ଲାଟିନ ଆମେରିକାରେ ଜୟଶଙ୍କର

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ଲାଟିନ ଆମେରିକା ଭାବେ ପରିଚିତ । ଆମେରିକାର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମହାଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେଶଗୁଡିକ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ନିକଟରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ବିକାଶଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଛନ୍ତି । ନିଜସ୍ୱ ଖଣିଜ ସଂପଦ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ମହାଦେଶର ଲୋକେ ଆମେରିକାକୁ ସବୁଦିନ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଧାଇଁଛନ୍ତି । ଅନେକ ସମୟରେ ଶାସନଗତ ଅସ୍ଥିରତା, ଆର

Cartoon: ହିଜାବ ପଛରେ ମୌଳବାଦୀ, ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି

Cartoon: ହିଜାବ ପଛରେ ମୌଳବାଦୀ, ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ବିଲୁପ୍ତ ସେବା

ଗଙ୍ଗବଂଶୀ ରାଜା ଚୋଡ଼ଗଙ୍ଗ ଦେବ ବର୍ତ୍ତମାନର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯାହା ତୃତୀୟ ଅନଙ୍ଗଭୀମ ଦେବ (ଖ୍ରୀ ୧୨୧୧ରୁ ୧୨୩୮)ଙ୍କ ସମୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଅନଙ୍ଗଭୀମ ସେବା କାର‌୍ୟ୍ୟରେ ସଂସ୍କାର ଆଣି ଛତିଶା ନିଯୋଗ (୩୬ ସେବା) ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ଉତ୍କଳ ଇତିହାସର ଅଜ୍ଞାତ ଅଧ୍ୟାୟ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖକ ଚକ୍ରଧର ମହାପାତ୍ର ୩

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଡର କାହିଁକି?

ଏବେ କିଛି ଦିନ ହେଲାଣି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯିବାକୁ ନେଇ । ସତରେ କଣ ଏଥର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯିବ ନା ଆଗଥର ଭଳି ସରକାର କିଛି ନା କିଛି ବାହାନା ଦେଖାଇ ପୁଣି ଅଟକିବେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ନେଇ । ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ୱିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରର ଭିତର କାନ୍ଥ ଓ ଛାତ ବିପଦରେ ଅଛି ବୋଲି କହିବା ପରେ ଏବେ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା

Zameen Jihad: ତାମିଲନାଡୁରେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ବହୁଳ ଗାଁ ଓ ମନ୍ଦିରର ସମ୍ପତିକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କଲା ଓାକଫ ବୋର୍ଡ

ତାମିଲନାଡୁର ଥିରୁଚିରାପଲି ଜିଲ୍ଲାର ଥିରୁଚେନ୍ଦୁରାଇ ଗାଁର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତି, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର ଘର, ଜମି ବାଡି, ମନ୍ଦିର ଏସବୁକୁ ତାମିଲନାଡୁ ଓାକଫ ବୋର୍ଡ ନିଜର ସମ୍ପତି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି । ଥିରୁଚେନ୍ଦୁରାଇ ଗାଁ ହେଉଛି ଏକ ହିନ୍ଦୁ ବହୁଳ ଗାଁ ଯେଉଁଠି ଅଳ୍ପ ମୁସଲମାନ ବାସ କରନ୍ତି । ଦେଶରେ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ସମ୍ପତିକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ନିୟମ ଅଛି ତାହା ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ଅନ

ଫେରୁଛି ଦାଉଦର ଦାଦାଗିରି

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ତିନିଦଶନ୍ଧି ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟକୁ ଇସଲାମିକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକ୍‌ରେ ରହୁଥିବା ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲଡ ଡନ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ୍ ଶେଖର ଦାଦାଗିରି ଫେରିବା ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦାଉଦର ପରିବାର ରହୁଥିବା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ସଂପତ୍ତି ରହିଛି । ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ସଂପର୍କୀୟମାନେ ଶିବସେନା-ଏନ୍‌ସିପି ସରକାର ସମୟରେ ସ

ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ: ବିରାଟରୁ ବିକ୍ରାନ୍ତ

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ତାରିଖ ଦିନ କେରଳର କୋଚିଠାରେ ଭାରତର ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ବିମାନବାହୀ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ବିକ୍ରାନ୍ତର ଜଳାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । କୋଚିନ ସିପୟାର୍ଡରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଯୁଦ୍ଧପୋତକୁ ଦେଶର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଡ ପୋତ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହା ୨୬୨ମିଟର ଦୀର୍ଘ, ୬୨ମିଟର ପ୍ରସ୍ଥ, ୫୯ମିଟର

ବଢୁଛି ଇଡିର ଶିଢି

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ଦେଶର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରଦେଶରେ ଇଡିର ଅଚାନକ ଚଢାଉ ରାଜନେତା, ଠକ ବ୍ୟବସାୟୀ, ଟଙ୍କା ଜମାଖୋର, ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧି ଓ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିବା ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମନରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଅଧିକ ବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଅର୍ଥକୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମାର୍

ବ୍ରିଟେନରେ ‘ଗେଟ୍ ଆଉଟ ପାକିସ୍ଥାନୀ’

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ପାକିସ୍ଥାନୀମାନେ କେବଳ ନିଜ ଦେଶରେ ଯେ ଜିହାଦି କାର‌୍ୟ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି , ଅପରାଧ କରୁଛନ୍ତି , ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଘୃଣା ଚକ୍ଷୁରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତା’ନୁହେଁ ,ସାରା ପୃଥିବୀରେ ସେମାନେ ଯେଉଁ ଦେଶକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ସେହି କାର‌୍ୟ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ଥାନୀମୂଳର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପ୍ରକାର ଅପରାଧପ୍ରବଣତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପୂର

ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତୃତ୍ୱ ଶୀର୍ଷରେ ମୋଦି

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱର ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତୃତ୍ୱ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଏକ ସଂସ୍ଥା ଦି ମର୍ଣ୍ଣିଂ କନ୍‌ସଲ୍‌ଟ ପକ୍ଷରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୧୭-୨୩, ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପି ଜନସର୍ବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ସେଥିରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶୀର୍ଷସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ନେତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ଲୋକେ କରି

ଆଇଏସଆଇର ଇନଫର୍ମେସନ ଜିହାଦ

ଡ. ସମନ୍ବୟ ନନ୍ଦ ପାକିସ୍ତାନର ଏଜେଣ୍ଡା ହେଲା ଭାରତକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବା । ଦୟନୀୟ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ତାର ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ନ ଦେଇ ପାରି କାଙ୍ଗାଳ ହେବାକୁ ବସିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାକୁ ତାର ଏଜେଣ୍ଡା ଜାରୀ ରଖିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଭାରତର ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରାଇବା, ସେମାନଙ୍କ

ବନ୍ୟାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିନଥାନ୍ତା କି?

ଓଡିଶାରେ ଏବେ ହୋଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ଯଦିଓ ସୌଭାଗ୍ୟ ବସତଃ କୌଣସି ମାନବ ଜୀବନ ହାନି ହୋଇନାହିଁ ତଥାପି ଯେତିକି ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କର ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି, ଚାଷ ଉଜୁଡିଛି, ନଦୀର ବନ୍ଧବାଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ଏହା ଅମାପ । ମହାନଦୀ ଅବବାହିକାରେ ଆସିଥିବା ଏହି ବନ୍ୟା ରାଜ୍ୟର ୧୩ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ

ମିଜୋରାମରେ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପନ୍ନ ଅଧିବାସିମାନଙ୍କୁ କେମିତି କରାଗଲା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ? ପଢନ୍ତୁ ଜାଣିବେ

୧୭୫୭ ପଲାସୀ ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ରିଟେନମାନଙ୍କର ବିଜୟ ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ ଆଜିର ବେଙ୍ଗଳ ସମେତ ଆସାମ ଓ ଉତର ପୁର୍ବର କିଛି ଅଂଚଳର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଚାଲିଗଲା । ପରେ ଚିତାତଙ୍ଗ ଅଂଚଳରେ ସେମାନଙ୍କର କବଜା ସେମାନଙ୍କର ସମୁଦ୍ରରେ ଏକ ବଡ ବନ୍ଦର କରିବାର ସୁବିଧା ହେଲା । ବନ୍ଦର ହେବା ଫଳରେ ସେଠାରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମିଶନାରୀମାନଙ୍କର ପ୍ରବେଶ ହେଲା । ସେହି ସମୟରେ ମିଜୋରାମ ସମେତ ପ

ସଙ୍କଟରେ ବଲିଉଡ

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ମୁମ୍ବାଇର ହିନ୍ଦୀ ସିନେମା ଶିଳ୍ପ ବଲିଉଡ ଭାବେ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ପରିଚିତ । ଏଠି ଗେଟୱେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପରି ଗେଟୱେ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ରହିଥିବା କୁହାଯାଏ । ଥରେ ଯିଏ ବଲିଉଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିଗଲା ତାର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଜୀବନ ବଦଳିଗଲା ବୋଲି ଲୋକେ କହିଥାନ୍ତି । ରାତାରାତି ଷ୍ଟାର ପାଲଟିଗଲେ ଶହ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ-ମାଲିକାଣୀ ହେବାର ସୁଯୋଗ ଆସେ ବୋଲି କ

ଆଫ୍ରିକାର ଚିନ୍ତା ଅଲ୍‌-ଶବାବ

ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଜେନା ଆଫ୍ରିକା ମହାଦେଶ ପାଇଁ ମୁସଲିମ ସନ୍ତ୍ରାସବାଦ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇ ରହିଛି । ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅଲ୍‌-ଶବାବ ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ରକ୍ତମୁଖା ହୋଇ ଗଣହତ୍ୟା ଘଟାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି । ଏହିକ୍ରମରେ ସୋମାଲିଆର ରାଜଧାନୀ ମୋଗାଡିସୁ ସହରରେ ୧୯ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସାତ ତାରକା ବିଶିଷ୍ଟ ହାୟାତ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମ

ଆଇଏନଏସ ବିକ୍ରାନ୍ତ ସାମିଲ ହେବା ଯୋଗୁ ବହୁଗୁଣିତ ହେବ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର କ୍ଷମତା

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିମାନବାହକ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଆଇଏନଏସ ବିକ୍ରାନ୍ତର ଏବେ ନିର୍ମାଣ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ ହୋଇ ସାରିଛି । ଆଗାମୀ ମାସ ଏହା ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସମୁଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ଅନେକ ଗୁଣ ବଢି ଯିବ ବୋଲି ସାମରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଆଇ

ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା 2003ର ନଦୀମର୍ଗ କାଶ୍ମୀରୀ ହିନ୍ଦୁ ନରସଂହାର, ଯେତେବେଳେ 24 ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ହାଇକୋର୍ଟ ନଦୀମର୍ଗ ନରସଂହାର ମାମଲାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଖୋଲିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ନରସଂହାର 2003 ମସିହାରେ କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାର ନଦୀମର୍ଗ ଠାରେ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ନରସଂହାରରରେ ଲଶ୍କରର ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନେ 24 ଜଣ ନୀରିହ କାଶ୍ମୀରୀ ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରି ଦେଇଥିଲେ। BREAKING: Jammu and Kashmir & Ladakh

ଅଣହିନ୍ଦୁଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ମନା ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ନୀତିଶ ତାଙ୍କ ମୁସଲମାନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରାଇଲେ

ଅଣ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ମନା ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର ମୁସଲମାନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରାଇଥିବା ମାମଲା ଏବେ ଜୋର ଧରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଜେଡିୟୁର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରବକ୍ତା ଅଜୟ ଆଲୋକ ନୀତିଶଙ୍କ ଉପରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶଙ୍କୁ ହଜ ଯାତ୍ରା କରାଇବାକୁ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋେଲି ସେ

ଗାଁରେ ଅପସଂସ୍କୃତିର ଅନୁପ୍ରବେଶ

ଡ ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ ଗାଁର ଦେଶ ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ଛଅ ଲକ୍ଷ ଚଉଷଠି ହଜାର ତିନିଶହ ଅଣଚାଳିଶି ଗ୍ରାମ ଅଛି।କେବଳ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନୁହେଁ, ଖାଦ୍ୟପେୟ, ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ପର୍ବପର୍ବାଣୀ,ଚାଲିଚଳନ, ସାଂସ୍କୃତିକ ବୈଭବ ତଥା ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତି, ଲୋକକଳା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗାଁ ହେଉଛି ଭାରତର ଆତ୍ମା।ଥରେ ଗାଁ ଆଡକୁ ବୁଲି

ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ’ ରୁ ଶିକ୍ଷା

ଭାରତର ବିଭାଜନ କରି ମୁସଲମାନ ବହୁଳ ଅଂଚଳ ଗୁଡିକୁ ନେଇ ଅଲଗା ଦେଶ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶବାସୀ ଓ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମାନଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିବା ଓ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୯୪୬ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୧୬ ତାରିଖ ଦିନକୁ ଡାଇରେକ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଡେ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ମୁସଲିମ ଲିଗ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିଲା । ଲିଗ କହିଥିଲା – “ଭାରତର ମୁସଲମାନ ମା

The Independence