The Independence:Ramayana-Secularism-of-Indian-National-Congress-Doordarshan

 ଏବେ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ରାମାୟଣର ପୁନଃ ପ୍ରସାରଣକୁ ଭାରତର ଜନତା ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଭଲପାଇବା ଦେଉଛନ୍ତି ଏହା କେବଳ ଯେ ରାମାୟଣର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ପୁନଃସ୍ଥାପନା କରୁନାହିଁ ବଂର ଏ ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଆଦରକୁ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ରାମାୟଣର ଦର୍ଶକ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ବିଲିୟନ ପାରି ହୋଇଯାଇଛି । ଯଦି ତାହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ତାହେଲେ ଏହା କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ ଦେଖୁଥିବା ଯେକୌଣସି ବର୍ଗର ଟିଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ହେଲେ ଏହି ରାମାୟଣର ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଏବଂ ତାପରେ ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଚକିତ କରିପାରେ ଓ କଂଗ୍ରେସର ଧର୍ମନିରପକ୍ଷତା ପାଇଁ କିପରି ରାମାୟଣ ସିରିଏଲ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା ତାହା ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ ।

ରାମାନନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କର ରାମାୟଣ ପ୍ରଥମ ଟିଭି ସିରିଏଲ ଥିଲା ହେଲେ ଏହା ଟିଭିରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବାରେ ଏହା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତିୟ ସିରିଏଲ ହେଲା । ସେ ୧୯୮୫ ମସିହାରେ ରାମାୟଣ ସିରିଏଲର ପରିକଳ୍ପନା କରିଥିଲେ ଓ ଦୂରଦର୍ଶନ ପକ୍ଷ୍ୟରୁ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରିନ ସିଗନାଲ ମିଳିଯାଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଓ ଅନେକ କଳାକାରମାନଙ୍କ ସହିତ ଚୁକ୍ତିବି କରିଦେଇଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ଏପିସୋଡର ସୁଟିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସେ ସମ୍ପୃର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତାବନା ଦେଇଥିଲେ ତାହାକୁ ଭାରତ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲେ । ବଂର ସେତେବେଳେର ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଏନ ଗାଡିଲ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସେକୁଲାର ସିରିଏଲ (ହିନ୍ଦୁଧର୍ମର ସିରିଏଲ ଛଡା ଆଉ କିଛି) କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ଏକଥା ରାମାନନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରେମ ସାଗର ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ଆନ ଏପିକ ଲାଇଫ: ରାମାନନ୍ଦ ସାଗର: ଫ୍ରମ ବରସାତଟୁ ରାମାୟଣ” ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ ରାମନନ୍ଦ ସାଗର କଳାକାରମାନଙ୍କ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ସେ ତେଣୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ “ବିକ୍ରମ ବେତାଲ” ସିରିଏଲ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କଲେ ଓ ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଲେ । ତେଣୁ ରାମାୟଣର ମୁଖ୍ୟ ଚରିତ୍ର ଅଭିନେତାମାନେ ଯଥା ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ(ରାମ), ଦିପିକା ଚିଖାଲିଆ(ସୀତା), ଅରବିନ୍ଦ ତ୍ରିବେଦି(ରାବଣ), ଦାରା ସିଂ(ହନୁମାନ), ସୁନିଲ ଲାହିର (ଲକ୍ଷ୍ମଣ) ଏ ସମସ୍ତେ ବିକ୍ରମ ବେତାଲରେ ପ୍ରଥମେ ଅଭିନୟ କରିଲେ । ବିକ୍ରମ ବେତାଲ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ୧୯୮୫ ମସିହାରେ ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଗଲା ଓ ରାମାୟଣର ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ସେମିତି ଅଟକି ଗଲା । ସେତେବେଳେ ଆଉ କୌଣସି ଘରୋଇ ଟିଭି ନଥିଲା । ତେଣୁ ରାମାନନ୍ଦ ସାଗର ନିରୁପାୟ ଥିଲେ । 

ହେଲେ ସବୁକିଛି ବଦଳିଗଲା ଶାହା ବାନୋ ମାମଲାରେ ସୁ୍‌ପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କର ରାୟକୁ ରାଜିବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ବିରୋଧ । ଟ୍ରିପଲ ତଲାକକୁ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯେଉଁ ରାୟ ଘୋଷଣା କଲେ ତାକୁ ରାଜିବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ସରକାର ଅକାମି କରିବା ପାଇଁ ଏହା ବିରୋଧରେ ୧୯୮୬ ମସିହାରେ ସଂସଦରେ ବିଲ ଆଣିଲେ । ଏହା ପରେ ସାରା ଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସର ମୁସଲିମ ତୁଷ୍ଟି କରଣ ନେଇ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମନରେ ଯେଉଁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେଲା ସେଥିରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ରାଜିବ ଗାନ୍ଧୀ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିରର ତାଲା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ ଓ ରାମାନନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କୁ ରାମାୟଣର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ତାପରେ ରାମାନନ୍ଦ ସାଗର ତାଙ୍କର ରାମାୟଣର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆଗେଇଲେ ଯାହା ଫଳରେ ୧୯୮୭ ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ ମାସରେ ରାମାୟଣ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇପାରିଲା । ଏସ ଏସ ଗିଲ ଯିଏ କି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ସେତେବେଳେର ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ଥିଲେ ସେ ନିଜେ ରାମାନନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯେଉଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ସେ ରାମାୟଣ କିପରି ଭାବେ ସେକୁଲାର ଓ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ହୋଇପାରିବ ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଆଜିବି ଏକଥା ବୁଝିହେଉନି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପାଇଁ ରାମାୟଣ କିପରି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହେଲା । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ରାମାୟଣ ପ୍ରତି ଥିବା ବିଦ୍ୱେଷ ଓ ଅସମ୍ମାନ ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ରାମାୟଣ ପ୍ରସାରଣ ଫଳରେ କାଳେ ଦେଶର ମୁସଲମାନମାନେ ରାଗିଯିବେ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ତୁଷ୍ଟିକରଣ ପାଇଁ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ସେହି ସମୟରେ ଆଉ କିଛି ସିରିଏଲ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରୋସ୍ତ୍ରାହନ ଦେଲେ । ସେଗୁଡିକ ହେଲା ଦି ସୋର୍ଡ ଅଫ ଟିପୁ ସୁଲତାନ (୧୯୯୦), ମିର୍ଜା ଗାଲିବ (୧୯୮୮), ବାହାଦୁର ଶାହା ଜାଫର (୧୯୮୬), ମୁଲ୍ଲା ନାସିରଉଦ୍ଦିନ (୧୯୯୦) ।

ରାମାୟଣ ସିରିଏଲ ଲୋକପ୍ରିୟତାର ଶିଖରକୁ ଛୁଇଁଲା । ଏହାର କଳାକାରମାନେ ବି ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଗଲେ । ଯେଉଁ କଂଗ୍ରେସ ଦିନେ ଧର୍ମନିରପକ୍ଷତା ଆଳରେ ରାମାୟଣର ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲା ସେମାନେ କିନ୍ତୁ ରାମାୟଣର କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଲଗାଇଥିଲେ । ୧୯୮୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଥିବା ଜନତା ଦଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ଭିପି ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ରାମାୟଣର ରାମ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ  କରିଥିବା ଅରୁଣ ଗୋଭିଲଙ୍କୁ ନେଇ ଫତେହପୁର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରଚାର କରାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେହି ଆସନରେ ଭିପି ସିଂ ଜିତିଥିଲେ ଓ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । 

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ସରକାର ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ଓ ତତ୍କାଳିନ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କପିଲ ସିବଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷ୍ୟରୁ ଯେଉଁ ସତ୍ୟପାଠ ଦେଇଥିଲେ ସେଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ କି ରାମ ଏକ କାଳ୍ପନିକ  ଚରିତ୍ର ।

ଲେଖକ - ଅନିଲ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:west-bengal-2021-election-minister-tmc-rajib-banerjee-quits

ମମତା କ୍ୟାବିନେଟରୁ ଇସ୍ତଫାର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ପୂରା, ମୋଦି ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜୀବ ବାନାର୍ଜି ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା

The Independence:india-slams-pakistan-in-un-assembly-over-a-temple-vandalized-in-khyber-pakhtunkhwa

ପାକିସ୍ତାନରେ ମନ୍ଦିର ଭଙ୍ଗା ଘଟଣାକୁ ୟୁଏନରେ ଉଠାଇଲା ଭାରତ, ମୁସଲିମ ଭୀଡ ସାମନାରେ ମୂକଦର୍ଶକ ରହିଲା ସରକାର

The Independence:Pm-expresses-griefs-over-Simoga-incident

ଶିମୋଗା ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କଲେ

The Independence:When---will-be-Dara-Singh-freed-

କେବେ ମୁକୁଳିବେ ଦାରା ସିଂ ?

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-tandav-court-relief-otherwise-they-would-behind-bars

‘ବରଦାସ୍ତ କରିବୁ ନାହିଁ.. କୋର୍ଟ ବଂଚାଇଦେଲା, ନହେଲେ ଜେଲରେ ଥାନ୍ତେ’- ଏମପିର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନରୋତ୍ତମ ମିଶ୍ର, , ତାଣ୍ଡବକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:Sadhvi-Ritambhra-gives-Rs-One-crore-for-construction-of-Ram-Temple

ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସାଧ୍ବୀ ଋତମ୍ଭରା ଦେଲେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ନିଧି

The Independence:badruddin-ajmal-says-bjp-will-ban-burqa-beard-skullcap-azan-in-assam

ବିଜେପି ଜିତିଲେ ବୁର୍କା, ଦାଢି, ଟୋପି ଓ ଆଜାନକୁ କରିଦେବ ବ୍ୟାନ, ଅଜମାଲ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଚାର

The Independence:Gautam-Gambhir-donates-Rs-one-Crore-for-Construction-of-SriRam-Temple

ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଦେଲେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ରାଶି, କହିଲେ ‘ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ସମସ୍ତ ଭାରତବାସୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ’

The Independence:pakistan-shaheen-missile-in-balochistan-civil-area

ପାକିସ୍ତାନ ଶାହିନ-3 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର କଲା ପରୀକ୍ଷଣ, ଅନେକ ଘର ଧ୍ବସ୍ତ, ଅନେକ ଆହତ, ବଲୁଚ ନେତା କଲେ ଟ୍ୱିଟ –କେଉଁଠି ପଡିବାର ଥିଲା, ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ପଡିଲା

The Independence:Pratap-Sarangi-meets-Karnatakas-Chief-Minister-BS-Yediyurappa

କର୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୟେଦିୟୁରପ୍ପାଙ୍କ ସହ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ କଲେ ଆଲୋଚନା

The Independence:sdmc-passed-jhatka-halal-proposal-meat-shop-restaurant-must-display-board

‘ଝଟକା ବିକ୍ରୀ କରୁଛ ନା ହଲାଲ, ଦୋକାନରେ ବୋର୍ଡ ଲଗାଇ ଜଣାଅ’ :ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କାଉନସିଲ ଗୃହୀତ କଲା ପ୍ରସ୍ତାବ

The Independence:christian-man-vandalises-temple-by-painting-cross-on-its-walls

ତାମିଲନାଡୁରେ ମନ୍ଦିରରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ୍ଆନ କ୍ରସ ପେଣ୍ଟ କରି ଚର୍ଚରେ ପରିବର୍ତିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା, ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୂର୍ତି ଓ ଦାନ ପାତ୍ରକୁ କରିଥିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

The Independence:swamiye-sharanam-ayyappa-the-war-cry-of-indian-armys-brahmos-regiment

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ରାଜପଥରେ ଶୁଣା ଯିବ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରେଜିମେଣ୍ଟର ୱାର କ୍ରାୟ,ଭଗବାନ ଆୟପ୍ପାଙ୍କ ପବିତ୍ର ଜପ –‘ସ୍ୱାମୀୟେ ଶରଣମ ଆୟପ୍ପା’

The Independence:it-raids-on-christian-evangelist-paul-dhinakaran-28-properties

'ଜେସସ କଲସ' ଚଳାଉଥିବା ବିବାଦୀୟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ପାଦ୍ରୀ ପଲ ଦୀନାକରନର 28ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ଚଢାଉ

The Independence:India-should-review-recognition-of-Vatican-as-country-suggests-Nageswar-Rao-Ex-IPS

ପୋପକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେବା ଅର୍ଥ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଧର୍ମାନ୍ତରିତ କରିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ - ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ, ଭାଟିକାନକୁ ଦେଶର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହେଉ ପୁନର୍ବିଚାର

The Independence:Muslim-Girl-donates-for-construction-of-Sriram-Temple-at-Ayodhya

ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ମୁସଲିମ ଯୁବତୀ ଇକରା ଅନୱର ଦେଲେ 11 ହଜାର ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ରାଶି, କହିଲେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ ମୋର ପୂର୍ବଜ

The Independence:Jual-visits-Union-Minister-Yesso-Nayak-in-Hospital

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀପାଦ ନାୟକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭେଟିଲେ ଜୁଏଲ ଓରାମ

The Independence:PM-bows-to-Sri-Guru-Gobind-Singh-Ji-on-the-pious-occasion-of-his-Parkash-Purab

ପ୍ରକାଶ ପର୍ବରେ ଗୁରୁ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂହଙ୍କୁ ନମନ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଦେଖନ୍ତୁ ଶେୟାର କରିଥିବା ଭିଡିଓ

The Independence:ପୁଣି-ବିଷ-ଓଗାଳିଲେ-ଦେବଦତ୍ତ-ପଟ୍ଟନାୟକ-।-ରାମ-ମନ୍ଦିର-ଦାନକୁ-ନେଇ-ପୁଣି-ଫେକ-ନ୍ୟୁଜ

ପୁଣି ବିଷ ଓଗାଳିଲେ ଦେବଦତ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ । ରାମ ମନ୍ଦିର ଦାନକୁ ନେଇ ପୁଣି ଫେକ ନ୍ୟୁଜ

The Independence:The-real-face-of-Indian-Police-Foundation

ଟୁକୁଡେ ଟୁକୁଡେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ହାତରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ପୋଲିସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ

The Independence:Pratap-Sarangi-visits-Nagpur-Go-Vignyan-Kendra

ନାଗପୁରର ଗୋ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ନୀରିକ୍ଷଣ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ

The Independence:oudspeaker-kerala-hindu-temples

ମନ୍ଦିରରେ ଅତି ଧୀରେ ଧୀରେ ବଜାଅ ମାଇକ, କେରଳର ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଦେଲେ ନୂଆ ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଆଦେଶ

The Independence:Stone-pelting-in-Kolkata

କୋଲକାତାରେ ବିଜେପି ରାଲୀକୁ ଯାଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଫିଙ୍ଗିଲେ ପଥର, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

The Independence:Union-Minister-Pratap-Sarangi-visits-RSS-founders-ancestral-house

ନାଗପୁରରେ ଆରଏସଏସ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡ. ହେଡଗେବାରଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ. କହିଲେ ଏଠାରେ ଆସି ବିଶେଷ ଅନୁଭୁତି ହେଉଛି

The Independence:stone-pelting-on-ram-mandir-donation-in-kidana-gujarat

ମନ୍ଦିର ନିଧି ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ଘେରି ଲଗାଇଲେ ନିଆଁ, ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ଗୁଜରାତ ପୋଲିସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ