The Independence:Narcotics-Jihad-Odisha-Brown-Sugar

 ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର କାୟା ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ବେଳେ ଏ ସର୍ମ୍ପକରେ କେରଳର ଜଣେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ବିଶପ ଜୋଶେଫ କଳାରଙ୍ଗାଟଙ୍କର ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି । ସେ ଏକ ନୁଆ ଶବ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି “ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ” (Narcotics Jihad) । ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁସଲମାନମାନେ କେରଳରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବରେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର କହିବାନୁସାରେ ନିଶା ମାଧ୍ୟମରେ ଅଣ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରିବା ହେଉଛି ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ । କେରଳରେ ବାମପନ୍ଥିଙ୍କର ସରକାର ଅନେକ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଅଛି ।

ସେହି ବିଶପଙ୍କର ବୟାନ ପରେ ଏବେ ଦେଶରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରୁ ବି ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି । ଏବେ ଆସାମରେ (Assam) ଦଳେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଧଳା ଜହର (Brown Sugar) ବେପାର କରୁଥିଲେ । ଆସାମରେ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟନୁସାରେ ଗତ ୬ ମାସ ଭିତରେ ୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହିରୋଇନ, ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇସାରିଲାଣି । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଘଟଣାରେ ଧରାପଡିଥିବା ଅପରାଧୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ । ମଣିପୁରରେ (Manipur) ଗୋଟିଏ ଗ୍ୟାଙ୍ଗପାଖରୁ ରେକର୍ଡ ପରିମାଣର ୧୬୪ କୋଟିର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇଥିଲା, ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ସମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର । ଡ୍ରଗ୍ସ ବେପାର ଏବେ ଏକ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି କିଛି ବିଶେଷ ସମୁଦାୟଙ୍କର ।

ଏହା ପୁର୍ବରୁ ସେହି କେରଳରେ ଲଭ ଜିହାଦର (Love Jihad) କଥା ଉଠିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତମାମ ଲିବେରାଲ, ସେକୁଲାରମାନେ ଏହାର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଓ ଏହାକୁ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କହି ସମାଲୋଚନା କରିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରେ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କର ଲଭ ଜିହାଦ ଉପରେ ମୋହର ଲଗାଇବା ଓ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେରଳ ସରକାରଙ୍କୁ ଆଇନ ଆଣିବା ପାଇଁ କହିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଚେଇଁଲେ । ଗଜୁରାଟ, ୟୁପି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସମାନ ଅଭିଯାଗମାନ ଆସୁଛି, ଲଭ ଜିହାଦ ଉପରେ ଆଇନ ଆସିବା ପାଇଁ ସରକାରମାନେ ପ୍ରକିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଲେଣି ।

୨୦୦୯ରେ କେରଳ କାଥୋଲିକ ବିଶପ କାଉନସିଲର ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ କେରଳରେ ୪୫୦୦ ଅଣ ମୁସଲମାନ ଝିଅଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ପୁଅମାନେ ମିଛ ପରିଚୟ କହି ପ୍ରେମ ବିବାହ କରି ଇସଲାମରେ ପରିବର୍ତନ କରିଦେଉଛନ୍ତି ଓ ପରେ ତଲାକ ଦେଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଏହାକୁ ଲଭ ଜିହାଦର ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଅନ୍ୟ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ତର୍ଜମା କରିଲା ପରେ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବରେ ଲଭ ଜିହାଦ ଚାଲିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନର ସାମ୍ବାଦିକ ଏବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେରଳ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ତାଲିବାନମାନେ ସକ୍ରିୟ ହେବେ । ଏଥିରୁ ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ କେରଳ ଏବେ ଜିହାଦସ୍ତାନର ନୁଆ ରାଜଧାନୀ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର ବର୍ବରତାକୁ ଦେଖିଲା ପରେ କେରଳରେ ସେମାନେ କଣ କରିବେ ସେକଥା ଭାବିଲା ବଳକୁ ମନରେ ଭୟ ଆସିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ।

ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜିହାଦ ଏକ ବୈଶ୍ୱିକ ସମସ୍ୟା ଭାବରେ ଉଭା ହେଲାଣି । ଜିହାଦର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ୱରୁପବି ସାମାନାକୁ ଆସୁଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ଡ୍ରଗସ, ଅଫିମ, ଚରସ, ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର କାରବାର ବଢୁଛି ଓ ଯୁବପିଢି ଏହାଦ୍ୱାରା ବରବାଦ ହେଉଛନ୍ତି ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଏସବୁର ଏକ ସୁନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନେଟଓାର୍କ ରହିଛି । ଏଗୁଡିକ ଭାରତରେ ପଶୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରୁ । ପରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଛି । ଉଡତା ପଂଜାବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଏହାର କାହାଣୀ ଅଛି ଯେ କିପରି ପଂଜାବର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଷଡଯନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ।

ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଧରା ହେବାର ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । ପ୍ରାୟତଃ ଅନେକ ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ହେଉଥିବା ଅପରାଧୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର । ହିନ୍ଦୁମାନେ ଯେ ଗିରଫ ହେଉନାହାନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଶଂ ହେଉଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ । ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନମାନେଯେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ଭୁଲ ହେବ । ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ମୁସଲମାନମାନେ ରାଜନୀତିରେ, ଖେଳରେ, ସମାଜସେବାରେ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାରେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରିର ସ୍ୱରୁପ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି କି ଏହି ବିକ୍ରିରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନେ ବେଶି ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର ୨% ମୁସଲମାନ । ହେଲେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାମଲାରେ ଯେତିକି ଅପରାଧୀ ଗିରଫ ହେଉଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ପାଖାପାଖି ଅଧାରୁ ଅଧିକ ମାମଲାରେ ମୁସଲମାନ ଅପରାଧୀ ବାହାରିବା ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଘଟଣାର ଗମ୍ଭିରତା ଅଛି କି ନାହିଁ । ଅପରାଧ ସମାଜରେ ସବୁବେଳେ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏକ ଅପରାଧରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ରିଲିଜିଅନ ବା ଜାତିର ସଂଖ୍ୟା ବିଶେଷ ଅଧିକ ରହିବ ତାହେଲେ ଭୃକୁଂଚନ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ, ସନ୍ଦେହ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ଦେଶରେ ଯେଉଁ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡମାନେ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କେରଳ ଓ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି ସେମାନଙ୍କର ଚେର ଓଡିଶାରେ ବି ରହିଛି । କାରଣ ଯଦି କେରଳରେ ହୋଇପାରୁଛି ତାହେଲେ ଓଡିଶାରେ କାହିଁକି ନୁହେଁ ?

ଓଡିଶାରେ ଚାଲିଥିବା ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରର ରୁଟ ହେଉଛି ବଙ୍ଗଳାଦେଶରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ହୋଇ ଜଳେଶ୍ୱର । ଜଳେଶ୍ୱର ହେଉଛି ଓଡିଶାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର ହବ । ବାଲେଶ୍ୱର - ଜଳେଶ୍ୱର ଲିଙ୍କରେ ଯେଉଁମାନେ ସବୁ ଗିରଫ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସେହି ସମୁଦାୟର । ସେମାନେ ଓଡିଶାରେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର ହୋଲସେଲର, ଷ୍ଟକିଷ୍ଟ ସବୁ କିଛି । ବାକି ତାପରେ ତଳକୁ ତଳ ସେମାନଙ୍କର ରିଟେଲର, ଖୁଚୁରା ଠେଲା ଦୋକାନି ମାନେ ଅଛନ୍ତି । ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ସଙ୍ଗିନ ଯେ ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ବି ପହଚିଂ ଗଲାଣି ଏହି ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର । ଯଦି ଆସାମରେ ୬ ମାସରେ ୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜବତ ହୋଇପାରିଛି ସେଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଓଡିଶାରେ ଏହି ପରିମାଣ କେତେ ହେବ ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ଯେ କେବଳ ଯୁବପିଢିମାନେ ନଷ୍ଟ ହେଉନାହାନ୍ତି, ବଂର ଜିହାଦି ନେଟଓାର୍କଙ୍କ ପାଖକୁ ପଇସାବି ଯାଉଛି, ସେମାନେ ଆର୍ଥୀକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶକ୍ତିଶାଳି ହେଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ଘଟଣାରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରୁଥିବା ବେପାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ବଡ ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ ଓକିଲ ମାମଲା ଲଡୁଛନ୍ତି । ପଇସା ଆସୁଛି କେଉଁଠୁ ଏବବ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏମିତି କେତେ ଅର୍ଥ ଅଛି ସେକଥା ଭାବିଲା ବେଳକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି । ଏକ ପ୍ରକାରର ଜିହାଦ ସିଣ୍ଡିକେଟ ଭଳିଆ କାମ କରୁଛି ।

ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଗିରଫର ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଦିନ ଖବର ବାହାରୁଛି । ଏବେ ମାତ୍ର ୭ ଦିନ ତଳେ ରସୁଲଗଡରୁ ୧କିଲୋ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇଥିଲା, ଗିରଫ ହୋଇଥିଲା ରକିବୁଲ ଲକ୍ସର । ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରେ ଜଳେଶ୍ୱରରୁ ୨.୪ କିଲୋ ଜବତ ହୋଇଥିଲା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ ମମତାଜ ଖାନ ଓ ଉଦୟନାଥ ରଥ । ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ୧.୨୬ କିଲୋ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଧରାପଡିଲା । ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ ଅଫତାବ, ଏସକେ କମରାଉଦ୍ଦିନ ଓ ସୌରଭ ।

ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୁଲ୍ୟର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଭିତରେ, ନଭେମ୍ବର ୨, ୨୦୨୦ରେ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ମୁନା ଓ ସାଜନନାମରେ ଦୁଇଜଣ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ସପ୍ଲାୟର ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ । ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୨୦୨୧ରେ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ  ଭଦ୍ରକରୁ ମିନା କାଦ୍ରୀ ବୋଲି ଜଣେ ବେପାରୀଠାରୁ ୧ କୋଟିର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କରିଥିଲା । ପୋଲିସର କହିବା ଅନୁସାରେ ଜଳେଶ୍ୱରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଡ୍ରଗ୍ସ ବେପାରୀ ହେଉଛି ଶେଖ ସଇଦ । ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ସହଦେବଖୁଂଟା ପୋଲିସ ଧରିଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜେଲକୁ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଯୋଗାଇବା ର‌୍ୟାକେଟ ପଛରେ ଥିଲା ଶେଖ ବାବୁ ଖାନ । ଜୁଲାଇରେ ଭଦ୍ରକରୁ ଯେଉଁ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୁଲ୍ୟର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହେଲା ସେଥିରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥିଲା ସେଖ ଅବଦୁଲ, ଯିଏ ବାଲେଶ୍ୱରର ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଏସକେ ଅଗସରର ଶ୍ୱଶୁର । ତାଙ୍କ ପରିବାରର ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡିଥିଲେ । ଏମିତି ଅନେକ ମାମଲା ପ୍ରତିଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଆସୁଛି ।

 

ଓଡିଶା ପୋଲିସର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରି ଅପରାଧୀଙ୍କ ଲିଷ୍ଟରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନେ ଆଗରେ । ଥରେ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ସେହି ତାଲିକା ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା କଥା । ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଘଟଣାରେଧରାପଡିଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କର ନାଁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ନଦେଉଥିବାର ନଜିର ରହିଛି । ଦେଲେ ଆହୁରି ବେଶି କିଛି କଥା ପଦାକୁ ଆସନ୍ତା । ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ନିଶା କାରବାରକୁ ଯଦି ପୋଲିସ ସତରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥାଏ  ତାହେଲେ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗିରେ ଟିକିଏ ପରିବର୍ତନ କରିବା ଦରକାର, ତାହେଲେ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ରୋକ ଲଗାଇବାରେ ଆହୁରି ସକ୍ଷମ ହେବ ।

ମୁଳ ଲେଖାଟି ଦୈନିକ ଖବର କାଗଜର ନିର୍ଭୟରେ ୨୧/୦୯/୨୦୨୧ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । 

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା

The Independence:Imran-Khan-is-more-popular-than-Modi-in-India-says-Pak-Minister-gets-trolled

ଇମ୍ରାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରାଲୀ କଲେ ମୋଦୀଙ୍କ ଠାରୁ ବେଶୀ ଲୋକ ହେବେ ବୋଲି କହିଲେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଶୁଣନ୍ତୁ, ମୋଦୀଙ୍କ କାରଣରୁ ସୁଧୁରୁନି ଭାରତ – ପାକ ସମ୍ପର୍କ. ଏପରି ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହେଲେ ହଟହଟା

The Independence:ravi-nimbargi-murder-in-vijayapura-for-relationship-with-muslim-woman-karnataka

ମୁସଲିମ ଝିଅକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ରବି, ତାଙ୍କର ଶବ କୂଅରୁ ମିଳିଲା, ପ୍ରେମିକାର ଭାଇ ଓ ମାମୁଁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା କଥା ସ୍ୱୀକାର କଲେ

The Independence:bollywood-website-koimoi-hitjob-wife-kranti-redkar-wankhede-ncb-sameer-wankhede-aryan-khan-arrest

ଡ୍ରଗ୍ସ ମାମଲାରେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀ ସମୀର ୱାନଖାଡେଙ୍କ ପଛରେ ପଡିଲା ବଲିଉଡର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲବି, ଭାବମୂର୍ତି ଖରାପ କରିବାକୁ ଲଗାତାର ଅପପ୍ରୟାସ, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଭ୍ରମାତ୍ମକ ଖବର ଜାରୀ କଲା ବଲିଉଡ ୱେବସାଇଟ, ୱାନଖାଡେଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଦେଲେ କଡା ଜବାବ

The Independence:ara-ali-khan-wishes-amit-shah-on-his-birthday-gets-trolled-by-leftists-fake-account

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନରେ ଲେଫ୍ଟ-ଲିବେରାଲ ମାନେ ପୁଣି ଦେଖାଇଲେ ପ୍ରବଳ ଘୃଣା ଭାବ,ଅମିତ ଶାହଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦିନର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ପରେ ସାରା ଅଲି ଖାନଙ୍କ ଉପରେ କଲେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଆକ୍ରମଣ , ସାରାଙ୍କୁ କହିଲେ ଭୀରୁ

The Independence:indonesia-first-president-daughter-sukmawati-soekarnoputri-islam-to-hindu-conversion

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ଘର ବାହୁଡା କରିବେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଝିଅ ସୁକମାବତୀ, ଛାଡିବେ ଇସଲାମ, ଶୁଦ୍ଧି ବଦାନୀ ରୀତି ସମ୍ପନ୍ନ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି

The Independence:jatan-saha-killed-by-bangladeshi-muslims-durga-puja-violence-against-hindus

‘ବାପା କେବେ ଆସିବେ, କୁହ ନା ମାଆ ‘, ଚାରି ବର୍ଷର ନିଷ୍ପାପ ଶିଶୁ ପ୍ରତିଦିନ ପଚାରୁଛି ପ୍ରଶ୍ନ, ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଇସଲାମୀ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ ମାନେ ପିଟି ପିଟି ମାରି ଦେଇଥିଲେ

The Independence:Unending-violence-agaist-Hindus-in-Bangladesh

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଜାରୀ ରହିଛି ହିନ୍ଦୁ, ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ,ନୋଆଖାଲୀ ପରେ ଏବେ ଫେଣିରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ଇସଲାମୀ ଭୀଡ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ

The Independence:soyeb-aftab-aiims-delhi-make-mockery-of-ramayan-video-neet

ରାଉରକେଲାର ଶୋଏବ ଅଫତାବଙ୍କ କୁତ୍ସିତ ମାନସିକତା, ଓଡିଶାକୁ କଲେ ଲଜ୍ଜିତ,ରାମାୟଣ ଉପରେ ସ୍ତରହୀନ ଶୋ ଜରିଆରେ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ଉପରେ କୁଠାରାଘାତ, ବିବାଦ ଘନେଇବା ପରେ କ୍ଷମା ମାଗିଲା ଏମ୍ସ ଛାତ୍ର ସଂଘ

The Independence:LARGE-SCALE-VIOLENCE-AGAINST-HINDUS-IN-BANGLADESH

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଦୁର୍ଗାପୁଜା ଅବସରରେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଂଗଠିତ ଆକ୍ରମଣ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ ଓ ଫଟୋ, ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଠିକାଦାର ମାନେ ନିଗୋଢ ନିଦରେ

The Independence:bangladesh-muslim-mob-sabotage-durga-puja-navaratri-pandal-in-comilla-nanua-dighi-quran-insult-rumour

ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର ପରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ମୁସଲମାନ ଭୀଡ କଲା ଦୂର୍ଗା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତି

The Independence:two-daughters-and-two-young-sisters-shyam-sunder-nishad-family-broken-lakhimpur-kheri-violence

ଦୁଇ ଛୋଟ ଝିଅ ବାପା-ବାପା କହି କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି, ବୃଦ୍ଧ ପିତାଙ୍କ ଲୁହ ବନ୍ଦ ହେଉ ନାହିଁ, ବିଜେପି କର୍ମୀ ଶ୍ୟାମ ସୁନ୍ଦର ନିଷାଦଙ୍କ ପରିବାରର କଥା, ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମାନେ ପିଟି ପିଟି ମାରି ଦେଇଥିଲେ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରଙ୍କୁ

The Independence:Odisha-Government-Decision-to-auction-cow-from-Gosala

ଗାଈ କଣ ଭଙ୍ଗା ବସ ନା ପୁରୁଣା ଲୁହା ଯେ ସରକାର ଏହାକୁ ନିଲାମ କରିବେ? ଗାଈ କେବଳ ଏକ ପଶୁ ନୁହେଁ ବଂର ଏହା ହେଉଛି କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ପୁଜ୍ୟ

The Independence:Our-aim-is-to-convert-the-whole-world-in-to-Islam-says-Lal-Masjids-maulana

ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିଶ୍ୱକୁ ଇସଲାମରେ ମତାନ୍ତରିତ କରିବା ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ – ଲାଲ ମସଜିଦର ମୌଲାନା ଅବଦୁଲ ଅଜିଜ