The Independence:Which-is-Best-Halal-or-Jhatka-halal-economy

   ଅଧିକାଂଶ ମାଂସାହାରୀ ହିନ୍ଦୁମାନେ କେବଳ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥାନ୍ତି, ମାଂସ ହଲାଲ କିମ୍ବା ଝଟକା ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ମାଂସ ପାଇବା ପାଇଁ | କେତେକ ଏପରିକି ଏତେ ଅଜ୍ଞ ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୁସଲମାନମାନେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ବହୁତ ସଚେତନ ଏବଂ ସର୍ବଦା କେବଳ ହଲାଲ ଖାଆନ୍ତି | ମୁସଲମାନମାନେ ଯଦି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଖାଆନ୍ତି, କେବଳ ହଲାଲ ମାଂସ ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥା’ନ୍ତି |

ତେବେ, ହଲାଲ - ଝଟକା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ବଢୁଛି | ଇଉରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ହଲାଲ ମାଂସ ଉପରେ ଆଂଶିକ ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଜୋମାଟୋ ବିବାଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଯାଇନାହିଁ, ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ହଲାଲ କରନ୍ତି | ସଚେତନ ହିନ୍ଦୁମାନେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରୁ ଝଟକା ମାଂସ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ହଲାଲ - ଝଟକା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଉପରେ ପୁରୁଣା ବିତର୍କକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛି।

ମୁସଲମାନ ଏବଂ ହଲାଲ ସମର୍ଥକମାନେ ଏକ ମିଥ୍ୟା ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ହଲାଲ ମାଂସ ଜାଟ୍କା ମାଂସ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଅଟେ। ଅନେକ ମାଂସ ଖାଉଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏହି ପ୍ରଚାରରେ ଫସିଛନ୍ତି | କେବଳ ଭଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଲାଲ ମାଂସର ଶତକଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

‘ହଲାଲ’ ହେଉଛି ଏକ ଆରବୀ ଶବ୍ଦ ଯାହା ଇଂରାଜୀରେ “ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ” ଭାବରେ ଅନୁବାଦ କରେ; ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଇସଲାମିକ୍ ନିୟମ ପାଳନ କରେ | କୁରାନରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପରି, ପଶୁ ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ବେକର ଶିରା ଧୀରେ ଧୀରେ କାଟି ଦିଆଯିବ | ଥରେ କାଟିବା ପରେ ପଶୁଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇ ମରିବ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତସମିୟା ନାମରେ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପାଠ କରାଯାଏ | ତେଣୁ, ହଲାଲ ହେଉଛି ଆଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ରୀତିମତ ମାଂସ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନେ କେବଳ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଆଲ୍ଲା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ମୁସଲମାନମାନେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏହାର କାରଣ |

ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଝଟକା ହେଉଛି ହତ୍ୟା କରିବାର ଏକ ପ୍ରଣାଳୀ ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ପଶୁକୁ ତୁରନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ପଶୁକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ କରାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | 

ଅପପ୍ରଚାର କରନ୍ତି ଯେ ହଲାଲରେ ରକ୍ତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ। ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ ଯେ ହଲାଲରେ  ରକ୍ତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇଛି। ହଲାଲ କିମ୍ବା ଝଟକା, କିଛି ରକ୍ତ ସବୁବେଳେ ମାଂସରେ ରହିଥା’ନ୍ତି | ତେଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରକ୍ତ ମାନବ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଉଭୟ ପ୍ରକାରର ମାଂସରେ ସମାନ | ଆମେ ଜାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରକ୍ତର ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବୁନ୍ଦା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ |

କିଛି ଲୋକ ଅପପ୍ରଚାର କରନ୍ତି ଯେ ହଲାଲରେ ରକ୍ତ ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଥିବାରୁ ମାଂସ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଅସତ୍ୟ | ଜଳ ଯେପରି ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ, ​​ରକ୍ତ ହେଉଛି ମାଂସ ପାଇଁ ଜୀବନ | ବଂର ଝଟକା ରେ ରକ୍ତ ଥାଏ, ମାଂସ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିବାକୁ ଦେଇଥାଏ | 

ହଲାଲ ପାଇଁ ମାଂସ ବାଣିଜ୍ୟର ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଣ-ମୁସଲମାନମାନେ ବାଦ ପଡନ୍ତି | ଇସଲାମିକ୍ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ହଲାଲରେ କେବଳ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ପଶୁକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଜଣେ ମୁସଲମାନ ହତ୍ୟା ନକରନ୍ତି, ତେବେ ମାଂସକୁ ହଲାଲ ବୋଲି ଧରାଯିବ ନାହିଁ। ରୋଜଗାରର ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଏହା ଗରିବ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର (ଅଧିକାଂଶ ଦଳିତ ଏବଂ ଓବିସି) ପ୍ରବେଶକୁ ଅବରୋଧ କରୁଥିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ରୋଜଗାରକୁ ମାଡ ମାରିଥାଏ |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ଇସଲାମିକ୍ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରୁ ହଲାଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ହାସଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମାଗଣା ନୁହେଁ ଏବଂ ଏକ ମୂଲ୍ୟରେ ଆସେ | ବଧ କରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶବଗୁଡିକର ଲେବେଲିଂ, ଲୋଗୋ, ଷ୍ଟାମ୍ପ, ସିଲ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସ୍ଥାନ ଯାଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ - ଏସବୁ କେବଳ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରିବାକୁ ହେବ | ହଲାଲ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଆଜି ଏକ ବଡ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ଅର୍ଥହୀନ ହଲାଲ ଏବଂ ହରାମ ବର୍ଗୀକରଣ ଦ୍ୱାରା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରସାର କରୁଛି | ତେଣୁ, ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ହଲାଲଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର କୌଣସି କାରଣ ନଥିବାବେଳେ, ଝଟକା ସପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇ ମାଂସ ବଜାରରେ ଥିବା ନିଯୁକ୍ତି ଭେଦଭାବକୁ ରୋକିବାକୁ ପଡିବ ।

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:The-violence-and-disturbances-unleashed-in-Delhi--the-sacred-Republic-Day-are-extremely-painful-and-deplorable-says-RSS

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା : ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଅରାଜକତାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ - ଆରଏସଏସ

The Independence:delhi-farmer-tractor-rally-vilence-liquor-sword-police

ଦେଶୀ- ବିଦେଶୀ ମଦରେ ଲଦା ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଦିଲ୍ଲୀପୋଲିସ କଲା ଜବତ , ଦେଖନ୍ତୁ ଫଟୋ

The Independence:rajdeep-sardesai-farmers-death-police-ito-delhi

ଦୃତ ଗତିରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର କାରଣରୁ ଚାଷୀର ମୃତ୍ୟୁ, ରାଜଦୀପ କହିଲେ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ହୋଇଛି ମୃତ୍ୟୁ, ପରେ ଟ୍ୱିଟକୁ କଲେ ଡିଲିଟ

The Independence:NO-PADMA-AWARD-FROM-BOLYWOOD

ବଲିଉଡରୁ କେହି ପାଇଲେ ନାହିଁ ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ, ଲୋକେ କହିଲେ ‘ମୋର ଦେଶ ବଦଳୁଛି ’

The Independence:imran-khan-mortgage-islamabad-fatima-jinnah-park

ଜିନ୍ନାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ପାର୍କକୁ ବନ୍ଧା ପକାଇବ ଇମରାନ ସରକାର, କାଙ୍ଗାଳ ହେବାରୁ ବର୍ତିବାକୁ ଦରକାର 500 ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା

The Independence:Maulana-donates-1-lakh-Hundred-Rs-for-Construction-of-Ram-Temple-at-Ayodhya

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମୌଲାନା ସୟୈଦ କୈକବ ମୁଜତାବା ଦେଲେ 1 ଲକ୍ଷ 1 ଶତ ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ରାଶି

The Independence:63-years-old-ayub-from-surat-sixth-wife-refused-sex

ଷଷ୍ଠ ସ୍ତ୍ରୀ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମନା କଲା ପରେ ସପ୍ତମ ସ୍ତ୍ରୀ ଖୋଜୁଛି 63 ବର୍ଷୀୟ ଆୟୁବ, ମାମଲା ରୁଜୁ

The Independence:kerala-bishop-recommends-church-backed-candidate-for-assembly-election-cpi

ବିଶପଙ୍କ ଗୋପନୀୟ ପତ୍ର: ଚର୍ଚ ସମର୍ଥକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦିଅ ଟିକେଟ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମାନେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଦେବେ ସମର୍ଥନ

The Independence:evangelist-paul-dhinakaran-accused-of-amassing-unaccounted-weath-it-raid

ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ପ୍ରଚାରକ ପଲ ଦୀନାକରନ ଠାରୁ ମିଳିଲା 118 କୋଟିଟଙ୍କାର ଅବୈଧ ସମ୍ପତ୍ତି, 4.5 କିଲୋ ସୁନା

The Independence:madhya-pradesh-protem-speaker-rameshwar-sharma-sends-ramayana-to-wb-cm-mamata-banerjee

ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ରାମାୟଣ ପଠାଇଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଟେମ ସ୍ପିକର ରାମେଶ୍ୱର ଶର୍ମା

The Independence:bjp-share-video-mamata-banerjee-islamic-prayer-jai-shri-ram

ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯଦି ‘ଲା ଇଲାହା ଇଲ୍ଲଲ୍ଲାହ’ତେବେ 'ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ' କହିଲେ ସମସ୍ୟା କାହିଁକି : ଭିଡିଓ ଜାରୀ କରି ପ୍ରଶ୍ନ କଲା ବିଜେପି

The Independence:photo-on-PMs-facebook-breaks-records

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ କୋଲକାତା ପହଂଚିବା ଫଟୋ ଫେସବୁକରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା,24 ଘଣ୍ଟାରୁ କମ ସମୟରେ ମିଳିଲା ରେକର୍ଡ 1 ମିଲିୟନ ଲାଇକ

The Independence:Oasis-worlds-violation-of-Visa-Rules

ଏକ କୋଟି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମାନ୍ତରୀକରଣ କରିଥିବା ମିଶନାରୀ ସଂସ୍ଥା “ଓଆସିସ ଓାର୍ଲଡ ମିନଷ୍ଟ୍ରିଜ” କରୁଛି ଭିସା ଆଇନର ଉଲଙ୍ଘନ

The Independence:Thirty-child-missing-from-child-home-run-by--Assam-MP-Badruddin-Ajmal-NCPCR

ଆସାମ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ବଦରୁଦିନ ଆଜମଲଙ୍କ ଚାଇଲ୍ଡ ହୋମରୁ ୩୦୦ ପିଲା ଗାଏବ, ମିଳିଲା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲିଙ୍କ

The Independence:other-netaji-daughter-anita-bose-in-germany-said-subhash-chandra-bose-country-love-was-amazing

‘ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ଦେଶ ପ୍ରେମ ଅଦଭୁତ ଥିଲା’ କହିଲେ ଜର୍ମାନୀରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ଝିଅ ଅନୀତା ବୋଷ

The Independence:yogi-adityanath-first-choice-for-prime-minister-after-narendra-modi-india-today-survey

ମୋଦିଙ୍କ ପରେ ଯୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଜନସାଧାରଣ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଣି ଥରେ ଖାରଜ ହେଲେ – ସର୍ଭେ

The Independence:Bike-Rally-at-Bhadrvah-for-Ram-Mandir-at-Ayodhya

କାଶ୍ମୀରର ଭଦ୍ରବାହ ଠାରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବିଶାଳ ବାଇକ ରାଲୀ, ଦେଖନ୍ତୁ କିଛି ଫଟୋ

The Independence:brazil-jair-bolsonaro-shri-hanuman-coronavirus-covid-19-vaccines-narendra-modi

ହନୁମାନଙ୍କ ଫଟୋ ଶେୟାର କରି ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଲେ 'ଭାରତକୁ ଧନ୍ୟବାଦ'

The Independence:

ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଭିନେତା ପବନ କଲ୍ୟାଣ ଦେଲେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ରାଶି

The Independence:west-bengal-2021-election-minister-tmc-rajib-banerjee-quits

ମମତା କ୍ୟାବିନେଟରୁ ଇସ୍ତଫାର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ପୂରା, ମୋଦି ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜୀବ ବାନାର୍ଜି ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା

The Independence:india-slams-pakistan-in-un-assembly-over-a-temple-vandalized-in-khyber-pakhtunkhwa

ପାକିସ୍ତାନରେ ମନ୍ଦିର ଭଙ୍ଗା ଘଟଣାକୁ ୟୁଏନରେ ଉଠାଇଲା ଭାରତ, ମୁସଲିମ ଭୀଡ ସାମନାରେ ମୂକଦର୍ଶକ ରହିଲା ସରକାର

The Independence:Pm-expresses-griefs-over-Simoga-incident

ଶିମୋଗା ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କଲେ

The Independence:When---will-be-Dara-Singh-freed-

କେବେ ମୁକୁଳିବେ ଦାରା ସିଂ ?

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-tandav-court-relief-otherwise-they-would-behind-bars

‘ବରଦାସ୍ତ କରିବୁ ନାହିଁ.. କୋର୍ଟ ବଂଚାଇଦେଲା, ନହେଲେ ଜେଲରେ ଥାନ୍ତେ’- ଏମପିର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନରୋତ୍ତମ ମିଶ୍ର, , ତାଣ୍ଡବକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:Sadhvi-Ritambhra-gives-Rs-One-crore-for-construction-of-Ram-Temple

ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସାଧ୍ବୀ ଋତମ୍ଭରା ଦେଲେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ନିଧି