The Independence:Odisha-Foreigner-Tablighi--Jamaati-Arrested

 ଏପ୍ରିଲ ୧ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାନିଲେ କି ରାଜ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୭ ବିଦେଶି ତବଲିଗ ଧର୍ମପ୍ରଚାରକ । ୬ ଜଣ ସୁଦାନର ଆଉ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଫ୍ରିକିୟ ଦେଶର । ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ଥିଲେ ରାଉରକେଲାରେ କ୍ୱାରଂଟାଇନରେ । ବର୍ତମାନ ଏମାନଙ୍କର କ୍ୱାରଂଟାଇନ ସରିଛି । ହେଲେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନେ କାହିଁକି ଗିରଫ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ଭିସା ଆଇନ ଉଲଙ୍ଘନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗିରଫ କରିବା କଥା ଯାହା ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିନାହାନ୍ତି । ଏପରିକି ସେମାନେ ଏବେ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ବି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୌଣସି ତଥ୍ୟ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ସେହି ବିଦେଶୀ ତବଲିଗମାନେ ଭାରତକୁ ଆସିଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସାରେ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସାର ନିୟମକୁ ଭାଙ୍ଗି ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲିରେ ଆୟୋଜିତ ଜମାତରେ ଯୋଗଦେଲେ । ଏହାପରେ ସେମାନେ ଓଡିଶା ଆସିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କର ଧର୍ମପ୍ରଚାର କାମରେ ଯାହା ସମ୍ପୃର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ । କାରଣ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଆସିକି ଆମ ଦେଶରେ ଧର୍ମ ପ୍ରଚାର କରିବେ ନାହିଁ । ଏତେ ସବୁ ବେଆଇନ କାମର ପ୍ରମାଣ ଥାଇବି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ନରମ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ । 

ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦ୍ୱନ୍ଦାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ ବି ଅଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେତେ ତବଲିଗ ଜମାତି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ସେଥିରେ ଓଡିଶାକୁ ୧୧ ଜଣ ବିଦେଶି ତବଲିଗ ଥିବାର ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ ଥିଲା । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିନ୍ତୁ ୭ ଜଣଙ୍କ କଥା କହିଲେ । ବାକି ୪ ଜଣ କୁଆଡେ ଗଲେ ? ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି କିଛି କହୁନାହାନ୍ତି । 

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ସରକାର କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଆଇନ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ତବଲୀଗୀ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଡା କାର‌୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ବହରାଇଚ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ବିଦେଶୀ ତବଲୀଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛି । ଏମାନଙ୍କର କ୍ବାରେଂଟାଇନ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ଏହି ତବଲୀଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଭିସା ଓ ପାସପୋର୍ଟ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନରେ ଗିରଫ କରା ଯିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ୧୭ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଦେଶୀ ତବଲୀଗୀ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ନାଗରିକ । ଏମାନେ କ୍ବାରେଂଟାଇନରେ ଥିଲେ । କ୍ବାରେଂଟାଇନର ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛି । ହେଲେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏତେ ଦରଦ କାହିଁକି ?

ସେହିପରି ବିହାରରେ ବିଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ତବଲୀଗୀ ଜମାତୀ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରାଜଧାନୀ ପାଟନାରେ ଇସଲାମର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଆସିଥିବା ୧୭ ଜଣ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ କ୍ବାରେଂଟାଇନ ସମୟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଗିରଫ କରି ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆ ଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର  ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଆଦେଶ ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଉଠା ଯାଇଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ତବଲୀଗୀ ଜମାତୀ କିର୍ଗିସ୍ତାନ, କଜାକିସ୍ତାନ ଓ ମାଲୟେସିଆର ଓ ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିସାରେ ସେମାନେ ଭାରତ ଆସି ଇସଲାମର ପ୍ରଚାର କରୁଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସେମାନଙ୍କର ଭିସା ଅବଧି ୩୦ ଜୁନ ଯାଏ ଥିଲା । ହେଲେ ସେମାନେ ପର‌୍ୟ୍ୟଟକ ଭିସାରେ ଆସି ଥିବାରୁ ଧର୍ମ ପ୍ରଚାର କରିବାର ଅଧିକାର ନ ଥିଲା । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ଜେଲ ପଠାଇ ଦିଆ  ଯାଇଛି । ଏହି ବିଦେଶୀ ମାନଙ୍କର ନମୁନା ତିନି ଥର ପରୀକ୍ଷା ପରେ ମଧ୍ୟ ନେଗେଟିଭ ଆସିଥିଲା । ଯଦି ଓଡିଶାରେ ରହିଥିବା ବିଦେଶିମାନଙ୍କର କରୋନା ନେଗେଟିଭ ବାହାରିଛି ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । 

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Raipur-municipality-Ganesh-Idols-in-garbage-truck-for-visarjan

ରାୟପୁରରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହନରେ ବୁହା ହେଲେ ଗଣେଶ, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ

The Independence:Situation-of-Afghanistan-After-Taliban-capture-Drinking-Water-one-litre-three-thousands

ତାଲିବାନ ଅଧିକାରର ମାସକ ପରେ କଣ ରହିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତି ? ପାଣି ବୋତଲର ଦାମ ହେଲାଣି ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ଶାଗ ମାଛ ଦରରେ ଘର ଜିନିଷ ବିକୁଛନ୍ତି ଆଫଗାନୀ

The Independence:

ଯେଉଁ ଜାତି ନିଜ ଇତିହାସ ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲି ଯାଏ, ସେହି ଜାତି ନିଜର ଭୂଗୋଳକୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରି ନ ଥାଏ – ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

The Independence:Mob-Lynching-Deadly-attack-on-Dalit-Hindu-Youth-by-Minority-Violent-Mobs-in-Rajsthan

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦଳିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସଂପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମବ ଲିଂଚି, ତିନି ଦିନ ପରେ ଶେଷରେ ଆଖି ବୁଜିଲା ଯୋଗେଶ

The Independence:Bangladesh-Islamists-destroy-Durga-Maa-Idols-Islamists-Fundamentalist-Attack-Hindu

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଇସଲାମୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଦୂର୍ଗାପୁଜା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଭୟର ବାତାବରଣରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ହିନ୍ଦୁ

The Independence:Idols-constructed-for-Durga-Puja-vandalized-in-Bangladesh-Every-year-happening

Idols of Maa Durga constructed for Durga Puja vandalized in Bangladesh, every year repeats

The Independence:

ଘର ଭିତରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନ ପିଙ୍ଗ, ୬୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରି ନାହାନ୍ତି କୌଣସି ଯାତ୍ରା, କାରଣ କଣ ?

The Independence:Yogi-Adityanath-Cow-Slaughter-Cow-Protections

ଯୋଗୀ ସରକାରରେ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ନାହିଁ, ୧୭ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ପଠାଗଲାଣି ଜେଲ, ଗୋଚାଳାଣକାରୀ ଥରହର

The Independence:Time-will-come-when-Article-370-35A-will-be-reinstated-Jammu-Kashmir-Mehbooba-Mufti

ପୁଣି ମେହବୁବା ମୁଫତି ଦେଖିଲେ ଦିବାସ୍ୱପ୍ନ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁହେବ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦

The Independence:Rohingya-Jihadi-network-in-Assam-arrest-of-Indian-handlers-of-Rohingya-Case-transferred-to-NIA

ଦେଶରେ ରୋହିଙ୍ଗିଆ ନେଟବର୍କ ତିଆରି ପାଇଁ ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ରୋହିଙ୍ଗିଆଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ଆସାମରେ ଗିରଫ ପରେ ବଡ ଖୁଲାସା, ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଏନଆଇଏକୁ ଦିଆଗଲା

The Independence:Wasif-Jaffer-Stands-for-Pakistan-Cricket-Team-criticizes-England-Cricket-Board

ପୁଣି ବିବାଦ ଘେରରେ ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ ଟିମର କୋଚ ବାସିମ ଜାଫର, ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡର ସମର୍ଥନରେ ଦେଲେ ବକ୍ତବ୍ୟ, ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ସମାଲୋଚନା

The Independence:Narcotics-Jihad-Odisha-Brown-Sugar

ଓଡିଶାରେ ହେଉଛି କି ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ?

The Independence:Rashtra-Sevika-Samiti-Durga-Bahini

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଙ୍ଘର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ବିଚାରରେ ଅନୁପ୍ରାଣୀତ ମହିଳା ସଙ୍ଗଠନଙ୍କର ସେବା କାମ

The Independence:Why-How-Rahul-Gandhi-Choose-Navjot-Singh-Siddhu-Over-Captain-Amarinder-Singh

ପୁରୁଣା କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନୁଆ ଓପନର ସିଦ୍ଧୁ କାହିଁକି ରାହୁଲଙ୍କ ଗୁଡବୁକରେ? ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ, ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି କଡା ବିରୋଧ ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କୁ ପଡିଲାକି ମହଙ୍ଗା ?

The Independence:Kerala-Muslims-Protests-Narcotics-Jihad-Bishop

ବିଶପଙ୍କ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜିହାଦ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଇସଲାମୀ ସଂସ୍ଥାର ବିରୋଧ, ଘର ସାମନାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ବିଶପଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଖ୍ରିଷ୍ଟିଆନ ଓହ୍ଲାଇଲେ ରାସ୍ତାକୁ

The Independence:Why-Dismantling-Hindutva-Organised-during-Taliban-Terrorism

ସାରା ବିଶ୍ୱ ତାଲିବାନର ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲା ବେଳେ କାହିଁକି କରାଗଲା “ ଡିସମେଂଟଲାଙ୍ଗି ଗ୍ଲୋବାଲ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ”?

The Independence:Durga-Puja-Idol-Height-Restrictions-Odisha-Government

ଦୁର୍ଗା ମାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ମାପିବେ ସରକାର?

The Independence:Rahul-Gandhi-Yogi-Adityanath-UP-Election-Fight-BJP-Congress

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୁଲ ଟସରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ ମାରିଲେ ଛକା, କହିଲେ, “ଅପରାଧୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବୁଲଡୋଜର ଚଳାଇବା ଅନବରତ ଜାରୀ ରହିବ”

The Independence:Periyar--Dravida-Nadu-Separate-Country-Tamilnadu-Freedom-Fighter-Controversial

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ କହୁଥିବା, ଅଲଗା ଦ୍ରାବିଡ ଦେଶ ଦାବି କରୁଥିବା ପେରିୟାରଙ୍କ ନାଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତାଲିକାରେ

The Independence:Yogi-Adityanath-Ram-Mandir-Taliban-Fired-on-Kara-sevak-UP-Election

ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା : ତୁଷ୍ଚିକରଣ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ କଡା ପ୍ରହାର

The Independence:Yogi-Aditya-Nath-Azam-Khan

ବିବାଦୀୟ ନେତା ଆଜମ ଖାନକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଝଟକା

The Independence:Seva-Bharati-hands-over-newly-constructed-houses-to-Bhiansa-victims

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଭାଇସ୍ନା ଦଙ୍ଗାରେ ବାସହରା ହୋଇଥିବା ପରିବାରଙ୍କର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଲା ସେବା ଭାରତୀ

The Independence:Uttar-Pradesh-Government-declares-10-sq-km-area-Mathura-Vrindavan-teerth-sthal

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ମଥୁରା- ବୃନ୍ଦାବନର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀର ୧୦ ବର୍ଗ କିମିକୁ ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା

The Independence:Kerala-bishop-claims-Muslims-have-launched-narcotics-jihad

ଲଭ ଜେହାଦ ସହ ଏବେ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜେହାଦ, କେରଳରେ ଅଣ ମୁସଲମାନ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ କରାଯାଉଛି ଟାର୍ଗେଟ

The Independence:Know-About-Some-Unique-Idols-of-Lord-Ganseh

Know About Some Unique Idols of Lord Ganseh