The Independence:Narcotics-Jihad-Odisha-Brown-Sugar

 ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର କାୟା ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ବେଳେ ଏ ସର୍ମ୍ପକରେ କେରଳର ଜଣେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ବିଶପ ଜୋଶେଫ କଳାରଙ୍ଗାଟଙ୍କର ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି । ସେ ଏକ ନୁଆ ଶବ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି “ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ” (Narcotics Jihad) । ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁସଲମାନମାନେ କେରଳରେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବରେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର କହିବାନୁସାରେ ନିଶା ମାଧ୍ୟମରେ ଅଣ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରିବା ହେଉଛି ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ । କେରଳରେ ବାମପନ୍ଥିଙ୍କର ସରକାର ଅନେକ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଅଛି ।

ସେହି ବିଶପଙ୍କର ବୟାନ ପରେ ଏବେ ଦେଶରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରୁ ବି ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଛି । ଏବେ ଆସାମରେ (Assam) ଦଳେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଧଳା ଜହର (Brown Sugar) ବେପାର କରୁଥିଲେ । ଆସାମରେ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟନୁସାରେ ଗତ ୬ ମାସ ଭିତରେ ୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହିରୋଇନ, ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇସାରିଲାଣି । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଘଟଣାରେ ଧରାପଡିଥିବା ଅପରାଧୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ । ମଣିପୁରରେ (Manipur) ଗୋଟିଏ ଗ୍ୟାଙ୍ଗପାଖରୁ ରେକର୍ଡ ପରିମାଣର ୧୬୪ କୋଟିର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇଥିଲା, ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ସମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର । ଡ୍ରଗ୍ସ ବେପାର ଏବେ ଏକ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି କିଛି ବିଶେଷ ସମୁଦାୟଙ୍କର ।

ଏହା ପୁର୍ବରୁ ସେହି କେରଳରେ ଲଭ ଜିହାଦର (Love Jihad) କଥା ଉଠିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତମାମ ଲିବେରାଲ, ସେକୁଲାରମାନେ ଏହାର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଓ ଏହାକୁ ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କହି ସମାଲୋଚନା କରିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରେ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କର ଲଭ ଜିହାଦ ଉପରେ ମୋହର ଲଗାଇବା ଓ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେରଳ ସରକାରଙ୍କୁ ଆଇନ ଆଣିବା ପାଇଁ କହିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଚେଇଁଲେ । ଗଜୁରାଟ, ୟୁପି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସମାନ ଅଭିଯାଗମାନ ଆସୁଛି, ଲଭ ଜିହାଦ ଉପରେ ଆଇନ ଆସିବା ପାଇଁ ସରକାରମାନେ ପ୍ରକିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଲେଣି ।

୨୦୦୯ରେ କେରଳ କାଥୋଲିକ ବିଶପ କାଉନସିଲର ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ କେରଳରେ ୪୫୦୦ ଅଣ ମୁସଲମାନ ଝିଅଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ପୁଅମାନେ ମିଛ ପରିଚୟ କହି ପ୍ରେମ ବିବାହ କରି ଇସଲାମରେ ପରିବର୍ତନ କରିଦେଉଛନ୍ତି ଓ ପରେ ତଲାକ ଦେଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଏହାକୁ ଲଭ ଜିହାଦର ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଅନ୍ୟ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ତର୍ଜମା କରିଲା ପରେ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବରେ ଲଭ ଜିହାଦ ଚାଲିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନର ସାମ୍ବାଦିକ ଏବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେରଳ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ତାଲିବାନମାନେ ସକ୍ରିୟ ହେବେ । ଏଥିରୁ ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ କେରଳ ଏବେ ଜିହାଦସ୍ତାନର ନୁଆ ରାଜଧାନୀ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନର ବର୍ବରତାକୁ ଦେଖିଲା ପରେ କେରଳରେ ସେମାନେ କଣ କରିବେ ସେକଥା ଭାବିଲା ବଳକୁ ମନରେ ଭୟ ଆସିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ।

ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜିହାଦ ଏକ ବୈଶ୍ୱିକ ସମସ୍ୟା ଭାବରେ ଉଭା ହେଲାଣି । ଜିହାଦର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ୱରୁପବି ସାମାନାକୁ ଆସୁଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ଡ୍ରଗସ, ଅଫିମ, ଚରସ, ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର କାରବାର ବଢୁଛି ଓ ଯୁବପିଢି ଏହାଦ୍ୱାରା ବରବାଦ ହେଉଛନ୍ତି ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଏସବୁର ଏକ ସୁନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନେଟଓାର୍କ ରହିଛି । ଏଗୁଡିକ ଭାରତରେ ପଶୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରୁ । ପରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଛି । ଉଡତା ପଂଜାବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଏହାର କାହାଣୀ ଅଛି ଯେ କିପରି ପଂଜାବର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଷଡଯନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ।

ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଧରା ହେବାର ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । ପ୍ରାୟତଃ ଅନେକ ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ହେଉଥିବା ଅପରାଧୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର । ହିନ୍ଦୁମାନେ ଯେ ଗିରଫ ହେଉନାହାନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଶଂ ହେଉଛନ୍ତି ମୁସଲମାନ । ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନମାନେଯେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ଭୁଲ ହେବ । ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ମୁସଲମାନମାନେ ରାଜନୀତିରେ, ଖେଳରେ, ସମାଜସେବାରେ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାରେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରିର ସ୍ୱରୁପ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି କି ଏହି ବିକ୍ରିରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନେ ବେଶି ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର ୨% ମୁସଲମାନ । ହେଲେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ମାମଲାରେ ଯେତିକି ଅପରାଧୀ ଗିରଫ ହେଉଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ପାଖାପାଖି ଅଧାରୁ ଅଧିକ ମାମଲାରେ ମୁସଲମାନ ଅପରାଧୀ ବାହାରିବା ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଘଟଣାର ଗମ୍ଭିରତା ଅଛି କି ନାହିଁ । ଅପରାଧ ସମାଜରେ ସବୁବେଳେ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏକ ଅପରାଧରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ରିଲିଜିଅନ ବା ଜାତିର ସଂଖ୍ୟା ବିଶେଷ ଅଧିକ ରହିବ ତାହେଲେ ଭୃକୁଂଚନ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ, ସନ୍ଦେହ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ଦେଶରେ ଯେଉଁ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡମାନେ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କେରଳ ଓ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି ସେମାନଙ୍କର ଚେର ଓଡିଶାରେ ବି ରହିଛି । କାରଣ ଯଦି କେରଳରେ ହୋଇପାରୁଛି ତାହେଲେ ଓଡିଶାରେ କାହିଁକି ନୁହେଁ ?

ଓଡିଶାରେ ଚାଲିଥିବା ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରର ରୁଟ ହେଉଛି ବଙ୍ଗଳାଦେଶରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ହୋଇ ଜଳେଶ୍ୱର । ଜଳେଶ୍ୱର ହେଉଛି ଓଡିଶାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର ହବ । ବାଲେଶ୍ୱର - ଜଳେଶ୍ୱର ଲିଙ୍କରେ ଯେଉଁମାନେ ସବୁ ଗିରଫ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସେହି ସମୁଦାୟର । ସେମାନେ ଓଡିଶାରେ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାରର ହୋଲସେଲର, ଷ୍ଟକିଷ୍ଟ ସବୁ କିଛି । ବାକି ତାପରେ ତଳକୁ ତଳ ସେମାନଙ୍କର ରିଟେଲର, ଖୁଚୁରା ଠେଲା ଦୋକାନି ମାନେ ଅଛନ୍ତି । ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ସଙ୍ଗିନ ଯେ ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ବି ପହଚିଂ ଗଲାଣି ଏହି ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର । ଯଦି ଆସାମରେ ୬ ମାସରେ ୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜବତ ହୋଇପାରିଛି ସେଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଓଡିଶାରେ ଏହି ପରିମାଣ କେତେ ହେବ ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ଯେ କେବଳ ଯୁବପିଢିମାନେ ନଷ୍ଟ ହେଉନାହାନ୍ତି, ବଂର ଜିହାଦି ନେଟଓାର୍କଙ୍କ ପାଖକୁ ପଇସାବି ଯାଉଛି, ସେମାନେ ଆର୍ଥୀକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶକ୍ତିଶାଳି ହେଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ଘଟଣାରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରୁଥିବା ବେପାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ବଡ ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ ଓକିଲ ମାମଲା ଲଡୁଛନ୍ତି । ପଇସା ଆସୁଛି କେଉଁଠୁ ଏବବ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏମିତି କେତେ ଅର୍ଥ ଅଛି ସେକଥା ଭାବିଲା ବେଳକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି । ଏକ ପ୍ରକାରର ଜିହାଦ ସିଣ୍ଡିକେଟ ଭଳିଆ କାମ କରୁଛି ।

ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଗିରଫର ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଦିନ ଖବର ବାହାରୁଛି । ଏବେ ମାତ୍ର ୭ ଦିନ ତଳେ ରସୁଲଗଡରୁ ୧କିଲୋ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇଥିଲା, ଗିରଫ ହୋଇଥିଲା ରକିବୁଲ ଲକ୍ସର । ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରେ ଜଳେଶ୍ୱରରୁ ୨.୪ କିଲୋ ଜବତ ହୋଇଥିଲା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ ମମତାଜ ଖାନ ଓ ଉଦୟନାଥ ରଥ । ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ୧.୨୬ କିଲୋ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଧରାପଡିଲା । ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ ଅଫତାବ, ଏସକେ କମରାଉଦ୍ଦିନ ଓ ସୌରଭ ।

ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୁଲ୍ୟର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଭିତରେ, ନଭେମ୍ବର ୨, ୨୦୨୦ରେ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ମୁନା ଓ ସାଜନନାମରେ ଦୁଇଜଣ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ସପ୍ଲାୟର ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ । ଜାନୁଆରୀ ୨୬, ୨୦୨୧ରେ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ  ଭଦ୍ରକରୁ ମିନା କାଦ୍ରୀ ବୋଲି ଜଣେ ବେପାରୀଠାରୁ ୧ କୋଟିର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କରିଥିଲା । ପୋଲିସର କହିବା ଅନୁସାରେ ଜଳେଶ୍ୱରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଡ୍ରଗ୍ସ ବେପାରୀ ହେଉଛି ଶେଖ ସଇଦ । ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ସହଦେବଖୁଂଟା ପୋଲିସ ଧରିଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜେଲକୁ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଯୋଗାଇବା ର‌୍ୟାକେଟ ପଛରେ ଥିଲା ଶେଖ ବାବୁ ଖାନ । ଜୁଲାଇରେ ଭଦ୍ରକରୁ ଯେଉଁ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୁଲ୍ୟର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ ହେଲା ସେଥିରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥିଲା ସେଖ ଅବଦୁଲ, ଯିଏ ବାଲେଶ୍ୱରର ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଏସକେ ଅଗସରର ଶ୍ୱଶୁର । ତାଙ୍କ ପରିବାରର ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡିଥିଲେ । ଏମିତି ଅନେକ ମାମଲା ପ୍ରତିଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଆସୁଛି ।

 

ଓଡିଶା ପୋଲିସର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ବିକ୍ରି ଅପରାଧୀଙ୍କ ଲିଷ୍ଟରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନେ ଆଗରେ । ଥରେ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ସେହି ତାଲିକା ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା କଥା । ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଘଟଣାରେଧରାପଡିଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କର ନାଁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ନଦେଉଥିବାର ନଜିର ରହିଛି । ଦେଲେ ଆହୁରି ବେଶି କିଛି କଥା ପଦାକୁ ଆସନ୍ତା । ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ନିଶା କାରବାରକୁ ଯଦି ପୋଲିସ ସତରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥାଏ  ତାହେଲେ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗିରେ ଟିକିଏ ପରିବର୍ତନ କରିବା ଦରକାର, ତାହେଲେ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ରୋକ ଲଗାଇବାରେ ଆହୁରି ସକ୍ଷମ ହେବ ।

ମୁଳ ଲେଖାଟି ଦୈନିକ ଖବର କାଗଜର ନିର୍ଭୟରେ ୨୧/୦୯/୨୦୨୧ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । 

Author Image

Independence News

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Things-Hindus-Must-Know-About-Muslims

ମୁସଲିମଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି କଥା ଯାହା ହିନ୍ଦୁମାନେ ଜାଣିବା ଦରକାର

The Independence:Aamir-Khan-urges-fans-not-to-boycott-Laal-Singh-Chaddha-Says-It-is-rather-unfortunate

ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ଆମିର ଖାନଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଓ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:Azadi-Ki-Amrit-Mahostav-75-Years-of-Independence-Har-Ghar-Tiranga

ଅମୃତ ମହୋସ୍ତ୍ରବର ବିମର୍ଶ

The Independence:Hindu-Genocide-Pakistan-Army-Sri-Angan-Ashram-Massacre-Bangladesh

୧୯୭୧ ମସିହାର ଆଙ୍ଗନ ଆଶ୍ରମ ଗଣହତ୍ୟା ଯେଉଁଥିରେ ୮ ଜଣ ହିନ୍ଦୁ ପୁଜକଙ୍କ ହତ୍ୟା ହୋଇଥିଲା

The Independence:Andolinijibi-China-Pakistan-pro-stopped-Sterlite-copper-plant

ପଢନ୍ତୁ କେମିତି ଆନ୍ଦୋଳନଜିବିମାନେ ଚାଇନା ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ତମ୍ବା ଉପ୍ତାଦନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ

The Independence:Indian-American-Muslim-Council-Terror-Links-Gives-Cash-Awards-To-Leftist-Journos-And-News-Portals

ଆମେରିକାର ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମୁସଲିମ ସଂସ୍ଥା ଦେଉଛି ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଅର୍ଥ

The Independence:Utter-Pradesh-Yogi-Adityanath-govt-provides-land-to-63-displaced-Bangladeshi-Hindu-families

ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ମାଡିବସିଥିବା ଜମିକୁ ୬୩ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କ ଭିତରେ ବାଂଟିଲେ ଯୋଗୀ ସରକାର

The Independence:Terrible-plan-behind-the-canonization-of-a-fake-saint-BY-VATICAN-Devasagayam

ଭାଟିକାନର ନୁଆ ଫର୍ମୁଲା: ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସନ୍ଥ ଘୋଷଣା ପଛରେ ରହିଛି ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ଏଜେଣ୍ଡା

The Independence:Emara-Matha-Puri-Jagannath-Temple-ASI-Affidavit-Parikrama-Prakalpa

ଏମାର ମଠରୁ ମିଳିଥିଲା ପ୍ରାଚୀନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି: ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲା ଏଏସ୍‌ଆଇ

The Independence:Azan-in-Loud-Speaker-is-not-religious-rights-What-Does-the-Law-Say-About-Use-of-Loudspeakers-in-India

ଲାଉଡ ସ୍ପିକରରେ ଆଜାନ ଧାର୍ମୀକ ସ୍ୱାଧୀନତା ନୁହେଁ

The Independence:renaming-of-Qutub-Minar-as-Vishnu-Stambh-United-Hindu-Front-Rashtrawadi-Shiv-Sena

କୁତବମିନାରର ନାମ ବଦଳାଇ ‘ବିଷ୍ଣୁ ସ୍ତମ୍ଭ’ ରଖ, ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ ସହ ଦାବି କଲେ ହିନ୍ଦୁ ସଂଗଠନ

The Independence:Yogi-Adityanath-UP-Azan-Loudspeakers-Sound

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ୧୭,୦୦୦ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ କମିଲା ଲାଉଡସ୍ପିକରର ଶବ୍ଦ

The Independence:Uttar-Pradesh-Yogi-Adityanath-claimed-that-there-was-no-tension-at-all-in-Ram-Navmi

Ram Navmi Violence: ଯୋଗୀ କହିଲେ- ଦଙ୍ଗା ତ ଦୂରର କଥା, ସାମାନ୍ୟ ହିଂସା ବି ନାହିଁ

The Independence:PoK-gangrape-survivor-seeks-PM-Modis-help

ପାକ୍‌-ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀରର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତା ଲୋଡ଼ିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହାଯ୍ୟ

The Independence:Srimandir-Heritage-Corridor-Project-Odisha-ASI-ANM

Srimandir Heritage Corridor Project: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ସନ୍ଦେହରେ ଏଏସଆଇ ଓ ଏନଏମଏ ଭୂମିକା

The Independence:Amarnath-Yatra-2022-When-Will-Amarnath-Yatra-Starts

Amarnath Yatra 2022: ଜୁନ ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା

The Independence:WHO-Global-Centre-for-Traditional-Medicine-Indian-Ayurveda

ଭାରତୀୟ ପାରମ୍ପରିକ ଔଷଧକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ବୀକୃତି, ‘ହୁ’ ସହଭାଗିତାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ ସେଣ୍ଟର

The Independence:Manas-Swain-Murder-Case-Sarmistha-Rout-Memory-Chip

Manas Swain Murder Case: ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ଶର୍ମିଷ୍ଠା, ଫିଟିବ ତ ମାନସ ହତ୍ୟାର ଗୁମର ?

The Independence:Birbhum-Violence-Case-Roopa-Ganguly-Cried-in-Rajya-Sabha

Birbhum Violence Case: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବୀରଭୂମିରେ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଜାଳି ହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣା: ରାଜ୍ୟସଭାରେ କାନ୍ଦିଲେ ସାଂସଦ ରୂପା ଗାଙ୍ଗୁଲି

The Independence:The-Kashmir-Files-Bitta-Karatte-May-Face-Investigation

The Kashmir Files ରିଲିଜ୍ ପରେ ଅଡ଼ୁଆରେ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥବା ବିଟ୍ଟା କରାଟେ

The Independence:Shree-Jagannath-Heritage-Project-Cracks-inn-Temple-Nata-Mandap-Temple-Structure

Shree Jagannath Heritage Project: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବ ଖନନ ବଢ଼ାଉଛି କି ବିପଦ? ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନାଟମଣ୍ଡପରେ ଫାଟ

The Independence:vivek-ranjan-agnihotri-had-revealed-that-he-had-approached-legendary-singer-lata-mangeshkar-to-sing-a-song-for-the-kashmir-files

ଦି କାଶ୍ମୀର ଫାଇଲ୍ସରେ ଗୀତ ଗାଇଥାନ୍ତେ ଲତା ମଙ୍ଗେସକର,ନିର୍ଦେଶକ ବିବେକ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କ ଖୁଲାସା

The Independence:Odisha-Governor-in-Malkangiri-Bandaghati-Ram-Mandir-Temple-Ayodhya-Sita-Kunda

ମାଲକାନଗିରି ବଣ୍ଡାଘାଟିରେ ରାଜ୍ୟପାଳ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ସୀତାକୁଣ୍ଡରୁ କଲେ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ

The Independence:The-Kashmir-Files-Farooq-Abdulla-Kashmir-Pandits-Genocide

The Kashmir Files: ‘ମୁଁ ଦୋଷୀ ଥିଲେ, ମୋତେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଉ’: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା

The Independence:Odisha-Municipal-Election-Campaigning-Jaga-Mission-PM-Awas-Yojana

Odisha Municipal Election : ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଜାଗା ମିସନ୍‌ ବନାମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ