The Independence:Pollution-in-Space-Opinion

 ସମାଜରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବା ମଇଳା ଯେପରି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି ଏବେ ମହାକାଶରେ  ସେମିତି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ସମାଜରେ କାଚ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ଲୁହା ପରି ଅନେକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।  ସେହିପରି ମହାକାଶରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବା ମଇଳା କହିଲେ ସେଠାରେ ଉଡି ବୁଲୁଥିବା ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ, ଅକାମୀ ଉପଗ୍ରହ, ଉପଗ୍ରହକୁ ନେଇ ମହାକାଶକୁ ଯାଉଥିବା ରକେଟର ଅଂଶବିଶେଷକୁ ବୁଝାଏ । କାରଣ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପରିବହନ କରି ନେଉଥିବା ରକେଟ ବା ଲଞ୍ଜ ଭେହିକିଲ ମୂଳ ଉପଗ୍ରହଠାରୁ ମହାକାଶରେ ଅଲଗା ହେବାପରେ ଉଡି ବୁଲନ୍ତି । ଏହାଛଡା ମହାକାଶ ଷ୍ଟେସନକୁ ଗବେଷଣା ଉପଯୋଗ ପାଇଁ ଯେଉଁ ସବୁ ସମାଗ୍ରୀ ପଠାଯାଇଥାଏ ସେସବୁ ପରେ ଅଦରକାରୀ ହୋଇପଡେ ।

ଯୋଗାଯୋଗ, ଶିକ୍ଷା, ଗବେଷଣାଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏବେ ବିବିଧ ପ୍ରକାରର ଉପଗ୍ରହ ସବୁମାସ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଉଛି । ଫଳରେ ସବୁମାସ ମଇଳା ପରିମାଣ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଏକଥା ସତ ଯେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରାଶଂଗୁଡିକ ସ୍ୱୟଂ ପୋଡି ହୋଇ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ତଥାପି ଅନେକ ଅଂଶ ନଷ୍ଟ ନହୋଇ ନିୟନ୍ତ୍ରଣହୀନ ଭାବେ ଘୂରି ବୁଲୁଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିବା ସମୟରେ ସେହି ମଇଳାଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ଉପଗ୍ରହ କିମ୍ବା ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ ମାଡ ହୋଇ କ୍ଷତି କରିଥାନ୍ତିି । ମହାକାଶର ମଇଳା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଗୋଟିଏ ଉପଗ୍ରହ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ୨୦୧୪ରେ ଏହି କାରଣରୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରକୁ (ସ୍ପେସଷ୍ଟେସନ) ତିନିଥର ସ୍ଥାନ ବଦଳାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଗତ କିଛି ମାସ ତଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କୁଇନ୍ସଲାଣ୍ଡର ଲୋକେ ମହାକାଶରେ ଜଳନ୍ତା ବସ୍ତୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହା ଚୀନର ଏକ ରକେଟର ଅଂଶବିଶେଷ ରହିଥିଲା ।

ସମୁଦ୍ରପ ନଠାରୁ ଉପରକୁ ୧୦୦କି.ମି ଅ ଳକୁ କାରମାନ ଲାଇନ କୁହାଯାଏ । ଆମେରିକାର ନାସା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ପୃଥିବୀର ଉପରକୁ ୮୦କିମି ଜଳବାୟୁ ମଣ୍ଡଳଠାରୁ ଅଧିକ ଉପର ଅ ଳକୁ ମହାକାଶ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ମହାକାଶରେ ଆଜି ମଇଳା ସଂଖ୍ୟା ଦେଖିଲେ ରୁଷିଆ (୭୦୩୨), ଆମେରିକା (୫୨୧୬), ଚୀନ (୩୮୫୪), ଫ୍ରାନ୍ସ (୫୨୦), ଜାପାନ (୧୧୭), ଭାରତ (୧୧୪)ର ରହିଛି । ବ ର୍ମାନ ସମୟରେ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷ ପଥରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ଉପଗ୍ରହ ଘୂରୁଛନ୍ତି । ପୃଥିବୀର କକ୍ଷପଥରେ ୩୦୦୦ମୃତ ଉପଗ୍ରହ ରହିଛନ୍ତି ।  ପୃଥିବୀର କକ୍ଷ ପଥରେ ଘ । ପ୍ରତି ୨୫୨୬୬ କିମି ବେଗରେ ଏହି ମଇଳାଗୁଡିକ ଘୂରି ବୁଲୁଛନ୍ତି । ହିସାବ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୨୭୦୦୦ଖଣ୍ଡ ମଇଳା ମହାକାଶରେ ଥିଲାବେଳେ ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୨୩୦୦୦ ଖଣ୍ଡ ବଲ୍‌ଠାରୁ ବଡ ଆକାରର । ଏହାଛଡା ଗୁଣ୍ଡ ପ୍ରାୟ ୧ ମିଲିମିଟରରୁ ବଡ ଆକାରର ୧୨୮ ମିଲିଅନ ଖଣ୍ଡର ଉପସ୍ଥିତି ରହିଛି । ୧୯୯୯ରେ ଇ ରନେସନାଲ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ୨୫ଥର ପାଇଁ ମଇଳାଖଣ୍ଡଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏସବୁ ମାଡ ହୋଇ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିଲା ।

ମହାକାଶର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଯୋଗ, ଗବେଷଣା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ବାହ୍ୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ସନ୍ଧି ରହିଛି । ଚନ୍ଦ୍ର ସହିତ ମହାକାଶରେ ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହଗୁଡିକ ସହ ବାହ୍ୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷର ଉପଯୋଗ ବେଳେ ଦେଶଗୁଡିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଏଥିଲେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି । ଜାତିସଂଘ ୧୯୬୩ରେ ଏଥିପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ସୋଭିଏତ ରୁଷିଆ ୧୯୬୭ରେ ଏଥିରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ । ୧୯ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୬୭ରେ ଏହି ସନ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା । ପରବ ର୍ୀ କାଳରେ ଭାରତ, ଚୀନ, ଜାପାନ ସହ ଅନେକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏଥିରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ବାହ୍ୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷର ଗବେଷଣା ଏବଂ ଉପଯୋଗ ସମୟରେ ସବୁଦେଶର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ମାନବଜାତିର ଭଲପାଇଁ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ । କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ର ସାମୂହିକ ବିନାଶକାରୀ ଅସ୍ତ୍ର ପୃଥିବୀ, ଚନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗ୍ରହର କକ୍ଷପଥରେ ସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ପୃଥିବୀ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ସମେତ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହର ଉପଯୋଗ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କରାଯିବ ।

ଦେଶଗୁଡିକ ନିଜର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ବସ୍ତୁ ପାଇଁ ହେଉଥିବା କ୍ଷତି ଲାଗି ଦାୟୀ ରହିବେ । ଦେଶଗୁଡିକ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଏବଂ ମହାକାଶର ହାନିକାରକ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ମହାକାଶରେ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରର ଉପଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବାଲିଷ୍ଟିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣରେ କୌଣସି କଟକଣା ରଖାଯାଇନାହିଁ , ଯାହାକି ଏହି ସନ୍ଧିର ଦୁର୍ବଳତାକୁ ସୂଚାଇଥାଏ । ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ସୈନ୍ୟ ଉପଯୋଗ ବାହ୍ୟ  ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ସୈନ୍ୟକରଣକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ପାରୋସ ପ୍ରସ୍ତାବ (ବାହ୍ୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ନିରାକରଣ) ଆଣିଥିଲା । ବ ର୍ମାନର ଆଇନରେ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଛି ।   ଜାତିସଂଘର ନିରସ୍ତ୍ରୀକରଣ ମ (କନଫରେନ୍ସ ଅନ୍ ଡିସ୍‌ଆର୍ମାମେ ) ଏ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ।

ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ କୂଟନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ  ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି । ୧୯୬୭ରେ ଇସ୍ରୋ ସ୍ଥାପନାର ପରଠାରୁ ଏହାର ଆରମ୍ଭ । ୧୯୭୫ରେ ଆର୍ଯ୍ୟଭଟ୍ଟ ଉପଗ୍ରହର ପ୍ରେରଣ ପରଠୁ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ପାଇଁ ଜିସାଟ୍ -୯ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅନେକଗୁଡିଏ ଉପଗ୍ରହକୁ ସଫଳତାର ସହ ମହାକାଶରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ମହାକାଶର ଉପଯୋଗ କୃଷି, ଯୋଗାଯୋଗ, ସ ।ର, ବିଜ୍ଞାନ, ଚିକିତ୍ସା, ସୁରକ୍ଷା, ପରିବହନ ଆଦି ବିବିଧ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି । ଇ ରନେଟ ଆଧାରିତ ସେବା ପ୍ରଦାନ, ୫ଜି ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନାଭିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ଅନେକ ସେବା ଲାଗି ଭାରତ ଉପଗ୍ରହର ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଆମେରିକାର ଜିପିଏସ୍ ବଦଳରେ ୨୦୨୩ରୁ ଭାରତ ନାଭିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମୋବାଇଲରେ ଉପଲବଧ କରିବା ଲାଗି  ମୋବାଇଲ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ କହିସାରିଛି ।

ପାକ୍ ଓ ଚୀନଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଗ୍ରହ ମାଧ୍ୟମରେ ସେନାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି । ଭାରତରେ ସାଟେଲାଇଟ କମ୍ୟୁନିକେସନ ପଲିସି-୨୦୦୦, ରିମୋଟ ସେନ୍ସି ଡାଟା ପଲିସି (ସଂଶୋଧିତ) ୨୦୧୧, ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନ ଓ ପ୍ରାଧିକରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ଓଘ-ଝଚଇଉଋ) କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରର ଦୁରୁପଯୋଗ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଆଇନର ଅଭାବ ରହିଛି । ପୃଥିବୀର ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ôଥକ ସମାନତା ନଥିବାରୁ ସମସ୍ତେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି । ସମ୍ବଳର ଦୁରୁପଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଅଭାବ ରହିଛି । ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ସୀମାର ମାନବୀକୃତ ବିବରଣର ଅଭାବ ରହିଛି । ବୃହତଶକ୍ତିମାନେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷର ଶସ୍ତ୍ରୀକରଣ ସୂଚନା ଦେଇସାରିଲେଣି । ମହାକାଶରୁ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯଦି ଏହି ଯୁଦ୍ଧଖୋର ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ଲାଟ ଫର୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି ତେବେ ତାହା ଜନସମାଜର ସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ବିପଦର କାରଣ ହେବ ।

ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଗତି, ଆଧୁନିକ ଗବେଷଣା, ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ପତିଆରାରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଜାରି ରହିଥିବା ସ୍ଥଳେ ଏଥିପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଥିବା ଯୋଗୁ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦିନକୁଦିନ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମଇଳା ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନର ମରାମତିରେ ମଣିଷ ସ୍ଥାନରେ ଜଷ୍ଟିନ ରୋବୋଟ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛି । ହେଲେ ମଇଳାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସେସବୁର ସଂଗ୍ରହ, ପରବ ର୍ୀ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ସେସବୁ ନଷ୍ଟ  କରିବା ଦିଗରେ ଏବେଠାରୁ ସଂଗଠିତ ପ୍ରୟାସ ହେବା ଉଚିତ୍ । ମଇଳା ହ୍ରାସ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ନହେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ତାହା ପୃଥିବୀବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବାଦ ସେବା (ଭାସ୍‌)

ଭୁବନେଶ୍ୱର-୭୫୧୦୦୩

Author Image

Soumendra Jena

Recent Posts

The Independence:Warangal-Police-arrested-Azmad-Ali-Abu-for-repeatedly-raping-a-minor-girl

ହିନ୍ଦୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବାରୁ ଅମଜାଦ ଅଲ୍ଲି ଓ ଆବୁକୁ ଗିରଫ କରିଲା ଓାରାଙ୍ଗଲ ପୋଲିସ

The Independence:Islamists-harass-Sabarimala-pilgrims-returning-to-Andhra-Pradesh-by-train

ସାବରିମାଲାରୁ ଫେରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଇସଲାମିଷ୍ଟମାନଙ୍କର ଅସଦାଚରଣ

The Independence:They-performed-Namaz-3-times-nobody-objected-Ex-Army-man-thrashed-by-pantry-car-staff-after-he-sits-down-to-chant-Mantras-case-filed

ଟ୍ରେନରେ ତିନି ଥର ନମାଜ ହେଲା, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକ ତଳେ ବସି ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବାରୁ ପ୍ୟାଂଟ୍ରି କର୍ମଚାରୀ ମାରିଲେ ମାଡ

The Independence:Gandhi-Revenge-Riots-killed-8000-Brahmins

ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଠ ହଜାର ବ୍ରାହ୍ମଣ ହତ୍ୟା

The Independence:Complaint-Filed-Against-Christian-Org-For-Intoxicating-Minors-And-Converting-Them

ଛୋଟ ପିଲମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚ ନେଉଥିବା ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କରାଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ ପାଦ୍ରୀ

The Independence:Guntur-Govt-Hospital-Staff-Make-Merry-Christmas-Making-Public-Wait-Behave-Rudely-When-Questioned

ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସେବା ଛାଡି ଗୁଂଟୁର ଡାକ୍ତରଖାନାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳିଲେ, ଲୋକେ ପ୍ରତିବାଦ କରିବାରୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କଲେ

The Independence:The-Guardian-Anti-Hindu

ହିନ୍ଦୀ ପାଇଁ ଗାର୍ଡିଆନର ଗାତ୍ରଦାହ

The Independence:Incidents-of-Hindu-torture-in-Bangladesh-in-November

ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ

The Independence:INDIC-DOMINATION-OF-CHINA

ଚାଇନା ଉପରେ ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ, ଧାର୍ମୀକ ପ୍ରଭାବ

The Independence:Andhra-Bible-Mission-Church-Members-Attack-SC-Man-For-Objecting-To-Encroachments

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଦଳିତଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ବାଇବେଲ ଚର୍ଚ୍ଚ ମିଶନର ଲୋକମାନେ

The Independence:Anti-India-Activities-in-Canada

କାନାଡାରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ

The Independence:Assam-Hindu-Family-Complains-Land-Grab-by-Muslim-Neighbours

ଆସାମରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଜମି ଉପରେ କବଜା କରୁଛନ୍ତି ମୁସଲମାନମାନେ

The Independence:Halal-Jihad-Book-Launch-Cancelled-by-Telangana-Govt

ଇସଲାମିଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଚାପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର: ହଲାଲ ଜିହାଦ ପୁସ୍ତକର ଉନ୍ମଚୋନକୁ କଲେ ବନ୍ଦ

The Independence:ACJ-Invites-Terrorist-Convicted-For-Killing-Rajiv-Gandhi-To-Deliver-Guest-Lecture

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅତିଥି କରି ବିବାଦରେ ଏସିଆନ କଲେଜ ଅଫ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଜିମ

The Independence:ISIS-Target-Killing

ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ଟାର୍ଗେଟ କିଲିଂ

The Independence:vegetarian-in-world

ବିଶ୍ୱରେ ଶାକାହାର

The Independence:Rajasthan-Shakeel-Nasir-among-3-arrested-for-beating-a-tribal-man-to-death-over-drawing-water-from-a-tube-well-booked-under-SCST-Act

ରାଜସ୍ଥାନ: ଟ୍ୟ।ପରୁ ପାଣି ନେବାରୁ ଜଣେ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା କଲେ ସକିଲ, ନାସିର

The Independence:Dhamanagar-Byeelection-Odisha-Politics

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ସନ୍ଦେଶ

The Independence:Hyderabad-FIR-Registered-Against-Christian-Family-Who-Had-Abused-Hindus-For-Making-Rangoli-On-Diwali

ଦିପାବଳୀ ରଙ୍ଗୋଲି କରିବାରୁ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସରେ ମୋକଦ୍ଦମା

The Independence:Delhi-Bajrang-Dal-worker-Nitesh-dies-after-he-was-beaten-by-Ufiza-Adnan-and-Abbas-3-days-ago-police-deny-communal-angle

ଦିଲ୍ଲୀ : ବଜରଙ୍ଗ ଦଳରେ କାମ କରୁଥିବାରୁ ନିତେଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଲେ ୟୁଫିଜା, ଆଦନାନ ଓ ଆବାସ, ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁନାହିଁ ପୋଲିସ

The Independence:The-News-Bangla-editor-Manab-Guha-arrested-by-Kolkata-police-after-he-covered-Mominpur-anti-Hindu-pogrom

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିବାରୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଲା ପୋଲିସ

The Independence:DMK-Doesnt-Wish-For-Deepavali-Old-Video-Of-DMK-MP-A-Raja-Derogating-Hindu-Festival-Resurfaces

ତାମିଲନାଡୁ: କାହିଁକି ଡିଏମକେ ଚାହେଁନି ଦିପାବଳୀ ପାଳନ, ସାଂସଦ ଏ ରାଜାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

The Independence:Battle-of-Haifa-in-the-First-World-War-and-the-bravery-of-Indian-soldiers

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ହାଇଫା ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଦେଖାଇଥିଲେ ବିରତ୍ୱ

The Independence:Dhamanagar-Bye-Election

ଧାମନଗର ଉପନର୍ବାଚନର ପାଣିପାଗ

The Independence:Aam-Adami-Party-Anti-Hindu-Agenda

ଆମ ଆଦମି ପାର୍ଟିର ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଏଜେଣ୍ଡା