The Independence:Unveiled-and-rising-up-How-protests-in-Iran-cut-to-the-heart-of-national-identity

 ଭାରତପରି ଜନବହୁଳ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଶାସନରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ହିଜାବ ମଧ୍ୟରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବାକୁ ପିଏଫ୍‌ଆଇ-ସିଏଫଆଇ-ଏସ୍‌ଡିପିଆଇ ପରି ମତାନ୍ଧ ସଂଗଠନଗୁଡିକ ଦାବିକରି ଦେଶରେ ଜିହାଦି ବିଚାରକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦେବାକୁ ଲାଗିପଡିଥିବା ସମୟରେ ଇରାନ ପରି ସିହା ଇସଲାମିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସଂପ୍ରତି ଯୁବତୀମାନେ ହିଜାବରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ସବୁଠୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଲା ଯେ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ରଇସି ନିକଟରେ ଜାତିସଂଘ ବୈଠକ ପାଇଁ ନିଉୟର୍କ ଗସ୍ତ କାଳରେ ତାଙ୍କର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ନେବାଲାଗି ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସାକ୍ଷାତକାର ନେବାକୁ ଥିବା ସାମ୍ବାଦିକା ଜଣକ ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ନ ଆସିଲେ ସେ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ରଇସି ସ୍ପଷ୍ଟ ମନା କରିଦେବା ସହ ଆଦୌ ଆସିନଥିଲେ । ଫଳରେ ସେହି ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରି ନଥିଲା । ବଡ କଥା ହେଲା ଉକ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସାମ୍ବାଦିକା ଜଣକ ବିଗତ ତିନିଦଶନ୍ଧି ଧରି ଅନେକ ଇରାନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଆସିଛନ୍ତି । ଅଥଚ ନିଜ ଦେଶରେ ରଇସି ହିଜାବ ବିରୋଧୀ ଗଣ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଏର୍ପ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି ।

ମହିଳାମାନେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ହିଜାବର ହୋଲି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ହିଜାବ ଦହନର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଲୋକେ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଓ ବିକ୍ଷୋଭ ଇରାନର ୮୦ଟି ସହରକୁ ବ୍ୟାପିଥିଲା ବେଳେ ପୁଲିସ ଗୁଳିରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ୮୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ୫୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି,  ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ପୁଲିସ ମାଡରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସରକାର ନିଜର ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନଙ୍କ  ବିରୋଧରେ ସଡକକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ସତ ହେଲେ ସେମାନେ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ସାମନା କରିବାକୁ ଆଦୌ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ୨୦୧୯ପରେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦେଶର ବଡ ଆନ୍ଦୋଳନ କୁହାଯାଉଛି । ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚୁଟି କାଟି ପ୍ରତିବାଦ କରୁଥିଲା ବେଳେ ପୁରୁଷମାନେ ଲଣ୍ଡା ହୋଇ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ  ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି । ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନଙ୍କର ରୋଷର ଶିକାର ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥକ, ସେମାନଙ୍କ ସଂପ ି, ଯାନବାହନ ଆଦି ହେବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଇରାନରେ ଏହି ହିଜାବ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ଦିନ ଜଣେ କୁର୍ଦ୍ଦିସ୍ଥାନୀ ଯୁବତୀ ମାହସା ଅମିନୀଙ୍କ ତେହେରାନଠାରେ ପୁଲିସ ହାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଅମିନୀ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସହ ବଜାରକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଇରାନର ନୈତିକତା ପୁଲିସ ବାହିନୀ ତାଙ୍କୁ ହିଜାବ ଠିକ୍ ଭାବେ ପିନ୍ଧି ନଥିବା କହି ଗିରଫ କରି ନେଇଥିଲେ । ତିନିଦିନ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା ବୋଲି ପୁଲିସ କହିଥିଲା । ହେଲେ ଅମିନୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡର ଖପୁରି ହାଡ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା , ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।  ତାଙ୍କ ମୃତ ଶରୀରରେ ଅନେକ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ରହିଥିବାରୁ ପୁଲିସ ହାଜତରେ ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ପୁଲିସ  ହାଜତରେ ତାଙ୍କୁ ମାଡଦେବା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କର ଚେତା ବୁଡିଯିବା ପରେ ପୁଲିସ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ତାଙ୍କ ଅଚେତ ଶରୀରକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇନଥିବା ବିଷୟ ମାହସାଙ୍କ ପିତା ଅମଜାଦ ଅମିନୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ମାଇକ୍ରୋବାଇଓଲୋଜି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ମାହସାଙ୍କ ପରିବାର କୁର୍ଦ୍ଦିସ୍ଥାନ ପ୍ରଦେଶର ଲୋକ । ସାକ୍ୱେଜଠାରେ ମାହସାଙ୍କୁ କବର ଦେବାବେଳେ ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକେ ସାମିଲ ହୋଇ ପୁଲିସର ମାତ୍ରାଧିକ ଅତ୍ୟାଚାରର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ମାହାସାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କେବଳ ଇରାନ ନୁହେଁ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବାଦ ହୋଇଛି । ଇରାନରେ ପୁଲିସ ବିକ୍ଷୋଭକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ମେଟାଲ ପେଲେଟ, ଟିୟରଗ୍ୟାସ, ୱାଟର କ୍ୟାନନ ମାଡ କଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ମାନିବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହାନ୍ତି । ଦେଶରେ ଇ ରନେଟ୍ ସେବାକୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୭୯ରେ ତତ୍‌କାଳୀନ ଇରାନୀୟ ଇସଲାମିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ପରେ ଧର୍ମଗୁରୁ ରୁହୋଲ୍ଲା ଖୋମେନୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧି ନଥିଲେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନଗ୍ନ ବୋଲି ଧରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ୧୯୮୩ରେ ଆଇନରେ ଏହାକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା ।  ସାଧାରଣରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିନଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ୭୪ ବେତ୍ରାଘାତ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ନିୟମ କରାଗଲା । ଅତୀତରେ ସାବା କୋର୍ଡର୍ ଅଫ୍‌ସାରୀ ଏବଂ ୟାସାମନ ଅର୍ଯ୍ୟାନୀଙ୍କୁ କଠୋର ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

୨୦୨୦ରେ ଇରାନର ଧର୍ମଗୁରୁ ଅଲି ଖାମେନୀ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିନଥିବା ମହିଳା ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଧରାଯିବ ବୋଲି କହିବାକୁ ଅନେକ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ । ସେହି ବର୍ଷ ଦେଶରେ ହିଜାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ହୋଇଥିବା ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ୫୮ ପ୍ରତିଶତ ଜନତା ହିଜାବକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା,୭୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହିଜାବକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ମାତ୍ର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକେ ସାଧାରଣରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ନିୟମ ରହିବାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ମାମଲାରେ ଇରାନ ସରକାର  ସାରା ବିଶ୍ୱରେ  ନିନ୍ଦିତ  ହୋଇଛନ୍ତି । ନିଜର ପାପକୁ ଲୁଚାଇବାକୁ ସରକାର ୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ଦିନ ଡାକ୍ତର ମାସୁଦ ନିର୍ଭାନୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ସରକାରୀ ଟିଭିରେ ପ୍ରସାରିତ କରାଇଲେ । ୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅମିନୀଙ୍କ ବ୍ରେନଟ୍ୟୁମର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିବା ବିଷୟ କହି ଏହାକୁ  ସ୍ନାୟୁଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ବୋଲି କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ଅମିନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ତେହେରାନର କସ୍‌ରା ଡାକ୍ତରଖାନା ବାହାରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ । କୁର୍ଦ୍ଦିସ ଲୋକେ କୁର୍ଦ୍ଦିସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିଥିଲେ । ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ ସାକ୍ୱେଜ, ଦିବାନଦାରେହ, ରାସ୍ତ, ଏସ୍ପହାନ, କରାଜ, ମସାଦ, ସନାନ୍ଦାଜ, ଇଲମ୍‌, ସାରି, ତାବ୍ରିଜ, କ୍ୱୋମ, କେରମାନ, ହମେଦାନ, କିସ ଆଦି ସହରକୁ  ବ୍ୟାପିଯାଇଛି । ଦେଶ ବାହାରେ ଲଣ୍ଡନ, ନିଉୟର୍କ, ଟୋରୋେ ।, ଇସ୍ତାନବୁଲ ସମେତ ଅନେକ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରତିବାଦ ପହ ôଛି । “ଜୀନ,ଜାଁ, ଆଜାଦୀ” - ଏହି ତିନୋଟି ଶବ୍ଦରେ ସହର ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି । ଏହାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ ହେଲା -ମହିଳା, ଜୀବନ ଓ ମୁକ୍ତି । ଇରାନ ପୁଲିସ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରି ହଦିଶ ନଜଫି, ଗଜାଲା ଚେଲାବୀ, ହନାନା କିୟା ଏବଂ ମାହଶା ମୋଗୋଇଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରିଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ଇରାନର ୩୧ଟି ପ୍ରଦେଶରେ ଏବେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି ।

ଇରାନରେ ଚାଲୁଥିବା ହିଜାବ ବିରୋଧୀ ଗଣ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ବିରୋଧୀଦଳମାନେ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଆମେରିକାର ଆର୍ôଥକ କଟକଣାର ଶିକାର ଇରାନରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ଦେଶର ୮ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟାରୁ ୬୦% ହେଉଛନ୍ତି ୩୦ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର । ଏମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଅପାରଗତା, ଦେଶର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମାଜରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାରୀ ଯୁବକ- ଯୁବତୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ରେ ସରକାର ଏମିତି ଜନ ଅସନ୍ତୋଷର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ୧୫୦୦ ଲୋକେ ପୁଲିସ ଗୁଳିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ।

ଇରାନର ଅନେକ ସହରରେ ଲୋକେ ପୋଲିସ ଗାଡି ପୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି । ସାମ୍ବାଦିକା ସୀମା ସାବେତ ଇରାନରୁ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ସେଥିରେ ସେ ଲୋକଙ୍କ ଉଗ୍ରରୂପ ଦେଖୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ।  ତେଣେ ସାଉଦି-କାନାଡା ଲେଖିକା ଏନ୍‌ସାଫ୍ ହାଇଦର ହିଜାବରେ ନିଜ ଜୋତା ସଫା କରୁଥିବା ଭିଡିଓ ଛାଡିଛନ୍ତି । ଏହିସବୁ ଘଟଣାରୁ ଇରାନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଘୃଣାଭାବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଇରାନ ସରକାର ଚୀନ -ରୁଷିଆରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ଆଶା କରୁଥିଲା ବେଳେ ଏବେ ଉଭୟ ଦେଶ ପଛକୁ ହଟିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅସନ୍ତୋଷ ଓ ଅସ୍ଥିରତା ଜାରି ରହିଛି । ଏବେ ଏସ୍‌ସିଓ  ମେ ର ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଇରାନ ସେହିକ୍ରମରେ ଗଣଅସନ୍ତୋଷର ଶିକାର ହୋଇଛି । ତେବେ ମାହସାଙ୍କ ପିତା ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଆସିଥିବା ମୁଲ୍ଲ୍‌ାକୁ  ଗାଳି ଦେଉଥିବା ଖବର ଏବେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି । ସେଥିରେ ସେ କହୁଛନ୍ତି - “ତୁମ ଇସଲାମ ମୋ ଝିଅକୁ ଛାଡି ଦେଲା, ଏବେ ତୁମେ ଏଠିକୁ କଣ ପାଇଁ ଆସିଛ ? ତୁମ ଇସଲାମକୁ ନେଇ ଏଠାରୁ ଚାଲିଯାଅ ।”

ଇରାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରଇସୀ ପୁଲିସକୁ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶର ୨୦ଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବନ୍ଦ କରି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଦେବାଲାଗି କୁହାଯାଇଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇବର୍ଷର କୋରୋନା କଟକଣା ପରେ ଦେଶର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସବୁ ଖୋଲିଥିଲା । ଇ ରନେଟ୍ ବନ୍ଦ ଥିଲାବେଳେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ପଢା କେମିତି ଚାଲିବ ତାହା ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି । ତେଣେ ଆମେରିକାରେ ଟେସ୍‌ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଏଲନ ମସ୍କ ନିଜ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଇ ରନେଟ୍ ସେବା ଷ୍ଟାରଲିଙ୍କକୁ ଇରାନ ପାଇଁ ଖୋଲିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ଜୋ ବାଇଡେନ ସରକାର ମସ୍କଙ୍କୁ ନୀତିଗତ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଇରାନର ଆନ୍ଦୋଳନ ପଛରେ ଇରାକର କୁର୍ଦ୍ଦିସ୍ଥାନ ଗୋଷ୍ଠୀର ସମର୍ଥନ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଇରାନର ରିଭୋଲ୍ୟୁସନାରୀ ଗାର୍ଡ ଡ୍ରୋନ ଯୋଗେ ଇରାକରୁ ଏରବିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଦାକାନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା କୋମଲା ଏବଂ କୁର୍ଦ୍ଦିସ୍ଥାନ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍  ପାର୍ଟିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ।

ଇରାନରେ କୁର୍ଦ୍ଦ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାୟ ତାକୁ ଏହି ଦୁଇ ଇରାକୀ ଦଳ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ଇରାନରେ ମୃତ ଯୁବତୀ ମାହସା କୁର୍ଦ୍ଦ ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଇରାନ ଓ ଇରାକର କୁର୍ଦ୍ଦ ଲୋକେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ଇରାନର ପଶ୍ଚିମା ଳରେ ଲଢୁଆ କୁର୍ଦ୍ଦମାନଙ୍କୁ ଇରାନ ସରକାର ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ଆଖ୍ୟା ଦେଉଛନ୍ତି । ୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ଦିନ ପ୍ରାୟ ୮ ଘ । ଧରି ସିଦାକାନ ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ କରାଯାଇଥିବା ଜିଲ୍ଲାର ମେୟର ଏହସାନ ଚଲାବୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସକାଳ ୮ଟାରୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ଗୁଳିମାଡ ଯୋଗୁ ଅନେକଙ୍କ ଘରଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗିଯିବା ସହ ପଶୁଜୀବନ ହାନି ହୋଇଛି । ଇରାନର ହିଜାବ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ କ୍ରମେ ଇସଲାମିକ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି, ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତାବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ହେବ ।

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବାଦ ସେବା (ଭାସ୍‌)

ଭୁବନେଶ୍ୱର-୭୫୧୦୦୩

Author Image

Soumendra Jena

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Warangal-Police-arrested-Azmad-Ali-Abu-for-repeatedly-raping-a-minor-girl

ହିନ୍ଦୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବାରୁ ଅମଜାଦ ଅଲ୍ଲି ଓ ଆବୁକୁ ଗିରଫ କରିଲା ଓାରାଙ୍ଗଲ ପୋଲିସ

The Independence:Islamists-harass-Sabarimala-pilgrims-returning-to-Andhra-Pradesh-by-train

ସାବରିମାଲାରୁ ଫେରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଇସଲାମିଷ୍ଟମାନଙ୍କର ଅସଦାଚରଣ

The Independence:They-performed-Namaz-3-times-nobody-objected-Ex-Army-man-thrashed-by-pantry-car-staff-after-he-sits-down-to-chant-Mantras-case-filed

ଟ୍ରେନରେ ତିନି ଥର ନମାଜ ହେଲା, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକ ତଳେ ବସି ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବାରୁ ପ୍ୟାଂଟ୍ରି କର୍ମଚାରୀ ମାରିଲେ ମାଡ

The Independence:Gandhi-Revenge-Riots-killed-8000-Brahmins

ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଠ ହଜାର ବ୍ରାହ୍ମଣ ହତ୍ୟା

The Independence:Complaint-Filed-Against-Christian-Org-For-Intoxicating-Minors-And-Converting-Them

ଛୋଟ ପିଲମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚ ନେଉଥିବା ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କରାଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ ପାଦ୍ରୀ

The Independence:Guntur-Govt-Hospital-Staff-Make-Merry-Christmas-Making-Public-Wait-Behave-Rudely-When-Questioned

ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସେବା ଛାଡି ଗୁଂଟୁର ଡାକ୍ତରଖାନାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳିଲେ, ଲୋକେ ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କଲେ

The Independence:The-Guardian-Anti-Hindu

ହିନ୍ଦୀ ପାଇଁ ଗାର୍ଡିଆନର ଗାତ୍ରଦାହ

The Independence:Incidents-of-Hindu-torture-in-Bangladesh-in-November

ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ

The Independence:INDIC-DOMINATION-OF-CHINA

ଚାଇନା ଉପରେ ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମୀକ ପ୍ରଭାବ

The Independence:Andhra-Bible-Mission-Church-Members-Attack-SC-Man-For-Objecting-To-Encroachments

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ବାଇବେଲ ଚର୍ଚ୍ଚ ମିଶନର ଲୋକମାନେ

The Independence:Anti-India-Activities-in-Canada

କାନାଡାରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ

The Independence:Assam-Hindu-Family-Complains-Land-Grab-by-Muslim-Neighbours

ଆସାମରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଜମି ଉପରେ କବଜା କରୁଛନ୍ତି ମୁସଲମାନମାନେ

The Independence:Halal-Jihad-Book-Launch-Cancelled-by-Telangana-Govt

ଇସଲାମିଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଚାପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର: ହଲାଲ ଜିହାଦ ପୁସ୍ତକର ଉନ୍ମଚୋନକୁ କଲେ ବନ୍ଦ

The Independence:ACJ-Invites-Terrorist-Convicted-For-Killing-Rajiv-Gandhi-To-Deliver-Guest-Lecture

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅତିଥି କରି ବିବାଦରେ ଏସିଆନ କଲେଜ ଅଫ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଜିମ

The Independence:ISIS-Target-Killing

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା