The Independence:Toolkit-Congress-Exposed-Rahul-Gandhi-Exposed

କରୋନାର ଏପରି ବିଷମ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ଦେଶରେ କିଛି ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ କରୋନାକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସୁଯୋଗ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି । କିପରି କରୋନାକୁ ସରକାରଙ୍କର ଅକ୍ଷମତା ବୋଲି ଦେଖାଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭ୍ରମ ତିଆରି କରିହେବ ସେପରି ପ୍ରୟାସରେ ଲଗାତାର ଭାବରେ ଅଛନ୍ତି । ପୁର୍ବରୁ ସେପରି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା । କିଛି ଦିନ ତଳେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦୀୟ ଟୁଲ କିଟ (କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଯୋଜନାର ରୂପରେଖ) ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି ।

ବିଜେପି ଏହାକୁ କଂଗ୍ରେସର ବୋଲି କହୁଥିଲା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି । ଯଦିଓ ଏହି ଟୁଲ କିଟକୁ କଂଗ୍ରେସ ତାର ନିଜର ନୁହେଁ ବୋଲି କହି ଖଣ୍ଡନ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଯେଉଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, କୁମ୍ଭ ମେଳା, ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ବଦାନମ କରିବା ପାଇଁ ଓ କଂଗ୍ରେସର ସେବା କାମକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ତରିକା ଆପଣାଇବା  କଥା କୁହାଯାଇଛି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଓ ତାହାର ଅନୁବନ୍ଧିତ ଦଳମାନେ ଠିକ ସେହି ସେହି ତରିକା ଆପଣାଉଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ଟୁଲକିଟର ସତ୍ୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଅତି ଉସ୍ତ୍ରାହକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଯେତେବେଳେ ବିଜେପି ଏହି ଟୁଲକିଟର ଉସ୍ତ୍ର ଓ କିଏ ତାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଇମେଲ କରିଥିଲେ, ଇମେଲ କରିଥିବା ମହିଳା ଜଣଙ୍କ କିପରି କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ସକ୍ରିୟ ରାଜନେତ୍ରୀ ଏସବୁ କଥା ପ୍ରମାଣ ରଖିବା ପରେ ଏବେ ପୁଣି କଂଗ୍ରେସ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ । ସେ ମହିଳା ନେତ୍ରୀ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ନିଜର ଆକାଉଂଟକୁ ହଠାତ ଡିଲିଟ କରିଦେବା ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ପ୍ରମାଣ କରୁଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ହି ସେହି ଟୁଲକିଟର ସ୍ରଷ୍ଟା ।

କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କରୋନା ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିବାରେ । ଯିଏ ଶାସନରେ ରହିବ ସିଏ ଲୋକଙ୍କ ସବୁକିଛିର ଦାୟୀତ୍ୱ ନେବାକୁ ହେବ । ହେଲେ ଗୋଟିଏ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଦାୟୀ କରିବାକୁ ଯାଇ ଯେ ପୁରା ହିନ୍ଦୁ ସମାଜକୁ, ପୁରା ଦେଶକୁ ବଦାନମ କରାଯିବ ତାହା ଗ୍ରହଣୀୟ ଅଟେ କି ? ରାଜନୀତି ଯଦି ଏହି ସ୍ତରରେ ପହଂଚିବ ଓ କ୍ଷମତାପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ଦେଶକୁ ବି ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ପଛେଇବେ ନାହିଁ ତାହା ହେଲେ ଏହାଠାରୁ ଆଉ ଖରାପ ଦିନ ନଥାଇ ପାରେ । କରୋନା ଠାରୁ ବି ସେହି ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କର ବିଚାରଧାରା ଆହୁରି ଅଧୀକ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ । କୁମ୍ଭ ମେଳା ପାଇଁ ଭାରତରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିଲା, କୁମ୍ଭ ମେଳା ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁ ରାଜନୈତିକ ଉଗ୍ର ବିଚାରର ଏକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନକାରି ଉସ୍ତ୍ରବ ଏକଥା ସେହି ଟୁଲକିଟରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ସେମାନେ ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି କୁମ୍ଭ ମେଳାର ପରମ୍ପରା କାହିଁ କେତେ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର । ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ବି ହୋଇନଥିଲା ସେତେବଳେ ଦେଶରେ କୁମ୍ଭ ମେଳା ହେଉଥିଲା । କୁମ୍ଭ ମେଳାକୁ ଏପରି ବଦନାମ କରି ସେମାନେ କେବଳ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଉପରେ କଳା ବୋଳି ନାହାନ୍ତି ବଂର ଯେଉଁ ସାଧୁସନ୍ଥ ମାନେ ଆମ ସମାଜର ପୁଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅପମାନ କରିଛନ୍ତି । ଏବଂ ଇଦକୁ ଏକ ସାମାଜିକ ସଦଭାବନା ଉସ୍ତ୍ରବ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉ ବୋଲି ଟୁଲକିଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସେହି ଟୁଲକିଟରେ କରୋନାର ଏହି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରକାର (ଇଣ୍ଡିଆନ ଭାରିଏଂଟ) ବୋଲି ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଭାବନ୍ତୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଭାରିଏଂଟ କହିଲେ ବୋଲି ସିଙ୍ଗାପୁର ଭଳି ଛୋଟିଆ ଦେଶ ଏହାର କେଡେ କଡା ବିରୋଧ କରିଲା । ହେଲେ ଏମାନେ ୧୩୦ କୋଟିର ଦେଶର ଇଜ୍ଜତକୁ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଭାରିଏଂଟ କହିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଲେ । 

କାହିଁକି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୦୦୦ କୋଟିର ସେଂଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟା ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ କରୋନା ସମୟରେ ଆରମ୍ଭ କରିଲେ ଯାହା ଏବେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ତାହା ସେହି ଟୁଲକିଟରେ ଅଛି । ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ତ କିଛି ଲୋକ ସେଂଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମୋଦିଙ୍କ ବାସଗୃହ ବୋଲି କହି ଆକ୍ଷେପ ବି କରିଥିଲେ । ସେଂଟ୍ରାଲ ଭିଷ୍ଟା ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଉଛି ୨୦୧୨ର କଂଗ୍ରେସ ସମୟର ଯୋଜନା । ସେମାନେ ଏହାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରିଥିଲେ ୩୦୦୦ ହଜାର କୋଟି ଯାହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କମାଇ ୮୦୦ କୋଟିରେ କରୁଛନ୍ତି । 

ପିଏମ କେଆର ଫଣ୍ଡକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ତରିକା ଆପଣାଇବା ପାଇଁ ଟୁଲକିଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଅମ୍ଲଜାନ ଯୋଗାଇବାଠାରୁ ନେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ ତିଆରି କରିବା, ଭେଂଟିଲେଟର ଯୋଗାଇ ଦେବା, ପିପିଇ କିଟ, ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଔଷଧ, ଟୀକା ସବୁ ପିଏମ କେଆର ଫଣ୍ଡରେ ମିଳିଥିବା ଅର୍ଥରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୋଗାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏହାକୁ ବଦନାମ କରିବା ପାଇଁ, ପିଏମ କେଆର ଫଣ୍ଡ ହେଉଛି ବିଜେପିର ପାଂଠି, ଏହାର ଆୟ ବ୍ୟୟର କୌଣସି ସ୍ୱଛତା ନାହିଁ ଇତ୍ୟାଦି କଥା ସେହି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରୁଛି ।

ଟୁଲ କିଟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ କରୋନାରେ ଶ୍ମଶାନରେ ଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ଶରୀରକୁ ଏପରି ଦେଖାଅ ଯେପରି ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଭୟ କରିବେ, ସେମାନଙ୍କର ମନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତି ଘୃଣା ତିଆରି ହେବ । ଅର୍ନ୍ତଜାତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବଦନାମ କରି ସେ ତିଆରି କରିଥିବା ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ବଦନାମ କର । ଶେଷରେ ଏକ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମୃତ୍ୟୁ ଶବ ଉପରେ ରାଜନୀତି କରିବା ପାଇଁ ପଛାଇଲା ନାହିଁ ଏହାଠାରୁ ବଳି ଆଉ ନିନ୍ଦନୀୟ ଖବର ଆଉ କଣ ହୋଇପାରେ ।

ଗୋଟିଏ କଥା ଅଛି ସତ କହିଲେ ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡେ । ମିଛ ପାଇଁ ସେସବୁର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ମିଛ କହିବା ପାଇଁ କେବଳ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ପ୍ରଥମେ କହିବା ଓ ଲୋକ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ତିଆରି କରିବା, ଯାହା ସେ ଟୁଲକିଟ କରିଛି । ଶେଷରେ ଏତିକି କହିପାରିବା, ରାଜନୀତି ହେଉ କିନ୍ତୁ ଦେଶ ଓ ଆସ୍ଥାକୁ ବଦନାମ ନକରାଯାଉ । 

Video - https://www.youtube.com/watch?v=Gpw9UsjCnSE

Author Image

Independence News

RELATED NEWS

Recent Posts

The Independence:Things-Hindus-Must-Know-About-Muslims

ମୁସଲିମଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି କଥା ଯାହା ହିନ୍ଦୁମାନେ ଜାଣିବା ଦରକାର

The Independence:Aamir-Khan-urges-fans-not-to-boycott-Laal-Singh-Chaddha-Says-It-is-rather-unfortunate

ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ଆମିର ଖାନଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଓ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

The Independence:Azadi-Ki-Amrit-Mahostav-75-Years-of-Independence-Har-Ghar-Tiranga

ଅମୃତ ମହୋସ୍ତ୍ରବର ବିମର୍ଶ

The Independence:Hindu-Genocide-Pakistan-Army-Sri-Angan-Ashram-Massacre-Bangladesh

୧୯୭୧ ମସିହାର ଆଙ୍ଗନ ଆଶ୍ରମ ଗଣହତ୍ୟା ଯେଉଁଥିରେ ୮ ଜଣ ହିନ୍ଦୁ ପୁଜକଙ୍କ ହତ୍ୟା ହୋଇଥିଲା

The Independence:Andolinijibi-China-Pakistan-pro-stopped-Sterlite-copper-plant

ପଢନ୍ତୁ କେମିତି ଆନ୍ଦୋଳନଜିବିମାନେ ଚାଇନା ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ତମ୍ବା ଉପ୍ତାଦନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ

The Independence:Indian-American-Muslim-Council-Terror-Links-Gives-Cash-Awards-To-Leftist-Journos-And-News-Portals

ଆମେରିକାର ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମୁସଲିମ ସଂସ୍ଥା ଦେଉଛି ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଅର୍ଥ

The Independence:Utter-Pradesh-Yogi-Adityanath-govt-provides-land-to-63-displaced-Bangladeshi-Hindu-families

ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ମାଡିବସିଥିବା ଜମିକୁ ୬୩ ବଙ୍ଗଳାଦେଶୀ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରଙ୍କ ଭିତରେ ବାଂଟିଲେ ଯୋଗୀ ସରକାର

The Independence:Terrible-plan-behind-the-canonization-of-a-fake-saint-BY-VATICAN-Devasagayam

ଭାଟିକାନର ନୁଆ ଫର୍ମୁଲା: ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସନ୍ଥ ଘୋଷଣା ପଛରେ ରହିଛି ଧର୍ମାନ୍ତିକରଣ ଏଜେଣ୍ଡା

The Independence:Emara-Matha-Puri-Jagannath-Temple-ASI-Affidavit-Parikrama-Prakalpa

ଏମାର ମଠରୁ ମିଳିଥିଲା ପ୍ରାଚୀନ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି: ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲା ଏଏସ୍‌ଆଇ

The Independence:Azan-in-Loud-Speaker-is-not-religious-rights-What-Does-the-Law-Say-About-Use-of-Loudspeakers-in-India

ଲାଉଡ ସ୍ପିକରରେ ଆଜାନ ଧାର୍ମୀକ ସ୍ୱାଧୀନତା ନୁହେଁ

The Independence:renaming-of-Qutub-Minar-as-Vishnu-Stambh-United-Hindu-Front-Rashtrawadi-Shiv-Sena

କୁତବମିନାରର ନାମ ବଦଳାଇ ‘ବିଷ୍ଣୁ ସ୍ତମ୍ଭ’ ରଖ, ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ ସହ ଦାବି କଲେ ହିନ୍ଦୁ ସଂଗଠନ

The Independence:Yogi-Adityanath-UP-Azan-Loudspeakers-Sound

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ୧୭,୦୦୦ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ କମିଲା ଲାଉଡସ୍ପିକରର ଶବ୍ଦ

The Independence:Uttar-Pradesh-Yogi-Adityanath-claimed-that-there-was-no-tension-at-all-in-Ram-Navmi

Ram Navmi Violence: ଯୋଗୀ କହିଲେ- ଦଙ୍ଗା ତ ଦୂରର କଥା, ସାମାନ୍ୟ ହିଂସା ବି ନାହିଁ

The Independence:PoK-gangrape-survivor-seeks-PM-Modis-help

ପାକ୍‌-ଅଧିକୃତ କଶ୍ମୀରର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତା ଲୋଡ଼ିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହାଯ୍ୟ

The Independence:Srimandir-Heritage-Corridor-Project-Odisha-ASI-ANM

Srimandir Heritage Corridor Project: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ସନ୍ଦେହରେ ଏଏସଆଇ ଓ ଏନଏମଏ ଭୂମିକା

The Independence:Amarnath-Yatra-2022-When-Will-Amarnath-Yatra-Starts

Amarnath Yatra 2022: ଜୁନ ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା

The Independence:WHO-Global-Centre-for-Traditional-Medicine-Indian-Ayurveda

ଭାରତୀୟ ପାରମ୍ପରିକ ଔଷଧକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ବୀକୃତି, ‘ହୁ’ ସହଭାଗିତାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ ସେଣ୍ଟର

The Independence:Manas-Swain-Murder-Case-Sarmistha-Rout-Memory-Chip

Manas Swain Murder Case: ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ଶର୍ମିଷ୍ଠା, ଫିଟିବ ତ ମାନସ ହତ୍ୟାର ଗୁମର ?

The Independence:Birbhum-Violence-Case-Roopa-Ganguly-Cried-in-Rajya-Sabha

Birbhum Violence Case: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବୀରଭୂମିରେ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଜାଳି ହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣା: ରାଜ୍ୟସଭାରେ କାନ୍ଦିଲେ ସାଂସଦ ରୂପା ଗାଙ୍ଗୁଲି

The Independence:The-Kashmir-Files-Bitta-Karatte-May-Face-Investigation

The Kashmir Files ରିଲିଜ୍ ପରେ ଅଡ଼ୁଆରେ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥବା ବିଟ୍ଟା କରାଟେ

The Independence:Shree-Jagannath-Heritage-Project-Cracks-inn-Temple-Nata-Mandap-Temple-Structure

Shree Jagannath Heritage Project: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବ ଖନନ ବଢ଼ାଉଛି କି ବିପଦ? ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନାଟମଣ୍ଡପରେ ଫାଟ

The Independence:vivek-ranjan-agnihotri-had-revealed-that-he-had-approached-legendary-singer-lata-mangeshkar-to-sing-a-song-for-the-kashmir-files

ଦି କାଶ୍ମୀର ଫାଇଲ୍ସରେ ଗୀତ ଗାଇଥାନ୍ତେ ଲତା ମଙ୍ଗେସକର,ନିର୍ଦେଶକ ବିବେକ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କ ଖୁଲାସା

The Independence:Odisha-Governor-in-Malkangiri-Bandaghati-Ram-Mandir-Temple-Ayodhya-Sita-Kunda

ମାଲକାନଗିରି ବଣ୍ଡାଘାଟିରେ ରାଜ୍ୟପାଳ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ସୀତାକୁଣ୍ଡରୁ କଲେ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ

The Independence:The-Kashmir-Files-Farooq-Abdulla-Kashmir-Pandits-Genocide

The Kashmir Files: ‘ମୁଁ ଦୋଷୀ ଥିଲେ, ମୋତେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଉ’: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା

The Independence:Odisha-Municipal-Election-Campaigning-Jaga-Mission-PM-Awas-Yojana

Odisha Municipal Election : ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଜାଗା ମିସନ୍‌ ବନାମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ