The Independence:Odisha-Government-Negligence-in-Shree-Jagannath-Temple-Ratna-Bhandar

 ଏବେ କିଛି ଦିନ ହେଲାଣି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯିବାକୁ ନେଇ । ସତରେ କଣ ଏଥର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯିବ ନା ଆଗଥର ଭଳି ସରକାର କିଛି ନା କିଛି ବାହାନା ଦେଖାଇ ପୁଣି ଅଟକିବେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ନେଇ । ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ୱିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରର ଭିତର କାନ୍ଥ ଓ ଛାତ ବିପଦରେ ଅଛି ବୋଲି କହିବା ପରେ ଏବେ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ନେଇ ସରକାର ପୁଣି ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି । ସମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ୨୦୧୮ରେ ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏକ ୧୬ ଜଣିଆ ଦଳ ଯାଇଥିଲେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯାଂଚ କରିବାକୁ । ସେତେବେଳେ ଯାଇ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏବେ ସରକାର ସତରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ରାଜି ହେବେ ନା ଆଗଥର ଭଳି ଅମଙ୍ଗ ହେବେ ତାହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ।  ବର୍ତମାନ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସେହି ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟତା ଆଣିନାହାନ୍ତି । ନିଷ୍ପତି ଉପରେ ତର୍ଜମା ହେଉଛି ବୋଲି ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିବାର ଅର୍ଥ ହେଲା ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ । ବର୍ତମାନ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନଭିଜ୍ଞ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ନିଜେ ନିଷ୍ପତି ନେଉଥିବେ ତାହା ବିଶ୍ୱାସ ହେଉ ନାହିଁ । ଆଉ ଏପଟେ ଚାବି ହଜିବା ଦୋଷରେ ଉବୁଟୁବୁ ସରକାର ସେପଟେ ପୁରା ଭଣ୍ଡାର ଘରର ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦକୁ ଡାକିଆଣିଲେଣି ।

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରର ଚାବି ହଜିବାକୁ ନେଇ ଉଠିଥିବା ବିବାଦ ୨୦୧୮ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି । ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ଘଟଣା ଦିନକୁ ଦିନ ଏତେ ଗୋଳିଆ ଓ ଅଡୁଆ ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଉଛି ଯେ ଓଡିଶାର ଲୋକମାନେ ଏକଥା ଦୃଢ  ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ହେଲେଣି ଯେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରରୁ କିଛି ସମ୍ପତି ଚୋରୀ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଧେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସରକାର ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଡରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଜଣାପଡୁଛି ସରକାର ମଧ୍ୟ ଜାଣିସାରିଲେଣି ଯେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରରୁ ଚୋରୀ ହୋଇଛି ବୋଲି । ସରକାରଙ୍କ ଜ୍ଞାତସାରରେ ଏହି ଚୋରୀ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ହୁଏତ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଅଛି କିନ୍ତୁ ସରକାର ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଡରିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରରୁ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି । ୨୨ ବର୍ଷର ସରକାର । ତେଣୁ ଦୋଷ ଆଉ କାହା ମୁଣ୍ଡରେ ଲଦି ସରକାର ଖସିଯାଇପାରିବେନି । ସେହି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସେହି ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣ, ସେହି ସଚିବ-ଅଧିକାରି ସମସ୍ତେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲାଣି କ୍ଷମତା ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରରୁ ଚୋରି କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ ଏମାନେ କେହି ଲୋକଙ୍କ ନଜରରୁ ଖସିକି ଯାଇପାରିବେନି । ତେଣୁ ଏମାନେ କେହି ହ୍ୱିସଲ ମାରି କିଳାକୁ ଡାକିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ହାଇକୋର୍ଟ ହେଉ ନହେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ । ତାକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଟାଳିବା ପାଇଁ ଅତୀତରେ ବାରମ୍ବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ହେଉଛି ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ସମ୍ପତି । ଏହା ହେଉଛି ଓଡିଆ ଜାତିର ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ଗାଥାର ସାକ୍ଷୀ । ଚାବି ହଜିବା ଘଟଣାକୁ ଏବେ ୪ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପରେ ଏଥିରେ ଥିବା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ମୁଲ୍ୟର ଅଳଙ୍କାର ବାସ୍ତବରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସାଧାରଣରେ ଯେଉଁ ସନ୍ଦେହ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ତାହା ଆଜିବି ସେହି ସନ୍ଦେହରେ ହିଁ ରହିଛି । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରର ଭିତର ଗୃହର ଅଳଙ୍କାରର ୧୯୭୮ ମସିହାରେ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ୧୯୮୪  ମସିହାରେ ଶେଷଥର ପାଇଁ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯାଇଥିଲା । ୩୮ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଗୋଟିଏ ବଡ ଗମ୍ଭୀରା ଘର ବନ୍ଦ ରହିବାର ଅର୍ଥ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ । ଘର ଭିତରର ଆର୍ଦତା ବଢିଯିବଣି, ତଳ ଚଟାଣ ଦବି ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଛାତ ମରାମତି କରାନଗଲେ ସେଥିରୁ ଖସି ତଳେ କ୍ଷତିକାରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେଣୁ ବର୍ତମାନ ଭଣ୍ଡାର ଘର ଖୋଲି କେବଳ ସୁନା, ରୂପା, ମୋତିକୁ ଗଣନା କରିବା ଯେତିକି ଆବଶ୍ୟକ ଭଣ୍ଡାର ଘରର ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱକୁ ଯାଂଚ କରିବା ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଆବଶ୍ୟକ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ୫ଟି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ସେହି ୫ଟି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଲାଗୁକରନ୍ତୁ । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ସୀମା ଓ ପୁରା ସ୍ୱଛତାରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରକୁ ଖୋଲି ଏହାର ଯାଂଚ ହେଉ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨, ୨୦୧୮ରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିଥିବା କଥା ପ୍ରଶାସନ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲା । ବଢୁଥିବା ଜନଆକ୍ରୋଶ ଏବଂ ପ୍ରତିବାଦକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜୁନ ୮, ୨୦୧୮ରେ ଏକ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ଘୋଷଣା କରିଲେ । ୩ ମାସ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ଆଉ ୩ ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରିଲେ । ୬ ମାସ ପରେ ନଭେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ ରେ କମିଶନ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କଲେ । ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲା  ହେଲେ ସରକାର ସେହି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଚାପିଦେଲେ, ସାର୍ବଜାନିନ କରିଲେ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରଘୁବର ଦାସ ତଦନ୍ତ କମିଶନ ବସାଇବାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ତତକାଳିନ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ହଠାତ ରାତି ୯ଟା ବେଳେ ଏକ ଲଫାଫା ଦେଖାଇ ସେଥିରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରର ନକଲି ଚାବି ମିଳିଲା ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କେବଳ ଏକ ଲଫାଫା ଦେଖାଇଥିଲେ, କୌଣସି ଚାବି ଦେଖାଇ ନଥିଲେ । ଏହା ହେଉଛି ୨୦୧୮ ମସିହାର ଘଟଣା । ଏବେ ୨୦୨୨ରେ ଜଣାପଡୁଛି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କର ଏହା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଷ୍ଟଂଟ ବାଜି ଥିଲା । କାରଣ ସେ ସେହି ସେଭଳି କୌଣସି ଚାବିକୁ ନା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଦେଇଥିଲେ, ନା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଦେଇଥିଲେ ନା ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କମିଶନଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଏଭଳି ମିଛ କହିଥିବା ପୁରୀର ତତକାଳିନ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରର ନକଲି ଚାବି ଚୋରୀ କରିବା ନେଇ ଅପରାଧୀକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା କଥା ।

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯିବା ନେଇ ଅନେକ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଛି । ବିଧାନସଭାରେ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ପକ୍ଷ୍ୟରୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବାରମ୍ବାର ଉଠାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଧ୍ୟ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରିଥିଲେ । ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ହେଉଛନ୍ତି ଏ ଓଡିଆ ଜାତିର ଜାତିପ୍ରାଣ । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର କେବଳ କିଛି ସୁନା, ରୁପା, ମୋତି, ମାଣିକର ଏକ ବସ୍ତୁ ଭଣ୍ଡାର ନୁହେଁ ବଂର ଏହା ହେଉଛି ଆମ ପୁର୍ବ ପୁରୁଷଙ୍କର ପୌରୁଷତ୍ୱର ପ୍ରମାଣ । ଆମର ବିରତ୍ୱର ସନ୍ତକ ହେଉଛି ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର । ତେଣୁ ସରକାର ଏହାକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଲାଭ କ୍ଷତିରେ ନଦେଖନ୍ତୁ । ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିଦେଲେ କାଳେ କିଛି ଚୋରୀ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ ଓ ଏହାଦ୍ୱାର ସରକାର ବା ଶାସକ ଦଳର ରାଜନୈତିକ କ୍ଷତି ହେବ ଏହି ମନସ୍ତତ୍ୱର ଉପରକୁ ଉଠିଯିବା ଭଲ । କାରଣ ଶ୍ରୀଗଜ୍ନନାଥ ହେଉଛି ରାଜନୀତିର ବହୁ ଉପରେ । ତେଣୁ ସରକାର ଉଚ୍ଚ ମନ କରନ୍ତୁ, ରାଜନୈତିକ ଲାଭ କ୍ଷତି ଠାରୁ ଓଡିଆ ଅସ୍ମିତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ ସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଆପେ ଆପେ ହୋଇଯିବ ।

Author Image

Anil Biswal

Recent Posts

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା

The Independence:India-Foreign-Policy

ସମରକନ୍ଦର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Pollution-in-Space-Opinion

ମହାକାଶରେ ମଇଳା

The Independence:Love-jihad-in-West-Bengal-Seikh-Raja-raped-murdered-girlfriend-Rubi-Kumari

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲଭ ଜିହାଦ ରୁବି କୁମାରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କଲା ପ୍ରମିକ ଶେଖ ରାଜା

The Independence:Pakistan-Jindabad-Slogan-Odisha-Bhubaneswar

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠରେ ଉଠିଲା ପାକିସ୍ତାନ ଜିନ୍ଦାବାଦ ନାରା, ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ, ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଓଲଟା ଧମକ

The Independence:Unhealthy-India

ଅସୁସ୍ଥ ଭାରତର ଭବିଷ୍ୟତ

The Independence:Hyderabad-2-burqa-clad-women-held-for-vandalizing-Goddess-Durga-idol-in-Durga-Puja-Pandal

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧା ମହିଳାଙ୍କ ଘୃଣ୍ୟ କାମ, ମେରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିଲା ପରେ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୃତି ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଆସି ଧରାପଡିଲେ

The Independence:Assam-Anjali-Biswas-was-brutally-stabbed-by-Rafiq-Ali-for-refusing-marriage-proposal

ଆସାମ: ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେବାରୁ ଅଂଜଳି ବିଶ୍ୱାସଙ୍କୁ ଛୁରି ମାରିଲା ରଫିକ ଅଲ୍ଲି

The Independence:Rise-of-Nationalism-in-Europe-Stop-Islamisation

ଦୋ’ଛକିରେ ୟୁରୋପ

The Independence:Nexus-and-Minority-appeasement-Waqf-and-Congress

କଂଗ୍ରେସ ଓ ଓାକଫ ବୋର୍ଡର ନାପାକ ଯୁଗଳ ବନ୍ଦୀ

The Independence:National-Logistics-Policy-of-India-Shaping-Logistics-of-Future

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବସ୍ତୁ ପରିବହନ ନୀତି

The Independence:Justice-For-Aditya-15-year-old-Aditya-Tiwari-stabbed-to-death-Taif-Khan-absconding-Bihar-News

ଯେଉଁ ଖବରରେ ଲିବେରାଲ ଲୁହ ବୁହାନ୍ତି ନାହିଁ କି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦେଖାଏ ନାହିଁ, ୧୫ ବର୍ଷର ଆଦିତ୍ୟ ତିଓାରିକୁ ଛୁରି ମାରି ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟାକାରୀ ତୈଫ ଖାନ ଫେରାର

The Independence:British-Hindus-protest-The-Guardians-fake-news-against-India--Hindus

ଦି ଗାର୍ଜିଆନର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଣ୍ଡନରେ ବିକ୍ଷୋଭ

The Independence:Navratri-Dharmic-festival-not-a-cultural-one-so-if-idol-worship-for-you-is-a-sin-maybe-dont-insist-in-coming-for-garba

ନବରାତ୍ରୀ ଏକ ଧାର୍ମୀକ ଉସ୍ତ୍ରବ, ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଗରବାକୁ ନାଚିବା, ମୌଜ, ମସ୍ତି ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁନାହାନ୍ତି କି ପ୍ରସାଦ ଖାଉନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ନଗଲେ ଭଲ

The Independence:Unveiled-and-rising-up-How-protests-in-Iran-cut-to-the-heart-of-national-identity

ହିଜାବର ହୋଲି

The Independence:Operation-Octopus-NIA-Raids-Banned-PFI

ଅପରେସନ ଅକ୍ଟୋପସ