The Independence:Girish-Murmu-Insulted-By-Odia-Journalist

ଭୁବନେଶ୍ୱର - ଯାହାକୁ କାମଳ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ତାହାକୁ ସାରା ଦୁନିଆଟା ହଳଦିଆ ଦେଖାଯାଏ । ଏହି କାମଳ ରୋଗରେ ପିଡିତ ରୋଗୀର ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗିରେ ଅନ୍ୟ ଭଲ ଲୋକର ମୁହଁ ବି ହଳଦିଆ ଦେଖାଯାଏ । ଠିକ ସେମିତି ହେଉଛି କାମଳ ସାମ୍ବାଦିକତା । ନିଜକୁ ଯାହା ଭଲ ଲାଗେନି ବା ଯାହା ନିଜ ବିଚାରଧାରାର ବିରୋଧରେ ଥାଏ ବା ନିଜର ପୃଷ୍ଠପୋଷକଙ୍କର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ହାନି କରେ ତାହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରା ହଳଦିଆ, ମାନେ ପୁରା ବିଷ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ସବୁ ସୀମା ସରହଦ ଡେଇଁ ଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ସାମ୍ବାଦିକତାର ସବୁ ନୀତି ନିୟମ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେତେବେଳେ ତୁଛ ହୋଇଯାଏ ।

କେବଳ ଆଦିବାସି ସମାଜ ନୁହେଁ ବଂର ସାରା ଓଡିଶା ପାଇଁ ଗର୍ବ ହେଉଛନ୍ତି ମୟୁରଭଂଜର ଓଡିଆ ପୁଅ ଗିରିଶ ମୁର୍ମୁ । ଜଣେ ଦକ୍ଷ ପ୍ରଶାସକ, ଜଣେ ସ୍ୱଛ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧୀକାରି ଭାବେ ତାଙ୍କର ସୁନାମ ସାରା ଦେଶରେ ଅଛି । ସେଥିପାଇଁ ତ ତାଙ୍କୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟିଲା ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ଗୁରୁ ଦାୟୀତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେ ହୋଇଥିଲେ ସେଠିକାର ପ୍ରଥମ ଲେଫ୍ଟନାଂଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର । ଖାଲି ସେିତିକି ନୁହେଁ ସେ ଏବେ କମ୍ପଟ୍ରୋଲର ଏବଂ ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି । ସେହି ପଦବିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଓଡିଆ । ଓଡିଶା ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ବର କଥା । ତାଙ୍କୁ ସରକାର ସିଏଜି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଲେଫ୍ଟନାଂଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ପଦରୁ ଅବ୍ୟାହତି ଦେଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କର ଏହି ପଦୋନ୍ନତି କିଛି ତଥାକଥିତ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଆଖିରେ ଯାଉନି । ଯିଏ ସାରା ଦେଶର ବର୍ତମାନ କମ୍ପଟ୍ରୋଲର ଏବଂ ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ ଭାବେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ସିଏ କୁଆଡେ ଅଯୋଗ୍ୟ ଓ ଚାଟୁକାର । କିଛି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବିଚାରଧାରାର ଝଣ୍ଡା ଧରିଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବେ ଏପ୍ରକାର ଖବର ପ୍ରସାରରେ ପୁରା ଜୋର ଲଗାଇଛନ୍ତି । ସେହି ବର୍ଗର ଲେଖକ/ସାମ୍ବାଦିକ ମାନଙ୍କର ଏବେ ଗୋଟିଏ କାମ । ଓଡିଶାର ଗର୍ବ, ଗାରିମା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଓ । ଓଡିଆ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ନିଜର ଅସ୍ମିତା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ତିଆରି କର । ସେହି ଭଳି ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜିବିମାନେ ଏତେ ଦଳିତ ବିରୋଧି ଯେ ଜଣେ ଆଦିବାସି ଯିଏ ପୁରା ଗରିବ ପରିବାରରୁ ଉଠି ଦେଶର କମ୍ପଟ୍ରୋଲର ଏବଂ ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ ଭଳି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଲେ ତାଙ୍କୁ ସେମାନେ ସହି ପାରିବେନି ।

ପୂର୍ବରୁ ସେହି ସାମ୍ବାଦିକ ଜଣକ ଓଡିଶାର ଆଉ ଜଣେ ମହାନ ଯୁଗପୁରୁଷ ଭୀମ ଭୋଇଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁଛା ଡାହା ମିଛ କଥା ଗୁଡିଏ ଲେଖି ବିବାଦକୁ ଆସିଥିଲେ । ଭୀମ ଭୋଇଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ସନ୍ଥ ଯିଏ ଏକ ଗରିବ କନ୍ଧ ଦଳିତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ପିଲାବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ, ଜନ୍ମରୁ ପୁଣି ଅନ୍ଧ ଥିଲେ, ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବି ଅପପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ପଛାଇ ନଥିଲେ ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ । ଅପପ୍ରଚାରର ମାତ୍ରା ଓ ଶବ୍ଦ ଏତେ ମାରାତ୍ମକ ଯେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ ନକଲେ ନିଜକୁ ଧିକ୍କାର ଲାଗିବ । ଘଟଣା ଟି ହେଉଛି ଏପରି । ଜର୍ମାନୀର ହିଡେଲବର୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେହି ପୁସ୍ତକରେ ଏକ ଲେଖା ଅଛି ଯାହାର ଆଲେଖ୍ୟ ହେଉଛି “ଭୀମଭୋଇ ଆଣ୍ଡ ହିଜ ଫିମେଲ କନସର୍ଟ” । ସେହି ଲେଖାଟିକୁ ଜଣେ ଓଡିଆ ଲେଖକ ଲେଖିଛନ୍ତି । ସେହି ଲେଖାର ସାରାଂଶ ବା ଯାହାକୁ କନକ୍ଲୁଜନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ସେଥିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଭୀମଭୋଇଙ୍କର ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସର୍ମ୍ପକ ଥିଲା । ସେ ତାଙ୍କ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ଜଣେ ଲେଡି କିଲର ଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ସନ୍ଥମାନଙ୍କର ଯେଉଁ ବ୍ୱକ୍ତିତ୍ୱ (ଇମେଜ) ଅଛି ସେପରି ବ୍ୱକ୍ତିତ୍ୱ ଭୀମ ଭୋଇଙ୍କର ନାହିଁ । ଏଭଳି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆପତିଜନକ କଥା ଲେଖାଯାଇଛି ସେହି ଲେଖାରେ । ଭାବନ୍ତୁ ଯିଏ ଜନ୍ମରୁ ଅନ୍ଧ, ଯାହାର ଜନ୍ମ ଗୋଟିଏ ଗରିବ କନ୍ଧ ପରିବାରରେ, ଯିଏ ସାରା ଜିବନ ବିତାଇଦେଲେ ସମାଜର ନିଷ୍ପେସିତ, ଦଳିତ ବର୍ଗର ପୁନର ଉତ୍‌ଥାନ ପାଇଁ ସେ ପୁଣି ଏପରି ଚରିତ୍ରର ଅଧିକାରି ଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଲେଡି କିଲର ଥିଲେ, ତାଙ୍କର ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରିକ ସର୍ମ୍ପକ ଥିଲା ଏହା କଣ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ । ଏହା ହେଉଛି ସମଗ୍ର ଦଳିତ ସମାଜର ଅପମାନ, ସମଗ୍ର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି, ସନ୍ଥ ସମାଜର ଅପମାନ । ଜଣେ ଦଳିତ ବିରୋଧୀ, ସାଧୁ ସନ୍ଥ ବିରୋଧୀ ମାନସିକତାର ଲୋକ ହିଁ ଏପରି ଲେଖା ଲେଖିପାରନ୍ତି । ବୈଦଶିକ ଶକ୍ତି ବିଶେଷ ଭାବେ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାର୍ଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କର କଲମ କେଉଁ ସ୍ତରକୁ ବି ଖସିଯାଇପାରେ ।

ଏବେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମି ପୁଜନ ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କର ଯୋଗଦାନ ବି ସେମାନଙ୍କର ସେକୁଲାର ଆଖିରେ ଗଲାନି । ସେଥିପାଇଁ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜିରାରୁ ଶିରା କାଢିବା ପାଇଁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି । ସାରା ଦେଶ ଯେତେବେଳେ ରାମମୟ ହେଉଛି ସେତେବେଳେ ସେହି ବର୍ଗର ଲେଖକମାନଙ୍କ ପିଡା ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ ।

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Bastar-Illegal-Conversion-Fighter-Mahesh-Kashyap

ଛତିଶଗଡ ବସ୍ତରରେ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ମହେଶ କାଶ୍ୟପ, ଶୁଣନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

The Independence:Anti-Hindu-Hindu-Phobic-Web-Series-Advertisements-Films

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ହିନ୍ଦୁ ଭାବନାକୁ ଅପମାନ ଓ ଆଘାତ ଦେବାରେ ବଡ ଭୂମିକାରେ ଫିଲ୍ମ, ଧାରାବାହିକ ଓ ଓବ ସିରିଜ

The Independence:Major-Somnath-Sharma-Balidan-Story

ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଳିଦାନର କାହାଣୀ,ହେଡକ୍ବାଟରର ପରାମର୍ଶ ସତ୍ୱେ ପଛକୁ ହଟି ନ ଥିଲେ ସୋମନାଥ ପଛକୁ ହଟିଥିଲେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଶ୍ରୀନଗର ଯାଏ ସହଜରେ ପହଂଚି ଯାଇଥାନ୍ତା

The Independence:China-to-lose-crores-of-Rupees

ଦୀପାବଳୀରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ଲାଗିବ ବଡ ଝଟକା, ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଗଠନର ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଚୀନର ରପ୍ତାନୀକୁ ହେବ 50 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

The Independence:Fire-Crackers-Haram-in-Islam

ଆମେ ବାଣ ବିକିବୁ କିନ୍ତୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଇସଲାମରେ ହାରାମ

The Independence:cm-yogi-adityanath-called-it-akhilesh-yadav-jinnah-remark-shameful

ଉଛୁଳିଲା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଜିନ୍ନା ପ୍ରେମ,ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଖିଲେଶଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଆକ୍ରମଣ , କହିଲେ ଏହା ହେଉଛି ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା

The Independence:Captain-Dibya-Shankar-Mishra-Mamita-Meher-Murder-Case-Link

ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନାଲିଆଖି, ଯଦି ମାନହାନି ହୋଇଛି ତାହେଲେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର, କଲେଜର ଛାତ୍ର, ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ, ଭକ୍ତ ଦାସ, ନରସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧରେ କରିବେ ପାରିବେକି ମାନହାନି ମୋକଦ୍ଦମା?

The Independence:No-memorial-of-Sardar-patel-in-Delhi

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ନା କୌଣସି ଘର ଅଛି, ନା ତାଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ସ୍ମାରକ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ...

The Independence:Digvijay-Singh-attacks-Kejriwal-and-Prashant-Kishore

ଦିଗବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କେଜରିୱାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତା,ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବାସ୍ତବିକତା ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପରିପକ୍ୱତାକୁ ନେଇ ଆଇନା ଦେଖାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ଉପରେ ଦିଗବିଜୟଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:madrasas-mosques-on-india-nepal-border-increased-4-times-in-20-years-intelligence-agencies-alert

ଭାରତ- ନେପାଳ ସୀମାରେ ଗତ 20 ବର୍ଷରେ ମସଜିଦ- ମଦ୍ରାସାର ସଂଖ୍ୟା 4 ଗୁଣ ବଢିଲା, ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରୁ ଫଣ୍ଡିଂ ଆଶଙ୍କା, ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ଆଲର୍ଟରେ

The Independence:jaunpur-police-arrested-naseem-resident-of-machhalishahar-in-case-of-anti-india-speech

ମୋହମ୍ମଦ ନସିମ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ଦେଲା ଗାଳି, ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ପରେ କହିଲା – ‘ମୁଁ ଭାରତର ଲୁଣ ଖାଉଛି, ମୋତେ କ୍ଷମା କରି ଦିଅ ’ ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

The Independence:Mamita-Meher-Murder-Political-Links-Accused-Govinda-Sahu

ପାଓାର କରିଡରରୁ ନେଇ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା: କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ କାଢିଲେ ଖୋଲିଦେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଉଜର ଗୁମର

The Independence:afghanistan-helpless-mother-sells-newborn-for-rs-37000-to-feed-her-other-children

ଆଫଗାନୀ ମହିଳା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ନବଜାତ ବାଳିକାକୁ 37 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କଲେ, ତାଲିବାନ ଶାସନରେ 2.28 ଲୋକ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶୀକାର

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା