The Independence:Ashok-Singhal

ଆଜି ହେଉଛି ଅଶୋକ ସିଂହଲଙ୍କ ୯୫ ତମ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ । ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଜୀବନ ରାଷ୍ଚ୍ରର ପୁନର୍ଜାଗରଣ ପାଇଁ ଲାଗିଥିଲା । ସେ ଏକ ଏପରି ସମୟରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପାଖା ପାଖି ୮ ଶହ ବର୍ଷ ଯାଏ ବିଦେଶୀ ଆକ୍ରମଣ ଓ ପରକୀୟ ରାଜସତାର ମୁକାବିଲା କରି ନିଜର ସ୍ୱାଧୀନତା, ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଓ ଆଦର୍ଶ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲା । ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଖଣ୍ଡିତ ଭାବେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତହେବା ପରେ ତାର ସାଂସ୍କୃତିକ ଚେତନା ବିଦେଶୀ ଆଭାମଣ୍ଡଳରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରିବର୍ତେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଶାସକ ମାନଙ୍କର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ପ୍ରତି ହୀନ ଓ ବିଦ୍ରୁପ ମାନସିକତା କାରଣରୁ ଅଧିକ ଭ୍ରମିତ ହେବାରେ ଲାଗିଥିଲା । 

ଯଦିଓ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଓ ପରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ରାଷ୍ଟ୍ର ଜାଗରଣର ପ୍ରୟାସ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅଶୋକ ସିଂହଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୮୦ ଦଶକରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଭାରତର ଆଦର୍ଶ ଓ ଅସ୍ମିତାର ନାୟକ ପୁରୁଷୋତମ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନର ମୁକ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନ ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସରେ ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ଜାଗରଣର ଅଦ୍ୱିତୀୟ ଅ୍ମାୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା । 

ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଓ ସେକୁଲାରବାଦୀ ମାନେ ଦେଶରେ ଏପରି ଏକ ବାତାବରଣ ତିଆରି କଲେ ଯେଉଁଥିଲେ ତଥାକଥିତ ଶିକ୍ଷିତ ଓ ଆଧୁନିକ ସମାଜ ନିଜକୁ ହିନ୍ଦୁ କହିବାରେ ହୀନ ଭାବନା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଦଭୁତ ଚମତ୍କାର କାରଣରୁ କେବଳ ଯେ ଭାରତର ହିନ୍ଦୁ ସମାଜ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଶ୍ୱର ବଡ ବଡ ଲେଖକ ଓ ବିଚାରକ ମାନେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଗୁଣଗାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଭାରତର ରାଜନୀତିର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ହେଲା ।

ସେ ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ଆନ୍ଦୋଳନ ମା୍ମମରେ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସୁପ୍ତ ଭାବେ ରହିଥିବା ବିରାଟ ଚେତନା ଓ ଶୋଇଥିବା ହିନ୍ଦୁ ପୌରୁଷକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାର କାମ କରିଥିଲେ । 

ଯଦିଓ ସେ ଗେରୁଆ ବସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରି ନ ଥିଲେ ହେଲେ ସେ ଭାରତର ମହାନ ଋଷି ପରମ୍ପରାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିଲେ । 

ଆଠଶହ ବର୍ଷର ଦାସତ୍ୱ କାରଣରୁ ଭାରତର ମନୀଷାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଯାଇଥିବା ମାନସିକ ଦାସତ୍ୱକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସେ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସେ ଅହର୍ନିଶ ଜୀବନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରୁଥିଲେ ।

ବିଦେଶୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଯୋ୍ମାରେ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତମ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର ଜନ୍ମସ୍ଥାନକୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କରି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବାବରର ସ୍ମୃତିରେ ଏକ ଢାଂଚା ଠିଆ କରାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବା ପରେ ୟୁରୋପୀୟ ଶାସକ ମାନଙ୍କର ଚିହ୍ନ ଓ ପ୍ରତୀକ ଗୁଡିକୁ ହଟା ଯାଇଥିଲା ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଦାସତ୍ୱର ଚିହ୍ନକୁ ହଟା ଯାଇ ନ ଥିଲା । ଏହି ଦାସତ୍ୱର ପ୍ରତୀକକୁ ହଟାଇବା ଅଶୋକ ସିଂହଲଙ୍କର ଜୀବନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କାରଣ ଜନ୍ମଭୂମି ଠାରେ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରିଛି । 

ତାଙ୍କର ସବୁ ଠାରୁ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ହେଲା ଯେ ଛଦ୍ନ ସେକୁଲାରିଜମ ବିଷୟକୁ ରାଜନୀତିର ସେଂଟର ଷ୍ଟେଜରେ ଆଣି ଠିଆ କରାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସାଧାରଣ ଭାବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ନିଜକୁ ଦୂରରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ରାଜନେତା ଓ ମୀଡିଆକୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିତର୍କ କରାଇବାକୁ ବା୍ମ କରିଥିଲେ ।

ଅଶୋକ ସିଂହଲ କେବେ ହେଲେ ନିର୍ବାଚନୀ ଆଖଡାରେ ଅଂଶ ବିଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ନା କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ପଦ ପଦବୀ ଚାହିଁଥିଲେ । ତାଙ୍କର ନିଜର ପରିବାର ନ ଥିଲା । ସଂଘର ପ୍ରଚାରକ ଭାବେ ସେ ରହିଥିଲେ ଓ ସାଧୁ ସନ୍ୟାସୀଙ୍କ ପରି ସମଗ୍ର ଦେଶ ତାଙ୍କର ଘର ଥିଲା ଓ ସମଗ୍ର ସମାଜ ତାଙ୍କର ପରିବାର ଥିଲା । ପ୍ରୟାଗରାଜର ଆନନ୍ଦ ଭବନର ପଛପଟେ ତାଙ୍କର ପୈତୃକ ଘରକୁ ସେ ବେଦ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଆଶ୍ରମରେ ପରିବର୍ତିତ କରି ଦେଇଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀର ତାଙ୍କର ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ଆରକେପୁରମ ସ୍ଥିତ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ଏକ ଛୋଟ କୋଠରୀରେ ସୀମିତ ଥିଲା । ତାଙ୍କର ଜୀବନରେ ସେ କେବେ ହେଲେ କ୍ଷଣକ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ରଖି ନଥିଲେ ।

ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ମା୍ମମରେ ହଜାର ହଜାର ସ୍ଥାନରେ ଏକଲ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହଜାର- ହଜାର ମନ୍ଦିରର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ କରିବା ସହିତ ତାମିଲନାଡୁ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଦଳିତ ପୂଜାରୀ ମାନଙ୍କୁ ପୂଜାପାଠରେ ସାମିଲ କରାଇବା, ବାରଣାସୀରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ଡମ ରାଜାଙ୍କ ଘରେ ଶଙ୍କରାଚାଯ୍ୟ ଓ ଅନ୍ୟ ସାଧୁ ସନ୍ଥଙ୍କ ଭୋଜନ କରାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇଥିଲେ । ସେ ଜୀବନସାରା ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର କାମ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲୋ ଗାଈ, ଗଙ୍ଗା, ଗୀତା ସମେତ ଧର୍ମ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶ ପାଇଁ ସେ ଅହର୍ନିଶ କାମ କରିଥିଲେ । 

ସନ୍ଥ ସମାଜକୁ ଏକଜୁଟ କରିବା, ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତା କୁ ସମାପ୍ତ କରାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିର୍ମଳ ଗଙ୍ଗା- ଅବିରଳ ଗଙ୍ଗାର ଲଢେଇର ନେତୃତ୍ୱ କରିଥିଲେ କାରଣ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଗଙ୍ଗାର ପ୍ରବାହ ପରି ନିର୍ମଳ ଥିଲା । ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କେତେ ବିଶାଳ ଥିଲା ତାହା ସଠିକ ଭାବେ ଲେଖିବା ସମ୍ଭବ ନୁହଁ ।

କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଇଂଜିନିୟରିଂ ପାସ କରି ସମାଜ ପାଇଁ ନିଜକୁ ସମର୍ପିତ କରି ଦେଇଥିବା ଅଶୋକ ସିଂହଲ କେବଳ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଆ୍ମାତ୍ମିକ ଓ ଧାର୍ମିକ ଉତ୍କର୍ଷ ପାଇଁ କାମ କରି ନ ଥିଲେ ବରଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଂଗଠିତ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । ଏକ ସମରସତା ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଗଠିତ ହିନ୍ଦୁ ସମାଜକୁ ଜାଗୃତ କରି ଜାତି, ପନ୍ଥ, ଭାଷା ଓ ବର୍ଗରେ ବିଭାଜିତ ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବାକୁ ସେ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । 

ତାଙ୍କର ଜୀବନ ରାମମୟ ଥିଲା । ପରମବୈଭବ ସମ୍ପନ୍ନ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରା କରିବା ପାଇଁ ସେ ଆଜୀବନ କାମ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଘୋର ବିରୋଧୀ ମାନେ ମ୍ମ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ବା୍ମ ହୁଅନ୍ତି । ସିଂହଲଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଆ୍ମାତ୍ମିକ ଅଧିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଦଣ୍ଡାୟମାନ ଥିଲା । ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଜ୍ଞାନ, ଭକ୍ତି ଓ କର୍ମର ସମନ୍ୱୟ ରହିଥିଲା ।

Author Image

Dr Samanwaya

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Bastar-Illegal-Conversion-Fighter-Mahesh-Kashyap

ଛତିଶଗଡ ବସ୍ତରରେ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ମହେଶ କାଶ୍ୟପ, ଶୁଣନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

The Independence:Anti-Hindu-Hindu-Phobic-Web-Series-Advertisements-Films

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ହିନ୍ଦୁ ଭାବନାକୁ ଅପମାନ ଓ ଆଘାତ ଦେବାରେ ବଡ ଭୂମିକାରେ ଫିଲ୍ମ, ଧାରାବାହିକ ଓ ଓବ ସିରିଜ

The Independence:Major-Somnath-Sharma-Balidan-Story

ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଳିଦାନର କାହାଣୀ,ହେଡକ୍ବାଟରର ପରାମର୍ଶ ସତ୍ୱେ ପଛକୁ ହଟି ନ ଥିଲେ ସୋମନାଥ ପଛକୁ ହଟିଥିଲେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଶ୍ରୀନଗର ଯାଏ ସହଜରେ ପହଂଚି ଯାଇଥାନ୍ତା

The Independence:China-to-lose-crores-of-Rupees

ଦୀପାବଳୀରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ଲାଗିବ ବଡ ଝଟକା, ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଗଠନର ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଚୀନର ରପ୍ତାନୀକୁ ହେବ 50 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

The Independence:Fire-Crackers-Haram-in-Islam

ଆମେ ବାଣ ବିକିବୁ କିନ୍ତୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଇସଲାମରେ ହାରାମ

The Independence:cm-yogi-adityanath-called-it-akhilesh-yadav-jinnah-remark-shameful

ଉଛୁଳିଲା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଜିନ୍ନା ପ୍ରେମ,ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଖିଲେଶଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଆକ୍ରମଣ , କହିଲେ ଏହା ହେଉଛି ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା

The Independence:Captain-Dibya-Shankar-Mishra-Mamita-Meher-Murder-Case-Link

ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନାଲିଆଖି, ଯଦି ମାନହାନି ହୋଇଛି ତାହେଲେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର, କଲେଜର ଛାତ୍ର, ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ, ଭକ୍ତ ଦାସ, ନରସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧରେ କରିବେ ପାରିବେକି ମାନହାନି ମୋକଦ୍ଦମା?

The Independence:No-memorial-of-Sardar-patel-in-Delhi

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ନା କୌଣସି ଘର ଅଛି, ନା ତାଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ସ୍ମାରକ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ...

The Independence:Digvijay-Singh-attacks-Kejriwal-and-Prashant-Kishore

ଦିଗବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କେଜରିୱାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତା,ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବାସ୍ତବିକତା ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପରିପକ୍ୱତାକୁ ନେଇ ଆଇନା ଦେଖାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ଉପରେ ଦିଗବିଜୟଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:madrasas-mosques-on-india-nepal-border-increased-4-times-in-20-years-intelligence-agencies-alert

ଭାରତ- ନେପାଳ ସୀମାରେ ଗତ 20 ବର୍ଷରେ ମସଜିଦ- ମଦ୍ରାସାର ସଂଖ୍ୟା 4 ଗୁଣ ବଢିଲା, ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରୁ ଫଣ୍ଡିଂ ଆଶଙ୍କା, ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ଆଲର୍ଟରେ

The Independence:jaunpur-police-arrested-naseem-resident-of-machhalishahar-in-case-of-anti-india-speech

ମୋହମ୍ମଦ ନସିମ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ଦେଲା ଗାଳି, ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ପରେ କହିଲା – ‘ମୁଁ ଭାରତର ଲୁଣ ଖାଉଛି, ମୋତେ କ୍ଷମା କରି ଦିଅ ’ ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

The Independence:Mamita-Meher-Murder-Political-Links-Accused-Govinda-Sahu

ପାଓାର କରିଡରରୁ ନେଇ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା: କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ କାଢିଲେ ଖୋଲିଦେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଉଜର ଗୁମର

The Independence:afghanistan-helpless-mother-sells-newborn-for-rs-37000-to-feed-her-other-children

ଆଫଗାନୀ ମହିଳା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ନବଜାତ ବାଳିକାକୁ 37 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କଲେ, ତାଲିବାନ ଶାସନରେ 2.28 ଲୋକ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶୀକାର

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା