The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ପାକିସ୍ତାନ ହେଉଛି  ଏକ ଏପରି ଦେଶ ଓ ଏପରି ଅର୍ଥନୀତି ଯିଏ କେବଳ ବିଦେଶୀ ଋଣ ଉପରେ ହିଁ ଆଶ୍ରିତ । ଯଦି ବିଦେଶୀ ଋଣ ମିଳିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । 

ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ  ଋଣ ଅର୍ଥ ପାଇଁ ନିଜର ଆନୁଗତ୍ୟ ବଦଳାଇବାରେ ଗୋଟିଏ ମିନିଟ ମଧ୍ୟ ଲଗାଏ ନାହିଁ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ପାକିସ୍ତାନର ସାଉଦୀ ଆରବର ସହ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ତୁର୍କୀର ଶରଣକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା । 

ବିଶ୍ବର ଖଲିଫା ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା  ତୁର୍କୀ ଓ ମାଲେସିଆ ସହ ମିଶି ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଇସଲାମୀ ମେଂଟ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ତେବେ ଅଳ୍ପ ଦିନ ପରେ ମାଲେସିଆ ଆର୍ଥିକ କାରଣରୁ ଏହି ତଥାକଥିତ ମେଂଟରେ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇ ନ ଥିଲା ଓ ସେ ଚୁପ ରହିଥିଲା । ହେଲେ ତୁର୍କୀ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମିଶି କାମ କରୁଥିଲେ । 

ତେବେ ବର୍ତମାନ ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି । ତୁର୍କୀର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସେତେଟା ଭଲ ନାହିଁ । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଲାଗିଛି ଯେ ଆଉ ତୁର୍କୀରୁ ତାକୁ ଆର୍ଥିକ ଋଣ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦୀ ଆରବ ମୁହାଁ ହୋଇଛି । 

ପାକିସ୍ତାନରୁ ଖବର ଆସୁଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ ଖାନ ସାଉଦୀ ଆରବ ପହଂଚି ସାରିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନୀ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେ ଗ୍ରିନ ମିଡିଲ ଇଷ୍ଟ ଇନିସିଏଟିଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେବେ। ତେବେ ବାସ୍ତବିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଋଣ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ବୋଲି ସମୀକ୍ଷକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି । 

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ପାରେ ଯେ ତୁର୍କୀ ସହ ପାକିସ୍ତାନର ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ଥିବା ବେଳେ ସାଉଦୀ ଆରବ ସହ ପାକିସ୍ତାନର ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କାଶ୍ମୀର ମାମଲାରେ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର ସାଉଦୀ ଆରବକୁ କହିବା ପରେ ସାଉଦୀ ଆରବ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ତିକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।  ସାଉଦୀ ଆରବ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ରାଗି ଯାଇଥିଲା ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ଯାଇ ସେ ଦେଇଥିବା 3.4 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣକୁ ଫେରାଇବାକୁ କହିଥିଲା ଓ ସାଉଦୀ ଆରବରେ କାମ କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ କମ୍ପାନୀ ମାନଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । 

ଏହା ପରେ ତୁର୍କୀ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ତୁର୍କୀର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବା କାରଣରୁ ତାକୁ ଛାଡି ଦେଇଛି। ଇମରାନ ଭଲ ଭାବେ ଜାଣି ସାରିଲେଣି ଯେ ତୁର୍କୀ ତାଙ୍କ ଦେଶକୁ ଆଉ ଅର୍ଥ ଦେବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଆନୁଗତ୍ୟ ପରିବର୍ତନ କରି ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଧରି ସାଉଦୀ ପହଂଚି ଯାଇଛନ୍ତି। 

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଇମରାନ ଖାନଙ୍କ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ବିଶିଷ୍ଟ ଫଟୋର ମେମେ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । 

ତେବେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ସାଉଦୀ ଆରବରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଟଙ୍କା ଟିଏ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଭାରତ,  ସମେତ ଅନ୍ୟ ବଡ ଦେଶ ସହିତ ସାଉଦୀ ଆରବର ଭଲ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି, ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରି ସେ ଏହି ସମ୍ପର୍କକୁ ଖରାପ କରିବାକୁ ଚାହିଁବ ନାହିଁ। 

ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା ହେଲା ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଋଣ ନେବାର ପ୍ରଥମ ଦଶଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସାମିଲ ହୋଇ ସାରିଛି । ଜୁନ ମାସ ଯାଏ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଇମରାନ ସରକାର 442 ମିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ନେଇ ସାରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଉଦୀ ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରି  ନିଜ  ଗୋ଼ଡରେ ନିଜେ କୁରାଢୀ ମାରିବା କାମ ବିଲକୁଲ କରିବ ନାହିଁ ।  

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Bastar-Illegal-Conversion-Fighter-Mahesh-Kashyap

ଛତିଶଗଡ ବସ୍ତରରେ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ମହେଶ କାଶ୍ୟପ, ଶୁଣନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

The Independence:Anti-Hindu-Hindu-Phobic-Web-Series-Advertisements-Films

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ହିନ୍ଦୁ ଭାବନାକୁ ଅପମାନ ଓ ଆଘାତ ଦେବାରେ ବଡ ଭୂମିକାରେ ଫିଲ୍ମ, ଧାରାବାହିକ ଓ ଓବ ସିରିଜ

The Independence:Major-Somnath-Sharma-Balidan-Story

ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଳିଦାନର କାହାଣୀ,ହେଡକ୍ବାଟରର ପରାମର୍ଶ ସତ୍ୱେ ପଛକୁ ହଟି ନ ଥିଲେ ସୋମନାଥ ପଛକୁ ହଟିଥିଲେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଶ୍ରୀନଗର ଯାଏ ସହଜରେ ପହଂଚି ଯାଇଥାନ୍ତା

The Independence:China-to-lose-crores-of-Rupees

ଦୀପାବଳୀରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ଲାଗିବ ବଡ ଝଟକା, ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଗଠନର ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଚୀନର ରପ୍ତାନୀକୁ ହେବ 50 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

The Independence:Fire-Crackers-Haram-in-Islam

ଆମେ ବାଣ ବିକିବୁ କିନ୍ତୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଇସଲାମରେ ହାରାମ

The Independence:cm-yogi-adityanath-called-it-akhilesh-yadav-jinnah-remark-shameful

ଉଛୁଳିଲା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଜିନ୍ନା ପ୍ରେମ,ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଖିଲେଶଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଆକ୍ରମଣ , କହିଲେ ଏହା ହେଉଛି ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା

The Independence:Captain-Dibya-Shankar-Mishra-Mamita-Meher-Murder-Case-Link

ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନାଲିଆଖି, ଯଦି ମାନହାନି ହୋଇଛି ତାହେଲେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର, କଲେଜର ଛାତ୍ର, ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ, ଭକ୍ତ ଦାସ, ନରସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧରେ କରିବେ ପାରିବେକି ମାନହାନି ମୋକଦ୍ଦମା?

The Independence:No-memorial-of-Sardar-patel-in-Delhi

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ନା କୌଣସି ଘର ଅଛି, ନା ତାଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ସ୍ମାରକ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ...

The Independence:Digvijay-Singh-attacks-Kejriwal-and-Prashant-Kishore

ଦିଗବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କେଜରିୱାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତା,ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବାସ୍ତବିକତା ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପରିପକ୍ୱତାକୁ ନେଇ ଆଇନା ଦେଖାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ଉପରେ ଦିଗବିଜୟଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:madrasas-mosques-on-india-nepal-border-increased-4-times-in-20-years-intelligence-agencies-alert

ଭାରତ- ନେପାଳ ସୀମାରେ ଗତ 20 ବର୍ଷରେ ମସଜିଦ- ମଦ୍ରାସାର ସଂଖ୍ୟା 4 ଗୁଣ ବଢିଲା, ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରୁ ଫଣ୍ଡିଂ ଆଶଙ୍କା, ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ଆଲର୍ଟରେ

The Independence:jaunpur-police-arrested-naseem-resident-of-machhalishahar-in-case-of-anti-india-speech

ମୋହମ୍ମଦ ନସିମ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ଦେଲା ଗାଳି, ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ପରେ କହିଲା – ‘ମୁଁ ଭାରତର ଲୁଣ ଖାଉଛି, ମୋତେ କ୍ଷମା କରି ଦିଅ ’ ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

The Independence:Mamita-Meher-Murder-Political-Links-Accused-Govinda-Sahu

ପାଓାର କରିଡରରୁ ନେଇ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା: କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ କାଢିଲେ ଖୋଲିଦେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଉଜର ଗୁମର

The Independence:afghanistan-helpless-mother-sells-newborn-for-rs-37000-to-feed-her-other-children

ଆଫଗାନୀ ମହିଳା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ନବଜାତ ବାଳିକାକୁ 37 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କଲେ, ତାଲିବାନ ଶାସନରେ 2.28 ଲୋକ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶୀକାର

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା