The Independence:Odisha-Government-Controversial-Decision-to-auction-cow

 ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ବାହାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନେକଙ୍କୁ କେବଳ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିନି ବଂର ନିରାଶ ମଧ୍ୟ କରିଛି । ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତ୍ରୀରେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ବିଚାରକୁ ହତ୍ୟା କରି, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଗୋଶାଳାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ୩୩ଟି ଗାଈକୁ ନିଲାମ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ କଣ ସରକାର ଗାଈକୁ ଭଙ୍ଗା ବସ କି ପୁରୁଣା ଲୁହା ଭାବୁଛନ୍ତି କି?

ଗାଈ କେବଳ ଏକ ପଶୁ ନୁହେଁ ବଂର ଏହା ହେଉଛି କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ପୁଜ୍ୟ । ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଗାଈକୁ ଗୋମାତା ବୋଲି ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ଏପରି ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ? ଏହା ଦେଶର ଥିବା ପଶୁ ଅଧୀକାର ଆଇନ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଗୋହତ୍ୟା ନିରୋଧ ଆଇନର ବିରୋଧାଭାସ କରୁନାହିଁ କି, ଏହା ଉପରେ ଏବେ ଆଲୋଚନା ହେବା ଦରକାର ।

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଡାକିବ ସେ ସେହି ଗାଈକୁ ନେଇଯିବ । ଏହା ପରେ ସେ ଯଦି କଂସେଇ ଖାନାରେ ବିକିଲା ବା ହତ୍ୟା କରିଲା ତାହା ଆଇନ ସମ୍ମତ ହେବ କି? ଓଡିଶା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁ ଠାରେ ଗୋହତ୍ୟା ନିରୋଧ ଆଇନ ଆସିଥିଲା । ଆଜିବି ସେହି ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଓଡିଶାରେ ଗୋହତ୍ୟା ବେଆଇନ ଓ ଗୋଚାଲାଣ ବେଆଇନ । ହେଲେ ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଗାଈକୁ ନିଲାମରେ ଡାକୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ନିଲାମ ନେଇଥିବା ଲୋକ ଯଦି ଗାଈକୁ କଂସେଇ ଖାନାକୁ ଚାଲାଣ କରେ ବା ହତ୍ୟା କରେ ତାହେଲେ ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶା ଗୋହତ୍ୟା ନିରୋଧ ଆଇନ ୧୯୬୦କୁ ଏହା ବିରୋଧ କରିବ ନାହିଁ ତ?

ଖେର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଜାମୁଝରିରେ ଅଛି ଏକ ମୁକ୍ତାକାଶ ଜେଲ । ସେହି ଆଶ୍ରମ ଜେଲରେ ରୁହନ୍ତି କିଛି ସଜ୍ଜା କାଟୁଥିବା କଏଦି । ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡି କିଛି ଅପରାଧ ଘଟାଇ ଦେଲା ପରେ ପଶ୍ଚାତାପ କରନ୍ତି ଓ ମୁଖ୍ୟ ଜେଲରେ ସେମାନଙ୍କର ଆଚ୍ଚରଣ ଭଲ ଥାଏ ସେଭଳି କିଛି କଏଦିଙ୍କୁ ଏଠାରେ ରଖାଯାଏ । ଏଠାରେ ଅଛି ଏକ ଗୋଶାଳା । କଏଦିମାନେ ଏହି ଗୋଶାଳାରେ ଗୋସେବା କରନ୍ତି ଓ ଗାଈମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ସେହି ଗୋଶାଳାରୁ ଗାଈମାନଙ୍କୁ ନିଲାମ କରିଦେବେ । ସେହି ଆଶ୍ରମ ଜେଲରେ ଥିବା ଅନ୍ତେବାସିମାନଙ୍କର ବିରୋଧ ସତ୍ୱେ ସରକାର ଏପରି ନିଲାମ କରୁଛନ୍ତି । 

 “ଗୋ” ରକ୍ଷାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତତ୍ୱ ବୋଲି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଗୋ-ରକ୍ଷାର ମହତ୍ୱ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଅନେକ ପତ୍ର - ପତ୍ରିକାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କଥିତ ଓ ଲିଖିତ ବକ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇଲେ ଗୋ ରକ୍ଷା ତାଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ୟଙ୍ଗ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପତ୍ରିକାରେ ତା ୦୬.୦୧.୧୯୨୧ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଲେଖାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି- “ଗାଈ କରୁଣାର କାବ୍ୟ ଅଟେ । ଏହି ସୌମ୍ୟ ପଶୁ କରୁଣାର ମୂର୍ତିମନ୍ତ ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ସେ କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟ ମାନଙ୍କର ମା’ । ଗୋ ରକ୍ଷାର ଅର୍ଥ ହେଲା ଈଶ୍ୱରଙ୍କର ମୂକ ସୃଷ୍ଟିର ରକ୍ଷା । ପ୍ରାଚୀନ ଋଷି ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପୂଜାର ଆରମ୍ଭ ଗାଈ ଠାରୁ ହିଁ କରିଛନ୍ତି ।”

୦୧.୦୧.୧୯୨୫ରେ ସେ ତାଙ୍କର ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆ ପତ୍ରିକାରେ ଲେଖିଥିଲେ – ମୁଁ ଗାଈକୁ ପୂଜା କରେ ଓ ତାର ପୂଜାର ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

ଏକଥା ମଧ୍ୟ ଗାନ୍ଧୀ ସେହି ସମାନ ପତ୍ରିକା ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆରେ ତା ୨୬.୦୬.୧୯୨୪ ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି- “ଗାଈ ହେଉଛି ଅବମାନବୀୟ ସୃଷ୍ଟିର ପବିତ୍ରତମ ରୂପ । ସେ ପ୍ରାଣୀ ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ସକ୍ଷମ ଅର୍ଥାତ୍ ମନୁଷ୍ୟ ହାତରେ ନ୍ୟାୟ ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜୀବ ମାନଙ୍କର ପକ୍ଷରୁ ଆମକୁ ଗୁହାରୀ କରିଥାଏ । ଗାଈ ନିଜ ଚକ୍ଷୁର ଭାଷାରେ ଆମକୁ ଏହା କହୁଥିବା ଭଳି ଲାଗେ । ତୁମେ ଆମକୁ ମାରି ଦିଅ, ଆମର ମାଂସ ଖାଅ, ଆମ ସହ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କର, ଏଇଥି ପାଇଁ ଈଶ୍ୱର ତୁମ ମଣିଷମାନଙ୍କୁ ଆମର ସ୍ୱାମୀ ବୋଲି ସୃଷ୍ଟି କରିନାହିଁ । ତୁମେ ଆମର ମିତ୍ର ତଥା ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ହୋଇ ରୁହ । ଏଥିପାଇଁ ଈଶ୍ୱର ତୁମକୁ ଆମର ସ୍ୱାମୀ ଭାବେ ତିଆରି କରିଛି ।”

ଗୋରକ୍ଷା କରିବାର ଯୋଗ୍ୟତା ହିଁ ହିନ୍ଦୁ ହେବାର ଆଧାର ବୋଲି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ମନେ କରି ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆରେ ୦୬.୦୧.୧୯୧୯ରେ ସେ ଲେଖିଥିଲେ “ମଥାରେ ତିଳକ, ମନ୍ତ୍ରର ଶୁଦ୍ଧ ଉଚ୍ଚାରଣ, ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରା ତଥା ଜାତି ନିୟମ ଗୁଡିକର ଔପଚାରିକ ପାଳନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କୁ ପରଖି ପାରିବା ନାହିଁ । ତେବେ ଗାଈକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାରରେ ହିଁ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କୁ ପରଖା ଯାଇପାରେ ।” ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଗୋ ରକ୍ଷାକୁ କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ ତାହା ଉପରୋକ୍ତ ଉଦାହରଣରୁ ସୁସ୍ପଷ୍ଟ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ ଯେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀରେ ସରକାର ଗାଈ ନିଲାମ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଗାନ୍ଧୀ ନୁହନ୍ତି, ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଗୋମାହାତ୍ମା, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଗୋମାତା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । କେଉଁଭଳି ଗୋମାତା ଆମର ସବୁବେଳେ ପୁଜ୍ୟ ଏହି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । 

TAGS

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Bastar-Illegal-Conversion-Fighter-Mahesh-Kashyap

ଛତିଶଗଡ ବସ୍ତରରେ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ମହେଶ କାଶ୍ୟପ, ଶୁଣନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

The Independence:Anti-Hindu-Hindu-Phobic-Web-Series-Advertisements-Films

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ହିନ୍ଦୁ ଭାବନାକୁ ଅପମାନ ଓ ଆଘାତ ଦେବାରେ ବଡ ଭୂମିକାରେ ଫିଲ୍ମ, ଧାରାବାହିକ ଓ ଓବ ସିରିଜ

The Independence:Major-Somnath-Sharma-Balidan-Story

ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଳିଦାନର କାହାଣୀ,ହେଡକ୍ବାଟରର ପରାମର୍ଶ ସତ୍ୱେ ପଛକୁ ହଟି ନ ଥିଲେ ସୋମନାଥ ପଛକୁ ହଟିଥିଲେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଶ୍ରୀନଗର ଯାଏ ସହଜରେ ପହଂଚି ଯାଇଥାନ୍ତା

The Independence:China-to-lose-crores-of-Rupees

ଦୀପାବଳୀରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ଲାଗିବ ବଡ ଝଟକା, ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଗଠନର ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଚୀନର ରପ୍ତାନୀକୁ ହେବ 50 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

The Independence:Fire-Crackers-Haram-in-Islam

ଆମେ ବାଣ ବିକିବୁ କିନ୍ତୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଇସଲାମରେ ହାରାମ

The Independence:cm-yogi-adityanath-called-it-akhilesh-yadav-jinnah-remark-shameful

ଉଛୁଳିଲା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଜିନ୍ନା ପ୍ରେମ,ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଖିଲେଶଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଆକ୍ରମଣ , କହିଲେ ଏହା ହେଉଛି ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା

The Independence:Captain-Dibya-Shankar-Mishra-Mamita-Meher-Murder-Case-Link

ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନାଲିଆଖି, ଯଦି ମାନହାନି ହୋଇଛି ତାହେଲେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର, କଲେଜର ଛାତ୍ର, ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ, ଭକ୍ତ ଦାସ, ନରସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧରେ କରିବେ ପାରିବେକି ମାନହାନି ମୋକଦ୍ଦମା?

The Independence:No-memorial-of-Sardar-patel-in-Delhi

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ନା କୌଣସି ଘର ଅଛି, ନା ତାଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ସ୍ମାରକ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ...

The Independence:Digvijay-Singh-attacks-Kejriwal-and-Prashant-Kishore

ଦିଗବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କେଜରିୱାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତା,ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବାସ୍ତବିକତା ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପରିପକ୍ୱତାକୁ ନେଇ ଆଇନା ଦେଖାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ଉପରେ ଦିଗବିଜୟଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:madrasas-mosques-on-india-nepal-border-increased-4-times-in-20-years-intelligence-agencies-alert

ଭାରତ- ନେପାଳ ସୀମାରେ ଗତ 20 ବର୍ଷରେ ମସଜିଦ- ମଦ୍ରାସାର ସଂଖ୍ୟା 4 ଗୁଣ ବଢିଲା, ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରୁ ଫଣ୍ଡିଂ ଆଶଙ୍କା, ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ଆଲର୍ଟରେ

The Independence:jaunpur-police-arrested-naseem-resident-of-machhalishahar-in-case-of-anti-india-speech

ମୋହମ୍ମଦ ନସିମ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ଦେଲା ଗାଳି, ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ପରେ କହିଲା – ‘ମୁଁ ଭାରତର ଲୁଣ ଖାଉଛି, ମୋତେ କ୍ଷମା କରି ଦିଅ ’ ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

The Independence:Mamita-Meher-Murder-Political-Links-Accused-Govinda-Sahu

ପାଓାର କରିଡରରୁ ନେଇ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା: କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ କାଢିଲେ ଖୋଲିଦେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଉଜର ଗୁମର

The Independence:afghanistan-helpless-mother-sells-newborn-for-rs-37000-to-feed-her-other-children

ଆଫଗାନୀ ମହିଳା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ନବଜାତ ବାଳିକାକୁ 37 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କଲେ, ତାଲିବାନ ଶାସନରେ 2.28 ଲୋକ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶୀକାର

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା