The Independence:Toolkit-Congress-Exposed-Rahul-Gandhi-Exposed

କରୋନାର ଏପରି ବିଷମ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ଦେଶରେ କିଛି ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ କରୋନାକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସୁଯୋଗ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି । କିପରି କରୋନାକୁ ସରକାରଙ୍କର ଅକ୍ଷମତା ବୋଲି ଦେଖାଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭ୍ରମ ତିଆରି କରିହେବ ସେପରି ପ୍ରୟାସରେ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଅଛନ୍ତି । ପୁର୍ବରୁ ସେପରି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା । କିଛି ଦିନ ତଳେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦୀୟ ଟୁଲ କିଟ (କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଯୋଜନାର ରୂପରେଖ) ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି ।

ବିଜେପି ଏହାକୁ କଂଗ୍ରେସର ବୋଲି କହୁଥିଲା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି । ଯଦିଓ ଏହି ଟୁଲ କିଟକୁ କଂଗ୍ରେସ ତାର ନିଜର ନୁହେଁ ବୋଲି କହି ଖଣ୍ଡନ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଯେଉଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, କୁମ୍ଭ ମେଳା, ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ବଦାନମ କରିବା ପାଇଁ ଓ କଂଗ୍ରେସର ସେବା କାମକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ତରିକା ଆପଣାଇବା  କଥା କୁହାଯାଇଛି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଓ ତାହାର ଅନୁବନ୍ଧିତ ଦଳମାନେ ଠିକ ସେହି ସେହି ତରିକା ଆପଣାଉଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ଟୁଲକିଟର ସତ୍ୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଅତି ଉସ୍ତ୍ରାହକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଯେତେବେଳେ ବିଜେପି ଏହି ଟୁଲକିଟର ଉସ୍ତ୍ର ଓ କିଏ ତାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଇମେଲ କରିଥିଲେ, ଇମେଲ କରିଥିବା ମହିଳା ଜଣଙ୍କ କିପରି କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ସକ୍ରିୟ ରାଜନେତ୍ରୀ ଏସବୁ କଥା ପ୍ରମାଣ ରଖିବା ପରେ ଏବେ ପୁଣି କଂଗ୍ରେସ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ । ସେ ମହିଳା ନେତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ନିଜର ଆକାଉଂଟକୁ ହଠାତ ଡିଲିଟ କରିଦେବା ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ପ୍ରମାଣ କରୁଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ହି ସେହି ଟୁଲକିଟର ସ୍ରଷ୍ଟା ।

କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କରୋନା ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିବାରେ । ଯିଏ ଶାସନରେ ରହିବ ସିଏ ଲୋକଙ୍କ ସବୁକିଛିର ଦାୟୀତ୍ୱ ନେବାକୁ ହେବ । ହେଲେ ଗୋଟିଏ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଦାୟୀ କରିବାକୁ ଯାଇ ଯେ ପୁରା ହିନ୍ଦୁ ସମାଜକୁ, ପୁରା ଦେଶକୁ ବଦାନମ କରାଯିବ ତାହା ଗ୍ରହଣୀୟ ଅଟେ କି ? ରାଜନୀତି ଯଦି ଏହି ସ୍ତରରେ ପହଂଚିବ ଓ କ୍ଷମତାପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ଦେଶକୁ ବି ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ପଛେଇବେ ନାହିଁ ତାହା ହେଲେ ଏହାଠାରୁ ଆଉ ଖରାପ ଦିନ ନଥାଇ ପାରେ । କରୋନା ଠାରୁ ବି ସେହି ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କର ବିଚାରଧାରା ଆହୁରି ଅଧୀକ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ । କୁମ୍ଭ ମେଳା ପାଇଁ ଭାରତରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିଲା, କୁମ୍ଭ ମେଳା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁ ରାଜନୈତିକ ଉଗ୍ର ବିଚାରର ଏକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନକାରି ଉସ୍ତ୍ରବ ଏକଥା ସେହି ଟୁଲକିଟରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ସେମାନେ ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି କୁମ୍ଭ ମେଳାର ପରମ୍ପରା କାହିଁ କେତେ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର । ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ବି ହୋଇନଥିଲା ସେତେବଳେ ଦେଶରେ କୁମ୍ଭ ମେଳା ହେଉଥିଲା । କୁମ୍ଭ ମେଳାକୁ ଏପରି ବଦନାମ କରି ସେମାନେ କେବଳ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଉପରେ କଳା ବୋଳି ନାହାନ୍ତି ବଂର ଯେଉଁ ସାଧୁସନ୍ଥ ମାନେ ଆମ ସମାଜର ପୁଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅପମାନ କରିଛନ୍ତି । ଏବଂ ଇଦକୁ ଏକ ସାମାଜିକ ସଦଭାବନା ଉସ୍ତ୍ରବ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉ ବୋଲି ଟୁଲକିଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସେହି ଟୁଲକିଟରେ କରୋନାର ଏହି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରକାର (ଇଣ୍ଡିଆନ ଭାରିଏଂଟ) ବୋଲି ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଭାବନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଭାରିଏଂଟ କହିଲେ ବୋଲି ସିଙ୍ଗାପୁର ଭଳି ଛୋଟିଆ ଦେଶ ଏହାର କେଡେ କଡା ବିରୋଧ କରିଲା । ହେଲେ ଏମାନେ ୧୩୦ କୋଟିର ଦେଶର ଇଜ୍ଜତକୁ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଭାରିଏଂଟ କହିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଲେ । 

କାହିଁକି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୦୦୦ କୋଟିର ସେଂଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟା ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ କରୋନା ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ କରିଲେ ଯାହା ଏବେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ତାହା ସେହି ଟୁଲକିଟରେ ଅଛି । ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ତ କିଛି ଲୋକ ସେଂଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମୋଦିଙ୍କ ବାସଗୃହ ବୋଲି କହି ଆକ୍ଷେପ ବି କରିଥିଲେ । ସେଂଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟା ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଉଛି ୨୦୧୨ର କଂଗ୍ରେସ ସମୟର ଯୋଜନା । ସେମାନେ ଏହାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରିଥିଲେ ୩୦୦୦ ହଜାର କୋଟି ଯାହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କମାଇ ୮୦୦ କୋଟିରେ କରୁଛନ୍ତି । 

ପିଏମ କେଆର ଫଣ୍ଡକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ତରିକା ଆପଣାଇବା ପାଇଁ ଟୁଲକିଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଅମ୍ଲଜାନ ଯୋଗାଇବାଠାରୁ ନେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ ତିଆରି କରିବା, ଭେଂଟିଲେଟର ଯୋଗାଇ ଦେବା, ପିପିଇ କିଟ, ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଔଷଧ, ଟୀକା ସବୁ ପିଏମ କେଆର ଫଣ୍ଡରେ ମିଳିଥିବା ଅର୍ଥରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏହାକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ, ପିଏମ କେଆର ଫଣ୍ଡ ହେଉଛି ବିଜେପିର ପାଂଠି, ଏହାର ଆୟ ବ୍ୟୟର କୌଣସି ସ୍ୱଛତା ନାହିଁ ଇତ୍ୟାଦି କଥା ସେହି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରୁଛି ।

ଟୁଲ କିଟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ କରୋନାରେ ଶ୍ମଶାନରେ ଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ଶରୀରକୁ ଏପରି ଦେଖାଅ ଯେପରି ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଭୟ କରିବେ, ସେମାନଙ୍କର ମନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତି ଘୃଣା ତିଆରି ହେବ । ଅର୍ନ୍ତଜାତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବଦନାମ କରି ସେ ତିଆରି କରିଥିବା ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ବଦନାମ କର । ଶେଷରେ ଏକ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମୃତ୍ୟୁ ଶବ ଉପରେ ରାଜନୀତି କରିବା ପାଇଁ ପଛାଇଲା ନାହିଁ ଏହାଠାରୁ ବଳି ଆଉ ନିନ୍ଦନୀୟ ଖବର ଆଉ କଣ ହୋଇପାରେ ।

ଗୋଟିଏ କଥା ଅଛି ସତ କହିଲେ ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡେ । ମିଛ ପାଇଁ ସେସବୁର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ମିଛ କହିବା ପାଇଁ କେବଳ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ପ୍ରଥମେ କହିବା ଓ ଲୋକ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ତିଆରି କରିବା, ଯାହା ସେ ଟୁଲକିଟ କରିଛି । ଶେଷରେ ଏତିକି କହିପାରିବା, ରାଜନୀତି ହେଉ କିନ୍ତୁ ଦେଶ ଓ ଆସ୍ଥାକୁ ବଦନାମ ନକରାଯାଉ । 

Video - https://www.youtube.com/watch?v=Gpw9UsjCnSE

Author Image

The Independence

RELATED NEWS

0 Comments

leave a comment




Recent Posts

The Independence:alexander-duff-the-real-culprit-who-ruined-our-education-system

ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଡଫ୍: ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ପ୍ରକୃତ ଅପରାଧୀ

The Independence:Rising-death-rate-proves-how-Ramzan-played-a-fatal-role-to-spread-deadly-Corona-virus

ରମଜାନ ପାଇଁ ବଢିଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

The Independence:Toolkit-Congress-Exposed-Rahul-Gandhi-Exposed

ଟୁଲକିଟ ଓ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ରାଜନୀତିର ସ୍ତର

The Independence:Mahmud-Ghazni-PFI-war-against-Hindu-learnt-since-1000-years

ମାମୁଦ ଗଜନିରୁ କେରଳର ପିଏଫଆଇ, ହିନ୍ଦୁ ଶିଖିଲେ କଣ ?

The Independence:Prime-Minister-reiterates-in-RajyaSabha-MSP-to-continue

“ଏମଏସପି ଥିଲା, ଏମଏସପି ଅଛି ଓ ଏମଏସପି ରହିବ ,ଦୟାକରି ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ”– ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟସଭାରେ

The Independence:Patanjali-YogPeeth-Joshi-Math-Tragedy

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ଅନାଥ ହୋଇଥିବା ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବ ପତଂଜଳି ଯୋଗପୀଠ

The Independence:pm-narendra-modi-in-west-bengal-haldia-mamata-banerjee

“ସେ ଭାରତ ମାତା କି ଜୟ କହିଲେ ରାଗି ଯାଆନ୍ତି,ହେଲେ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଷ ଓଗାଳୁଥିବାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନୁହେଁ” – ମମତାଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ମୋଦି

The Independence:Greta-Thunberg-reveals-conspiracy-trouble-India-The-Independence

ଗ୍ରେଟା ଥନବର୍ଗ, ଟୁଲକିଟ ଓ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବୈଶ୍ୱିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର

The Independence:yogendra-yadav-anti-india-activities-threat-to-india-ip-extension-delhi-society

‘ଦେଶଦ୍ରୋହୀ’ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଭାରତ ପାଇଁ ବିପଦ, ସୋସାଇଟି ଲୋକ ମାନେ ତାଙ୍କୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କଲେ ବିକ୍ଷୋଭ

The Independence:farmer-tractor-rally-protest-red-fort-investigation-by-encounter-specialist-acp-lalit-mohan-negi

ଏନକାଉଣ୍ଟର ସ୍ପେସାଲିଷ୍ଟ ଏସିପି ଲଳିତ ମୋହନ ନେଗୀ କରିବେ ଲାଲ କିଲ୍ଲା ଉପରେ ହିଂସା ମାମଲାର ଜାଂଚ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓ ଓ ଫଟୋ

The Independence:case-against-journalist-for-spreading-fake-news-on-farmer-protest

ଫେକ ନ୍ୟୁଜ ପ୍ରଚାରିତ କରିଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ମଧ୍ୟ ୟୁପି ପୋଲିସର ରାଡାରରେ, ରାଜଦୀପ, ଶଶୀ ଥରୁର ସମେତ 11 ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ମାମଲା ରୁଜୁ

The Independence:farmer-leader-rakesh-tikait-threatened-suicide-said-farmers-are-being-tortured

ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଲା UAPA:ମିଡିଆ ସାମନାରେ କାନ୍ଦି କହିଲେ ଗିରଫ କଲେ କରିବି ଆତ୍ମହତ୍ୟା

The Independence:ASI-unearths-ancient-temple-floor-near-Suka-Sari-complex-in-Bhubaneswar

ମାଟିତଳୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଦଶମ ଶତାବ୍ଦୀର ପାର୍ଶ୍ୱ ମନ୍ଦିର

The Independence:PM-pays-tribute-to-Lala-Lajpat-Rai

ଜୟନ୍ତୀରେ ପଂଜାବ କେଶରୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

The Independence:Yogi-Adityanath-donates-Rs-one-crore-on-behalf-of-Goraksh-Peeth-for-construction-of-Ram-Temple

ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଗୋରକ୍ଷ ପୀଠ ତରଫରୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଦେଲେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ରାଶି

The Independence:delhi-police-register-firs-against-farmer-leaders-including-yogendra-yadav-200-rioters-detained-so-far

ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଚାଷୀ ନେତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କଲା ଏଫଆଇଆର, ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା 200 ଦଙ୍ଗାକାରୀ ଅଟକ

The Independence:injured-farmer-died-protesters-not-helping-police-taking-hospital

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜୀବିତ ଥିଲା ଚାଷୀ, ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଲେ ନାହିଁ, ପୋଲିସକୁ ନେବାକୁ ଦେଲେ ନାହିଁ, ଟିଭି ଚାନେଲର ରହସ୍ୟୋଦଘାଟନ

The Independence:People-demand-arrest-of-Rajdeep-for-spreading-fake-news

ଫେକ ନ୍ୟୁଜ ପାଇଁ ରାଜଦୀପଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା , ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି ଫେକ ନ୍ୟୁଜ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ରାଜଦୀପ

The Independence:The-violence-and-disturbances-unleashed-in-Delhi--the-sacred-Republic-Day-are-extremely-painful-and-deplorable-says-RSS

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା : ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଅରାଜକତାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ - ଆରଏସଏସ

The Independence:delhi-farmer-tractor-rally-vilence-liquor-sword-police

ଦେଶୀ- ବିଦେଶୀ ମଦରେ ଲଦା ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଦିଲ୍ଲୀପୋଲିସ କଲା ଜବତ , ଦେଖନ୍ତୁ ଫଟୋ

The Independence:rajdeep-sardesai-farmers-death-police-ito-delhi

ଦୃତ ଗତିରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର କାରଣରୁ ଚାଷୀର ମୃତ୍ୟୁ, ରାଜଦୀପ କହିଲେ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ହୋଇଛି ମୃତ୍ୟୁ, ପରେ ଟ୍ୱିଟକୁ କଲେ ଡିଲିଟ

The Independence:NO-PADMA-AWARD-FROM-BOLYWOOD

ବଲିଉଡରୁ କେହି ପାଇଲେ ନାହିଁ ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ, ଲୋକେ କହିଲେ ‘ମୋର ଦେଶ ବଦଳୁଛି ’

The Independence:imran-khan-mortgage-islamabad-fatima-jinnah-park

ଜିନ୍ନାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ପାର୍କକୁ ବନ୍ଧା ପକାଇବ ଇମରାନ ସରକାର, କାଙ୍ଗାଳ ହେବାରୁ ବର୍ତିବାକୁ ଦରକାର 500 ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା

The Independence:Maulana-donates-1-lakh-Hundred-Rs-for-Construction-of-Ram-Temple-at-Ayodhya

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମୌଲାନା ସୟୈଦ କୈକବ ମୁଜତାବା ଦେଲେ 1 ଲକ୍ଷ 1 ଶତ ଟଙ୍କାର ସମର୍ପଣ ରାଶି

The Independence:63-years-old-ayub-from-surat-sixth-wife-refused-sex

ଷଷ୍ଠ ସ୍ତ୍ରୀ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମନା କଲା ପରେ ସପ୍ତମ ସ୍ତ୍ରୀ ଖୋଜୁଛି 63 ବର୍ଷୀୟ ଆୟୁବ, ମାମଲା ରୁଜୁ