନାହିଁ, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଛକୁ ମଧ୍ୟ ହଟିବା ଉଚିତ ହେବ ନାହିଁ । କାରଣ ଏପରି କଲେ ଶତ୍ରୁ ସୈନିକ ମାନେ ବିନା କୌଣସି ବାଧାରେ ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ପହଂଚିଯିବେ ଓ ଶ୍ରୀନଗର ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର କବଜା ହୋଇଯିବ ।
ସେ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଲେ । ଜବାନ ମାନଙ୍କର ଉତ୍ସାହକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ଶେଷ ସମୟ ଯାଏ ଲଢିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଲେ । ତାଙ୍କ ବାମ ହାତରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଲାଗିଥିଲା, ହେଲେ ସେ ଲଗାତାର ଲଢେଇ ଜାରୀ ରଖିଥିଲେ । ହଠାତ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର  ଏକ ମୋର୍ଟାର ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଫାଟିଲା ଓ ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମା ବଳିଦାନ ହୋଇଗଲେ ।

ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଆଦମ୍ୟ  ସାହସ ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପରମବୀ ଚକ୍ର ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ  ନଭେମ୍ବର 5 ତାରିଖ ଦିନ ସକଳେ ବଡଗାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହି ଅଂଚଳକୁ କବଜା କରି ନେଲା । ସମସ୍ତ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ । ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମା ସମେତ 20 ଜଣ ଭାରତୀୟ ଜବାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ପ୍ରତିଶୋଧ ଭାରତୀୟ ସେନା ନେଇଥିଲା ।ସେଦିନ  1947 ନଭେମ୍ବର 3ର ସେହି ଦିନ ଆଜି ବି ଭାରତୀୟ ସେନାର ହୃଦୟରେ ଉତ୍ସାହ ଭରି ଦିଏ, ଯାହାର ନାୟକ ଥିଲେ ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମା ।
 

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:araria-court-bihar-sentenced-mohammed-major-to-death-for-raping-6-year-old-minor

ଘର ନିକଟରେ ଖେଳୁଥିଲା 6 ବର୍ଷର ବାଳିକା, 48 ବର୍ଷୀୟ ମୋହମ୍ମଦ ମେଜର କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ, ବିହାରର ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଫାସୀ ଦଣ୍ଡ

The Independence:bangladeshi-woman-roni-begum-hindu-identity-payal-ghosh-fake-adhaar-arrested-in-karnataka

ବାଂଲାଦେଶୀ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ରୋନୀ ବେଗମ 15 ବର୍ଷ ଧରି ପାୟଲ ଘୋଷ ନାମରେ ରହୁଥିଲା, ଧରିଲା କର୍ଣାଟକ ପୋଲିସ

The Independence:Encounter-at-India-Pakistan-Border-in-Punjab

ଭାରତ-ପାକ୍ ସୀମାରେ ଚୋରାଚାଲାଣକାରୀ ଓ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏନକାଉଂଟର, ଜଣେ ଜବାନ ଆହତ, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନରେ ହେରୋଇନ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଜବତ

The Independence:PM-tribute-to-Lajpat-Rai-on-his-n

ଲାଲା ଲାଜପତ ରାୟଙ୍କୁ ଜୟନ୍ତୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଂଜଳି ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

The Independence:hamid-ansari-criticize-indian-democracy-expresses-concern-regarding-rise-of-hindu-nationalism

‘ଭାରତରେ ବଢୁଛି ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ଗଣତନ୍ତ୍ର ବିପଦରେ, ଆଇଏସଆଇ ସହ ଜଡିତ ସଂସ୍ଥାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇ କହିଲେ ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ ଆନସାରୀ,ବିବାଦରେ ହମିଦ ଆନସାରୀ,

The Independence:Hindu-Yuva-Vahinis-resolution

ରେକର୍ଡ ଭୋଟରେ ଗୋରଖପୁରରୁ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଜିତାଇବାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ନେଲେ ସଂକଳ୍ପ

The Independence:Again-Hindu-Temple-attacked-in-Pakistan

ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତିପୀଠ ହିଂଗଲାଜ ମା ମନ୍ଦିର ଉପରେ ମୁସଲମାନ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଗତ 22 ମାସରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ହେଲାଣି 11 ଥର ଆକ୍ରମଣ

The Independence:IAS-Cadre-Revise-Odisha-Govt-Opposed

ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କୁ ନେଇ ନବୀନ ଚିନ୍ତାରେ କି? ଆଇଏସ କ୍ୟାଡର ସଂଶୋଧନ ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଡେପୁଟେସନରେ ନେଇଯିବନି ତ?

The Independence:hamid-ansari-swara-bhaskar-to-attend-event-of-dubious-organisation-iamc-pakistan-terrorist-connection

ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସଂସ୍ଥା ଆଇଏଏମସିର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବେ ହମିଦ ଆନସାରୀ ଓ ସ୍ବରା ଭାସ୍କର, ସଂସ୍ଥାର ରହିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ କନେକ୍ସନ, ଭାରତରେ ହିଂସା ପଛରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଭୂମିକା

The Independence:adheshyam-khemka-life-dedicated-to-gitapress-padma-vibhushan-2022

ସବୁବେଳେ ପତ୍ରରେ ଖାଉଥିଲେ, ଗୀତା ପ୍ରେସ ସହ ଥିଲେ ଜଡିତ, ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଲେ ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ସମ୍ମାନ, ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

The Independence:kerala-minister-ahammad-devarkovil-unfurls-national-flag-upside-down-in-kasaragod

କେରଳର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅହମଦ ଓଲଟା ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତୋଳନ କଲେ, ବିବାଦ ହେବା ପରେ ପୁଣି ହେଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

The Independence:Keshav-Maharaja-Jai-Sriram-South-African-Cricketer-Hindu

IND Vs SA Cricket ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକାନ ବୋଲର କେଶବ ମହାରାଜା ମ୍ୟାଚ ଜିତିଲା ପରେ ଲେଖିଲେ ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଭାରତ ସହିତ ସର୍ମ୍ପକ କଣ?

The Independence:Kanika-King-Daughter-in-Law-Murderd-by-Son-killed-mother-in-cuttack

କନିକା ରାଜାଙ୍କ ନାତୁଣୀ ବୋହୂ ପରେଶ କୁମାରୀ ଭଞ୍ଜଦେଓଙ୍କୁ କଟୁରିରେ ହାଣି ଦେଲା ପୁଅ

The Independence:Jonty-Rhodes-Chris-Gayle-Narendra-Modi-Republic-Day-Wishes

କ୍ରିକେଟର ଜଣ୍ଟି ରୋଡସ, କ୍ରିସ ଗାଏଲ ଜଣାଇଲେ ଭାରତକୁ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିସବର ଶୁଭେଛା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି ପାଇଁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ

The Independence:Punjab-Election-Politics-Amarindar-Singh-Navjot-Siddhu-Imran-Khan

Punjab Politics: କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ବଡ଼ ଖୁଲାସା, ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ନେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିଲେ ଅନୁରୋଧ

The Independence:Prasad-Harichandan-May-Leave-Congress-will-join-bjd-or-bjp-may-fight-puri-loksabha-satyabadi-bidhansabha

ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା : ବିଜେଡିରୁ ଲୋକସଭା ନା ବିଜେପିରୁ ବିଧାନସଭା? ବ୍ରହ୍ମଗିରିରେ ପାର୍ଥୀ ବଦଳାଇବକି ବିଜେଡି?

The Independence:pakistan-is-not-real-enemy-of-india-says-akhilesh-yadav-bjp-says-he-loves-jinnah

ଅଖିଲେଶଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବକ୍ତବ୍ୟ, କହିଲେ ଭାରତର ଅସଲ ଶତ୍ରୁ ପାକିସ୍ତାନ ନୁହେଁ, ବିଜେପି କଲା ଟାର୍ଗେଟ

The Independence:netaji-subhash-chandra-boses-daughter-anita-bose-said-congress-did-injustice-to-her-father

କଂଗ୍ରେସ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅନ୍ୟାୟ କରିଛି, କହିଲେ ନେତାଜୀଙ୍କ ଝିଅ ଅନିତା, ନେତାଜୀଙ୍କୁ କାବୁ କରି ପାରୁ ନଥିଲେ ଗାନ୍ଧୀ, ନେହେରୁଙ୍କ ପକ୍ଷ ନେଲେ

The Independence:Pakistans-new-National-Security-Policy

ପାକିସ୍ତାନର ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ନୀତିରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସେହି ପୁରୁଣା ରାଗ

The Independence:Veer-Bal-Diwas

ବୀର ବାଳ ଦିବସ ପାଳନ ଘୋଷଣାର ଔଚିତ୍ୟ

The Independence:terrorists-count-in-jammu-kashmir-is-less-than-200-army-commander-yk-joshi-called-2021-historic-year

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏବେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 200ରୁ କମ, କେବଳ 2021ରେ 182 ଆତଙ୍କବାଦୀ ହୋଇଛନ୍ତି ନିପାତ

The Independence:tamil-nadu-girl-ends-life-after-school-pressurised-her-to-convert-to-christianity

‘ସ୍କୁଲରେ ପଢିବାର ଅଛି ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ହେବାକୁ ପଡିବ’, ତାମିଲନାଡୁରେ ମିଶନାରୀ ସ୍କୁଲର ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ସହି ନ ପାରି ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ସୀମା ପାର କଲାଣି ମିଶନାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ

The Independence:ib-ministry-block-pakistan-youtube-facebook-twitter-anti-india

ପାକିସ୍ତାନରୁ ଚାଲୁଥିବା ଓ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଅପପ୍ରଚାର ଚଳାଉଥିବା 35ଟି ୟୁ ଟ୍ୟୁବ ଚାନେଲକୁ ବ୍ଲକ କଲା ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

The Independence:up-crime-husband-murdered-wife-in-front-of-three-year-old-daughter-in-lucknow

ଯେଉଁ ୟାସିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଶିବାରୁ ହେଲେ ଜାରା, ସେହି ୟାସିନ ତଂଟି ଚିପି କଲା ହତ୍ୟା, 3 ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ଛାଡି ହେଲା ଫେରାର

The Independence:chennai-police-summons-actor-siddharth-suryanarayan-for-his-crass-sexual-comments-on-saina-nehwal

ସାଇନା ନେହୱାଲଙ୍କ ଉପରେ ସେକ୍ସୁଆଲ କମେଂଟ କରି କ୍ଷମା ମାଗିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ହେଉନି ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କ ସମସ୍ୟା, ଚେନ୍ନାଇ ପୋଲିସ ପଚରା ଉଚୁରା ପାଇଁ ଡାକିଲା