The Independence:Taliban-Dangerous-For-World

 ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପୁଣି ଥରେ ମାନବିକତା ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ହାତକୁ ଚାଲିଯାଇଛି । ଏବେ ଆଫଗାନର ଲୋକମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଏବେ ଏକ ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ, ଅସଭ୍ୟ, ବର୍ବର ଓ କ୍ରୁର ଆତଙ୍କ ସଙ୍ଗଠନ ହାତରେ ।

ଏବେ ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ( Afghanistan ) ରେ ତାଲିବାନ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ତାହା କେବଳ ଆଫଗାନର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ତାହା ନୁହେଁ ବଂର ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ଏବେ ଏହିଭଳି ସମଭାବାପନ୍ନ ଧାର୍ମୀକ ଆତଙ୍କି ( Terrorism ) ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ବଢିବ । କାରଣ ଅନେକ ଦେଶରେ ଏବେବି ଅନେକ ଜେହାଦ ( Jihad ) ଆତଙ୍କବାଦର ମାନସିକତା ବହନ କରୁଥିବା ସଙ୍ଗଠନମାନ ଅଛନ୍ତି । ଯେପରିକି ଅଲକାଏଦା ( Al Qaeda ), ବୋକହାରାମ ( Boko Haram ), ଇସଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ ( Islamic State ), ହରକତ ଉଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ( Harkat-ul-Mujahideen ), ଜାମିଆତ ଉଲ ମୁଜହିଦ୍ଦିନ ( Jamaat-ul-Mujahideen Bangladesh ), ହରକତ ଉଲ ହେହାଦ ଅଲ ଇସଲାମି ( Harkat-ul-Jihad al-Islami Pakistan ), ଆଇଏସଆଇଏସ ( ISIS ) ଭଳି କୁଖ୍ୟାତ ସଙ୍ଗଠନମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ବିଜୟର ଉଲ୍ଲାସରେ ମତୁଆଲା ତାଲିବାନ ଯଦି ଏହି ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କର ନେତୃତ୍ୱ ନେବ ବନ୍ଧୁତା ବଢାଇବ ତାହେଲେ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ ଏକ ବଡ ବିପଦ ଘନେଇବ । ଭାରତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏବେ ବିପଦ ଆସନ୍ନ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ । କାରଣ ଭାରତ ହିଁ ଥିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ବଡ ସାହାଯ୍ୟକାରି ଦେଶ । ଆଫଗାନର ସଂସଦ ଭବନ ( Afghanistan National Assembly ) ନିର୍ମାଣ ଭଳି ଅନେକ ବିକାଶ ମୂଳକ କାମ ଭାରତ ସେଠାରେ କରିଛି । ବର୍ତମାନ ତାଲିବାନ ଆଖିରେ ଭାରତ ହେଉଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୁର୍ବ ସରକାରଙ୍କର ବନ୍ଧୁ । ଏପଟେ ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କବାଦ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବେଶି ବଦନାମ ହୋଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ହେଉଛି ତାଲିବାନର ପୃଷ୍ଠପୋଷକ । ସମ୍ମୁଖ ଯୁଦ୍ଧରେ ବାରମ୍ବାର ପରାଜିତ ଓ ନିଜର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନମାନେ ଅକ୍ଷମ ହେବା କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏବେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ତାଲିବାନ ହେଉଛି ବଡ ଆଶା । ଉଗ୍ର ଆଫଗାନ ଇସଲାମୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ । ବିଗତ ବର୍ଷମାନଙ୍କରେ ଭାରତରେ ପାକ ସମର୍ଥିତ ଆତଙ୍କି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପୁରାପୁରି କମିଛି । ସେହିପରି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ( Jammu & Kashmir ) ଧାରା ୩୭୦ ( Article 370 ) ହଟାଇବା ପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ମାହୋଲ ଏବେ ଶାନ୍ତିର ଯାହା ପାକିସ୍ତାନକୁ ସୁହାଉନି । ତେଣୁ ନୈରାଶ୍ୟରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ତାଲିବାନ ପାଖରେ ଶରଣ ପଶିବ ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବା ପାଇଁ ।

ଆଗରୁ ଯେବେ ତାଲିବାନମାନେ ଆଫଗାନସ୍ତାନରେ ସରକାରରେ ଥିଲେ (୧୯୯୬ ରୁ ୨୦୦୧) ସେତେବେଳେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଆତଙ୍କି ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ଚେଚେନିଆ, ସୁଦାନ, ସାଉଦି, ଇରାକ ଭଳି ଦେଶର ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କ ଲିଙ୍କର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥିଲା । ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ଯେବେ ଆତଙ୍କବାଦିମାନେ କାଠାମାଣ୍ଡୁରୁ ଭାରତର ଏକ ବିମାନକୁ ( Indian Airlines Flight 814 ) ଅପହରଣ ( Kandahar Hijack ) କରି ଆତଙ୍କବାଦି ମାସୁଦ ଆଝାରର ( Masood Azhar ) ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସର୍ତ ରଖିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିମାନକୁ କାନ୍ଦାହାର ନେଇଯାଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଲିବାନ ସରକାର ସେହି ପାକ ଆତଙ୍କିମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରଠାରୁ ଆଫଗାନ ସୀମା ହେଉଛି ମାତ୍ର ୪୦୦ କିମି ଦୂର । ତେଣୁ ଭାରତକୁ ଏବେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଗତିବିଧିକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ପାକିସ୍ତାନଯେ ତାଲିବାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ଲାଭରେ ରହିବ ତାହା ନୁହେଁ । ବନ୍ଧୁକ ବଳରେ ସବୁବେଳେ କ୍ଷମତା ଦଖଲ କରିବାରେ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସେନାଯେ ତାଲିବାନ ଓ ଅନ୍ୟ କଟ୍ଟର ମୁସଲିମ ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟରେ ଇମ୍ରାନ ଖାଁଙ୍କ ସରକାରକୁ ବିଦା ନକରିବ ତାହା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଋୁଷ, ଇରାନ, ତୁର୍କୀ, ଚିନ ଆଦି ଦେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକତା ଥିଲା କି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକା ବିଦା ହେଉ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଚୁପ୍ ରହିଲେ ଯାହା ପରୋକ୍ଷରେ ତାଲିବାନକୁ ଲାଭ ଦେଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ତାଲିବାନ ଆସିବା ପରେ ସେହି ଦେଶମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା କଣ ହେବ ତାହା କହି ହେବନି । ତାଲିବାନର ଆଫଗାନିସ୍ଥାନ ଉପରେ କବଜାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ଇରାନ ଉପରେ । କାରଣ ଇରାନ ( Iran ) ହେଉଛି ସିଆ ( Shia ) ମୁସଲିମ ଦେଶ ଓ ତାଲିବାନମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ନି ( Sunnia ) । ତାଲିବାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିଆମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ବେଶି ଧାର୍ମୀକ ଶତ୍ରୁ ।

ଚାଇନାରେ ଥିବା ଉଇଘର ମୁସଲମାନମାନେ ( Uyghurs Muslims ) ଏବେ ତାଲିବାନର ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିପାରନ୍ତି । ଯଦି ତାଲିବାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତରେ ବି ସାହାଯ୍ୟ କରେ ତାହେଲେ ଏମିତିରେ ଅଶାନ୍ତ ଥିବା ଜିଜାଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶର ( Xinjiang Uyghur Autonomous Region in Northwest China ) ଅଶାନ୍ତି ବଢିପାରେ । କାଜକିସ୍ଥାନ, ତୁର୍କୀରେ ତାଲିବାନର ପ୍ରଭାବ ରହିବ । କାରଣ ସେଠାରେ ଥିବା କଟ୍ଟର ମୌଳବାଦି ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କର ( Radical Islamists ) ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ, ତାହା ହେଲା କାଲିଫେଟର ( Caliphate ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଯାହା ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନର ଲକ୍ଷ୍ୟ । କାଜକାସ୍ତାନ, ତୁର୍କିମେନିସ୍ତାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ, ତାଜକିସ୍ତାନ ଆଦି ଦେଶ ପାଇଁ ଏବେ ଆତଙ୍କି ବିପଦ ବଢିବ । କାରଣ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ତାଲିବାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିଲା ସେତେବେଳେ ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କରେ ତାଲିବାନ ସୈନିକମାନେ ଲୁଚିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେଠିକାର ସରକାର ମାନେ ଆମେରିକା ସହିତ ଅପଡ ହେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁନଥିଲେ କି ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଛବି ମଳିନ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁନଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ତାଲିବାନମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କଠୋର ଥିଲେ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କ ତାଲିବାନ ସରକାରର ଭଲ ସର୍ମ୍ପକ ରହିବ ନାହିଁ । ଏହି ଦେଶଗୁଡିକରେ ଅନେକ ମୌଳବାଦି ସଙ୍ଗଠନମାନେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏବେ ତାଲିବାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ତାଲିବାନ ଯେପରି ଆଫଗାନ ଦଖଲ କରିପାରିଲା ସେଭଳି ସେମାନଙ୍କର ଦେଶକୁ ଦଖଲ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନରେ ରହିବେ, ଯାହା ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ପୁରା ମଧ୍ୟ ଏସିଆକୁ ଅଶାନ୍ତ କରିବ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଜେହାଦୀମାନେ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ( 2019 Sri Lanka Easter Bombings ) ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଇଥିଲେ । ମାଳଦ୍ୱୀପ ସେନାର କିଛି ସୈନିକ ମାନେ ଜେହାଦୀ ଗତିବିଧି ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବଙ୍ଗଳାଦେଶ, ନେପାଳ, ବର୍ମା ଆଦି ଦେଶରେ ଜେହାଦୀ ତତ୍ୱମାନେ ରହିଛନ୍ତି । ତାଲିବାନ ସହିତ ଏହି ଆତଙ୍କି ସଙ୍ଗଠନମାନଙ୍କର କେତେ ସହଯୋଗ ଓ ସୁସର୍ମ୍ପକ ରହିବ ତାହା ଏବେଠାରୁ କହିବା ଭୁଲ ହେବ କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନର ଆଫଗାନ ଉପରେ କବଜା ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ହେବ ଏହା ସତ୍ୟ । ଏମାନେ ଯେତେ ଏକାଠି ହେବେ ପୁରା ଏସିଆରେ ସେତେ ଅଶାନ୍ତି ତିଆରି ହେବ ।

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Raipur-municipality-Ganesh-Idols-in-garbage-truck-for-visarjan

ରାୟପୁରରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହନରେ ବୁହା ହେଲେ ଗଣେଶ, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ

The Independence:Situation-of-Afghanistan-After-Taliban-capture-Drinking-Water-one-litre-three-thousands

ତାଲିବାନ ଅଧିକାରର ମାସକ ପରେ କଣ ରହିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତି ? ପାଣି ବୋତଲର ଦାମ ହେଲାଣି ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ଶାଗ ମାଛ ଦରରେ ଘର ଜିନିଷ ବିକୁଛନ୍ତି ଆଫଗାନୀ

The Independence:

ଯେଉଁ ଜାତି ନିଜ ଇତିହାସ ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲି ଯାଏ, ସେହି ଜାତି ନିଜର ଭୂଗୋଳକୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରି ନ ଥାଏ – ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

The Independence:Mob-Lynching-Deadly-attack-on-Dalit-Hindu-Youth-by-Minority-Violent-Mobs-in-Rajsthan

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦଳିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସଂପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମବ ଲିଂଚି, ତିନି ଦିନ ପରେ ଶେଷରେ ଆଖି ବୁଜିଲା ଯୋଗେଶ

The Independence:Bangladesh-Islamists-destroy-Durga-Maa-Idols-Islamists-Fundamentalist-Attack-Hindu

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଇସଲାମୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଦୂର୍ଗାପୁଜା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଭୟର ବାତାବରଣରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ହିନ୍ଦୁ

The Independence:Idols-constructed-for-Durga-Puja-vandalized-in-Bangladesh-Every-year-happening

Idols of Maa Durga constructed for Durga Puja vandalized in Bangladesh, every year repeats

The Independence:

ଘର ଭିତରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନ ପିଙ୍ଗ, ୬୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରି ନାହାନ୍ତି କୌଣସି ଯାତ୍ରା, କାରଣ କଣ ?

The Independence:Yogi-Adityanath-Cow-Slaughter-Cow-Protections

ଯୋଗୀ ସରକାରରେ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ନାହିଁ, ୧୭ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ପଠାଗଲାଣି ଜେଲ, ଗୋଚାଳାଣକାରୀ ଥରହର

The Independence:Time-will-come-when-Article-370-35A-will-be-reinstated-Jammu-Kashmir-Mehbooba-Mufti

ପୁଣି ମେହବୁବା ମୁଫତି ଦେଖିଲେ ଦିବାସ୍ୱପ୍ନ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁହେବ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦

The Independence:Rohingya-Jihadi-network-in-Assam-arrest-of-Indian-handlers-of-Rohingya-Case-transferred-to-NIA

ଦେଶରେ ରୋହିଙ୍ଗିଆ ନେଟବର୍କ ତିଆରି ପାଇଁ ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ରୋହିଙ୍ଗିଆଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ଆସାମରେ ଗିରଫ ପରେ ବଡ ଖୁଲାସା, ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଏନଆଇଏକୁ ଦିଆଗଲା

The Independence:Wasif-Jaffer-Stands-for-Pakistan-Cricket-Team-criticizes-England-Cricket-Board

ପୁଣି ବିବାଦ ଘେରରେ ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ ଟିମର କୋଚ ବାସିମ ଜାଫର, ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡର ସମର୍ଥନରେ ଦେଲେ ବକ୍ତବ୍ୟ, ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ସମାଲୋଚନା

The Independence:Narcotics-Jihad-Odisha-Brown-Sugar

ଓଡିଶାରେ ହେଉଛି କି ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ?

The Independence:Rashtra-Sevika-Samiti-Durga-Bahini

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଙ୍ଘର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ବିଚାରରେ ଅନୁପ୍ରାଣୀତ ମହିଳା ସଙ୍ଗଠନଙ୍କର ସେବା କାମ

The Independence:Why-How-Rahul-Gandhi-Choose-Navjot-Singh-Siddhu-Over-Captain-Amarinder-Singh

ପୁରୁଣା କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନୁଆ ଓପନର ସିଦ୍ଧୁ କାହିଁକି ରାହୁଲଙ୍କ ଗୁଡବୁକରେ? ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ, ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି କଡା ବିରୋଧ ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କୁ ପଡିଲାକି ମହଙ୍ଗା ?

The Independence:Kerala-Muslims-Protests-Narcotics-Jihad-Bishop

ବିଶପଙ୍କ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜିହାଦ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଇସଲାମୀ ସଂସ୍ଥାର ବିରୋଧ, ଘର ସାମନାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ବିଶପଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଖ୍ରିଷ୍ଟିଆନ ଓହ୍ଲାଇଲେ ରାସ୍ତାକୁ

The Independence:Why-Dismantling-Hindutva-Organised-during-Taliban-Terrorism

ସାରା ବିଶ୍ୱ ତାଲିବାନର ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲା ବେଳେ କାହିଁକି କରାଗଲା “ ଡିସମେଂଟଲାଙ୍ଗି ଗ୍ଲୋବାଲ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ”?

The Independence:Durga-Puja-Idol-Height-Restrictions-Odisha-Government

ଦୁର୍ଗା ମାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ମାପିବେ ସରକାର?

The Independence:Rahul-Gandhi-Yogi-Adityanath-UP-Election-Fight-BJP-Congress

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୁଲ ଟସରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ ମାରିଲେ ଛକା, କହିଲେ, “ଅପରାଧୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବୁଲଡୋଜର ଚଳାଇବା ଅନବରତ ଜାରୀ ରହିବ”

The Independence:Periyar--Dravida-Nadu-Separate-Country-Tamilnadu-Freedom-Fighter-Controversial

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ କହୁଥିବା, ଅଲଗା ଦ୍ରାବିଡ ଦେଶ ଦାବି କରୁଥିବା ପେରିୟାରଙ୍କ ନାଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତାଲିକାରେ

The Independence:Yogi-Adityanath-Ram-Mandir-Taliban-Fired-on-Kara-sevak-UP-Election

ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା : ତୁଷ୍ଚିକରଣ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ କଡା ପ୍ରହାର

The Independence:Yogi-Aditya-Nath-Azam-Khan

ବିବାଦୀୟ ନେତା ଆଜମ ଖାନକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଝଟକା

The Independence:Seva-Bharati-hands-over-newly-constructed-houses-to-Bhiansa-victims

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଭାଇସ୍ନା ଦଙ୍ଗାରେ ବାସହରା ହୋଇଥିବା ପରିବାରଙ୍କର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଲା ସେବା ଭାରତୀ

The Independence:Uttar-Pradesh-Government-declares-10-sq-km-area-Mathura-Vrindavan-teerth-sthal

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ମଥୁରା- ବୃନ୍ଦାବନର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀର ୧୦ ବର୍ଗ କିମିକୁ ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା

The Independence:Kerala-bishop-claims-Muslims-have-launched-narcotics-jihad

ଲଭ ଜେହାଦ ସହ ଏବେ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜେହାଦ, କେରଳରେ ଅଣ ମୁସଲମାନ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ କରାଯାଉଛି ଟାର୍ଗେଟ

The Independence:Know-About-Some-Unique-Idols-of-Lord-Ganseh

Know About Some Unique Idols of Lord Ganseh