ଆସାମ: ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେବାରୁ ଅଂଜଳି ବିଶ୍ୱାସଙ୍କୁ ଛୁରି ମାରିଲା ରଫିକ ଅଲ୍ଲି

ଆସାମର ଗୌହାଟିରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ବିବାହ ପାଇଁ ମନା କରିଦେବାରୁ ଗୌହାଟିରେ ଅଂଜଳି ବିଶ୍ୱାସ ନାମକ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛୁରା ମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି ରଫିକ ଅଲ୍ଲି ନାମକ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଯୁବକ । ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳରୁ ଏମତି ମୁସଲମାନ ଯୁବକମାନେ ଛୁରା ମାରି ହିନ୍ଦୁ ଝିଅଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଥିବାର ଖବର ବାରମ୍ବାର ଆସୁଥିବା ବେଳେ ସେମା

Cartoon: ହିଜାବ ପଛରେ ମୌଳବାଦୀ, ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି

Cartoon: ହିଜାବ ପଛରେ ମୌଳବାଦୀ, ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରୁଛନ୍ତି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ବିଲୁପ୍ତ ସେବା

ଗଙ୍ଗବଂଶୀ ରାଜା ଚୋଡ଼ଗଙ୍ଗ ଦେବ ବର୍ତ୍ତମାନର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର‌୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯାହା ତୃତୀୟ ଅନଙ୍ଗଭୀମ ଦେବ (ଖ୍ରୀ ୧୨୧୧ରୁ ୧୨୩୮)ଙ୍କ ସମୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଅନଙ୍ଗଭୀମ ସେବା କାର‌୍ୟ୍ୟରେ ସଂସ୍କାର ଆଣି ଛତିଶା ନିଯୋଗ (୩୬ ସେବା) ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ଉତ୍କଳ ଇତିହାସର ଅଜ୍ଞାତ ଅଧ୍ୟାୟ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖକ ଚକ୍ରଧର ମହାପାତ୍ର ୩

‘ଶଶୀକଳା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ’ କହିବାରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ବାଧିଲା: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ତାମିଲନାଡୁର ‘ଶଶୀକଳା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ’ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଲିଛି ବୋଲି ଦେଇଥିବା ବୟାନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଜି ପୁଣିଥରେ ବିଜେପି ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପୁଣିଥରେ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଆଜି ମହିଳା ନିର୍ଯାତନା ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ‘ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ’ ବୟାନ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାରେ ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବି

ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଛି ଜିହାଦୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା !

ସମ୍ବଲପୁର ଓ ବାଲେଶ୍ବର ପରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର । ରାଜଧାନୀରେ ବାଂଲାଦେଶୀ ( Illegali Bangladeshi ) ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା । କିଏ ବସ୍ତିରେ ତ ଆଉ କିଏ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, କିଏ ଜରି ଗୋଟାଉଛି, ତ କିଏ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ରହି ଚଳାଉଛି କାରବାର । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜଧାନୀରେ ରହି ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିସାରିଲେଣି ବାଂଲାଦେଶୀ । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଗୋଟି

The Kerala Story Official Trailer | Vipul Amrutlal Shah | Sudipto Sen | Adah Sharma | Aashin A Shah

A spine-chilling, never told before true story – revealing a dangerous conspiracy that has been hatched against India. The Kerala Story is a compilation of the true stories of three young girls from different parts of Kerala. The Truth Shall set us free! Thousands of Innocent women have been

ଗୁଡ୍ଡୁ ମୁସଲମାନର ଖାସ୍, ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କ ରାଇଟହାଣ୍ଡ

ବରଗଡ଼ ଡନ୍, ଡ୍ରଗ୍ ପେଡଲରର, ଗୋ-ବେପାରୀ ରାଜା ଖାନ । ଭଟ୍ଟଲି ବାହୁବଳୀ ବିଧାୟକ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଖାସ ରାଜା ଖାନ୍ । ୟୁପି ପୋଲିସର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ଗୁଡ୍ଡୁ ମୁସଲିମର ଲିଙ୍କ ପୁରୀ ପରେ ବରଗଡ଼ । ଗୁଡ୍ଡୁର ଡ୍ରାଇଭର ଆସିଥିଲା ବରଗଡ଼ । ଭେଟିଥିଲା ରାଜୁ ଖାନକୁ । ତନାଘନା କରି ରାଜୁ ଖାନ୍‌ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏସଟିଏଫ୍ ଟିମ୍ । ଓଡିଶା ପୋ

ଗାଏବ ହେଲା ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ

ଲୋକସେବା ଭବନରୁ ଫାଇଲ୍ ଗାଏବ । ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି । ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଆଇନ ବିଭାଗ । ଫାଇଲ୍ କେଉଁଆଡ଼େ ଗାଏବ ହେଲା ତନାଘନା କରିବାକୁ ଚିଠି ହୋଇଛି । ଖୋଳତାଡ଼ ପାଇଁ ଆଇନ ବିଭାଗର ସବୁ ସେକସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ତୁରନ୍ତ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି । ବଡ କଥା ହେଲା

ଆମେରିକାର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ବିଶ୍ୱର ଆର୍ôଥକ ଦେଣନେଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ଆମେରିକାର ଆର୍ôଥକ ବଜାରରେ ଏବେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଜାରି ରହିଛି । ନିକଟରେ ସିଲିକନ ଭାଲି ବ୍ୟାଙ୍କ, ସିଗନେଚର ବ୍ୟାଙ୍କ, ସିଲଭର ଗେଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟିଛି । ଅନ୍ୟକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଦେଉଥିବା, ଅନ୍ୟଦେଶର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଉଠାଇଥିବା ଜର୍ଜ ସୋରୋସ , ହଡସନ୍ସ, ହିଣ୍ଡେନବର୍

ପାଲଘର ସାଧୁହତ୍ୟା ମାମଲାର ହେବ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ

ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପାଲଘର ସାଧୁହତ୍ୟା ମାମଲାର ହେବ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ । ୨୦୨୦ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାଲଘରଠାରେ ପୁଲିସ୍ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଦୁଇଜଣ ସାଧୁଙ୍କୁ ଜଘନ୍ୟ ଭାବରେ ହତ୍ୟା କରା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ଉପସ୍ଥିତ ପୁଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ ଦଣ୍ଡର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ତଦନ୍ତରେ କୌଣସି ଅଗ୍ରଗତି ନହେବାରୁ ଦେଶର ସାଧୁସମାଜ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ମହାରାଷ୍

ଆମେରିକାରେ ମିଶ୍ରିତ ଜନମତ

ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଚାରିବର୍ଷ ପାଇଁ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲେ ହେଁ ମାତ୍ର ଦୁଇବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି । କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ମଧ୍ୟାବଧି ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବୟସ୍କ ବାଇଡେନ ଉଭୟ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ବିଚାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏତେ କମ୍ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଲୋଡା ହେବା ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ଦଳ ପାଇଁ ସମ

ଫିଜିରେ ବିଜି ଜୟଶଙ୍କର

ଚଳିତ ମାସ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କର ଭାରତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ର ଫିଜିକୁ ତିନିଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ । ଫିଜିରେ ୧୨ଶ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୀ ସମ୍ମେଳନରେ ଅତିଥିଭାବେ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ରେ ମରିସସ୍‌ଠାରେ ୧୧ଶ ସମ୍ମେଳନ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୭୫ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗପୁରଠାରେ ପ୍

ଭାରତର ମହାନ ମହିଳା ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ ଯାହାଙ୍କୁ ଇତିହାସକାରମାନେ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ

ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିସାରିଛି । ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାରେ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିବା ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କୁ ଦେଶ ମନେପକାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ମହିଳା ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କ କଥା ଦେଖିବା ତାହେଲେ ଏହି ତାଲିକା କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ, କମଳା ନେହେରୁ, ସରୋଜିନି ନାଇଡୁ, ସୁଚେତା କୃପାଳିନିଙ୍କ ପାଖରେ ଅଟକି ଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତିକି ଭାରତର

ଓଡ଼ିଶାରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଶିଶୁପାଳ ଗଡ଼ ଓ ଲଳିତଗିରି ପରି ଐତିହ୍ୟ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି

ଓଡ଼ିଶାରେ ଶାସକ ଦଳ ନେତା ପୋଲିସ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାରେ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାଳୀରେ ଚାଲିଛି ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ । ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସତ୍ତ୍ବେ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳ ଓ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ବେଆଇନ୍ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ପୋଲିସ କରୁଛି ଅଣଦେଖା । ଏନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡିଛନ୍ତି କ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦୋଳଯାତ୍ରା

ଋତୁରାଜ ବସନ୍ତର ଆଗମନରେ ଧରାପୃଷ୍ଠ ଏବେ ଉତ୍ସବମୁଖର । ଗାଁରୁ ସହର ସବୁଆଡେ ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଦୋଳଉତ୍ସବର ପଟୁଆର । ପିଲାଠାରୁ ବୁଢା ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ବସନ୍ତର ରଙ୍ଗୀନ ଛିଟା । ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସର ଏହି ରଙ୍ଗ ଖେଳରେ କେବଳ ଭକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି ସ୍ୱୟଂ ଭଗବାନ ବି ଓହ୍ଲାଇଆସିଛନ୍ତି ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଣକୁ । ଦୋଳବେଦୀରେ ଅବିର ଖେଳରେ ମାତିଛନ୍ତି ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ । ଶ୍ରୀ

ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚୟନିତ ଓମ୍ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ପୁସ୍ତକ "ପାଇକ: ଜନ, ଆଖ୍ୟାନ ଓ ଆନ୍ଦୋଳନ"

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର, 26 ଫେବୃଆରୀ - ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଯୁବ ଲେଖକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଓମ୍ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ଛୋଟରାୟଙ୍କ ପୁସ୍ତକ "ପାଇକ: ଜନ, ଆଖ୍ୟାନ ଓ ଆନ୍ଦୋଳନ" ବିଶ୍ଵ ପୁସ୍ତକ ମେଳା, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାୟୋଜିତ ଏବଂ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁସ୍ତକ ନ୍ୟାସ

ଭବାନୀପାଟଣା “ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା

ଭବାନୀପାଟଣା/ଭୁବନେଶ୍ବର, -ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପସଭାପତି ଶ୍ରୀ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଦିନିକିଆ କଳାହାଣ୍ଡି ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ଆଜି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ୯୮ତମ “ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌” କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମାଜ ପାଇଁ ବଳିଷ୍ଠ ଅବଦାନ

ଜର୍ଜ ସୋରୋସଙ୍କ ନେଟୱର୍କ ଓ କଣ୍ଢେଇ ମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ଜରୁରୀ

ବର୍ତମାନ ଜର୍ଜ ସୋରୋସଙ୍କ ନାମ ବିତର୍କର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁରେ ରହିଛି । ୯୦ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଧ ବୟସ ର ଜର୍ଜ ସୋରୋସ ହେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ଜଣେ ଧନାଢ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି । ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଜସ୍ର ଧନ ରହିଛି । କିଛି ଦିନ ତଳେ ସେ ଭାରତର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଅନେକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭାରତ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କର ମନର ଉ

କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଧାରୀ ବେଲୁନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା

ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ଚୀନର ବିଶାଳକାୟ ବେଲୁନକୁ ଆମେରିକା ବାୟୁସେନା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡକରି ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଖବର ନିକଟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଛି । ଉକ୍ତ ବେଲୁନଟି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଘରି ତଥ୍ୟ ଚୋରୀ କରିବାକୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥିବା କଥା କୁହାଯାଇଥିଲା । ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାରେ ଏମିତି ପ୍ରାୟ ତିନୋଟି ବେଲୁନ ସଂପ୍ରତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛ

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବଂଶବାଦ

ଗତ କିଛିମାସ ହେବ ଦେଶର ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନ୍ୟାୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟସମୟ, ବିଚାରପତିଙ୍କ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ, ଦେଶରେ ମାମଲାର ବଢୁଥିବା ସଂଖ୍ୟା,ଉଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ବିଳମ୍ବିତ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଅନେକ ଆଲୋଚନା-ସମାଲୋଚନା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଛି । ଦେଶର ଗଣମାଧ୍ୟମଗୁଡିକ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ରାଜନୀତି, ରାଜନେତା ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି

The Independence