The Independence:Which-is-Best-Halal-or-Jhatka-halal-economy

   ଅଧିକାଂଶ ମାଂସାହାରୀ ହିନ୍ଦୁମାନେ କେବଳ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥାନ୍ତି, ମାଂସ ହଲାଲ କିମ୍ବା ଝଟକା ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ମାଂସ ପାଇବା ପାଇଁ | କେତେକ ଏପରିକି ଏତେ ଅଜ୍ଞ ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୁସଲମାନମାନେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ବହୁତ ସଚେତନ ଏବଂ ସର୍ବଦା କେବଳ ହଲାଲ ଖାଆନ୍ତି | ମୁସଲମାନମାନେ ଯଦି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଖାଆନ୍ତି, କେବଳ ହଲାଲ ମାଂସ ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥା’ନ୍ତି |

ତେବେ, ହଲାଲ - ଝଟକା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ବଢୁଛି | ଇଉରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ହଲାଲ ମାଂସ ଉପରେ ଆଂଶିକ ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଜୋମାଟୋ ବିବାଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଯାଇନାହିଁ, ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ହଲାଲ କରନ୍ତି | ସଚେତନ ହିନ୍ଦୁମାନେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରୁ ଝଟକା ମାଂସ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ହଲାଲ - ଝଟକା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଉପରେ ପୁରୁଣା ବିତର୍କକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛି।

ମୁସଲମାନ ଏବଂ ହଲାଲ ସମର୍ଥକମାନେ ଏକ ମିଥ୍ୟା ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ହଲାଲ ମାଂସ ଜାଟ୍କା ମାଂସ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଅଟେ। ଅନେକ ମାଂସ ଖାଉଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏହି ପ୍ରଚାରରେ ଫସିଛନ୍ତି | କେବଳ ଭଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଲାଲ ମାଂସର ଶତକଡ଼ା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

‘ହଲାଲ’ ହେଉଛି ଏକ ଆରବୀ ଶବ୍ଦ ଯାହା ଇଂରାଜୀରେ “ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ” ଭାବରେ ଅନୁବାଦ କରେ; ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଇସଲାମିକ୍ ନିୟମ ପାଳନ କରେ | କୁରାନରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପରି, ପଶୁ ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ବେକର ଶିରା ଧୀରେ ଧୀରେ କାଟି ଦିଆଯିବ | ଥରେ କାଟିବା ପରେ ପଶୁଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇ ମରିବ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତସମିୟା ନାମରେ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପାଠ କରାଯାଏ | ତେଣୁ, ହଲାଲ ହେଉଛି ଆଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ରୀତିମତ ମାଂସ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନେ କେବଳ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଆଲ୍ଲା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ମୁସଲମାନମାନେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏହାର କାରଣ |

ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଝଟକା ହେଉଛି ହତ୍ୟା କରିବାର ଏକ ପ୍ରଣାଳୀ ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ପଶୁକୁ ତୁରନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ପଶୁକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ କରାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | 

ଅପପ୍ରଚାର କରନ୍ତି ଯେ ହଲାଲରେ ରକ୍ତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ। ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ ଯେ ହଲାଲରେ  ରକ୍ତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇଛି। ହଲାଲ କିମ୍ବା ଝଟକା, କିଛି ରକ୍ତ ସବୁବେଳେ ମାଂସରେ ରହିଥା’ନ୍ତି | ତେଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରକ୍ତ ମାନବ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଉଭୟ ପ୍ରକାରର ମାଂସରେ ସମାନ | ଆମେ ଜାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ରକ୍ତର ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବୁନ୍ଦା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ |

କିଛି ଲୋକ ଅପପ୍ରଚାର କରନ୍ତି ଯେ ହଲାଲରେ ରକ୍ତ ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଥିବାରୁ ମାଂସ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଅସତ୍ୟ | ଜଳ ଯେପରି ଉଦ୍ଭିଦମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ, ​​ରକ୍ତ ହେଉଛି ମାଂସ ପାଇଁ ଜୀବନ | ବଂର ଝଟକା ରେ ରକ୍ତ ଥାଏ, ମାଂସ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତେଜ ରହିବାକୁ ଦେଇଥାଏ | 

ହଲାଲ ପାଇଁ ମାଂସ ବାଣିଜ୍ୟର ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଣ-ମୁସଲମାନମାନେ ବାଦ ପଡନ୍ତି | ଇସଲାମିକ୍ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ହଲାଲରେ କେବଳ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ପଶୁକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଜଣେ ମୁସଲମାନ ହତ୍ୟା ନକରନ୍ତି, ତେବେ ମାଂସକୁ ହଲାଲ ବୋଲି ଧରାଯିବ ନାହିଁ। ରୋଜଗାରର ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଏହା ଗରିବ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର (ଅଧିକାଂଶ ଦଳିତ ଏବଂ ଓବିସି) ପ୍ରବେଶକୁ ଅବରୋଧ କରୁଥିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ରୋଜଗାରକୁ ମାଡ ମାରିଥାଏ |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ଇସଲାମିକ୍ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରୁ ହଲାଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ହାସଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମାଗଣା ନୁହେଁ ଏବଂ ଏକ ମୂଲ୍ୟରେ ଆସେ | ବଧ କରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶବଗୁଡିକର ଲେବେଲିଂ, ଲୋଗୋ, ଷ୍ଟାମ୍ପ, ସିଲ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ସ୍ଥାନ ଯାଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ - ଏସବୁ କେବଳ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରିବାକୁ ହେବ | ହଲାଲ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଆଜି ଏକ ବଡ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ଅର୍ଥହୀନ ହଲାଲ ଏବଂ ହରାମ ବର୍ଗୀକରଣ ଦ୍ୱାରା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରସାର କରୁଛି | ତେଣୁ, ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ହଲାଲଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର କୌଣସି କାରଣ ନଥିବାବେଳେ, ଝଟକା ସପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇ ମାଂସ ବଜାରରେ ଥିବା ନିଯୁକ୍ତି ଭେଦଭାବକୁ ରୋକିବାକୁ ପଡିବ ।

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Raipur-municipality-Ganesh-Idols-in-garbage-truck-for-visarjan

ରାୟପୁରରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହନରେ ବୁହା ହେଲେ ଗଣେଶ, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ

The Independence:Situation-of-Afghanistan-After-Taliban-capture-Drinking-Water-one-litre-three-thousands

ତାଲିବାନ ଅଧିକାରର ମାସକ ପରେ କଣ ରହିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତି ? ପାଣି ବୋତଲର ଦାମ ହେଲାଣି ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ଶାଗ ମାଛ ଦରରେ ଘର ଜିନିଷ ବିକୁଛନ୍ତି ଆଫଗାନୀ

The Independence:

ଯେଉଁ ଜାତି ନିଜ ଇତିହାସ ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲି ଯାଏ, ସେହି ଜାତି ନିଜର ଭୂଗୋଳକୁ ରକ୍ଷା କରି ପାରି ନ ଥାଏ – ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

The Independence:Mob-Lynching-Deadly-attack-on-Dalit-Hindu-Youth-by-Minority-Violent-Mobs-in-Rajsthan

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦଳିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସଂପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମବ ଲିଂଚି, ତିନି ଦିନ ପରେ ଶେଷରେ ଆଖି ବୁଜିଲା ଯୋଗେଶ

The Independence:Bangladesh-Islamists-destroy-Durga-Maa-Idols-Islamists-Fundamentalist-Attack-Hindu

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଇସଲାମୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଦୂର୍ଗାପୁଜା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଭୟର ବାତାବରଣରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ହିନ୍ଦୁ

The Independence:Idols-constructed-for-Durga-Puja-vandalized-in-Bangladesh-Every-year-happening

Idols of Maa Durga constructed for Durga Puja vandalized in Bangladesh, every year repeats

The Independence:

ଘର ଭିତରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନ ପିଙ୍ଗ, ୬୦୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରି ନାହାନ୍ତି କୌଣସି ଯାତ୍ରା, କାରଣ କଣ ?

The Independence:Yogi-Adityanath-Cow-Slaughter-Cow-Protections

ଯୋଗୀ ସରକାରରେ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ନାହିଁ, ୧୭ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ ଗୋହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ପଠାଗଲାଣି ଜେଲ, ଗୋଚାଳାଣକାରୀ ଥରହର

The Independence:Time-will-come-when-Article-370-35A-will-be-reinstated-Jammu-Kashmir-Mehbooba-Mufti

ପୁଣି ମେହବୁବା ମୁଫତି ଦେଖିଲେ ଦିବାସ୍ୱପ୍ନ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁହେବ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦

The Independence:Rohingya-Jihadi-network-in-Assam-arrest-of-Indian-handlers-of-Rohingya-Case-transferred-to-NIA

ଦେଶରେ ରୋହିଙ୍ଗିଆ ନେଟବର୍କ ତିଆରି ପାଇଁ ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ରୋହିଙ୍ଗିଆଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ଆସାମରେ ଗିରଫ ପରେ ବଡ ଖୁଲାସା, ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ଏନଆଇଏକୁ ଦିଆଗଲା

The Independence:Wasif-Jaffer-Stands-for-Pakistan-Cricket-Team-criticizes-England-Cricket-Board

ପୁଣି ବିବାଦ ଘେରରେ ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ ଟିମର କୋଚ ବାସିମ ଜାଫର, ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡର ସମର୍ଥନରେ ଦେଲେ ବକ୍ତବ୍ୟ, ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ସମାଲୋଚନା

The Independence:Narcotics-Jihad-Odisha-Brown-Sugar

ଓଡିଶାରେ ହେଉଛି କି ନାକ୍ରୋଟିକସ ଜିହାଦ?

The Independence:Rashtra-Sevika-Samiti-Durga-Bahini

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଙ୍ଘର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ବିଚାରରେ ଅନୁପ୍ରାଣୀତ ମହିଳା ସଙ୍ଗଠନଙ୍କର ସେବା କାମ

The Independence:Why-How-Rahul-Gandhi-Choose-Navjot-Singh-Siddhu-Over-Captain-Amarinder-Singh

ପୁରୁଣା କ୍ୟାପଟେନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ନୁଆ ଓପନର ସିଦ୍ଧୁ କାହିଁକି ରାହୁଲଙ୍କ ଗୁଡବୁକରେ? ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ, ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି କଡା ବିରୋଧ ଅମରିନ୍ଦରଙ୍କୁ ପଡିଲାକି ମହଙ୍ଗା ?

The Independence:Kerala-Muslims-Protests-Narcotics-Jihad-Bishop

ବିଶପଙ୍କ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜିହାଦ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଇସଲାମୀ ସଂସ୍ଥାର ବିରୋଧ, ଘର ସାମନାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ବିଶପଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଖ୍ରିଷ୍ଟିଆନ ଓହ୍ଲାଇଲେ ରାସ୍ତାକୁ

The Independence:Why-Dismantling-Hindutva-Organised-during-Taliban-Terrorism

ସାରା ବିଶ୍ୱ ତାଲିବାନର ଇସଲାମ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିଲା ବେଳେ କାହିଁକି କରାଗଲା “ ଡିସମେଂଟଲାଙ୍ଗି ଗ୍ଲୋବାଲ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ”?

The Independence:Durga-Puja-Idol-Height-Restrictions-Odisha-Government

ଦୁର୍ଗା ମାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ମାପିବେ ସରକାର?

The Independence:Rahul-Gandhi-Yogi-Adityanath-UP-Election-Fight-BJP-Congress

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୁଲ ଟସରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ ମାରିଲେ ଛକା, କହିଲେ, “ଅପରାଧୀଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ବୁଲଡୋଜର ଚଳାଇବା ଅନବରତ ଜାରୀ ରହିବ”

The Independence:Periyar--Dravida-Nadu-Separate-Country-Tamilnadu-Freedom-Fighter-Controversial

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସ କହୁଥିବା, ଅଲଗା ଦ୍ରାବିଡ ଦେଶ ଦାବି କରୁଥିବା ପେରିୟାରଙ୍କ ନାଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତାଲିକାରେ

The Independence:Yogi-Adityanath-Ram-Mandir-Taliban-Fired-on-Kara-sevak-UP-Election

ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା : ତୁଷ୍ଚିକରଣ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ କଡା ପ୍ରହାର

The Independence:Yogi-Aditya-Nath-Azam-Khan

ବିବାଦୀୟ ନେତା ଆଜମ ଖାନକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଝଟକା

The Independence:Seva-Bharati-hands-over-newly-constructed-houses-to-Bhiansa-victims

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଭାଇସ୍ନା ଦଙ୍ଗାରେ ବାସହରା ହୋଇଥିବା ପରିବାରଙ୍କର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଲା ସେବା ଭାରତୀ

The Independence:Uttar-Pradesh-Government-declares-10-sq-km-area-Mathura-Vrindavan-teerth-sthal

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି, ମଥୁରା- ବୃନ୍ଦାବନର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀର ୧୦ ବର୍ଗ କିମିକୁ ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଘୋଷଣା

The Independence:Kerala-bishop-claims-Muslims-have-launched-narcotics-jihad

ଲଭ ଜେହାଦ ସହ ଏବେ ନାର୍କୋଟିକ୍ସ ଜେହାଦ, କେରଳରେ ଅଣ ମୁସଲମାନ ଯୁବକ-ଯୁବତୀଙ୍କୁ କରାଯାଉଛି ଟାର୍ଗେଟ

The Independence:Know-About-Some-Unique-Idols-of-Lord-Ganseh

Know About Some Unique Idols of Lord Ganseh