The Independence:Zameen-Jihad-Tamil-Nadu-Waqf-Board-claims-ownership-of-a-Hindu-majority-village-registrar-asks-villagers-to-obtain-NOC-from-the-board-to-sell-their-own-land

 ତାମିଲନାଡୁର ଥିରୁଚିରାପଲି ଜିଲ୍ଲାର ଥିରୁଚେନ୍ଦୁରାଇ ଗାଁର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତି, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର ଘର, ଜମି ବାଡି, ମନ୍ଦିର ଏସବୁକୁ ତାମିଲନାଡୁ ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ନିଜର ସମ୍ପତି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି । ଥିରୁଚେନ୍ଦୁରାଇ ଗାଁ ହେଉଛି ଏକ ହିନ୍ଦୁ ବହୁଳ ଗାଁ ଯେଉଁଠି ଅଳ୍ପ ମୁସଲମାନ ବାସ କରନ୍ତି । ଦେଶରେ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ସମ୍ପତିକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ନିୟମ ଅଛି ତାହା ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ନାହିଁ ବଂର ତାହା ଇସଲାମିକ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଅଛି । ସେମାନେ ଯେଉଁ ସମ୍ପତିକୁ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବେ ତାହା ସେମାନଙ୍କର ହୋଇଯିବ ଓ ଦେଶର ଆଇନ ଅଦାଲତ ଏହା ଉପରେ କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ । 

ଥିରୁଚେନ୍ଦୁରାଇର ଜଣେ ରାଜଗୋପାଲ ନାମକ ଜଣେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜର ଜମି ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫିସକୁ ଯାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କୁହାଗଲା ଏହା ହେଉଛି ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ସମ୍ପତି । ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ଆଣିବ । ସେ ଏହା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ନିଜର ପୈତୃକ ସମ୍ପତି । ଏହା ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ସମ୍ପତି କେମିତି ହେଲା? 

ହେଲେ ରେଜେଷ୍ଟ୍ରି ଅଫିସରେ ତାଙ୍କୁ କୁହାଗଲା ଯେ ଏହାକୁ ଏବେ ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ତରଫରୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି । ତାମିଲନାଡୁର ନିୟମାନୁସାରେ ଏହା ବର୍ତମାନ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ସମ୍ପତି । ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ପୁରା ଗାଁର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତିର ମାଲିକ ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ରେଜେଷ୍ଟ୍ରି ଅଫିସରେ ବୁଝାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । 

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଭେଟି ନିଜର ଅଭିଯୋଗ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ଜମିବାଡିକୁ ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ନିଜର ବୋଲି କେମିତି ଦାବି କରିପାରିବ? ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏହି ଘଟଣାର ସମାଧାନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାରି ନାହିଁ । 

ସେହି ଗାଁରେ ସମେଥା ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହା ହଜାର ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ସେହି ମନ୍ଦିରର ମଧ୍ୟ ୩୬୯ ଏକର ଜମି ଅଛି ଯାହାକୁ ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ନିଜର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି । 

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ହେଉଛି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ପ୍ରାପ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଯାହାକୁ ଇସଲାମକୁ ଦାନ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମ୍ପତିର ମାଲିକ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ସେମାନେ ନିଜ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଣୀତ ଆଇନରେ ଅନୁଶାସିତ ଓ ତାହା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ । ସେହି ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସେମାନେ ଯାହାକୁ ନିଜର ଥରେ ବୋଲି ଦାବି କରିବେ ତାହା ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧୀକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ସେମାନେ ଦାବି କରୁଥିବା ସମ୍ପତି ଉପରେ କିଛି କରିବାକୁ ହେଲେ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ଅନୁମତି ଆଣିବାକୁ ପଡିବ । 

ଏହି ଆଇନର ଦୁରୁପଯୋଗ କରି କିଛି ଫର୍ଜି ନଥିପତ୍ର ତିଆରି କରି ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏପରି ସମ୍ପତି କବଜାରେ ଲାଗିଛି । ଏବେ ଦେଶରେ ରେଳବାଇ, ଭାରତୀୟ ସେନା ପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧ୍ଖଳ ସମ୍ପତିର ମାଲିକ ହେଉଛି ଓାକଫ ବୋର୍ଡ । ଜମିନ ଜିହାଦ ବୋଲି ଯାହାକୁ କୁହାଯାଉଛି ତାହା ହେଉଛି ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ।

Author Image

Independence News

Recent Posts

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା

The Independence:India-Foreign-Policy

ସମରକନ୍ଦର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Pollution-in-Space-Opinion

ମହାକାଶରେ ମଇଳା

The Independence:Love-jihad-in-West-Bengal-Seikh-Raja-raped-murdered-girlfriend-Rubi-Kumari

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲଭ ଜିହାଦ ରୁବି କୁମାରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କଲା ପ୍ରମିକ ଶେଖ ରାଜା

The Independence:Pakistan-Jindabad-Slogan-Odisha-Bhubaneswar

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠରେ ଉଠିଲା ପାକିସ୍ତାନ ଜିନ୍ଦାବାଦ ନାରା, ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ, ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଓଲଟା ଧମକ

The Independence:Unhealthy-India

ଅସୁସ୍ଥ ଭାରତର ଭବିଷ୍ୟତ

The Independence:Hyderabad-2-burqa-clad-women-held-for-vandalizing-Goddess-Durga-idol-in-Durga-Puja-Pandal

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧା ମହିଳାଙ୍କ ଘୃଣ୍ୟ କାମ, ମେରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିଲା ପରେ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଆସି ଧରାପଡିଲେ

The Independence:Assam-Anjali-Biswas-was-brutally-stabbed-by-Rafiq-Ali-for-refusing-marriage-proposal

ଆସାମ: ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେବାରୁ ଅଂଜଳି ବିଶ୍ୱାସଙ୍କୁ ଛୁରି ମାରିଲା ରଫିକ ଅଲ୍ଲି

The Independence:Rise-of-Nationalism-in-Europe-Stop-Islamisation

ଦୋ’ଛକିରେ ୟୁରୋପ

The Independence:Nexus-and-Minority-appeasement-Waqf-and-Congress

କଂଗ୍ରେସ ଓ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ନାପାକ ଯୁଗଳ ବନ୍ଦୀ

The Independence:National-Logistics-Policy-of-India-Shaping-Logistics-of-Future

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବସ୍ତୁ ପରିବହନ ନୀତି

The Independence:Justice-For-Aditya-15-year-old-Aditya-Tiwari-stabbed-to-death-Taif-Khan-absconding-Bihar-News

ଯେଉଁ ଖବରରେ ଲିବେରାଲ ଲୁହ ବୁହାନ୍ତି ନାହିଁ କି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦେଖାଏ ନାହିଁ, ୧୫ ବର୍ଷର ଆଦିତ୍ୟ ତିଓାରିକୁ ଛୁରି ମାରି ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟାକାରୀ ତୈଫ ଖାନ ଫେରାର

The Independence:British-Hindus-protest-The-Guardians-fake-news-against-India--Hindus

ଦି ଗାର୍ଜିଆନର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଣ୍ଡନରେ ବିକ୍ଷୋଭ

The Independence:Navratri-Dharmic-festival-not-a-cultural-one-so-if-idol-worship-for-you-is-a-sin-maybe-dont-insist-in-coming-for-garba

ନବରାତ୍ରୀ ଏକ ଧାର୍ମୀକ ଉସ୍ତ୍ରବ, ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଗରବାକୁ ନାଚିବା, ମୌଜ, ମସ୍ତି ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁନାହାନ୍ତି କି ପ୍ରସାଦ ଖାଉନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ନଗଲେ ଭଲ

The Independence:Unveiled-and-rising-up-How-protests-in-Iran-cut-to-the-heart-of-national-identity

ହିଜାବର ହୋଲି

The Independence:Operation-Octopus-NIA-Raids-Banned-PFI

ଅପରେସନ ଅକ୍ଟୋପସ