The Independence:Pipili-Byelection-Results-Analysis-Odisha-Political-trends

 ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ପିପିଲିରେ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ଉପନିର୍ବାଚନ । ଆଗରୁ ତିନୋଟି ଉପନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା ବିଜେପୁରରେ, ବାଲେଶ୍ୱରରେ ଏବଂ ତିର୍ତୋଲରେ । ସେହିପରି ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରିନଥିବା ପାଟକୁରା ଆସନରେ ବି ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା । ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଉପନିର୍ବାଚନ ଓ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ହିଁ ଜିତିଛି । ପ୍ରାୟ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ସମସ୍ତ ପାଂଚୋଟି ଯାକ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ବା ଜନମତରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଯାହା ଆସୁଛି ତାହା ପ୍ରାୟତଃ ଏକା ପ୍ରକାରର । 

ଶାସକ ବିଜେଡି (Biju Janata Dal) ଆଗରେ, ବିଜେପି (BJP) ସେମାନଙ୍କୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେଉଛି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଧୁଳିସାତ ହେଉଛି । ସମସ୍ତ ୫ଟି ଯାକ ଆସନରେ ପାଖାପାଖି ଗୋଟିଏ ହାରରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ଭୋଟ ପାଇବା ମଧ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି । ଏଥିରୁ ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ ଓଡିଶାର ପାଖାପାଖି ୫୦% ଭୋଟର ଶାସକ ବିଜେଡିର ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ବା ଅନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନଙ୍କୁ ଭରଷା କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ସେମାନେ ଯେ ବିଜେଡି ଶାସନରେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ସେପରି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହିଁ ସେମାନଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ପସନ୍ଦ ତାହା କୁହଯାଇପାରିବ । 

ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ସେଭଳି ଚେହେରା ନଥିବା ଏହାର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ବାକି ଯେଉଁ ୫୦% ରହିଲେ ସେଥିରୁ ବିଜେପିକୁ ପାଖାପାଖି ୪୦%ର ସମର୍ଥନ ମିଳୁଛି ଓ ବାକି ୧୦% ରେ କଂଗ୍ରେସ (Odisha Congress) ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ସୀମିତ ରହୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ବିଜେପି ଏବଂ ବିଜେଡି ଭିତରେ ଯେଉଁ ଫରକଟା ଅଛି ତାହା ହେଉଛି ପାଖାପାଖି ୧୦%ର । ଏହାର ମାନେ ହେଲା ଯେ ବିଜେପିକୁ ଆଉ ୫% ଭୋଟ ହାତେଇଲେ ବା ବିଜେଡି ଆଉ ୫% ହରେଇଲେ ଫଳାଫଳ ଓଲଟି ପାରେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ୫% ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ ନୁହେଁ ଓ ବହୁତ ସହଜ ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ ।

ପିପିଲିରେ ବିଜେପି (Odisha BJP) ୭୬ ହଜାର ଭୋଟ ପାଇବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତୃଣମୁଳ ସ୍ତରରେ ଲୋକେ ଚାହିଁଛନ୍ତି ବିଜେପିକୁ ବା ଏକ ବଡ ବର୍ଗର ଜନସଂଖ୍ୟା ଶାସକ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରୁଛନ୍ତି । ଗତ ନିର୍ବାଚନ ଅପେକ୍ଷା ଭୋଟିଙ୍ଗ ବଢିଛି ୭ ହଜାର । କିନ୍ତୁ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର (BJD) ଭୋଟ ବଢିଛି ୮ ହଜାର ଓ ବିଜେପିର ଭୋଟ ବଢିଛି ୩ ହଜାର । ତାମାନେ ଉଭୟ ଦଳର ସମର୍ଥନ ବଢିଛି କିନ୍ତୁ ବିଜେଡିର ଅଧୀକ ବଢିଛି ଓ କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟ ଉଭୟଙ୍କ ପଟକୁ ଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ବିଜେଡିକୁ ଅଧିକ ଯାଇଛି । ବିଜେଡିର ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାର ରଣନୀତି ଅଧିକ ପରିପକ୍ୱ ଅଛି ଓ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଭୋଟିଙ୍ଗ କରାଇବାରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ସର୍ମ୍ପକ ସ୍ଥାପନାରେ ସେମାନେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ପାର୍ଥୀ ନୁହେଁ ବଂର ସାମଗ୍ରୀକ ଭାବରେ ଦୁଇଟି ଯାକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଦାୟୀ । 

ଆଗରୁ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ କ୍ୟାଡର ଭିତିକ ଦଳଭାବରେ ମନାଯାଉଥିଲା ଯେଉଁଠି ବିଜେଡି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଆଧାରିତ ଦଳ କୁହାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବିଜେଡି ଯେ ଏକ କ୍ୟାଡର ଭିତିକ ଦଳ ପାଲଟିଗଲାଣି ଏକଥା ମାନିବାକୁ ପଡିବ । ବିଜେଡିର ସାଙ୍ଗଠନିକ ରଣନୀତିରେ ପରିବର୍ତନ ବିଜେଡିକୁ ତୃଣମୁଳ ସ୍ତରରେ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିପାରେ । 

ଆଉ ଗୋଟିଏ ବିଷୟ ହେଲା ଯେ ପିପିଲିରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଯେପରିକି ଫନି, ଫାଇଲିନ କ୍ଷତିପୁରଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନମିଳିବା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ନମିଳିବା, ଜଳସେଚନରେ ବିଫଳତା, ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆଦି ସମସ୍ୟା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିଲା । ଏଗୁଡିକ ବି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିଲା । 

କିନ୍ତୁ ତଥାପି ବି ବିଜେଡି ଜିତି ପାରିଲା । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ନିର୍ବାଚନରେ ଯେତିକି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ନେଉନାହିଁ, ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ପ୍ରଚାର ଓ ପରିଚାଳନା ବଡ ଭୂମିକା ନେଉଛି । ହଁ ସରକାରୀ ଦଳ ପାଖରେ ସୁଯୋଗ ରହୁଛି ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇପାରୁଛନ୍ତି ଲୋକଙ୍କୁ କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ କେବଳ ସରକାରୀ ଦଳକୁ ଗାଳି କରିବାରେ ସୀମିତ ରହିଯାଉଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଯେଉଁ ସମୟ ଅବଧୀ ମିଳିଲା କିଛି ମଙ୍କସର ସରକାରୀ ଦଳ ତାହାକୁ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯାହା କରାଯାଇପାରେ ସେଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପକ୍କାଘରର ପ୍ରତିଶୃତି ମିଳିଲା, ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିପୁରଣର ଭରଷା ମିଳିଲା । ଯାହା ଏକ ବଡ ଭୁମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଲା । 

ପିପିଲି ଫଳ (Pipili Elelction Result) ବିଜେଡିକୁ ଆଗକୁ ବଢିବାର ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେପିକୁ ଆତ୍ମସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । କାହିଁକି ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କର ସମର୍ଥନ, ଶାସକ ଦଳର ଭୁଲ ଭୋଟକାକୁ ଭୋଟରେ ପରିବର୍ତନ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ହଁ ବିଜେପିର କ୍ରମାଗତ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ । ଯଦିଓ ବିଜେଡି ଏବେ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଯେ ବିନା ନବୀନରେ କେମିତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢାଯିବ, ଯାହାର ପ୍ରଥମ ଝଲକ ଥିଲା ପିପିଲି । 

ସେମାନେ ପିପିଲିରେ ବିନା ନବୀନରେ (Naveen Patnaik) ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଏକଥା ସତ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ନବୀନ ବାବୁ ହିଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ଓ ଭୋଟ ତାଙ୍କ ନାଁରେ ଲୋକମାନେ ବିଜେଡିକୁ ଦେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ବିଜେଡିର କିଛି ଭିତର ମହଲର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କର କଥାକୁ ସତ ବୋଲି ମନାଯାଏ ତାହେଲେ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ବେଳକୁ ହୁଏତ ବୟସାଧୀକ କାରଣ ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି କାରଣ ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁ ନିର୍ବାଚନର ମଙ୍ଗ ନସମ୍ଭାଳିପାରନ୍ତି ବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ଇଛୁକ ନହୋଇପାରନ୍ତି । ସେତେବେଳେ ବିଜେଡି ବିନା ନବୀନରେ ନିର୍ବାଚନ କେତେ ସଫଳରେ ପାରି ହୋଇପାରିବ ତାହା ଦେଖିବା କଥା ।

ବିଜେପିର ବଡ ବଡ ନେତାମାନଙ୍କର ପ୍ରଚାରରେ ଜନସମର୍ଥନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ ତାହା ଜିତିବା ପାଇଁ ଯେତିକି ଭୋଟ ଆବଶ୍ୟକ ସେହି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଚିଂପାରୁନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନ ର‌୍ୟାଲି କରିବା, ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିବା ଅଲଗା କିନ୍ତୁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ତାହାକୁ ଭୋଟରେ ପରିବର୍ତନ କରିବା ଅଲଗା ଏକଥା ସେମାନେ ପୁନ୍ନଚିନ୍ତନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ପରବର୍ତୀ ରଣନୀତି ବିଜେପିର ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ହେବା ଦରକାର ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଥିବା ୫%ରୁ ୧୦% ଭୋଟ ପାଇଁ ହେବା ଦରକାର ।

ସବୁଠାରୁ ବୃହତ ସମସ୍ୟାରେ ପଡିଛି କଂଗ୍ରେସ । ଦଳ ଭିତରେ ଅନ୍ତଃ କନ୍ଦଳ, କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ସାରା ଦେଶରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏସବୁର ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି କଂଗ୍ରେସର ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନଙ୍କର ଉପରେ । ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନେ ନିଜ ଭୋଟକୁ ରଖିପାରୁନାହାନ୍ତି । ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପିକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିବା କିଛି ଭୋଟରମାନେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଭୋଟ ଦେଉନାହାନ୍ତି । କାରଣ ଏହାଯେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଭୋଟ ଦେଲେବି କଂଗ୍ରେସ ଜିତିପାରିବନି ଏକଥା ସାଧାରଣରେ ବିଶ୍ୱାସ ପାଲଟି ଯାଇଛି । 

କେବଳ କିଛି ହାତଗଣତି ଆସନକୁ ଛାଡିଦେଲେ ବୋଧହୁଏ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନେକ ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ଭଳି ସାମର୍ଥ୍ୟ ଥିବା ପାର୍ଥୀ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ସନ୍ଦେହ । ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସର ଡଙ୍ଗାରେ ଏତେ କଣା ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ବର୍ତମାନ ଏଥିରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏବେ ଡଙ୍ଗାକୁ ମରାମତି କରିବା ବା ପାଣି କାଢିବା ବଦଳରେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କିପରି ଏହି ଡଙ୍ଗାରୁ ବାହାରି ଆଉ କେଉଁ ଡଙ୍ଗାରେ ବସିପଡିବା ପାଇଁ ।

Author Image

Anil Biswal

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Chhattisgarh-Bastar-Illegal-Conversion-Fighter-Mahesh-Kashyap

ଛତିଶଗଡ ବସ୍ତରରେ ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ମହେଶ କାଶ୍ୟପ, ଶୁଣନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

The Independence:Anti-Hindu-Hindu-Phobic-Web-Series-Advertisements-Films

ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ହିନ୍ଦୁ ଭାବନାକୁ ଅପମାନ ଓ ଆଘାତ ଦେବାରେ ବଡ ଭୂମିକାରେ ଫିଲ୍ମ, ଧାରାବାହିକ ଓ ଓବ ସିରିଜ

The Independence:Major-Somnath-Sharma-Balidan-Story

ମେଜର ସୋମନାଥ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଳିଦାନର କାହାଣୀ,ହେଡକ୍ବାଟରର ପରାମର୍ଶ ସତ୍ୱେ ପଛକୁ ହଟି ନ ଥିଲେ ସୋମନାଥ ପଛକୁ ହଟିଥିଲେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଶ୍ରୀନଗର ଯାଏ ସହଜରେ ପହଂଚି ଯାଇଥାନ୍ତା

The Independence:China-to-lose-crores-of-Rupees

ଦୀପାବଳୀରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ଲାଗିବ ବଡ ଝଟକା, ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଗଠନର ବଡ ନିଷ୍ପତି, ଚୀନର ରପ୍ତାନୀକୁ ହେବ 50 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

The Independence:Fire-Crackers-Haram-in-Islam

ଆମେ ବାଣ ବିକିବୁ କିନ୍ତୁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଇସଲାମରେ ହାରାମ

The Independence:cm-yogi-adityanath-called-it-akhilesh-yadav-jinnah-remark-shameful

ଉଛୁଳିଲା ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଜିନ୍ନା ପ୍ରେମ,ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଖିଲେଶଙ୍କ ଉପରେ କଡା ଆକ୍ରମଣ , କହିଲେ ଏହା ହେଉଛି ତାଲିବାନୀ ମାନସିକତା

The Independence:Captain-Dibya-Shankar-Mishra-Mamita-Meher-Murder-Case-Link

ଦିବ୍ୟଶଙ୍କରଙ୍କ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନାଲିଆଖି, ଯଦି ମାନହାନି ହୋଇଛି ତାହେଲେ ମମିତାଙ୍କ ପରିବାର, କଲେଜର ଛାତ୍ର, ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ, ଭକ୍ତ ଦାସ, ନରସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧରେ କରିବେ ପାରିବେକି ମାନହାନି ମୋକଦ୍ଦମା?

The Independence:No-memorial-of-Sardar-patel-in-Delhi

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ନା କୌଣସି ଘର ଅଛି, ନା ତାଙ୍କ ନାମରେ କୌଣସି ସ୍ମାରକ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ...

The Independence:Digvijay-Singh-attacks-Kejriwal-and-Prashant-Kishore

ଦିଗବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, କେଜରିୱାଲ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତା,ମୋଦିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବାସ୍ତବିକତା ଓ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପରିପକ୍ୱତାକୁ ନେଇ ଆଇନା ଦେଖାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ଉପରେ ଦିଗବିଜୟଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:madrasas-mosques-on-india-nepal-border-increased-4-times-in-20-years-intelligence-agencies-alert

ଭାରତ- ନେପାଳ ସୀମାରେ ଗତ 20 ବର୍ଷରେ ମସଜିଦ- ମଦ୍ରାସାର ସଂଖ୍ୟା 4 ଗୁଣ ବଢିଲା, ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶରୁ ଫଣ୍ଡିଂ ଆଶଙ୍କା, ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ଆଲର୍ଟରେ

The Independence:jaunpur-police-arrested-naseem-resident-of-machhalishahar-in-case-of-anti-india-speech

ମୋହମ୍ମଦ ନସିମ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ଦେଲା ଗାଳି, ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ପରେ କହିଲା – ‘ମୁଁ ଭାରତର ଲୁଣ ଖାଉଛି, ମୋତେ କ୍ଷମା କରି ଦିଅ ’ ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

The Independence:Mamita-Meher-Murder-Political-Links-Accused-Govinda-Sahu

ପାଓାର କରିଡରରୁ ନେଇ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଚର୍ଚ୍ଚା: କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ କାଢିଲେ ଖୋଲିଦେବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଉଜର ଗୁମର

The Independence:afghanistan-helpless-mother-sells-newborn-for-rs-37000-to-feed-her-other-children

ଆଫଗାନୀ ମହିଳା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ନବଜାତ ବାଳିକାକୁ 37 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କଲେ, ତାଲିବାନ ଶାସନରେ 2.28 ଲୋକ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶୀକାର

The Independence:uttar-pradesh-police-pro-pakistan-slogans-t20-world-cup

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସାତ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲା ଯୋଗୀଙ୍କ ପୋଲିସ

The Independence:kashmir-students-celebrate-india-loss-pakistan-booke

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ନାଚୁଥିବା କାଶ୍ନୀରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଫଆଇଆର, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଧା ହେବେ

The Independence:Pro-Pakiistani-ladies-teacher-loses-job

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ନଫିସା ହରାଇଲେ ଚାକିରୀ, ସ୍କୁଲ କର୍ତୃପକ୍ଷ ନେଲେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ, ରାଜସ୍ଥାନର ଉଦୟପୁରର ଘଟଣା

The Independence:madhya-pradesh-home-minister-narottam-mishra-raised-the-question-on-naming-the-ashram

ୱେବ ସିରିଜ ଶୁଟିଂକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ୱେବ ସିରିଜ ନାମରେ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧୀ କଂଟେଂଟର ଶୁଟିଂ,ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଦେଖି ସାରିବା ପରେ ହିଁ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

The Independence:lady-who-opened-the-first-ever-non-halal-restaurant-in-kerala-assaulted

କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ ହଲାଲ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

The Independence:lpunjab-kashmiri-students-thrashed-for-cheering-for-pakistan-uttar-pradesh-bihar

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟରେ ଖୁସି ମନାଉଥିଲେ କାଶ୍ମୀରୀ ଛାତ୍ର, ୟୁପି –ବିହାରର ଛାତ୍ର ମାନେ ଛେଚିଲେ, ଘଟଣାଟି ପଂଜାବର

The Independence:Odisha-Leader-of-Opposition-Pradipta-Naik-Fights-for-Mamita-Mehera

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିସ୍ତ୍ରାଧୀନ ଥାଇବି ମମିତା ମେହେରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରଦିପ୍ତ ନାୟକ

The Independence:Pakistani-Ministers-statement

ଶୁଣନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ମନ୍ତ୍ରୀ କିପରି କହୁଛନ୍ତି – “ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଇସଲାମର ବିଜୟ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ”

The Independence:Fire-cracker-used-after-defeat-of-India

ଦେଖନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିପରି ଫୁଟିଲା ବାଣ,ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:hat-is-harm-in-firecrackers-on-diwali-virender-sehwag-after-cracker-burst-on-pakistan-victory-t20-world-cup-india

ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ପରେ ଭାରତରେ ବାଣ... , ସେହୱାଗ ପଚାରିଲେ ତେବେ ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ଅସୁବିଧା କଣ, ଦୋହରା ଆଭିମୁଖ୍ୟ କାହିଁକି ?

The Independence:Bangladesh-Posters-in-Hyderabad-Muslim-Youths

ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ବେଳେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଲାଗିଲା ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୟୁଥ କ୍ଲବର ପୋଷ୍ଟର

The Independence:Pakistani-PM-Imran-khan-goes-to-Saudi-for-loan

ଏବେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ଥରି ସାଉଦୀ ଆରବର ଶରଣକୁ ଗଲା ପାକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଛାଡିଲା