The Independence:Time-will-come-when-Article-370-35A-will-be-reinstated-Jammu-Kashmir-Mehbooba-Mufti

୨୦୧୯ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ପାଂଚ ତାରିଖ ଦିନ ସଂସଦରେ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ (Article 370) ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିବା ପର ଠାରୁ  ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମେହବୁବା ମୁଫତି ମାନସିକ ଅଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଭଳି ଲାଗୁଛି । ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖର ସଂସଦର ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତି ତାଙ୍କୁ ଜୋରରେ ଝଟକା ଦେଇଛି ଓ ତାଙ୍କର ମତିଭ୍ରମ ଘଟିଥିବା ଭଳି ଲାଗୁଛି ।

ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ (Mehbooba Mufti) ପରି ନେତା ମାନେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟାଇବା ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକା (Kashmir Valley) ଅଶାନ୍ତ ହୋଇଯିବ ଓ କାଶ୍ମୀରୀମାନେ ବିଦ୍ରୋହ କରିଦେବେ, ମାତ୍ର ତାହା ହେବା ତ ଦୂରର କଥା ଲୋକ ମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶାନ୍ତିର ସହ ଜୀବନ ଯାପନ କରୁଛନ୍ତି ।ମୋଦି ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପର ଠାରୁ ହିଁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ (Jammu & Kashmir) ଲାଗୁଥିବା ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟାଇବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା  ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।

ଏହା କେବେ ସମ୍ଭବ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ମେହବୁବା ଭାବୁଥିଲେ । ସେ କେବେ କଳ୍ପନା କରି ନଥିଲେ ଯେ ମୋଦି ସରକାର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ସେତେବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି କାଶ୍ମୀରରୁ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟା ଯିବ ତେବେ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ଧରିବାକୁ ଆଉ କେହି ରହିବେ ନାହିଁ ।

ମାତ୍ର ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ଏହି ଭବିଷ୍ୟତବାଣୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ବେଳେ କାଶ୍ମୀରର ଗାଁ ଗାଁରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତୋଳନ ହୋଇଛି । ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜେହାଦ ଘୋଷଣା କରି ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ବୁରହାନ ବାନୀର (Burhan Wani) ପିତା ମଧ୍ୟ ଏଥର ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତୋଳନ କରିଥିବା ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ।

ଏଭଳି ଫଟୋ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ମେହବୁବାଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦେଉଥିବ । ତାଲିବାନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ କବଜା ହେଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ମେହବୁବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ । ସେ ତାଲିବାନର କଥା କହି ଭାରତକୁ ଧମକ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ  କଥା ହେଉ ନ ହେଲେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଉପରେ ତାଲିବାନ ଯେଭଳି କଲା ସେମିତି କାଶ୍ମୀରରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରେ ।

ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳର ଜବାନ ମାନେ ନିରନ୍ତର ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ମେହବୁବା ଖୁବ ଦୁଃଖୀ  ଅଛନ୍ତି । ସେ ଗତ ୨୮ ତାରିଖ ଦିନ ଟ୍ୱିଟ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ   ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନଙ୍କୁ ମାରି ସରକାର ଖୁସି ହେଉଛନ୍ତି ।

ଏପରି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ ତର୍କ ଦେଇଥିଲେ । ମେହବୁବାଙ୍କ କଷ୍ଟର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି । ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟିବା ପରେ ଏବେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସୁରକ୍ଷା ବଳଙ୍କ ଉପରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗା ହେଉ ନାହିଁ । ହୁରିୟତ କନଫ୍ରେନ୍ସ (Huriyat Conference) ଭଳି ପାକିସ୍ତାନୀ ଏଜେଂଟ ମାନଙ୍କୁ ସରକାର ପଚାରୁ ନାହାନ୍ତି ।  ଶ୍ରୀନଗରର ଲାଲଚୌକରେ (SriNagar LalChowk) ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନଙ୍କ କାରଣରୁ   କେବେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତୋଳନ କରିବାକୁ ଦିଆ ଯାଉ ନ ଥିଲା । ହେଲେ ସେଠାରେ ଏବେ ବିନା ସୁରକ୍ଷାରେ  ଜନ୍ମାଷ୍ମମୀ ପାଳନ ହେଉଛିା

ଏବେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପତାକା ଆଉ ବ୍ୟହହାର ହେଉ  ନାହିଁ । ମେହବୁବା  ଦେଶର ପତାକା ପୂର୍ବରୁ  ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପତାକାକୁ ଆଗରେ ରଖିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏହି ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି  ତାଙ୍କ ନିଜ ଦଳ  ପିଡିପିର (Jammu and Kashmir Peoples Democratic Party, PDP) ଅନେକ ନେତା ନିଜ ପାର୍ଟିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମହବୁବା ମୁଫତି ବଦଳିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି । ସେ ସେହି ବିଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଆତଙ୍କବାଦ ଆଧାରିତ ରାଜନୀତିର ଧାରା ରେ ଚାଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ହେଲେ ନରେନ୍ଦ୍ର  ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନରେ  ନୂଆ ଭାରତ ସେହି ତୁଷ୍ଟିକରଣ ରାଜନୀତିକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରି ବହୁ ଆଗକୁ ଆସି ସାରିଛି । ତେଣୁ ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ଦିବା ସ୍ୱପ୍ନ କେବେ ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ ଏହା ସେ ନିଜେ ବୁଝି ଯିବା ଜରୁରୀ ।

Author Image

Dr Samanwaya

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା

The Independence:Imran-Khan-is-more-popular-than-Modi-in-India-says-Pak-Minister-gets-trolled

ଇମ୍ରାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରାଲୀ କଲେ ମୋଦୀଙ୍କ ଠାରୁ ବେଶୀ ଲୋକ ହେବେ ବୋଲି କହିଲେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଶୁଣନ୍ତୁ, ମୋଦୀଙ୍କ କାରଣରୁ ସୁଧୁରୁନି ଭାରତ – ପାକ ସମ୍ପର୍କ. ଏପରି ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହେଲେ ହଟହଟା

The Independence:ravi-nimbargi-murder-in-vijayapura-for-relationship-with-muslim-woman-karnataka

ମୁସଲିମ ଝିଅକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ରବି, ତାଙ୍କର ଶବ କୂଅରୁ ମିଳିଲା, ପ୍ରେମିକାର ଭାଇ ଓ ମାମୁଁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା କଥା ସ୍ୱୀକାର କଲେ

The Independence:bollywood-website-koimoi-hitjob-wife-kranti-redkar-wankhede-ncb-sameer-wankhede-aryan-khan-arrest

ଡ୍ରଗ୍ସ ମାମଲାରେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀ ସମୀର ୱାନଖାଡେଙ୍କ ପଛରେ ପଡିଲା ବଲିଉଡର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲବି, ଭାବମୂର୍ତି ଖରାପ କରିବାକୁ ଲଗାତାର ଅପପ୍ରୟାସ, ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଭ୍ରମାତ୍ମକ ଖବର ଜାରୀ କଲା ବଲିଉଡ ୱେବସାଇଟ, ୱାନଖାଡେଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଦେଲେ କଡା ଜବାବ

The Independence:ara-ali-khan-wishes-amit-shah-on-his-birthday-gets-trolled-by-leftists-fake-account

ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନରେ ଲେଫ୍ଟ-ଲିବେରାଲ ମାନେ ପୁଣି ଦେଖାଇଲେ ପ୍ରବଳ ଘୃଣା ଭାବ,ଅମିତ ଶାହଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦିନର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ପରେ ସାରା ଅଲି ଖାନଙ୍କ ଉପରେ କଲେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଆକ୍ରମଣ , ସାରାଙ୍କୁ କହିଲେ ଭୀରୁ

The Independence:indonesia-first-president-daughter-sukmawati-soekarnoputri-islam-to-hindu-conversion

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ଘର ବାହୁଡା କରିବେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଝିଅ ସୁକମାବତୀ, ଛାଡିବେ ଇସଲାମ, ଶୁଦ୍ଧି ବଦାନୀ ରୀତି ସମ୍ପନ୍ନ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି

The Independence:jatan-saha-killed-by-bangladeshi-muslims-durga-puja-violence-against-hindus

‘ବାପା କେବେ ଆସିବେ, କୁହ ନା ମାଆ ‘, ଚାରି ବର୍ଷର ନିଷ୍ପାପ ଶିଶୁ ପ୍ରତିଦିନ ପଚାରୁଛି ପ୍ରଶ୍ନ, ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଇସଲାମୀ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ ମାନେ ପିଟି ପିଟି ମାରି ଦେଇଥିଲେ

The Independence:Unending-violence-agaist-Hindus-in-Bangladesh

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଜାରୀ ରହିଛି ହିନ୍ଦୁ, ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ,ନୋଆଖାଲୀ ପରେ ଏବେ ଫେଣିରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ଇସଲାମୀ ଭୀଡ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ

The Independence:soyeb-aftab-aiims-delhi-make-mockery-of-ramayan-video-neet

ରାଉରକେଲାର ଶୋଏବ ଅଫତାବଙ୍କ କୁତ୍ସିତ ମାନସିକତା, ଓଡିଶାକୁ କଲେ ଲଜ୍ଜିତ,ରାମାୟଣ ଉପରେ ସ୍ତରହୀନ ଶୋ ଜରିଆରେ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ଉପରେ କୁଠାରାଘାତ, ବିବାଦ ଘନେଇବା ପରେ କ୍ଷମା ମାଗିଲା ଏମ୍ସ ଛାତ୍ର ସଂଘ

The Independence:LARGE-SCALE-VIOLENCE-AGAINST-HINDUS-IN-BANGLADESH

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ଦୁର୍ଗାପୁଜା ଅବସରରେ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଂଗଠିତ ଆକ୍ରମଣ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ ଓ ଫଟୋ, ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଠିକାଦାର ମାନେ ନିଗୋଢ ନିଦରେ

The Independence:bangladesh-muslim-mob-sabotage-durga-puja-navaratri-pandal-in-comilla-nanua-dighi-quran-insult-rumour

ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର ପରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ମୁସଲମାନ ଭୀଡ କଲା ଦୂର୍ଗା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତି

The Independence:two-daughters-and-two-young-sisters-shyam-sunder-nishad-family-broken-lakhimpur-kheri-violence

ଦୁଇ ଛୋଟ ଝିଅ ବାପା-ବାପା କହି କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି, ବୃଦ୍ଧ ପିତାଙ୍କ ଲୁହ ବନ୍ଦ ହେଉ ନାହିଁ, ବିଜେପି କର୍ମୀ ଶ୍ୟାମ ସୁନ୍ଦର ନିଷାଦଙ୍କ ପରିବାରର କଥା, ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ମାନେ ପିଟି ପିଟି ମାରି ଦେଇଥିଲେ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରଙ୍କୁ

The Independence:Odisha-Government-Decision-to-auction-cow-from-Gosala

ଗାଈ କଣ ଭଙ୍ଗା ବସ ନା ପୁରୁଣା ଲୁହା ଯେ ସରକାର ଏହାକୁ ନିଲାମ କରିବେ? ଗାଈ କେବଳ ଏକ ପଶୁ ନୁହେଁ ବଂର ଏହା ହେଉଛି କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ପୁଜ୍ୟ

The Independence:Our-aim-is-to-convert-the-whole-world-in-to-Islam-says-Lal-Masjids-maulana

ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିଶ୍ୱକୁ ଇସଲାମରେ ମତାନ୍ତରିତ କରିବା ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ – ଲାଲ ମସଜିଦର ମୌଲାନା ଅବଦୁଲ ଅଜିଜ